Şimdi Ara

İzmir ve İzmir'deki Üniversiteler Hakkında Sormak İstedikleriniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
485
Cevap
48
Favori
18.603
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki

(En Son Oy Tarihi: 18.8.2019)
Giriş
  • ################ANKETE KATILIRSANIZ SEVİNİRİM################
    SON GÜNCELLEME TARİHİ 05.02.2018

ARKADAŞLAR LÜTFEN SORULARIMIZI SORMADAN ÖNCE İLK İKİ MESAJA BAKIN. HERKESE CEVAP VERİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR. EĞER SORUNUZU CEVAPLAYABILECEGINI DUSUNDUGUNUZ BIR UYE VARSA ILK MESAJDA, ADINI ALINTILAYIN

ARKADAŞLAR EĞER KENDİNİZE AİT HAZIRLADIĞINIZ REHBER, YORUM VS. KONULAR VARSA BANA PM DEN SÖYLEYİN. KONUNUZU OKUYUP BURADA ADINIZI VEREREK PAYLAŞABİLİRİM. TEŞEKKÜRLER

ŞEHİR HAKKINDA BİLGİ VE REHBERLER 3. MESAJA EKLENECEKTİR

Arkadaşlar 4 senedir Buca'da yaşıyorum, Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde okuyorum. İzmir ve üniversiteler hakkında sormak istediklerinizi buraya yazabilirsiniz. Diğer İzmir'li arkadaşlar da yazabilir, güzel yorumlarınızı sizin adınızın altında ikinci mesaja taşıyabilirim. Amacım herkesin yararlanabileceği, sorularının cevaplanabileceği ortak platform oluşturmak Yardımcı olmaktan mutluluk duyarım :)

Adminler: Konu içerisinde şehirden bilgi de veriyorum, cidden emek verdim. Konuyu silmeyin sadece taşıyın eğer olumsuz bir durum varsa
    Arkadaşlar hepinize tek tek cevap vermeye çalışacağım. Biraz gecikebilir kusura bakmayın

İzmir'deki özel üniversiteler hakkında bilgim 0 arkadaşlar. Sadece ne nerededir onu biliyorum özeller hakkında. Başkaları cevaplarsa mesajlara eklerim

SORULARINIZ İÇİN

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ

Don Quilote (Tıp)
    Mr.Legend (Bilgisayar Mühendisliği)
    ultraghost (Maden Mühendisliği)
    bluejacket111 (Denizcilik-İşletme)
    StereoLove (Bilgisayar Mühendisliği)
    mrsmrc (Turizm İşletme)

EGE ÜNİVERSİTESİ

recaus (Tıp)
    LeoMessi1037 (Türk Dili ve Edebiyatı)
    Sude33 (Hemşirelik)
    Nucléar (Diş Hekimliği)
    KeizerSoze (Elektrik-Elektronik)
    ekmek arası sakız (Uluslararası İlişkiler)
    ICooperI (Fen Edebiyat - Coğrafya)

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

Guhong01 (Bilgisayar Mühendisliği)

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ

onder.t (Elektrik-Elektronik)

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ

recaus (Endüstriyel Tasarım)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Legend -- 5 Şubat 2018; 12:41:26 >

• ####2014 de yazdığım cevapları Google Docs ile farklı bir ortama taşıdım. Burada yeni gelecek arkadaşlara güncel bilgiler vermek için sıfırdan bir sayfa açtım. Eski soru/cevaplara vereceğim linkten bakabilirsiniz#####
    2014'DEKİ SORULAR İÇİN TIKLA

S1 - Bornova nasıl bir şehirdir? (CEVAPLAYAN Burden XX, 25.05.2015 )

C1- Bornova'nın yarısı Kürt ve göçmendir, aşırı bir ciddiyetsizlik var ilçede. (özellikle merkez)
    Her yere eşit uzaklıkta.
    İş imkanı var, sosyal aktivite olarak fena değil.
    İnsanı mide bulandırır, özellikle yaşlılar. Esnaf çok pislik, bozuldu tamamen.
    Çarşısı güzeldir, ya da herkesi tanıdığım için bana güzel.
    Ev kiraları Bornova merkezde 1400 gibi sayılardan başlıyor.

S2 - Şehirde imkanlar Ucuzluk, rahatlık vs. nasıl? İlk defa gelen biri ne gibi zorluklar yaşar veya napmalı ? Eksik gördüğünüz yanlar var mı bunlar neler ? Bu şehri diğer şehirlere oranla (Ankara,Bursa,Eskişehir,İzmit vs,) önerirmisiniz ? Bu şehri önerirmisiniz yabancı bir öğrenci için ? (CEVAPLAYAN Mr.Legend, 26.05.2015 )

C2 - Tam bir öğrenci şehridir izmir fakat göç alan bir yer haliyle. Eskiden çok daha güzel olduğunu tahmin edebiliyorum. İstanbul kadar pahalı bir şehir değil fakat ucuzluk konusunda bi fikrim yok. Tam öğrenci işi yerler de var lüks yerler de var. Genel olarak kiralar Buca da 500 - 600 den başlar 1500 TL ye kadar çıkabilir. Bornovada daha bile pahalıdır. Rahat bir şehirdir, insanlar karışmaz birbirine. En azından bana karışan pek olmadı.

Şehire ilk gelecekseniz yurt araştırmanız gerekebilir. Tavsiye edeceğim yurt Buca'da iseniz Dokuz Eylül Öğrenci yurdudur. Daha iyisi yok. KYK yurtları hakkında pek bilgim yok ama özel yurtlar tamamen soyguncu. Zaten konaklama en büyük sorun geriye sıkıntı kalmıyor.

Eksik gördüğüm yanlar altyapı. Şehrin altyapısı yetersiz ufak bir yağmurda sel götürüyor her yanı. İzmitliyim ben bu arada. Kocaeli'nde okunmaz. O umuttepe yollar, aman allahım . Öyle aman aman bi üniversite de değil koü.

Yabancı bir öğrenciye tavsiye edeceğim 2 3 il varsa biri eskişehir biri de izmirdir. Tavsiye ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Legend -- 7 Ağustos 2017; 18:19:46 >

• EKMEK ARASI SAKIZ'IN OLUŞTURDUĞU İZMİR KENT REHBERİ
    MASAÜSTÜ:http://forum.donanimhaber.com/m_65681837/tm.htm
    MOBİL:https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=65681837&p=1#65681837

BORNOVA HAKKINDA SORULARINIZ İÇİN
    Burden XX

BUCA HAKKINDA SORULARINIZ İÇİN
    Mr.Legend

KONAK / ALSANCAK HAKKINDA SORULARINIZ İÇİN
    Mr.Legend

KARŞIYAKA / BOSTANLI HAKKINDA SORULARINIZ İÇİN
    abdisasho
    StereoLove (KSK Sorumlusu)

BALÇOVA / NARLIDERE HAKKINDA SORULARINIZ İÇİN
    Don Quilote

HATAY / GÖZTEPE / ÜÇYOL HAKKINDA SORULARINIZ İÇİN
    vahocan

IYTE REHBERİ
    link

EGE REHBERİ
    link
    DEU REHBERİ
    link

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Legend -- 5 Şubat 2018; 12:47:23 >

• Kızları cidden güzel mi

Şaka bir yana ulaşım kira vs fiyatları öğrenci için uygun mu? Pahalı bir şehir mi yoksa ?

Bu arada sanki biyerden tanıyorum seni liseyi İzmit'te okumuştun galiba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Macht -- 26 Şubat 2014; 17:17:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Macht

Kızları cidden güzel mi

Şaka bir yana ulaşım kira vs fiyatları öğrenci için uygun mu? Pahalı bir şehir mi yoksa ?

Bu arada sanki biyerden tanıyorum seni liseyi İzmit'te okumuştun galiba

Kızları cidden güzel. İzmirin kızı bir başka

Ulaşım çok rahat. Şehrin bir ucundan bir ucuna sadece 1,10 TL gibi fiyatla gidebilirsiniz. 90 dakika içinde aktarma yaparsanız ücret vermiyorsunuz. İZBAN, ESHOT, Metro ve Vapur seferleri falan sürekli var. İstanbul'dan kat kat iyi bir ulaşım ağı var.

Kiralar bulunduğun yere göre değişebilir. Güzelyalı, Alsancak, Karşıyaka, Bostanlı taraflarında 1000+ TL den fazladır kiralar . Buca, Gaziemir gibi gariban öğrenci ilçelerinde kiralar 350 - 400 den başlar 1000 e kadar çıkabilir. Bulunduğun yere göre çok değişiyor. Mesela üniye yakın yerler 500 600 TL civarı sanırım. Tam bilmiyorum arkadaşım o civarda veriyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Şehir pahalı değil de Alsancak'ta çok iyi para harcanıyor

İzmitliyim hocam ve İzmitte okudum . 24 Kasım AL

• sorum simdilik yok ama 9 eylül ing ögretmenligini istiyorum :) umarim belki 2 sene sonra görüsebiliriz :) (11.sinifim)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dreiunddreißig

sorum simdilik yok ama 9 eylül ing ögretmenligini istiyorum :) umarim belki 2 sene sonra görüsebiliriz :) (11.sinifim)

Kolay gelsin hocam . 2 3 arkadaşım var hazırlıkta şu anda. Seneye onlar da geçiyor İng. Öğretmenlik bölümüne.

Yüzde yüz eğitim veren bir bölüm. Umarım kazanırsınız. Unutmazsak görüşürüz belki

• Sagolasın dostum bilgiler için. Benim de 2. hedefım Ege bilgisayar mühendisliği bakalım hayırlısı

Daha önceden konuşmuştuk demek ki ordan aklımda kalmış İzmit'te olduğun bende liseyi Kocaeli Anadolu da okudum şuan mezunum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Macht

Sagolasın dostum bilgiler için. Benim de 2. hedefım Ege bilgisayar mühendisliği bakalım hayırlısı

Daha önceden konuşmuştuk demek ki ordan aklımda kalmış İzmit'te olduğun bende liseyi Kocaeli Anadolu da okudum şuan mezunum

Rica ederim ne demek . Yurtta boş boş oturuyorum konu açayım dedim. Yemeğe ve maça kadar vakit geçsin . Bilgisayar Mühendisliği okuyacaksan seneye DEÜ de görüşürüz . Umarım daha iyi yerleri kazanırsın YTÜ, ITU, ODTÜ gibi

Daha önceden konuşmuş olabilir hatta belki görüştük . Bir ara buluşma olmuştu ona gitmiştim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Legend

quote:

sorum simdilik yok ama 9 eylül ing ögretmenligini istiyorum :) umarim belki 2 sene sonra görüsebiliriz :) (11.sinifim)

Kolay gelsin hocam . 2 3 arkadaşım var hazırlıkta şu anda. Seneye onlar da geçiyor İng. Öğretmenlik bölümüne.

Yüzde yüz eğitim veren bir bölüm. Umarım kazanırsınız. Unutmazsak görüşürüz belki

hazirlik okumak zorunlu mu ing ögretmenliginde?

• quote:

quote:

quote:

Hocam şöyle açıklayayım Eylül ayında Muafiyet sınavı olur. Barajı 70 di ben girdiğimde 80 e çıktı sanırım. 42 ile kaldım geçemedim barajı. Muafiyetten de Intermediate seviyesine geçtim (B1).

Gerçekten iyi bir ingilizcen olması gerek muafiyeti geçmek için. Upper-Intermediate seviyesinde olman gerek ki ucundan geçesin . Cidden zor sınavdı, geçebilirsen okumazsın

• quote:

Arkadaşlar yaklaşık 5 6 aydır İzmir Buca'da yaşıyorum, Dokuz Eylül Üniversitesin'de Hazırlık Bölümünde okuyorum. İzmir ve üniversiteler hakkında sormak istediklerinizi buraya yazabilirsiniz. Diğer İzmir'li arkadaşlar da yazabilir, güzel yorumlarınızı sizin adınızın altında ilk mesaja taşıyabilirim. YGS ye 1 aydan az bir süre kaldı ve akıllarda soru işaretleri olabilir. Yardımcı olmaktan mutluluk duyarım :)

Adminler: Konu içerisinde şehirden bilgi de veriyorum, cidden emek verdim. Konuyu silmeyin sadece taşıyın eğer olumsuz bir durum varsa
    Arkadaşlar hepinize tek tek cevap vermeye çalışacağım. Biraz gecikebilir kusura bakmayın

İzmir'deki özel üniversiteler hakkında bilgim 0 arkadaşlar. Sadece ne nerededir onu biliyorum özeller hakkında. Başkaları cevaplarsa mesajlara eklerim

Yaşar Üniversitesi'ni ziyaret etme fırası elime geçti gezdim,tozdum iyi hoş ama insanları çok aşırı havalıydı sanki sadece onlar insanmış gibi biraz bilgi verir misin ?

• çok güzel hocam karşıyakada veya bayraklı civarındaki kiralar şimdi ne kadar
  • Şu iyte mevzusunu acarmısın bıraz elektronik ve haberleşme müh istiyorum itü istiyorum ama olmazsa iyte yazmayı dusunuyordum ytü de var ama pek sıcak bakmıyordum.acıkcası itü olmadıktan sonra daha çok eğlence amaclı secmeyi planlıyorum üniversitemi şimdi sen böyle köpek falan dağ bası deyınce bı tırstım acıksası halbuki ne hayaller kuruyordum iyte hakkında yurtları falan çok iyi diyorlardı . biraz daha ayrıntı versen iyte hakkında youtube videoları falanda var oradan çok hoş gözüküyor gidip görmüş bir kişinin anlatması daha iyi olur benım için

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam şöyle açıklayayım Eylül ayında Muafiyet sınavı olur. Barajı 70 di ben girdiğimde 80 e çıktı sanırım. 42 ile kaldım geçemedim barajı. Muafiyetten de Intermediate seviyesine geçtim (B1).

Gerçekten iyi bir ingilizcen olması gerek muafiyeti geçmek için. Upper-Intermediate seviyesinde olman gerek ki ucundan geçesin . Cidden zor sınavdı, geçebilirsen okumazsın

cok tsk ederim dostum beni aydinlattigin icin.valla bizim kaderimiz sinav üzerine sinav

• @Tlgxxx, özeller hakında pek fikrim yok. Özeldeki insanları genellemek istemem de o tarz tipler daha bol çıkıyor dediğin gibi

@baroncan1, tam emin olmamakla beraber en az 750 TL diyorum ben . Kaliteli yerler de üniversitelere uzak biraz. Bizim üniye 40 45 dakika. Ege'ye de o civarda. Araban yoksa ömrün otobüste geçer

@monarch25, IYTE hakkında hiç abartmadım hocam ciddiyim çok fazla köpek var. Dağ başında ama bunlar aslında çok büyük sorunlar değil. Benim fobim var köpeklere . Yurtları hoşuma gitti 1 gün kaldım yurtlarında. Ortam yapabilirsen mükemmel olur acayip keyif alırsın. Bana yazlıkları hatırlattı, balkon sohbeti yapılır ne bileyim oyun oynanır dışarda ben hayran kaldım. Keşke bizim yurt ta böyle olsa. Yemekhanesi de güzel aç kalmıyorsun . 10/9 veririm yurtlara. 1 günlük gözlemlerim bu kadar yurtlar hakkında.

Yerleşke içinde sosyal tesisler, kütüphaneler var. Baya geniş bir araziye sahipler. Aslında daha kafeler açılabilir yer var hep ama çok boşluklar gördüm arazide. Çok karanlık oluyor geceleri. Köpekler falan valla tek başıma bir yerden bir yere gidemem heralde ben

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Legend -- 26 Şubat 2014; 18:19:39 >

• izmir gibisi var mı yahu
  • quote:

Orijinalden alıntı: bedevi2

izmir gibisi var mı yahu

• bornova da öğrenci evleri fiyatları aylık ne kadar biliyormusun?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kullanıcıadım

bornova da öğrenci evleri fiyatları aylık ne kadar biliyormusun?

Çok pahalı değildir hocam Bornova öğrenci mekanıdır. 500 600 civarı olacağını düşünüyorum. Bakmak lazım
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.