Şimdi Ara

Kredi kartlarının imza ile kullanımı Ekim 2015'te sona eriyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
320
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Kredi kartlarının imza ile kullanımı Ekim 2015'te sona eriyor

Uzun yıllar kredi kartını POS cihazlarından geçirip imzalayarak kullandıktan sonra, bir kaç yıl önce çipli ve şifreli kredi kartları hayatımıza girmişti. Çipli kredi kartlarının kullanımı teşvik edilse de zaman zaman imza yöntemi ile alışveriş yapılmaktaydı.

Çipli kredi kartlarının daha yüksek güvenlik sunduğu bilinirken, imza yönteminin güvenli olmaması sıkça eleştirilmekteydi. Son dönemde Target perakende zincirinin milyonlarca kredi kartı bilgisini çaldırması bunun üzerine tuz biber olmuştu. Pek çok güvenlik uzmanı imzalı alışveriş yönteminin sonlandırılmasını ısrarla tavsiye etmekteydi. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin dünya çapındaki on milyarlarca dolarlık hacmi, güvenlik konusunun da ön planda olmasına neden oluyor. 

Gelen bilgilere göre Visa ve MasterCard, imzalı kredi kartı kullanım yöntemini Ekim 2015 tarihinde tamamen sonlandıracak. Bu tarihten itibaren çipli kartlarla alışveriş tek kredi kartı kullanım yöntemi olarak olarak devam edecek. Ayrıca yine çipli kartlarla temassız ödeme de alternatif yöntem olarak kalacak. 

Kaynak:http://www.ubergizmo.com/2014/02/swipe-and-sign-cards-may-not-work-after-october-2015/?utm_source=mobilerepublic

• kullanmıyorum sıkıntı yok
  • Çok güzel haber. Yıllardır bu konunun ne zaman çözümleneceğini merak ediyordum.

• quote:

Orijinalden alıntı: seven44

kullanmıyorum sıkıntı yok

Tam 2 yıl oldu kırıp atalı...

Kafam da cebimde rahat,param var ise alıyorum yok ise bakıp geçiyorum ve yeni bir kredi kartı çıkarmayı da düşünmüyorum.Dostlarla sohbette soruyorlar bazen nasıl yaşıyorsun diye bende hep merak ederdim kartsız nasıl yaşanır diye kartla büyümedik ki kartsız ölelim
  • Bende de yok kafam rahat.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bunun için visa ve mastercardın keyfini beklemeye gerek yoktu ki! bi yasa çıksaydı bir gecede imzalı kullanım ülke sınırlarında son bulurdu zaten...

Edit: bu arada açıkça belirtilmimeş ama bu, cvc2 nin de sonu oluyor değil mi? (aksi komedi olur da =/)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aniceman -- 10 Şubat 2014; 18:17:23 >
  • Aynı olay birtek onlarda olmadı ki türkiyede de adı nı yazmadığım alışveriş merkesi aptal gibi çaldırdı bütün müşterilerinin kredi kartı bilgilerini hatırlayan vardır.

• Olmadığı zaman ki keyfi hiçbir şekilde kartınız varken bilemezsiniz ;)
    Ay sonunda bir bankomata faizli/faizsiz para sokmak zorunda olmamak çok rahat 3 yıldır ;)

• kredi kartı ile çok taksitli alışveriş yapmayı eskiden bırakamıyordum, şimdi ise eğer çok lazım değilse alacağım şey KK ile peşin alıyorum eğer bütçemi biraz zorlayacak bir şey ise en fazla 3 taksitle alıyorum; bazen 3 taksit bile uzun geliyor ama ne yapacaksın bazen mecbur kalıyorsun

• Para çok o yüzden gerek duymuyorum karta nakit alıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende 6 tane var tüketim için kullanmıyorum ticaretle uğraştığım için ilaç gibi geliyor.Örnek spot ürün buluyorum 6-7 taksitle vadesi gelene kadar nakite çeviriyorum hatta o parayla başka karlı ürünlere yatırım yapıyorum bankanın parasıyla para kazanıyorum .Yani kısaca kullanmasını bilirsen çok iyi bir sistem.
    Edit:İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi General. -- 11 Şubat 2014; 11:02:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ..NeyzeN..

quote:

Orijinalden alıntı: seven44

kullanmıyorum sıkıntı yok

Tam 2 yıl oldu kırıp atalı...

Kafam da cebimde rahat,param var ise alıyorum yok ise bakıp geçiyorum ve yeni bir kredi kartı çıkarmayı da düşünmüyorum.Dostlarla sohbette soruyorlar bazen nasıl yaşıyorsun diye bende hep merak ederdim kartsız nasıl yaşanır diye kartla büyümedik ki kartsız ölelim

bende kart var ama artık kullanmıyorum, sadece netten alışverişler için kullanıyorum (uçak-otobüs bileti vs..) ve alışveriş yaptığım kadar parayı da öbür aya saklıyorum bunun ödemesi için.

• kredı kartı şart o yuzden annemde durur birşey almak istediğim zaman ağlarım annemle mesut ve erdi abının vıdeosunu ızler oyle karar verırız alısverıs yapmaya

kendıme abs bağlatçam bastılar mı durayım

yanlış anlamlara çekmeyin
  • Kredi kartı elzem birşey değil tabiki ama bilinçli kullanıldığında işe yarar. Özellikle elektronik ödemelerde büyük kolaylık sağlıyor.
  • kullanmasini bile cok faydali arkadaism ben onu bunu bilmem.Sonucda bedava bir para degil senin cebindeki para.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.