Şimdi Ara

zetacad kolon ve iç tesisat hesabı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
2.431
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • sa. zetacad ile baştan sona yani sıfırdan başlayarak öğretici olarak boru çapı hesaplarına kadar video vs. varmı . + bununla ilgili örnek projeler varmı . yardımcı olurmusunuz . teşekkür ederim .

• Sanırım mühendis değilsin. Tesisat hesabı için makine mühendisleri odasının bastırdığı bir kitap vardı. Mobilde olmasam tüm hesaplamaların nasıl yapıldığını uzunca anlatırdım ama olayı özetlersem;

En alt kattan başlayarak oda oda ısıl kayıpları hesaplıyorsun.

Odalar için radyatör seçiyorsun.

Toplam ısı kaybına göre kombi seçiyorsun.

Merkezi sistemse en uzak noktaya göre pompa gücü hesaplıyorsun.

Neyse çok yüzeysel oldu ama belki birşeyleri anlamanı sağlar.

Eğer doğalgaz tesisatı yapacaksan şunu unutma, her camın altına cam genişliğinde radyatör olmalı. Şu anda oturduğum evde iki camlı odalara gerizekalı adam tek radyatör koymuş. Her gün sülalesini anıyorum. Bu en büyük hatadır aklında bulunsun.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • k2fg9 kullanıcısına yanıt
    böyle bir kural yok maalesef. yeni yapılarda camlar zemine kadar iner, peki burada radyatörü nereye koyacaklar? camın önüne koyulacak hali yok? illaki pencere büyüklüğünde petek olacaksa, odanın ısıl ihtiyacını hesaplamanın ne mantığı kaldı? kendi yazdıklarınızla çelişiyorsunuz maalesef.
  • hardcrss kullanıcısına yanıt
    Camın öyle olması hata. Eğer kışların sert geçtiği bir yerde öyle bir tasarım varsa o binayı tasarlayanların gerizekalığıdır. Açık, net...

Radyatörlerin cam önüne konulma sebebi ısı perdesi oluşturmak ve camdan dışarı giden yüksek miktardaki ısıyı kurtarmaktır. Sen bir cama koyup diğerine koymazsan o oda düzgün ısınmaz. Çünkü radyatörsüz camdan deli gibi ısı kaybı olur.

Ayrıca cam yere kadar gelsede petek konulabilir. Tabi zekasızlığın son noktası fransız balkonu sözkonusuysa binayı yapanları zekasızlık dalında guinness e aday gösterebiliriz.

Ekleme: odanın ısıl kaybını hesaplayınca bütün suyu tek radyatöre yönlendirmek zorundamı oluyoruz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi k2fg9 -- 14 Şubat 2014; 1:38:06 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: k2fg9

Sanırım mühendis değilsin. Tesisat hesabı için makine mühendisleri odasının bastırdığı bir kitap vardı. Mobilde olmasam tüm hesaplamaların nasıl yapıldığını uzunca anlatırdım ama olayı özetlersem;

En alt kattan başlayarak oda oda ısıl kayıpları hesaplıyorsun.

Odalar için radyatör seçiyorsun.

Toplam ısı kaybına göre kombi seçiyorsun.

Merkezi sistemse en uzak noktaya göre pompa gücü hesaplıyorsun.

Neyse çok yüzeysel oldu ama belki birşeyleri anlamanı sağlar.

Eğer doğalgaz tesisatı yapacaksan şunu unutma, her camın altına cam genişliğinde radyatör olmalı. Şu anda oturduğum evde iki camlı odalara gerizekalı adam tek radyatör koymuş. Her gün sülalesini anıyorum. Bu en büyük hatadır aklında bulunsun.

makina mühendisiyim kendim . hesaplamaları biraz biliyorum fakat pratik haline dönüştürmem lazım ve zetacad üzerinde bilmem lazım . kalıpçılık vs döküm işinden doğalgaz işine geçtim fakat olaya hakim değilim . bunun için bana zetacad üzerinden sıfırdan birkaç proje çizimleri ve hesaplamaları lazım . teşekkür ederim .

• bilen uğraşan yok sanırım : )
  • http://www.zetacad.com/egitim/
    burada zetacad in kendi hazırladığı videolar var işini görür sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eina

http://www.zetacad.com/egitim/

bunlara baktımda bana hesaplamalı örnek lazım . teşekkür ederim ilgin için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lunhker

quote:

Hesaplamalıdan kastın ne anlamadım.Sen tesisat m3 ünün ne kadar yada kayıpları hesaplamak istiyorsan zaten uğraşma zetacad bunu projeyi çizdikten sonra zaten gösteriyor.İlla ben hesaplama öğreneceğim diyorsan eğer 21mbar hesabı 300mbar hesabı yaz bir sürü anlatım örnek karşına çıkar.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: lunhker

quote:

Hesaplamalıdan kastın ne anlamadım.Sen tesisat m3 ünün ne kadar yada kayıpları hesaplamak istiyorsan zaten uğraşma zetacad bunu projeyi çizdikten sonra zaten gösteriyor.İlla ben hesaplama öğreneceğim diyorsan eğer 21mbar hesabı 300mbar hesabı yaz bir sürü anlatım örnek karşına çıkar.

Bana örnek lazım bastan sona yapılan . Hani bakmam lazım dogrumu yaptım yanlismi yaptim. Anladinizmi .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• yokmu örnek proje elinizde :) +
  • +++

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lunhker -- 26 Şubat 2014; 16:12:22 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.