Şimdi Ara

Yeni Ati Radeon 9550 müthiş bir overclock canavarı mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
3.994
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Giriş seviyesi kullanıcıları sonunda yeni nesil ekran kartlarından nasiplerini alabilecekler. Üstelik Ati'nin çözümü tahminlerinizden çok daha fazla overclock oluyor. Öyleki normal saat hızları olan 250/400 Mhz'den 436/520 Mhz'e kadar yükseltmeyi başaranlar var. Hatta çekirdek hızında 400 Mhz'e tüm incelemeler ulaşabilmiş bu %60 overclock demek . Ram hızları ise en fazla çıktığı değer 560 Mhz (%40) olmuş yalnız o testte grafik işlecisi 300 Mhz'de kalmış. Üstelik yurt dışı fiyatları 80$ (Saphire) civarında. Çekirdek hakkındaki daha fazla bilgi için bu habere bakabilirsiniz.

Söylentilere göre aslında 9550'ler tekrar adlandırılmış 9600'lerden başka bir şey değil ve testlerinde çok farklı şeyler söylediği düşünülemez. Zaten HIS size bu ekran kartını Overclock edin diye veriyor zira daha yüksek hızlı modellerde olmayan fanlı bir soğutucu ( iFan ) ile geliyor. HIS'e göre bu fanlı soğutma fansız soğutmaya göre 11° C'lık bir düşüş olduğunu ve böylece overclock'a yer kaldığını belirtmişler. Üstelik ses seviyesi sadece 20 dBA yani duyulamayacak kadar sessiz denilebilir.

HIS'den ayrı olarak Saphire, Gigabyte, Jetway, Powercolor ve Asus'unda 9550 tabanlı ürünleri var fakat 9550SE diye adlandırılan 64-bit edisyonu yine 9550 diye satılmakta dikkat etmekte fayda var. Onlarında benzer bir overclock kapasitesine sahip olacağı söylenebilir yalnız sadece iki fanlı model var birisi HIS ve diğeri Power Color yani kutudan çıktığı gibi overclock edecekseniz bu model tercih nedeni. Bu çipten overclock ile 3000 3DMark 2003, 12000 3DMark 2001 puanı elde eden test editörleri var.

Aslında bu 9550'lerden yararlanmaya çalışan bir firma daha var. Hatta onların ürünü hazır overclock'lu geliyor. Kullandıkları adlandırma ise Ati Radeon 9550XT. Üzerinde 3.3 Ns'lık BGA ramlar ve 9600 Pro soğutucusu ile geliyor. Kutudan çıktığı çalışma hızları ise 400/500 Mhz. Buda onu nerdeyse bir 9600 Pro yapıyor ama fiyatı tabii ki 9600 Pro'ya göre çok hesaplı çünkü 120$'dan satılacak. İnşallah kısa sürede böyle güzel bir ürün ülkemize gelir.

Nvidia'nın rakip çözümleri arasında Ge-Force FX 5700LE ve Ge-Force FX 5500 bulunmakta. Fiyat olarak 5500 ile eşleşen 9550 ondan çoğu oyunda daha yüksek performans vermekte. Diğer yandan 5700LE'yide overclock ile birlikte katlamakta çünkü 5700LE nedense çok az overclock potansiyeline sahip. İşin özü gelecek 5-6 ayın tavsiye ürünü olacak zira overclock ile birlikte doğrusal oranda artan hızı herkesin kalbini çelmeye yeter.

• Güzel inşallah böyle ürünler çoğalır rekabet artar fiyatlar ucuzlar
  • ben kendi sistemimle bile 3D MARK 2001 de 10850 puan aldım, bence lider hala 8500
  • Biz daha çok pazardan anında alınabilen modeller ile ilgileniyoruz çünkü yeni alacak kullanıcılara fikir veren kişilerin ziyaret ettiği bir siteyiz.

Yoksa Ti 4200'den 8500'e kadar bir çok güzel seçenek var.
  • evt 8500 hala fiyat/performansın galibi fakat 64 bit olmadıktan sonra bu kart hıc olmazsa dx9 u için düşünülebilir. fx5200 lerın bu kadar satılmasının asıl nedenı de o degılmı?
    evt kart bayagı kısılmıs bır kart ama 70$ cıvarı bulunabılırse giriş seciyesi için iyi bir kart olur. çoğunluğun gf2 yada aynı mimariye sahip dx7 kartları kullandığı düşünülürse...
  • bende 9700 gold kullanıyorum diye fanatikmi oluyum yani. yeni bir ürünün haberi var burada onu tartışalım.
  • Gayet iyi ama 155$+KDV 9600XT + Silencer satılıyor ki bu ürün 120$ olacakmış, türkiyede ne kadar olucak ?
    Pek bir anlamı kalmayacak gibi, Fistanın dediği gibi 128bit olanı 100$ altında olursa çok iyi olur diyorum ben de.
  • Ama ATi hazir 9500 serisini piyasadan kaldirdiktan sonra 9500 adi altinda bi kart cikarsinki? Mantiksiz geliyor
  • 9500 serisinden değil 9600 pcb si üzerine daha yavaş bir kart.
    9500 serisi 9700 pcbsi kullanıyordu (prolar başka pcb idi ama yine 8pipeline vardı)
    Bu kadar iyi kart yapmak istemediler resmen :)
  • Vallahi arkadaşlar ben bu 9550leri tuttum gibi eğer ki 100$ aşağısında 128MB 128bit olursa ben hemen alırım şöyle ucuz yollu DX9 destekli bir kart arıyordum bu arada 9600XT'ler 120$ olur ise tabii ki onu tercih ederim
  • XT değil de proları o fiyattan görürsem şaşırmam XT+Silencer 155+KDV'den satılabiliniyorsa...
  • quote:

Üstelik yurt dışı fiyatları 80$ (Saphire) civarında. Çekirdek hakkındaki daha fazla bilgi için bu habere bakabilirsiniz.

Sanırım tam okunmamış haberin birinci paragrafının sonunda alınan bir alıntı.
  • Linklerini verdiğiniz incelemelerden en etkileyicisi Gecube'a ait olanı. Diğerlerinden farklı olarak bu firmanın bir de bellekleri BGA olan bir modeli var ve gerçekten muhteşem bir performans göstermiş.
    Bunların Türkiye'ye gelme olasılıkları var mı peki?
  • 128 bit olan modeli alınabilir...Birde silencer falan taksak hızları abartırız...
  • sallayın ati yi yaa.. gelin nvidia kullanın
  • quote:

Orjinalden alıntı: gun

quote:

Üstelik yurt dışı fiyatları 80$ (Saphire) civarında. Çekirdek hakkındaki daha fazla bilgi için bu habere bakabilirsiniz.

Sanırım tam okunmamış haberin birinci paragrafının sonunda alınan bir alıntı.

Pardon 9550XT fiyatına bakmışım, ülkemizde de buna yakın fiyatlarla satılırsa çok iyi olur.
    Çok tutar, kart amacına ulaşır diye düşünüyorum.
  • inşallah atide bu kadar yamyamlık göstermezler de yerine göre bu kartı 155 dolara satmazlar..

Ben de 40 yılda bir upgrade yapan biri olarak MX i de emekli ederim.
  • Pcı express ile Çift ekran kartı (SLI) çıkınca nasıl soğutma yapacağız beyler bir fikri olan var mı? Bir ekran kartını over lock için soğutmak bir sürü yer kaplıyorken SLI bağlantıya soğutma yapmak ....? Kasada yer kalmayacak :)
  • Zalman ın VGA soğutucuları bunun için var Hoca
  • tahminen NE ZAMAN gelir bu kart.Gelirse alınacak bir numaralı kart olabilir(fiyat/başarı ,cost /performance, price/performance vs.. neyse artık).
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.