Şimdi Ara

45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
1
Favori
2.552
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tubitak yarışması için yaptığım ' İKİNCİ NESİL YARI OTOMATİK KOMUTA GÜDÜMLÜ SACLOS SINIFI TANKSAVAR FÜZESİ TASARIMI' projem hakkında görüşlerinizi almak istiyorum. projem daha tam olarak bitmiş sayılmaz bir haftaya bitecek inşallah burada son güncel hali değil 1 ay geçti bu resimleri çektikten sonra bayabi geliştriktik bu ilerki günlerde güncel halinin fotoğrafları ekliyeceğim dosyaları kayseri bölgesi gönderdim birkaç hafta içinde kayseriye gidecek projeler açıklanacak ama ben bu projenin türkiyede derece yapacağından eminim:) 90 sayfa bilimsel proje raporu yazdım projede emeğin yanında yenilikte var.. ayrıca geçen sene ikici oldum bizi eleyen proje türkiye 2.si oldu fakat adamların projesi çalıntı çıktı dikalifiye oldular. bizim de hakkımız yendi onlar direk bölgede eleseydi biz birinci olup ankarada yarışacaktık...:(

PROJE ÖZETİ
    Projenin Amacı :
    Savaşların çıkmasına engel olanda , savaşları yaşatanda ne yazık ki silahlar. Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum sebebiyle beklide caydırıcılık etkisine en çok sahip olması gereken ülkelerden birisi. Bu etkiye sahip olmanın yolu ise en başta savunma silahlarına sahip olmaktan geçiyor.Ülkemizde savunma silahlarında zayıf olduğumuz alanlar birside tanksavar sitemleridir.Bizim projemizde tanksavar silahlarının geliştirilmesi düşünülmüş güdüm sisteminin basitleştirilip üretim maliyetinin düşürülmesi amaçlanmıştır.
    Kullanılan Yöntem ve İşlemler :
    Projemizin ana teması güdüm sistemi üzerine olsada, projemizi geliştirmek için tam manasıyla bir tanksavar füze sistemi gerçekleştirme çabası içine giriştik.Çalışmalarımız sonucunda roket sistemine uzaktan kontrol yetenekleri ve anlık görüntü iletimi gibi asıllarına benzer yetenekler kazandırdık.Projemiz için geliştirdiğimiz güdüm sistemi tüm yönleriyle kendi tasarımımız olup sistemimiz radyo güdümlüdür.Füzenin dengeli uçabilmesi için füze üzerinde dijital accelerometre ve gyroscope konulup ileri teknik bilgi gerektiren kalman filtresi.kullanipmistir.Füzemizin kontrol mekanizması.Füze operatör tarafından ateşlendikten sonra operatör hedefin durumundaki değişikliği ve füzenin tahmini rotasını hesaplamaya devam eder. Eğer füze rotası hedef dışına çıkıyorsa operatör füzeye yeni bir uçuş rotası vererek düzeltme yapar.Hedef vuruluncaya kadar nişangah hedefin üzerinde olmalıdır.
    Sistemimizin Dezavantajı :
    Güdümlü füzemizin dezavantajı diğer radyo güdümlü füzelerde olduğu gibi düşman kuvvetlerinin karıştırıcı sinyal üreten jammer araçlarından faydalanarak füzeyi hedef dışındaki bir noktaya yönlendirmesidir.
    Füzemizin İçin Hazırladığımız Fırlatma Kaideleri :
    • Piyade tarafın omuzdan atılma ve kontrol etme
    • Roket rampası ile uzaktan el ile kontrol etme
    • Roket rampası ile uzaktan baş hareketleri ile kontrol etme
    Füzemizin Teknik Özellikleri :
    Menzil 50-3500 m
    Çap
    Uzunluk
    Kanat Açıklığı
    Sapma Oranı
    Ateşleme ağırlığı(Başlıksız)

kanat açılma ve füze denge proğramı

http://www.youtube.com/watch?v=qYcft8c1kXo&feature=youtu.be

roket atar kontrol paneli

http://www.youtube.com/watch?v=rDGgGAZj51g
    füzenin açısını ölçen mpu6050 3 eksen accerometre 3 gyroscope ve kalman filtresi
    http://www.youtube.com/watch?v=YwQk3FYsL1w&feature=youtu.be
     45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM 45.TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması PROJEM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MiLYoNeR36 -- 11 Mayıs 2014; 0:56:24 >

• Dostum başarılar. Mükemmelsin ya.
  • eline saglik
    sonucu bildirirsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • pprojeyi başka yarışmaralara da gönderecm okadar yaptık senin katıldığın mef ile dosef proje yarışmasına başvurularını bu hafta yapacam.
  • Süper bir proje olmuş, sonuçları bildirmeyi unutma. Tek tek inceledim mükemmel olmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: metehan58742

pprojeyi başka yarışmaralara da gönderecm okadar yaptık senin katıldığın mef ile dosef proje yarışmasına başvurularını bu hafta yapacam.

mef ile ilgili deneyimlerimi burada anlattim, faydali olabilir.

https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=88050795

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar proje ilk aşamaya secildi :)
  • quote:

arkadaşlar proje ilk aşamaya secildi :)

Ben hala 12v'u nasıl taşıyabileceğimi düşüneyim, helal olsun kardeşim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kimyasalatik

quote:

Bölgeye secilmek o kadarda zor deyil önemli olan Türkiye finali ..

• quote:

quote:

quote:

Yo yanlış anlaşılmasın, bu tepkiyi seçildiğini görünce değil projeyi görünce verdim.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Yo yanlış anlaşılmasın, bu tepkiyi seçildiğini görünce değil projeyi görünce verdim.

Anladım öyle olmalı zaten sergiye secilen 100 projenin 99 zaten var olan şeyler veya türevleri secilmek ı kadarda zor değil

• Seneye bende böyle bir proje ile katılmayı düşünüyorum. Böyle bir proje düşünüyorum.
  • ben tübütakı çok sevğim.mütüş iyi 3 yarişşşkaa.ikiki akılmıs.tüvbütak tübütak dyıgtfukdxgbfvıkjlg
  • quote:

Orijinalden alıntı: Majardoma

Seneye bende böyle bir proje ile katılmayı düşünüyorum. Böyle bir proje düşünüyorum.

Böyle Bişey yapma kardeş kolay bişeyler yap yoksa başın çok ağır benim gibi
  • quote:

quote:

Seneye bende böyle bir proje ile katılmayı düşünüyorum. Böyle bir proje düşünüyorum.

nolduki

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Öncelikle güzel proje kolay gelsin,
    Merak ediyorum, bu malzemelerin parasını sizmi karşıladınız yoksa para konusunda yardımcı olan birisi oldumu ?
    Birde hangi katagoride katıldınız ?

Kolay gelsin.
  • quote:

quote:

quote:

nolduki

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MiLYoNeR36 -- 20 Ağustos 2014; 14:04:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: fbkaya

Öncelikle güzel proje kolay gelsin,
    Merak ediyorum, bu malzemelerin parasını sizmi karşıladınız yoksa para konusunda yardımcı olan birisi oldumu ?

Kolay gelsin.

Teşekürler...

Projenin maliyeti 1500 tl yi geçmişdir. 250 tl 9. sınıflardan hoca topladı. 400 tl civarı okuldan aldım 350 tl okul alile birliğinde toplandı. 500 tl de ben kendi cebimden koydum.. Burada anlatıklarım sadece buz dağının görünen yüzü.. Fizik alanından katıldım kardeş
  • quote:

quote:

Kolay gelsin.

Teşekürler...

Projenin maliyeti 1500 tl yi geçmişdir. 250 tl 9. sınıflardan hoca topladı. 400 tl civarı okuldan aldım 350 tl okul alile birliğinde toplandı. 500 tl de ben kendi cebimden koydum.. Burada anlatıklarım sadece buz dağının görünen yüzü.. Fizik alanından katıldım kardeş

bir şey daha sorayım, tubitak dışında bildiğin başka bir yarışma varmı ?

tekrardan kolay gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fbkaya -- 25 Şubat 2014; 17:03:30 >

• quote:

quote:

quote:

Kolay gelsin.

Teşekürler...

bir şey daha sorayım, tubitak dışında bildiğin başka bir yarışma varmı ?

tekrardan kolay gelsin

İnepo (çevre ile ilgili olmalı), Mef proje yarışması ,Dosef proje yarışması ve daha bir çok bölgesel yarışmalar var araştır ben bu projeyi mef tubitak ve dosefe gönderdim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.