Şimdi Ara

İşlemci, yonga seti ve ekran kartları dünyasından en son haberler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
3.871
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Intel'den DDR3 destekli yeni yonga seti

Intel'de gelişmeler durmak bilmiyor. 2006 sonunda 999$'a 4 çekirdekli işlemcisi Kentsfiled'ı çıkaracak olan firma'nın 2007 yılı içerisinde çıkarması planan yeni yonga seti hakkında da ilk bilgiler gün yüzüne çıkmaya başladı. Bearlake kod adına sahip yeni yonga seti artık Intel için bir rutin haline geldiği üzere ilk etapta 3 ayrı model olarak çıkması bekleniyor. Buna göre Bearlake X yonga setinin 975X, Bearlake P'nin 965P ve Bearlake G'nin de 965G yonga setinin yerini alması bekleniyor.

Intel'in her yeni yonga setinde yaptığı gibi Bearlake yonga seti ile de bazı önemli değişiklikler geliyor. En dikkat çekici yenilik DDR3 bellek desteği. Intel büyük olasılıkla yeni yonga setinde hem DDR2 hemde DDR3 desteği sunacak. Bu sayede yeni yonga setine sahip anakartlar DDR2-800MHz desteğinin yanısıra DDR3 1333MHz bellek desteğine de sahip olacaklar ki burda geriye dönük bellek desteği oldukça önemli. Gerçi DDR2'lerinde henüz istenilen yaygınlığa ulaşamadığını düşünürsek birçok kullanıcının direk DDR3'e geçeceği yorumunu yapmak ta yanlış olmaz. Yeni yonga seti ile birlikte gelecek diğer önemli bir özellik ise kısa bir süre sonra çıkması beklenen Ati'nin yeni yonga seti RD600'de olduğu gibi Intel'in de Bearlake ile gerçek 2x16 PCIe desteği sunacak olması. Buna paralel artan bant genişliği ve veri transferine bağlı olarak SLI yada Crossfire sistemlerdeki başarımda artacak. Yeri gelmişken söylemekte fayda var, Bearlake yonga seti ile birlikte resmi olarak SLI desteğinin de gelmesi bekleniyor zira Intel ile Nvidia arasındaki SLI lisans problemi şuan mobil sistemler için aşılmış durumda. PCI-E 2.0 desteğini de getirecek olan yeni yonga seti ile birlikte yeni güney köprüsü olan ICH9 da geliyor. Şuan yeni güney köprüsü hakkında pek bilgi verilmese de tahmin edelieceği üzere her yeni versiyonda olduğu gibi bağlantı noktalarının arttırılması gibi yenilikler beklenebilir.

İlk aşamada çıkacak Bearlake X, G ve P modellerinden, P ve G modelinin DDR3 1333MHz bellek desteği kazandırılmış 965P ve 965G modelleri olması bekleniyor. Ayrıca Intel, Bearlake G'nin yanı sıra G+ modelini de hazırlıyor. Bu model de firma ilk defa gelişmiş bir entegre grafik çözümünü kullanmayı planlıyor. Yonga setinde yer alacak entegra grafik çözümünün DirectX10 desteğinin yanısıra HDMI, HDCP, Blu-Ray yada HD-DVD ve H.264/VC-1 gibi teknolojileri donanımsal olarak desteklemesi bekleniyor.

Intel'in yeni yonga seti ile birlikte yaygın olarak kullanılmaya başlanacak DDR3 tarafında ise herşey hemen hemen hazır gibi. Birçok büüyk üretici DDR3 örneklerinin testlerine başlamış durumda. Örneğin Samsung DDR3 800/1066/1333MHz'lik bellek örneklerini partnerlerine yolladı. 70nm üretim teknolojisi ile üretilen bellek modüllerine sahip DDR3 belleklerin DDR2 belleklere göre en büyük avantajlarının başında daha düşük olan güç tüketimleri geliyor. DDR2'ler çalışmak için 1.8V'ye ihtiyaç duyarken DDR3'lerde bu rakam 1.5V'ye düşüyor. Ayrıca DDR3'lerin tamamen DDR2'lerin yerini almasının 2008, en hızlı DDR3 olması beklenen 1600MHz'lik belleklerin çıkışının ise 2009 yılını bulacağı tahmin ediliyor.

Dell - AMD oratklığı gelişiyor

İlk olarak Dell'in server çözümleri için başlayan Dell-AMD oratklığı gelişmeye devam ediyor. Son gelen resmi açıklamalara göre serverlardan sonra Dell'İn taşınabilir ve masa üstü bilgisayarlarında da AMD logosunu göreceğiz. Dell ile yapılan bu ortaklığın özellikle AMD'nin 2006 finansal raporlarını pozitif yönde oldukça etkileyecek. Yapılan projeksiyonlarda sadece masa üstü bilgisayarlar için 2006 sonuna kadar AMD'nin Dell'e yaklaşık 1.2 milyon işlemci vermesi bekleniyor. Toplamda ise yıl sonuna kadar AMD'nin Dell'e yaklaşık 2 ila 3 milyar $'lık bir satış yapması planlanıyor. Bu rakamlardan daha önemli olan uzun zamandır Intel ile çalışan Dell'in ilk defa AMD ile bu kadar büyük bir alım için anlaşma yapması. Eylül ayında satışa çıkacak AMD işlemcili Dell bilgisayarlarda ilk etapta tek çekirdekli ve çift çekirdekli X2 işlemcilerinin kullanılması bekleniyor. AMD'nin en pahalı ve performanslı model gamını oluşturan FX işlemcilerin kullanılması hakkında kesinleşmiş bir durum henüz bulunmuyor.

Ekran kartlarında son durum

Ati'den sonra Nvidia'da 80nm üretim teknolojisine sahip ilk gpu'sunu duyurdu. Nvidia'nın 80nm üretim tenolojisi ile ürettiği yeni G73-B1 gpu'su Ati'nin X1650 serisine cevap niteliğinde olması bekleniyor. Bilindiği gibi Ati'nin X1650 serisi de 80nm üretim teknolojisi ile üretilmiş gpu'lara sahipler. TSMC tesislerinde üretilecek olan yeni gpu'nun iki modelinin olması bekleniyor. Bunlardan G73-N-B1'in 90 üretim teknolojisi ile üretilmiş olan kardeşinden pek bir farkı bulunmuyor. Hatta aralarında pin uyumu bile mevcut. G73-H-B1 modelinin ise 80nm üretim teknolojisinin yanısıra HDMI ve HDCP desteği gibi bazı önemli fonksiyonlara sahip olması bekleniyor. Bu destekler ile birlikte gpu'nun özellikle HTCP çözümlerinde kullanılması bekleniyor. Nvidia'nın yeni gpu'suna sahip kartların 7650 serisi olarak Eylül ayında piyasa çıkması beklenirken saat hzıları gibi bazı teknik detaylar hakkında şuanda Nvidia tarafından verilmiş bir bilgi bulunmuyor.

Ati'nin daha önce 23 Ağustos'da çıkacağını duyurduğu hatta test sonuçları bile ortaya çıkan X1950 serisinin piyasa çıkış tarihini Eylül ayına ertelemişti. Ati'nin X1950 serisi içinden 199$'a 600MHz çekirdek, 1400MHz bellek hızına, 36 pixel shader işlemcisine sahip olan X1950 Pro modelini açıklamasından sonra Nvidia'da 7900GS ve 7950GT modellerini duyurdu. 7900GS daha önce sadece büyük sistem üreticilerine verilirken artık son kullanıcıya da satılacak. 450MHz çekirdek, 660MHz bellek hızına, 20 iş hattına ve 256MB belleğe sahip olması beklenen 7900GS'yi 199$'lık fiyatı ile Nvidia X1950Pro'ya rakip olarak konumlandıryor. 7950GT ise 550MHz çekirdek, 700MHz bellek hızları, 24 adet iş hattı, 512 MB bellek gibi özellikleri ve 299$'lık fiyatı ile Ati'nin X1950 serisinin çıkışından sonra özellikle fiyatının düşmesi beklenen X1900XT'ye karşı konumlandırılması bekleniyor.

resimler hkepc.com ve pcinpact.com sitesinden alınmıştır. Resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

• @fx57 yahu kaç kişisin sen

intel 965 leri 200 $ dan satarken bunlara 300 $ paha biçer. conroede alınamaz kalır...

amd iyi para kaldırıyor bu işten, performansta geriye düşerken böyle anlaşmalara imza atmasıda garip mi desem yoksa artık imajını son kullanıcılar arasındada düzeltti mi desem, en iyisi sussam...

artık ekran kartlarını takip edemiyorum. nokia gibi oldu 7300, 7600, 7650, 7900, gs gt 1800, 1900,1600, 1300,.....
  • quote:

Orjinalden alıntı: archuman

artık ekran kartlarını takip edemiyorum. nokia gibi oldu 7300, 7600, 7650, 7900, gs gt 1800, 1900,1600, 1300,.....
    GeForce. Connecting people.
  • süper olmuş bu tanım. harbi bu nokialarada gıcığım ben. çok adam gördüm nokiasının modelini bilmiyodu
    ben bi iki sene daha bu sistemle idare edecem galiba
  • güzel haberler ama gitgide kafa karıştırıyor
  • nokia işlemci yapsa:
    conroe6300=> nokia 6301 6302 6303 6304 aradaki fark biri 1832mhz biri 1834mhz digerleri de tahmin edilebilir
    cift cekirdek => cift sim kart veya cift kamera veya cift pil veya cift ekran veya cift renk vesaire vesaire
  • AMD'ye ne oluyo lo ATİ nin üstüne kuma getirdi
  • yaf bende mıllet neden ati 1900xtx leri satıyor dıyordum hahahaaa
    İşin gercegını soylemıssın fx bende bılıyordum mılletın elınde patlıcak sımdı sıfır ati 1900xtx alanların yazık 500 dolar hahha 1 ay gibi cıkacak 1950 xtx ama bence alınmaz Dx10 beklıyor mıllet ara sürüm bence alınmaz 300 dolar bile olsa almam ben Dx 10 desketleyen ekran kartı lazım abi yoksa alacagım ekran kartı 5 ay ıcınde cöplük olur Dx 10 oyunları oynamassa cryrsıs oynamassa ben ne yapayım ati 1950 xtx i 2 . el satıs olayına bakın mıllet kutur kütür ati 1900xtx lerı satıyor 1 ay sonra bakalım

• quote:

Orjinalden alıntı: unixx

yaf bende mıllet neden ati 1900xtx leri satıyor dıyordum hahahaaa
    İşin gercegını soylemıssın fx bende bılıyordum mılletın elınde patlıcak sımdı sıfır ati 1900xtx alanların yazık 500 dolar hahha 1 ay gibi cıkacak 1950 xtx ama bence alınmaz Dx10 beklıyor mıllet ara sürüm bence alınmaz 300 dolar bile olsa almam ben Dx 10 desketleyen ekran kartı lazım abi yoksa alacagım ekran kartı 5 ay ıcınde cöplük olur Dx 10 oyunları oynamassa cryrsıs oynamassa ben ne yapayım ati 1950 xtx i 2 . el satıs olayına bakın mıllet kutur kütür ati 1900xtx lerı satıyor 1 ay sonra bakalım

Direktx 9 destekli ekran kartlarının direktx 10 destekli oyunları oynatamıyacağını nasıl söyleyebiliyorsun merak ettim şimdi.Ozaman ben yıllardır dx8 ekran kartımla dx9 oyunları nasıl oynadım bilmiyorum herhalde sihirliydi ekran kartım.Sen kendini kandırmaya devam et.

• dell'in amd satmasi amd icin cok buyuk bir asama. dell abd'de bir numarali bilgisayar saticisi konumunda, ancak dell oyle bastirmis ki amd neredeyse maliyetine veriyor islemcileri. uzun vadede amd icin iyi yatirim ama kisa vadede bu isten kar edemezler.
    3 sene once aldigim (ve bir kac ay once sattigim ) 6800 GT kartim nasil hala iyi bir kartsa (cok iyi demedim ama) su anda aldigin 19X0 serisi de "en az" 2 sene seni idare eder. oyle 5 ay sonra atmak yok
    ddr olayi da ekran kartlarindaki gibi gidiyor dikkat ederseniz. ddr-II bellekler cikti, daha dogru durust kulanilamadan (birkac ara model haricinde) hemen ddr-3 geldi oturdu. vay anasini sayin seyirciler...
  • ESkİDEN NE GÜZELDİ... YA BI KADAR hızlı gelişmiyordu hiçbrşey..herşey i hazmediyorduk tadına varıyorduk sonra yenisi geliyordu.....şimdi öylemi....nerdeyse 6 ayda bir yepyeni konfigurosyonlarla karşımızda.....ama bu kadar da olmazki ihtiyaç noktasında grafiker ve oyuncu arkadaşlar ve yeni konfigurasyon alacaklar hariç bukadar yüksek konfigurasyonlara ihtiyaç yok...parada yetiştiremiyoruz...zaten fiyatlarda çok kısa sürede tepetaklak gidiyor........ sonra verdiğmiz paralara acıyoruz..bi yandanda en hızlısıını sitiyoruz tabi...aha artıkın donanım perhizine giriyom......çok ihtiyaç olmadan a l m a y a c a ğ ı m.......

• bence uygun fiyatlı bir conroe ye geçmek kötü bir fikir değil. intel bu yonga setlerini çıkarması 2007 sonu piyasada ancak 2007 sonunda gelir testler mestler derken 2008 de insanlar karar verir ne alacaklarına .... ekran kartı içinde bence hemen directx10 alınmaz elimizdeki kartlarla idare etmek endoğrusu şu an için çünkü oyun dünyasında o kadar hızlı bir değişim yok..... 1900 leri satmayın arkadaşlar ben iki adet 7800 gt imle idare edeceğim ama önce sli anakart lazım......
  • ben conroe nun 64bit performansoını beğenmedim. ram,anakart ,işlemci değişmekte hiç işime gelmiyo. yoruyo beni al sat bu intel kazması bide her işlemciye bi çipset çıakrıyo ..
  • quote:

Orjinalden alıntı: master_gokhan

bence uygun fiyatlı bir conroe ye geçmek kötü bir fikir değil. intel bu yonga setlerini çıkarması 2007 sonu piyasada ancak 2007 sonunda gelir testler mestler derken 2008 de insanlar karar verir ne alacaklarına .... ekran kartı içinde bence hemen directx10 alınmaz elimizdeki kartlarla idare etmek endoğrusu şu an için çünkü oyun dünyasında o kadar hızlı bir değişim yok..... 1900 leri satmayın arkadaşlar ben iki adet 7800 gt imle idare edeceğim ama önce sli anakart lazım......

yaw bak senin adına üzüldüm nasıl idare edecekin 7800 gt sli ile bilmiyorum. oyun oynayamazsın artık 1-2 yıl.

yahu kardeşim daha ne istiyorsun... idare edecekmiş. peh

• boşver..kimine 32 mb geforce2 idare eder..kimisinide x1900 yine yetmez...

quote:

Orjinalden alıntı: archuman

quote:

Orjinalden alıntı: master_gokhan

bence uygun fiyatlı bir conroe ye geçmek kötü bir fikir değil. intel bu yonga setlerini çıkarması 2007 sonu piyasada ancak 2007 sonunda gelir testler mestler derken 2008 de insanlar karar verir ne alacaklarına .... ekran kartı içinde bence hemen directx10 alınmaz elimizdeki kartlarla idare etmek endoğrusu şu an için çünkü oyun dünyasında o kadar hızlı bir değişim yok..... 1900 leri satmayın arkadaşlar ben iki adet 7800 gt imle idare edeceğim ama önce sli anakart lazım......

yaw bak senin adına üzüldüm nasıl idare edecekin 7800 gt sli ile bilmiyorum. oyun oynayamazsın artık 1-2 yıl.

yahu kardeşim daha ne istiyorsun... idare edecekmiş. peh

• yav arkadaslar ati 9800 xt le crysıs ful detay oynaya bilen cıkacakmı burda bırrısı cıkmıs ben oynarım dıye??? vay be Dx10 detaylarını ben oynarım dıyen bır prosefor cıkmıs .Ozaman mıllet neden Dx 10 beklıyor veya fırmalar aptalmıda vıstayla beraber verıyor Dx 10 onu anlamadım sen demek oynıya bıleceksın ati9800xt veya eskı bır ekran akrtıyla Dx10 oyunlarını ful detay ve hızlı bır sekıldı vay ve dunyanın sonu geldi --lafım kont_andre ye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unixx -- 23 Ağustos 2006; 10:21:29 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: unixx

yav arkadaslar ati 9800 xt le crysıs ful detay oynaya bilen cıkacakmı burda bırrısı cıkmıs ben oynarım dıye??? vay be Dx10 detaylarını ben oynarım dıyen bır prosefor cıkmıs .Ozaman mıllet neden Dx 10 beklıyor veya fırmalar aptalmıda vıstayla beraber verıyor Dx 10 onu anlamadım sen demek oynıya bıleceksın ati9800xt veya eskı bır ekran akrtıyla Dx10 oyunlarını ful detay ve hızlı bır sekıldı vay ve dunyanın sonu geldi --lafım kont_andre ye

İyi de adam dx10 detaylarıyla ve full ayarda oynarım dememişki.Sadece oynarım demiş.Nerenle okuduysan yazıyı

• quote:

Orjinalden alıntı: El_domingo

ESkİDEN NE GÜZELDİ... YA BI KADAR hızlı gelişmiyordu hiçbrşey..herşey i hazmediyorduk tadına varıyorduk sonra yenisi geliyordu.....şimdi öylemi....nerdeyse 6 ayda bir yepyeni konfigurosyonlarla karşımızda.....ama bu kadar da olmazki ihtiyaç noktasında grafiker ve oyuncu arkadaşlar ve yeni konfigurasyon alacaklar hariç bukadar yüksek konfigurasyonlara ihtiyaç yok...parada yetiştiremiyoruz...zaten fiyatlarda çok kısa sürede tepetaklak gidiyor........ sonra verdiğmiz paralara acıyoruz..bi yandanda en hızlısıını sitiyoruz tabi...aha artıkın donanım perhizine giriyom......çok ihtiyaç olmadan a l m a y a c a ğ ı m.......

aynen katılıyorum o yüzden yaşasın ps3 diyorum

• yav bende ati radeon 7500 va bende oynarmıyım dx 10 oyunlarını hahaha gel göstereyım neremle okudugumu ılgını ceker belki agzında güzel laf yapıyor bu arada agzına bır sey olmasın bak buramla okuyorum gördünmü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unixx -- 25 Ağustos 2006; 3:33:36 >
  • Pc nin bundan sonraki. Hele vistayla birlikte donanımda çok büyük değişimler olacağı kesin. Gördüğüm kadarıyla milat 2008 görünüyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.