Şimdi Ara

Bilim insanları, geliştirdikleri nanojeneratör ile ortam titreşiminden elektrik elde etmeyi amaçlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
315
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Bilim insanları, geliştirdikleri nanojeneratör ile ortam titreşiminden elektrik elde etmeyi amaçlıyor

Akıllı cihazların özellikle de cep telefonlarının günümüzdeki en büyük problemi, herkesin bildiği gibi yetersiz batarya süreleri. Bu cihazların devamlı olarak dolu kalması için farklı yollardan enerji elde etmek için uğraşan bilim insanlarının buldukları son yollardan bir tanesi ise, titreşim temelinde elektrik üretmek.

Bu doğrultuda Wisconsin-Madison Üniversitesi, Minnesota Duluth Üniversitesi ve Sun Yat-sen Üniversitesi ortaklığında kurulan bir takım tarafından geliştirilen nanojeneratör, akıllı cep telefonlarının herhangi bir kabloya ihtiyaç duymadan şarj edilmesine imkan sağlayabiliyor. Bu amaç için telefonların kılıflarına dahil edilen nanojeneratör, poliviniliden florid veya PVDF olarak bilinen bir piezo-elektrik polimer malzeme kullanıyor. Bu materyal ile örneğin araçların içerisinde meydana gelen titreşimden ya da diğer bir deyişle mekanik güçten elektrik elde edilebiliyor ve sonuç olarak da şarj işlemi gerçekleştirilebiliyor. Titreşim temelli enerji toplamanın anahtar noktasının sünger benzeri materyal olduğunu söyleyen doktora öğrenicisi Xudong Wang, bu sayede küçük titreşimlerin dahi enerji üretimine dahil edilebildiğini belirtiyor.

Araştırma geliştirmeleri devam eden teknolojinin, ilerleyen zamanlarda elektronik cihazların birer parçası haline gelebileceği ve bu sayede cihazların ortamdaki titreşimden otomatik olarak enerji üretebileceği söyleniyor. 

• Harika olur.

Telefon titreyince kendi kedini şarj eder :D Düz mantık

• quote:

Orijinalden alıntı: ka ka ka ka

Harika olur.

Telefon titreyince kendi kedini şarj eder :D Düz mantık

Aslında öyle değil.
    Yani telefon titrerken 200 enerji harcasa, jeneratör 50 sini anca yakalar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • haberden ote hic bir zaman gerceklesmiyorlar.

• Konserlerde, inşaatlarda, spor faaliyetlerinde falan böyle bir teknoloji bayağı iş yapabilir gibi duruyor.

Ancak yanlış hatırlamıyorsam 5 maç boyunca bağıran 50bin kişiden çıkan ses enerjisi 1 bardak kahve yapmaya yetecek kadardı. Oranı tam hatırlamıyorum ancak çıkan enerji oldukça küçüktü. Ne olursa olsun, enerjiyi kullanabiliyorsak bu bir gelişmedir. Gün sonunda bir odayı yarım saat aydınlatacak elektrik üretilse bu bile iyi bir şeydir.

• Firaristt F kullanıcısına yanıt
    Aslında o enerjinin çok az bi kısmını yakalayabilmemizden kaynaklanıyor.
    Oranını bilmesem de, enerjinin çok büyük kısmı ısı ya dönüşüyor.
    Aslında o 5 maçlık enerji ile o stadı. Yıkıp yeniden yapacak enerjinin çıkacağına eminim. Önemli olan yakalamak

• Biyomekanik bir batarya olsa.. Ekmek kirintilarini yedirip sarjimiz dolsa...

• Koy FB - GS maçındaki tribünlere Türkiye'nin elektrik ihtiyacı karşılasın.

• Fazla enerji üretmek yerine az tüketsek ne olur?

Binlerce muhalif bana yine satırlarca yazacak ama...
  • umut_baris kullanıcısına yanıt
    Daha tasarruflu cihazlar ve daha fazla üretim değil mi amaç? (Lafta da olsa) Dediğinize katılmakla birlikte tasarruf da etsek, tüketim arttığı için üretimin de artması gerekiyor. Enerjiyi dönüştürme konusunda daha da gelişiyoruz. Elektrik depolamak zor ve maliyetli. 1 megawatt elektrik olsa depolayamadıktan sonra veya kullanmadıktan sonra bir önemi kalmıyor. Kullanırken de çevreyi düşünmek gerekiyor tabii ki.

Bir elektrikli süpürge düşünelim. Motor ısı üretiyor. Ve o ısı havayı ve süpürgeyi ısıtmak için kullanılıyor. O enerji dönüştürülüp farklı bir şey için kullanılabilir. Haberde bahsedilen de buna benzer bir şey. Maça gittiniz, stattaki koridorlar belki de sırf o ses ve titreşim enerjisi ile aydınlanacak. Yüksek verimli lambalar kullanıldığı da düşünüldüğünde güzel bir şey. Ancak diğer taraftan oldukça maliyetli. O koca stadlar güneş Paneli ile kaplansa, üretilen enerji o stada yeter de artar. 1000 Panel olsa ve her biri %50 verim ile çalışsa 1 günde toplam 50kW üretilir. Klima için, aydınlatma için kullanılabilir mi? Kesinlikle.

Tüketimi bir yere kadar azaltabiliriz, ancak sürekli artan tüketime karşılık üretimi de arttırmak zorundayız ve bunu ulaşılabilir maliyetlerle yapmalıyız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Firaristt

Daha tasarruflu cihazlar ve daha fazla üretim değil mi amaç? (Lafta da olsa) Dediğinize katılmakla birlikte tasarruf da etsek, tüketim arttığı için üretimin de artması gerekiyor. Enerjiyi dönüştürme konusunda daha da gelişiyoruz. Elektrik depolamak zor ve maliyetli. 1 megawatt elektrik olsa depolayamadıktan sonra veya kullanmadıktan sonra bir önemi kalmıyor. Kullanırken de çevreyi düşünmek gerekiyor tabii ki.

Bir elektrikli süpürge düşünelim. Motor ısı üretiyor. Ve o ısı havayı ve süpürgeyi ısıtmak için kullanılıyor. O enerji dönüştürülüp farklı bir şey için kullanılabilir. Haberde bahsedilen de buna benzer bir şey. Maça gittiniz, stattaki koridorlar belki de sırf o ses ve titreşim enerjisi ile aydınlanacak. Yüksek verimli lambalar kullanıldığı da düşünüldüğünde güzel bir şey. Ancak diğer taraftan oldukça maliyetli. O koca stadlar güneş Paneli ile kaplansa, üretilen enerji o stada yeter de artar. 1000 Panel olsa ve her biri %50 verim ile çalışsa 1 günde toplam 50kW üretilir. Klima için, aydınlatma için kullanılabilir mi? Kesinlikle.

Tüketimi bir yere kadar azaltabiliriz, ancak sürekli artan tüketime karşılık üretimi de arttırmak zorundayız ve bunu ulaşılabilir maliyetlerle yapmalıyız.

Dediklerinizde haklısınız, nüfus arttıkça tüketim artar. Bunu engellemek zaten katliam olur, bundan bahsedilemez bile.

Benim asıl demek istediğim, bunun doğa yararına değil de ticari bir amaçla kullanılıyor olması!

• quote:

Orijinalden alıntı: BalBazaaR

Biyomekanik bir batarya olsa.. Ekmek kirintilarini yedirip sarjimiz dolsa...

Biraz erken degil mi

• Şarj etmek için hoplayıp sıplayan, tireşen insanlar düşündüm de..

• 4-5 senedir hep aynı haber. Bir türlü çıktığı yok.

• Daha neler olacak yaw...

• bence bor madeninden yapsalar olmazmı yalanmı doğrumu bilimiyorum ama işlenmiş olarak 1 kilo borla 1 araç tam 19000 km. yol yapıyor belkide 10gram borlada 1 telefon 1 sene falan giderdi herhalde

• quote:

Orijinalden alıntı: bydvd

bence bor madeninden yapsalar olmazmı yalanmı doğrumu bilimiyorum ama işlenmiş olarak 1 kilo borla 1 araç tam 19000 km. yol yapıyor belkide 10gram borlada 1 telefon 1 sene falan giderdi herhalde

Bor bir tuzdur borcam ve temizlik malzemesi disinda bir kullanim alani yoktur dogrudan enerji uretemez artik yalanlari yutmayin biliyorum inanmak istiyosunuz bor yapisal olarak. Sadece tuzdur

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bor kullaniyorum,yuksek isiya ulasan meteryalin yuzeyinin oksijen ile temasini en aza indirgeyen izolasyon olarak calisiyor.
    yanma,enerjiden tasarruf gibi hic bir yonu yok.
  • Yanılmıyorsam projenin başındaki hocalardan biri Matalurji ve Malzeme Mühendisliğinden.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.