Şimdi Ara

ANDROİD DVB UYDU ALICISI YURT DIŞI DESTEK BÖLÜMÜ (70. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.102
Cevap
42
Favori
187.979
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6869707172
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: tarantula842

tekrar selamlar.
    belki artık bu noktada yeni bi başlık açmak gerekebilir ama bunun doğduğu nokta burası olsun, bu mesaj da bunun mihenk taşı olsun..

raspberry pi diye bir geliştirici kartı bir kaç yıl oldu piyasaya sunulalı.
    buna benzer bir ürünü bizim türk geliştiricilerimiz de taze bir şekilde duyurdu. linki burada
    şimdi bu kartları ne yapmak lazımki televizyonumuzu tv fonksiyonlarını da kaybetmeden bir bilgisayara dönüştüreceğiz ve artık televizyonu tek yönlü bir iletişim aracı olmaktan kurtararak tv izleme oranaı dünyada en yüksek olan halkımızı basit bir yoldan bilgisayara sahibi ecebilecek ve belki cahilliklerinin önündeki engellerden birini kaldıracağız.

ben bunu bir projeleştirelim diyorum. ne dersiniz. daha iyi bir iletişim için bir telegram grubu kurmayı öneriyorum ilk olaraktan.

barıştığınıza da çok sevindim..

Forum, işte bunun için var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinyorahıskalı -- 12 Şubat 2015; 0:42:07 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• fauconni ustam bende gömülü sistem meraklısıyım meraklısıyım diyorum malesef eğitim sistemi beni hobici olmaya zorladı kader kısmet baba mesleğinde ilerleyip geldik. size teşekkür ediyorum zira bu cihazdaki sinya sorunlarının güç kaynağından olabileceği fikrini bana aşılamış oldunuz. madem bu işi biliyosun niye denemedin kardeşim diyceksiniz bu konuda ne zaman cihazla ilgili bi problem ortaya atılsa cihazda sinyal sorunu yok bu cihazdan değil romla oynamayın laflarına maruz kalınıyor malesef. insan diyorki bunca cihazda sorun yoksa demekki bizim sistemde (antende tvde vs..) sorun var. bunca android gömülü sistem tecrübelerime rağmen iki yazılım attım diye cihazın softwareinde deformeye sebep olduğuma inanmaya başlamıştım :D daha denemedim ama nerdeyse kendi yaşadığım sinyal probleminin bundan kaynaklandığına eminim. vaktiyle bekarlıkta pcden tv izleme fantazilerimde dvb kartlarında yaşanan en büyük problem bu idi. güç kaynağı takarak harici kaynaktan besleyerek çözerdik problemi. bu cihazdada sinyal sorunu yaşıyorum lnb ayarlarıyla oynayınca düzelir gibi oluyordu kuvvetle muhtemel lnb power ayarında güç kesip verildiği esnada düzelme belirtisi vermeside bundandır. dediğim gibi sayenizde artık eminim. Halil bey çok ilgili bi arkadaş .çok cüzi karlarla satış yapıp yardımcı olmaya hep çalışmıştır umarım kırılmaz.. ama bu konuya teknik tecrübesiylede hakim olacak biri lazımdı vesselam :D

• windshair kullanıcısına yanıt
    Problem yaşayan üyelerin sorunlarının çözülmesi veya benim verdiğim cihazlardaki sorunların çözülmesi Beni mutlu eder.
    Adı üstünde burası yardımlaşma forum'u ve El Elden üstündür.Ben hiçbir zaman sadece Ben bilirim demedim
    Benim en başında da söylediğim gibi alındığım ARGO kelimeler.
    Eğer sizinde probleminiz çözüldüyse ben memnun olurum.
    Sizinde söylediğiniz gibi cüzi bir emek hakkı koyuyorum. Belki siz cihazı 200.-TL gibi bir para vererek iyi bir paraya aldınız ama. bunu kendinizde getirseniz size Maliyeti 180.-TL civarında olacak. yani aslında aradaki mevzu 20.-TL'dir. buda hiçbir zaman Kâr olmayıp sadece risk bedelidir.
    Cihaz alan ve alacak arkadaşlar 20.-TL gibi bir rakamı düşünsünler. çünkü bu işe gönül verdilerse 180.-TL'yi öyle yada böyle zaten gözden çıkarmış olacaklar.bu para gidecek hiçbir kaçarı yok.
    Probleminizin tam anlamıyla çözülüp çözülmediğini çözüldüyse nasıl çözdüğünüzü yazarsanız bana ve diğer üyelere bir ışık ve bir kaynak olur.
    Aynı zamanda ben Çin'deki üretici firmaya'da Adaptör meselesini bildirdim.Sorun olup olmayacağını veya yüksek Amper adaptör'de ne gibi sorun veya artı'ları olacağını inceliyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halilyild -- 12 Şubat 2015; 10:03:42 >

• @windshair
    ROM la oynamayın bu kesinlikle doğrudur . kesintisiz bir harici besleme olmadan bu işe soyunmak yanlış .
    ayrıca beslemenin karta lehimlenerek yapılması gerek . zira adaptör fişleri herhangi bir nedenden örneğin oksitlemeden ,sallantıdan arada bir temassızlık yapabilir.
    şu sıralar şebekede sorun yok , milyonda birde olsa yarım saniyelik kesilme cihazları kullanılmaz hale getirir.
    Burada kullanıcı sorumluluk alıyorsa mesele yok . bizim görevimiz kullanıcıları uyarmak.
    uzak doğunun fiyatları benide cezbediyor ..buna değermi ..?
    sıradan kullanıcılar için değmez ..
    150 tl için burada aylarca hiç bir şey anlamadan kafa patlatmak ve bozuk bir tv box sahibi olmaktansa ,350 tl verip garantili ürünü almak daha akılcıdır diye düşünürüm .
    ha kullanıcı kumar oynamak istiyorsa keyfi bilir.
    6-7 yldır 150-200$ civarı telefonlardan sayısını hatırlayamayacağım kadar çok getirdim . hepsinde ayrı bir sorun .
    ne zamanki bir arkadaşın galaxy not 3 üne igo navigasyon yükledim kafam dank etti ..
    haziranda yeni bir samsung galaxy not almak üzerede notumu düştüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mfselektronik -- 12 Şubat 2015; 12:34:34 >

• @halilyild dreamboxlara fanı boşuna koymuyorlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: munib

Genel
    Model HD18S2
    Miktar 1piece
    Malzeme Plastik
    Renk Siyah
    Şartname
    İşletim Sistemi Android 4.2
    Yonga Seti AML8726-MX
    CPU 8726-MX
    İşlemci Frekans 1.5GHz
    GPU Mali-400
    Menü Dili İngilizce, Japonca, Korece, Fransızca, Almanca, Basitleştirilmiş Çince, Geleneksel Çince, İtalyanca, İspanyolca
    Depolama
    RAM / Bellek Tipi DDR3 SDRAM
    Dahili Bellek 1GB
    Depolama 8GB
    Max Genişletilmiş Kapasite 32GB
    Kart Tipi Destekler SD
    Harici HDD 2TB
    Veri Transferi
    Wi-Fi 802.11 b / g / n
    Bluetooth Sürüm Hayır
    3G Fonksiyonu Hayır
    Kablosuz Klavye / Fare 2.4GHz
    Destek Biçimleri
    Ses Biçimleri MP3, WMA, APE, FLAC, OGG, AC3, DTS, AAC
    Video Biçimleri RM, PMP, AVC, FLV, VOB, MPG, DAT, MPEG, H.264, MPEG1, MPEG2, RMVB, MPEG4, WMV, TP, AVI, DivX, MKV, MOV, HDMOV, MP4, M4V
    Audio Codec DTS, AC3, LPCM, FLAC, HE-AAC
    Video Kodlayıcı MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, H.264, VC-1
    Resim Biçimleri JPEG, BMP, PNG, GIF, TIFF, jps (3D), MPO (3D)
    Altyazı Biçimleri MicroDVD [. Sub], SubRip [. Srt], Sub Station Alpha [. Ssa], Sami [. Smi] idx + subPGS
    Çıkış Çözünürlüğü 1080P
    3D bicolor 3D, Kırmızı, mavi / kırmızı, yeşil, Polarizasyon 3D (Side / Üst ve Alt By Side), elektronik obtüratör 3D
    Bağlantılar
    HDMI 1080p V1.4 kadar
    Ses Çıkışı AV / SPTICAL
    Video Çıkışı HDMI
    USB USB 2.0
    Diğer Arabirim STHERNET / SD
    Güç
    Plug Özellikleri AB Tak (2-Yuvarlak-Pin Plug)
    Güç Kaynağı DC 12V / 1.5A
    Diğer Özellikler
    APP Dahili XBMC 12.2 Youtube
    Uyumlu Uygulama Facebook, Youtube, Skype, Netflix, XBMC, Hulu
    Boyutlar ve Ağırlık
    Boyutlar X 1,18 x 4,53 4.53 (11.5 cm x 11.5 cm x 3 cm)
    Ağırlık 20.53 oz (582 g)
    Paketleme Listesi
    1 x Google TV oyuncu
    1 x Uzaktan kumanda (2 x AAA pil, dahil değildir)
    1 x AV kablosu (123cm)
    1 x AC güç adaptörü (AB fiş / 100 ~ 240V / 150cm-kablo)
    1 x İngilizce kullanım kılavuzu
    Arkadaşlar hayırlı olsun Em6 Dvb S2 yazılımları kanal taşıma vs var yazılım rootlu
    not:site açılmazsa Start Tor Browser kurun kanal taşıma info tuşu ile yapılıyor.
    LNB ayarı türksat 9750.10750 oldu. eğer tv ekranı taşarsa 720p seçin
    kolay olan yazılımı usb ye atın cihazdan güncelle deyin işlem tamamdır saygılar

http://pan.baidu.com/share/home?uk=2837485191&view=share#category/type=0

yandekse de yukledim.yazılımı yükleyince root yapmanıza gerek yoktur
    https://yadi.sk/d/SnJ4njf6cqWPX

Bu şekilde usb veya cd ye çıkarın yola devam

yazılımı yüklerken eror hatası veriyor sebebi bilemedim yardımcı olurmusunuz

• INCOME I kullanıcısına yanıt
    Bilgisayarına Tor broswer kur onunla indir.
    normal tarayıcı ile inmiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: halilyild

Bilgisayarına Tor broswer kur onunla indir.
    normal tarayıcı ile inmiyor.

arkadaş yandexe yüklemiş ordan indirdim cihaza yüklerken error hatası veriyor onu çözemedim
  • INCOME I kullanıcısına yanıt
    Tam bende onu yazacaktım siz daha erken davrandınız.
    Eğer yazılım yüklerken error hatası veriyorsa onu bilemem.
    Yukarıda mesajlarımda yazdığım gibi bu cihazdan 1 tane getirdim beğenmedim ve maliyetinden ucuza sattım.
    cihazın ne yazılımı nede donanımını inceledim.o yüzden bilmiyorum .
    Alıcıya'da durumu bildirdim. ama alıcı ben bilgisayar mühendisiyim hallederim dedi ve aldı.
    hatta bir tane daha istedi bende cimbom38 nick'li arkadaşın cihazını onlara satmasında aracı oldum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halilyild -- 12 Şubat 2015; 11:13:38 >
  • peki yazılımı nasıl yüklicez bilen yokmu
  • quote:

Orijinalden alıntı: fauconni

@windshair
    ROM la oynamayın bu kesinlikle doğrudur . kesintisiz bir harici besleme olmadan bu işe soyunmak yanlış .
    ayrıca beslemenin karta lehimlenerek yapılması gerek . zira adaptör fişleri herhangi bir nedenden örneğin oksitlemeden ,sallantıdan arada bir temassızlık yapabilir.
    şu sıralar şebekede sorun yok , milyonda birde olsa yarım saniyelik kesilme cihazları kullanılmaz hale getirir.
    Burada kullanıcı sorumluluk alıyorsa mesele yok . bizim görevimiz kullanıcıları uyarmak.
    uzak doğunun fiyatları benide cezbediyor ..buna değermi ..?
    sıradan kullanıcılar için değmez ..
    150 tl için burada aylarca hiç bir şey anlamadan kafa patlatmak ve bozuk bir tv box sahibi olmaktansa ,350 tl verip garantili ürünü almak daha akılcıdır diye düşünürüm .
    ha kullanıcı kumar oynamak istiyorsa keyfi bilir.
    6-7 yldır 150-200$ civarı telefonlardan sayısını hatırlayamayacağım kadar çok getirdim . hepsinde ayrı bir sorun .
    ne zamanki bir arkadaşın galaxy not 3 üne igo navigasyon yükledim kafam dank etti ..
    haziranda yeni bir samsung galaxy not almak üzerede notumu düştüm.

valla hocam işin aslı ben tv izlemem izlesem sanırım paraya kıyar klonda olsa dreambox gibi extrem cihazlara yönelirdim.
    tek derdim harici hdd cihazımdan youtubeden elinden öper bizim yumurcaklara bir iki reklam çizgi film vb şeyler izlemelerine olanak sağlamak.
    fantezi olarakta ip camlerimin yazılımlarını atıp işyerimi takip ederim hevesiydi.
    hoş tv usb girişli media oynatır ama dosya türünde çok seçici olunca çok kullanışlı olmuyor maalesef.
    cihaza gelince aslen gördüğüm en sorunsuz android dvb tvbox kartı kurcalamaya riskli işlemlerde göze alınacak durumda.
    garantili çok cihazla boğuştuk vaktiyle belki beni kara listeye alan servisler bile vardır. başta exper , vatan bilgisayar h.b.. benim için Türkiyede garanti işi yüksek ihtimalle davalık olmadan tam manasıyla faydalanılacak bişey değil.
    rom işine dönersek haklısınız önce güç olayını tam olarak çözmek gerekir ama dediğiniz gibi ufak ihtimaller bence göze alınmaya değer.
    adaptör girişi konusundada haklısınız önce biraz daha yüksek amperli bi güçkaynağı bulup onuda içerden lehimleyerek neticelendireyim.
    hoş cihazın on off reset tuşları yok aslında hiç bi tuşuda yok :D o yüzden cihazda resetvari ihtiyaçlarda jack çek tak daha kolay gelmişti neyse fiş sök takla olayı değişiriz.
    note4 düşünüyorsanız 4 senelik note kullanıcısı olarak tavsiye ederim , benimde nisan gibi aklımda , alınca malın iyisini sıkılıp değişme ihtiyacı hasıl oluyor sonunda vesselam.

halil bey

aslında bu adaptör değişme işini daha önce munib bey tavsiye etmişti düşününce aklımda beliriyor. sanırım ondaki sıkıntı ilk cihaz açıldığında ekranın bi kaç gidip gelmesiydi.
    oda aslında bi problem değil otomatik görüntü modunun mod seçimi için kaynağı yoklamasıydı. lafın özü bi çok problemimde kendisini baz alıp kullandığı rom ve işlemlerde dediklerini çoğunlukla denedim.
    anlaşılan benim yaşadığım sinyal sorununun onda hiç yaşanmamış olması bana henüz denememiş olsamda net fikirler veriyor.ilk fırsatta deneyip olayı insanlara rehber tarzında yardımcı olacak bi mesaj yazmak boynumun borcu olsun.
    bu durumda bulduğunuz en az sorunlu android dvb boxı bence kendi modifikasyonlarımızla daha iyi hale getirebiliriz. ikinci aşamadada küçük bi soğutucu fanla destekleriz.
    böylelikle garantili diye 500 tlye satılan emsallerine mahkum olmamış olur hevesli bünyeler :) ben beyan ettiğiniz gibi en az sorunlu olan bu cihazdan sorun yaşasamda hala memnun olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim. dediğim gibi benzer bi kaç cihaz tecrübem var.
    bahsettiğim sorunları aşarsak tesbit ettiğimiz konularda fabrikadan iyileştirme isteyip düşündüğünüz gibi distrübitörü olmanız işten bile değil. daha fazla uçmadan :) önce düşündüğüm modifikasyonları yapıp deneyeyim.
    yazılım konusundada munip hocam çok uğraştı bu işlerle tecrübeleriyle desteklerse bence iyi bi sonuç alırız.

• windshair kullanıcısına yanıt
    Sağolasın,
    Yüksek amper adaptör deneyip ve sorunlarınız çözülürse en azından Üretici firmaya net bilgi verebilirim.
    Ben kendilerine 1,5A Adaptör de diseqc geçişlerinde donma ve Sinyal alma ma sorunu yazdım. Kendileri testlerde böyle sorun yaşamadığını hangi diseqc kullandığımı ve tekrar inceleyeceklerini söylediler.(Aslında ben hiç sorun yaşamadım)

Gelelim Distrübütör işine, benim amacım Android uydu cihazlarının yavaş yavaş yaygınlaştığı dönemde belli bir marka ile görüşüp Marka adı altında çıkmasını sağlayarak kullanıcılara daha iyi hizmet vermek ve sorunlarını daha iyi çözmekti. O markayı oğlumun Arkadaşının Babası üretiyor Kendi açımdan çok paralar kazanma olayını hiç mi hiç düşünmedim. Tabi ki her emeğin bir karşılığı olacak. nasıl ki şimdi Tüm sorumluluğu alarak cihaz getirip 15-20.-TL gibi cüzi bir para kazanacaksam belli marka adında da aynı olacaktı.Ama şimdilik sadece düşünce aşamasında.

Yazılım ve Rom yükleme olayına gelince Burada çoğu üyeye tavsiye etmedim. hatta ve hatta geçmiş mesajlarım da cihaz geldiği gibi orjinal yazılımı ile cihazı üyelere gönderdiğimi ve eğer cihazda bir sıkıntı yoksa Güncelleme yapmayın diye söyledim. Buna sizde dahilsiniz.

Ama cihaz uçmuşsa kendi yüklediğim ve başarı sağladığım yükleme şeklini üyelerle sorumluluk kendilerine ait olacağını bildirerek paylaştım

Neyse siz veya birkaç daha üye deneyip yazarsa Üreticiye daha net ve kesin bilgiler veririz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halilyild -- 12 Şubat 2015; 18:39:18 >

• diseqc geçişlerinde gördüğüm problem sadece bendeki cihaza münhasırda olabilir .
    örneğin cipset,ram veya cpu çalışıyordur ama normalden fazla akım çekebilir . bütün sistemin voltaj dengesini bozar.
    bunların hepsi vigica argenin sorunu .
    ben 12v beslemenin kaç volta düştüğünü araştırma gereği dahi duymadım . Bana ne yaaa
    Sanki sen vigicanın tasarımında sorumlu engineer sin. herkez kendi işini yapsın kafanızı dinç tutun
    halil kardeşim burada ayda iki cihaz satacam diye bilmem neresini yırtarken atı alan üsküdarı geçti..
    adamlarda yüzlerce model . evvelsi gün eskiden tanıdığım bir uydu toptancısına girdim .35 tl ye clon dreambox 500 peynir ekmek gibi satıyorlar .
    biss hediyesi . cccam opsiyonel fiyat
    next ,atlanta android mini yok satıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mfselektronik -- 13 Şubat 2015; 6:41:34 >

• halilyild kullanıcısına yanıt
    aklıma gelmişken ortak tanıdıklarımız olabilir sen kaç mezunusun ?
  • Herkese günaydın ,
    Akşam kumandadan 23.00 gibi sistemi kapattım .
    Biraz öncede ya sabah sabah bi bakim dedim tv ye .
    haydaaaa bizim kanal listler uçmuş .
    kör tarama tarama yapayım dedim , koskoca türksat 4a da anca 13 program bulabildi.
    kimse kusura bakmasın ,kimsede akıl vermeye kalkmasın fena halde haşlarım ben böyle alıcının. ...............................................................................
    tüm bu rezillikler yazışmalar 150 tl içinmi

biraz önce dün akşam aliexpress de açtığım 10$ geri ödemiyi 50$ olarak revize yapmaya gittim .
    şanslı satıcıymış 10$ geri ödemeyi hemen kabul etmiş :-)
    artıkın 40$ halil abimden isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mfselektronik -- 13 Şubat 2015; 8:56:11 >
  • quote:

kimse kusura bakmasın ,kimsede akıl vermeye kalkmasın fena halde haşlarım ben böyle alıcının. ...............................................................................
    tüm bu rezillikler yazışmalar 150 tl içinmi
    Sanki sen vigicanın tasarımında sorumlu engineer sin. herkez kendi işini yapsın kafanızı dinç tutun
    halil kardeşim burada ayda iki cihaz satacam diye bilmem neresini yırtarken atı alan üsküdarı geçti.

Arkadaşım neden bu kadar kırıcı yazılar yazıyon anlamış deyilim.sana kimse akıl vermeye kalkmaz? burada herkes bildiğini paylaşıyor insanlar bir bir leri için vardır.piyasada cihazlar var fiyatlarını ne kadar yüksek olduğunu sende biliyon burdaki alan arkadaşlar çok cüzi bir fiyata alıyor.zaten fiyatda o kadar yüksek deyildir.alıcı arkadailar 20 30 gün beklelememek için alıyor.şahsen ben vigica 90 çıksın burda biri satsa hemen alırım.bir ay beklemem işim görülmüş olur.lütfen rica ediyorum kırıcı yazılar yazmayalım saygılar

• kırılan kırılsın . alınan alınsın. yönlendirme ile bu cihazı aldım 3 gün içinde cihaz arada bir donma donma, kanal silme , karasızlık ne varsa yaptı.
    bu yaştan sonra sizlemi uğraşacağım.
    yardım ayağına mahmut paşa tezgahtarlarına dönmüşsünüz .
    20 lira kazanacam diye kimsenin zamanını çalmaya hakkınız yok.
    50 kusur yaşındaki mühendis bir vatandaşın burada pazarlama yapmasına aklım ermiyor . kusura bakmayın ben ilk okul mezunuyum
  • quote:

kırılan kırılsın . alınan alınsın. yönlendirme ile bu cihazı aldım 3 gün içinde cihaz arada bir donma donma, kanal silme , karasızlık ne varsa yaptı.
    50 kusur yaşındaki mühendis bir vatandaşın burada pazarlama yapmasına aklım ermiyor . kusura bakmayın ben ilk okul mezunuyum

Bu cihazın bir özelliği daha varmış.Aynı zamanda ızgarada yapılabilyor.ama Adaptörün Amperini 8-10 amper hatta ve hatta voltajınıda 16-20 Volt yaparsan üzerinde sucuk bile pişirebilirsin.
    C90S cihaz yaklaşık 2 aydan fazladır gündemde ama bir adet test için dahi gönderemediler.Buda fabrikada uzun uzun testlerden geçtiği dananım sorunlarının tek tek incelendiği anlamına gelir.
    Ben MİMAR'ım Mühendis değil onlardan biraz daha fazla okudum. Eğitim ve tahsil açısından kimseyi yadırgamıyorum veya küçümsemiyorum,fakat senin İlkokul tahsilin bile biraz eksik galiba,
    Ben 50 yaşındayım Vaktizamanında çok çalıştım şimdi Emekliyim.Vaktimi kahve köşelerinde veya boş işlerde geçireceğime burada bildiğim ve elimden geldiği kadarı ile Arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum.Ama sen daha hala 20.-TL'ye takmışsın.çok küçük düşünüyorsun.Senin Aklın ermez.zaten bunu kendinde söylüyorsun.
    her zaman söylediğim gibi ÖNCE BİRAZ SAYGILI OL.
    Sonra Yolun açık olsun.

• @halilyild aklımda öyle kalmış .kusura bakma .
    Mezun olduğun fakulte ve mezuniyet dönemini yazarmısın ? Bakarsın ortak dostlarımız vardır.
  • quote:

kırılan kırılsın . alınan alınsın. yönlendirme ile bu cihazı aldım 3 gün içinde cihaz arada bir donma donma, kanal silme , karasızlık ne varsa yaptı.

Aramıza hoşgeldin ne diyelim kader böyleymiş diyelim gitsin

• 
Sayfa: önceki 6869707172
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.