Şimdi Ara

ARM, orta seviyeye yönelik Cortex-A17 çekirdeğini lanse etti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
372
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• ARM, orta seviyeye yönelik Cortex-A17 çekirdeğini lanse etti

Hiç şüphesiz mobil dünyanın egemen işlemci çekirdeği tasarımcısı olan ve bu ünvanını uzun bir süre daha kimseye kaptırmayacağı tahmin edilen İngiliz ARM, tasarım portföyüne yeni bir model daha ekliyor.

Cortex-A17 adını alan yeni işlemci çekirdeği isminin tersine Cortex-A15'in değil, Cortex-A12'nin geliştirilmiş bir versiyonu. Yeni optimizasyonlar sayesinde Cortex-A17, Cortex-A9 çekirdeğinden yüzde 60 daha fazla performans sergilerken, daha az enerji tüketiyor ve daha az zar alanı kaplıyor. Cortex-A17 ayrıca Cortex-A7 ile big.LITTLE tasarımında çalışmaya da uygun.

Cortex-A17 4 çekirdeğe kadar ölçeklenebilirken, 28nm fabrikasyon sürecine sahip ve 2GHz hızlarına kadar çıkabiliyor. Cortex-A17'nin Cortex-A9'un yerine geçmesi bekleniyor. 

Cortex-A15 çekirdeğinin Cortex-A9'a göre yer yer yüzde 40-50 daha fazla performans gösterdiği hatırlandığında, Cortex-A17'nin orta seviye cihazlara iddialı özellikler kazandıracağını söyleyebiliriz. Ancak ilk gözlemler Cortex-A17'nin Cortex-A9'a göre yüzde 20 civarında gerçek manada performans artışı sağlayabileceği ve sadece benchmark skorları baz alındığında Cortex-A15'e yetişebileceği yönünde.

ARM, bu çekirdeğin yanına Mali-T720 grafik birimini de hazırlayarak grafik kalitesini de artırıyor. Mali-T720 esas anlamda Mali-T400 serisinin performans bakımından devamı niteliğinde ve Open GL ES 3.0, OpenCL, RenderScript gibi standartlara destek sunuyor. 

Mali grafik birimine ek olarak Mali-V500 video işleme çözümünü de sunan ARM, böylece 4K çözünürlüklere kadar video işlemeye imkan veriyor ve enerji tüketimini en alt seviyede tutuyor.  

ARM, Cortex-A17 çekirdeğini gelecek yıl için hazırlıyor ve MediaTek, Realtek, VIA gibi tasarımcılar şimdiden yeni çekirdek için sıraya geçmiş durumda. Bu bakımdan Cortex-A17 tabanlı yongasetlerini taşıyan ilk akıllı telefonları gelecek yıl görebileceğiz.

ARM, orta seviyeye yönelik Cortex-A17 çekirdeğini lanse etti

Kaynak:http://www.phonearena.com/news/ARM-outs-midrange-Cortex-A17-chipset-with-4K-resolution-support-60-more-power-than-Cortex-A9_id52483

• Kısaca: yeni nesil cortex a7 az yakar çok kaçar

Edit:cortex a7 ile a17 arasındaki ilişkiyi bilmeyen mühendisler eksilemeye devam edin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Kayaba Akihiko -- 11 Şubat 2014; 23:21:44 >
  • A17 diyecektiniz sanırım

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • hukuksever kullanıcısına yanıt
    Kastım a7 gibi güç tasarrufu ön planda olması hocam.bu tür yongasetlerinde performans 2.planda 1.herzaman enerji tasarrufu olmuştur.
    Yani performans için a53-a57
    Güç tassarrufu için a17.

Şuanki nesilde performans a9-a15
    Güç Tasarrufu için a7 a12

Eski nesilde a8 performans
    A5 tasarruf idi.

Umarım açıklayabilmişimdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Kayaba Akihiko -- 11 Şubat 2014; 23:27:16 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • A9'da A15 de böyle yıllaaar öncesinden lanse edilmişti :/// Bekle bekle gelmez ://

Rockchip'in A12'li çipi yeni daha yeni duyulmuşken daha çok bekleriz ://

• quote:

Orijinalden alıntı: Neyinkafasi

Kastım a7 gibi güç tasarrufu ön planda olması hocam.bu tür yongasetlerinde performans 2.planda 1.herzaman enerji tasarrufu olmuştur.
    Güç tassarrufu için a17.

A5 tasarruf idi.

Anladım hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: Neyinkafasi

Güç tassarrufu için a17.

A5 tasarruf idi.

haklısında a50 serisi 64 bit değilmi (yanılıyor olabilirim) a17 ile ne alakası var..

• ARM herzaman olduğu gibi enerji tüketimine yönelik çalışmalar, iyileştirmeler yapmış. Bence günümüzde performansdan daha çok düşük güç tüketimi ve uzun batarya süresine ihtiyacımız var...

• Arm Cortex A7 çekirdeklerini kullanıyoruz performans olsun tasarruf olsun güzel ya orta segmentte şuan için A7'yi konumlandırırsak ilerde orta segmentte C-A17 ile güzel işler yapar telefonlar bu arada aman ha ekran HD olsun orta segmentte ya hiç ellemeyin bu çözünürlüğü ( bu sözüm üreticilere :) ) + mali-t720 akar harbiden HD ekranlarda

edit: Kelime

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ObjektifEye -- 12 Şubat 2014; 1:43:04 >
  • bir an 17 çekirdekli işlemci mi çıkardılar dicektim iyi alıştırdılar bizi çekirdeklere

• jolawe J kullanıcısına yanıt
    A53 telefon a57 tablet versiyonu ikiside armv8 aarch64 kullaniyor.yani 64 bit destekli.ayrica geriye dönük armv7 aarch32 de destekliyor buda uygulamalarda uyumluluk sorunu olmayacağını gösteriyor.
    Kaynak:arm.com
    bu ayrımı üretim yıllarına göre yaptım bu yuzden a17 yi bu kategoride.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Kayaba Akihiko -- 12 Şubat 2014; 9:36:46 >
  • WhiteLotus kullanıcısına yanıt
    Arm soc üretmez mimariyi tasarlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Kayaba Akihiko -- 12 Şubat 2014; 9:38:40 >
  • Benim anladığım A7 ile A15'in arasında bir konumu var; A12 gibi...

A15 kadar performanslı değil, A7 kadar da enerji tasarruflu değil. Aslında 4 çekirdekli çipsetler için A12 gibi ideal gözüküyor.

4 çekirdekli A12 Rockchip RK3288 çıkacak tabletler için.

8 çekirdekli (4+4 big.LITTLE) Mediatek MTK6595 de duyurulmuş sanırım. 4 çekirdek A17... Dahili 4G/LTE olduğu için ve tamamı A7'lerden oluşmadığı için MTK6592 kadar hesaplı modeller görebilir miyiz bilemiyorum. Antutu skorları MTK6592'ye göre çok parlak olur mu bilemiyorum, ama gerçek performansı MTK6592'yi geçer gibi. Tabi tam özelliklerini görmek lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guaire -- 12 Şubat 2014; 17:49:13 >
  • Guaire kullanıcısına yanıt
    A12'den daha performanslı, A15 ile aynı seviyelerde performansı olması lazım. Güç tüketimi A15'den daha düşük olması lazım.

A12'de A7'den %80ler civarında daha hızlı olması lazım. A12'ler A7'nin üst versiyonu olduğundan, bu A12'li cihazlar geldiğinde eğer Android ekosisteminde çok fazla değişiklik olmazsa çok uzun süre hakimiyet kurabilirler. Maliyetleri de A7'ler gibi çok düşük olması lazım, güç tüketimleri de düşük olması lazım. A15 / A17 bu A12'den %15-20 civarlarında hızlı olması lazım. Dolayısı ile A12'li cihazların herkes tarafından sevileceğini tercih edileceğini düşünüyorum.

A17'leri baya baya bi uzak zamanda görürüz gibi geliyor bana.
  • Rubisco kullanıcısına yanıt
    A17'li MTK6595 bu senenin ilk yarısı için duyurulmuş. Gecikmiş haliyle en geç sene sonuna kadar çıkar herhalde.

Daha A12'li modelleri göremedik. Rockchip RK3288 çıktı deniyor, ama piyasada henüz yok. Daha büyük partiler halinde üretilip dağıtımı yapılacak herhalde. A17'yi ilk başta görünce şaşırdım.

Yanlış hatırlamıyorsam bu sene içerisinde A15'lerin 64 bit versiyonu denebilecek A57'lerin çıkacağı söyleniyordu.

Benim anladığım performans olarak A15>A17>A12>A7. A15 en yüksek performansı verirken A17 ve A12 yüksek performansı daha yüksek enerji verimliliği ile verecek gibi.

4 çekirdekli A15 bir tek Tegra 4 vardı. Onda da enerji tasarrufu için tek başına çalışan +1 A15 vardı. Exynos ve henüz çıkmamış Allwinner A80 4 tane A15 koyduğunda enerji tasarrufu için +4 çekirdek A7 ile big.LITTLE kullanıyordu.

Yani Snapdragon 800 gibi 4 çekirdek Krait 400'e karşı sadece 4 çekirdek A15 hiç denenmediğine göre enerji tüketimi epey yüksek olmalı.

Şimdi big.LITTLE'a gerek kalmadan sadece 4 çekirdek A12'li Rockchip RK3288 gibi ya da 4 çekirdek A17'li modeller görebiliriz.

MTK6595'in saat hızları da 2.2Ghz ve 2.5Ghz olarak duyurulmuş. Bu da Qualcomm'un Krait 400'lerde kullandığı hızlara benziyor.

• Guaire kullanıcısına yanıt
    MTK çıkartabilirse yeni A9 furyasına dönüştürür ama A17 için 2015 yazıyor sağda solda benim aklımda kalan. A17 ile A15 aynı performansda olması lazım, bi nevi A15'in adam gibi yapılmış hali gibi oluyor. Güç tüketimi ne derecede fark eder bilemiyorum ama cebe girecek kadar düşerse bi anlamı olur.

A12'nin ömrünün kısa olacağını düşünenler var ama tam çekirdek/toplam çip alanını bilmesem bile A9'a göre kabul edilebilir derecede bi büyüklüğü varsa ben o kadar kısa ömürlü olmayacağını düşünüyorum. Her ne kadar A12 big.little olarak kullanılamayacak, A17 kullanılabilecek olsa bile nasıl quad-A7 ler iş görüyor, A12'nin de öyle olması mantıklı geliyor.

Bunlar bu kadar gecikecekse A50'ler hepten uzar gibi. Geçmişte A9'da A15'de böyleydi lansman tarihleri ile cihazların piyasaya girmesi, piyasada orta küçük çiplerin de çoğalması her boy cihazda kullanılabilecek olması çok zaman aldı geçmişte.

• Rubisco kullanıcısına yanıt
    A12 big.LITTLE değil mi? Ben öyle zannediyordum, siz öyle söyleyince çeşitli yerlere baktım, çelişkili bilgiler var.

ARM'ın Cortex-A12 sayfasında yazmıyor şu anda, ancak daha önce ilerde A7'lerle birlikte kullanılabilecek big.LITTLE varyasyonları olacağı yazıyormuş.

Web archive

Google cache

"Future variants will be big.LITTLE compatible and allow big.LITTLE configuration with the high-efficiency Cortex-A7 processor."

Hatta biraz önce hatırladım, yine Mediatek'in 6 (3*A12 + 3*A7) çekirdekli bir modelinin bu yıl çıkacağı söylentisi de vardı.

http://www.gizchina.com/2013/10/10/mediatek-confirms-lte-chip-way-along-new-cortex-a12-chip/
    http://www.gizchina.com/2013/10/10/mediatek-confirms-lte-chip-way-along-new-cortex-a12-chip/

Amiral gemisi için 4*A17 + 4*A7 big.LITTLE,
    Onun bir alt kategorisinde 3*A12 + 3*A7 big.LITTLE düşünüyor olabilirler. Ya da gelecekteki big.LITTLE uyumlu A12'ye A17 ismini mi verdiler acaba? 6 çekirdekli olarak bahsedilen de 3*A17 + 3*A7 mi diye düşünüyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.