Şimdi Ara

Arabayla Konya'yı geziyoruz.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
160
Cevap
1
Favori
3.890
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • --------------Yöneticiler konuyu otomobil genelden buraya taşımızlar başlık o yüzden bu şekilde---------
    Arkadaşlar, Konya ilinin ilçeleri ve bu ilçelerde bulunan tarihi veya doğal güzelliklerini bu konuda sizinle paylaşmak istedim. Aslında bu konu ilk açıldığında sadece Karapınar-Acıgöl-Meke Gölü'nü kapsıyordu. Sonrasında bu konunun en altında yer alan 2 gezi yazısını daha paylaştım ancak harcanan emek reyting olarak karşılık bulmayınca gezilere devam paylaşıma son dedim. Bugün bir arkadaşımız 6 ay önce hadim tarafına gideceğimi yazdığım bir başlığı alıntılayarak ne yaptınız gittiniz mi diyince bu yerler hakkında en azından 2 kelam edip çektiğim 2 fotoğrafı paylaşmam gerektiğini düşündüm ve kısa kısa 3 sayfaya gezdiğimiz bütün yerleri ekledim. Sanırım Konya'nın da gezilmesi gereken bir çok yerini paylaştığım bir arşiv oluştu. Konya merkezdeki yerleri özellikle paylaşmadım çünkü onlar sonuçta bilinen ve Konya'ya gelen herkesin ziyaret ettiği yerler. Konuyla ilgilenen arkadaşların bu başlığın özellikle ilk 3 sayfasını ve bu yazının altındaki 2 linki okumasını öneririm. Benden bu kadar, Konya'da şurayı da mutlaka görün dediğiniz bir yer varsa önerileriniz itina ile gezilir. Saygılarımla...

Karapınar_Acı Göl_Meke Gölü Gezimiz ve Yakıt tüketimi,

Bugün güzel havayı fırsat bilerek uzun zamandır gezmek istediğim Meke Gölüne gitmeye karar verdik.
    Gerçi bayağı bir geç karar verdik (saat 1 de) ama olsun mesafe 100 km olunca gün batımına kadar geçecek 4 saat kadar bir zamanımız vardı.
    Hemen hazırlanmaya başladıysak da 2 çocukla ancak 13.30 da evden çıkabildik.
    Amacımız sakin bir şekilde çocuklarla vakit geçirmek ve Karapınar ilçesi- Acı Göl ve Meke Göllerini gezmekti.
    Özelikle Meke gölünün yazın kuruduğunu düşündüğümüzden bu aylarda gölde biraz su bulabilme umudumuz vardı.
    (Yolu o tarafa düşecek arkadaşların tez zamanda gölü ziyaret etmesini tavsiye ederin çünkü önümüzdeki süreçte Meke gölü hafızalardan silinecek ve Meke Tepesi olacak gibi görünüyor.)

Yola çıkarken amacımız gezelim-görelim olduğundan sürat yapmadan çevreyi seyrederek yol aldık yolculuğunun tamamına yakınında hız sabitleyici açıktı ve zeminin durumuna göre 80-110 arasında değişiklik gösterdi.
    İlk 50 km de genelde 90 civarında hız sabitleyici ile yol aldık ve bir agacı fotoğraflamak için durduğumda yakıt durumuna bir bakalım dedik ve oda ne 4,3 litre.
    Bu kadar az yakıt bünyeyi bozar diyerek hız sabitleyiciyi genelde 100-105 arasında sabitleyerek karapınara kadar durmadan yol aldık.
    Tam Karapınar girişinde duruma tekrar bakalım dedik bu sefer 4,5 litre ortalamayı gördük.
    Karapınar merkezinde biraz turladık ve asıl amacımız olan 16. Yy da Mimar Sinan tarafından yaptırılan Selimiye Külliyesine
    yakın bir yerde park yeri aradık tabi bu turlamalar ortalama hızımızı düşürmeye, ortalama tüketimimizi artırmaya başladı.
    Karapınar’dan ayrıldıktan sonra amacımız önce Acı göle gidip dönüş yolunda Meke Gölünü gezip Termosta Çay Kahve Molası verip (yanında kekte var) gün batımını yolda yapmaktı.
    Gün batımını yolda yapmak ne demek diyenler olabilir.
    Bu gezdiğimiz yerler Konya’ya göre doğu’da kalıyorlar dolaysıyla dönüşte batı’ya doğru yol alıyorsunuz ve Ovada gün batımı izlemek kadar zevkli bir şey benim için yok.
    Bu göller Ereğli-Konya yolu üzerinde. konyadan giderken karapınarı geçtikten sonra yolun sağ tarafında jandarma ormanı var (orada tabelasıda var) içeriye doğru 2 km gidiyorsunuz ve karşınızda meke gölü,
    sonra ana yola çıkıp ereğli tarafına 2-3 km daha gidince yolun solunda Shell var onun hemen yanında da acı göl var.
    Yolu o taraftan geçenlerin çok az zaman ayırarak ikisini birden gezmesi mümkün.
    Aşağıda Acı Göl

Bu arada bu göller volkanik arazide bulunduğundan son derece baskın bir kül kokusu var.
    Son bir uyarıda Acıgöl'ün güzelliğine aldanıp yüksek yerlerde gölün kıyısına fazla yaklaşmayın çünkü toprak göçmeye çok meyilli biranda kendinizi buz gibi suda bulabilirsiniz.
    Buda Meke Gölü

Tabi bu göllerin yanlarına ulaşmak için hem ortalama süratten hem de yakıttan bayağı bir fedakarlık ettik.
    Aşağıdaki fotoğraf Meke Gölünden ayrılmadan önceki durumu gösteriyor.

Meke gölünden ayrıldıktan sonra hız sabitleyici 100 km de sabit bir şekilde evimize geldik.
    Akşam Konya trafiğinin durumunu da göz önüne alırsak 5 litrelik tüketim değerinin iyiliğini kötülüğünü siz değerli forum üyelerine bırakıyorum.

Not: Araçta 2 yetişkin 2 çocuk ve çocuk koltukları ile bagajda 50 kg lik yük bulunuyor. Üzerinde ki lastikler Kışlık Ultra Grip 8 lastik basınçları 33, hiç klima açılmadı.
    Bunlarda bu yolu yapan yakışıklının fotoğrafları. (1.4 easytronic)

İKİNCİ SAYFAYA SİLLE GEZİSİ EKLENDİ
    ÜÇÜNCÜ SAYFADA HADİM TARAFI VE YERKÖPRÜ ŞELALESİ VAR
    ÜÇÜNCÜ SAYFADA KLİSTRA VE ÇATALHÖYÜK'TE VAR

Obruk Gölü- Hatun Saray gezisi detaylı paylaşım
    http://forum.donanimhaber.com/m_87939588/f_//tm.htm#87939588

Beyşehir gezisi detaylı paylaşım.
    http://forum.donanimhaber.com/m_88334537/f_//tm.htm#88334537

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 8 Aralık 2014; 10:07:09 >

• 1.3 cdti motorun en güzel yanı uzun yolda yakmaması ama şehir içie gelince ağırlıktan çok yakıyo bu motor ama sizin tüketimler sakin kullanımla güzel değerler ortaya çıkmış
  • Çok güzel değerler.Aynı aracın benzinlisini kullanıyorum otomatik.12 litre civarı yakıyorum .Hele Beşiktaş ve köprü trafiğinde Hummer yanımda Albea kalır.Nerede adalet?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgur_gs_91

1.3 cdti motorun en güzel yanı uzun yolda yakmaması ama şehir içie gelince ağırlıktan çok yakıyo bu motor ama sizin tüketimler sakin kullanımla güzel değerler ortaya çıkmış

araç cdti değil hocam benzinli 1.4 easytronic değerler fena değil gibi
  • onu görmemişim hepsini okudum altı kalmıştı benzinli araç için çok iyi değerleri yakalamışsınız gaza hiç basmamışınız mubarek araç kendi yağında kavrulmuş gibi yakıt tüketmiş
  • quote:

Orijinalden alıntı: LanciaDeltacı

Çok güzel değerler.Aynı aracın benzinlisini kullanıyorum otomatik.12 litre civarı yakıyorum .Hele Beşiktaş ve köprü trafiğinde Hummer yanımda Albea kalır.Nerede adalet?

Usta araç zaten benzinli adam yazmış
  • quote:

Orijinalden alıntı: msansertekin

quote:

Çok güzel değerler.Aynı aracın benzinlisini kullanıyorum otomatik.12 litre civarı yakıyorum .Hele Beşiktaş ve köprü trafiğinde Hummer yanımda Albea kalır.Nerede adalet?

aslında ilk konuyu açtığımda yazmayı unutmuşum sonradan ekledim belki de arkadaşlar okuduğunda yazılmamış olabilir.
    ayrıca arkadaşın kullandığı muhtemelen 1.6 sıdır çünkü bu aracın 1.4 ü özelikle easytronici piyasada çok yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: msansertekin

quote:

Ben dizel zannettim o değerleri görünce .1.4 daha iyiymiş demekki bilsem ona göre alırdım zamanında.Neyse değiştireceğim nasılsa bir iki haftaya çokta önemli değil.1.6 Easytronic kötü gerçekten.Aracım Astra'ların en dolu paketi ama motor çöp ( 105 hp olanı )

• Hocam eline saglık...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ne var yani 1.3 cdti (manuel için) gayet normal değerler yazacaktım ki 1.4 easytronic yazdığınızı gördüm. yok yok 1.3 easytronic yazacaktı heralde dizeldir yine de ama easytronic 1.3 dizel için yine az yakmış baya diye düşündüm. sonra benzinli yazdığınızı fark ettim ki tebrik ediyorum 2 kere dumur ettiniz beni. çok başarılı bir tüketim
  • Teşekkür ederim.
  • Önümüz bahar ve ben gezmeyi oldukça seven birisiyim boş zaman yaratabildiğim her anı gezerek ve fotoğraf çekerek değerlendirmeye çalışırım. Ama bu tur konular çok ilgi görmeyecek anlaşılan. o halde devamına gerek yok gibi.

• Konuyu 1.3 CDTI'dir diye okudum. Normal yakmış diyecektim ki 1.4 Easytronic yazısını gördüm. Başarılı tüketim. Allah kaza bela vermesin.

• Tüketim değeriniz güzel gerçekten, son fotoğraf da hoş olmuş ayrıca...
  • Tüketim çok başarılı Allah kaza bela vermesin
    Ben 1,3 cdti ile bu kadar yakıyorum maşallah
  • Hocam bu arada üçayak kullanınız mı bu fotoğrafları çekerken.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stanislav Petrov

Hocam bu arada üçayak kullanınız mı bu fotoğrafları çekerken.

Kullanmadım hocam hatta geniş açıya ihtiyacım olduğu için 18-55 kullandım ve ıs siz.

• Güzel değerler. Hız sabitleyici büyük nimet. O şekilde uzun yolda az yakması da gayet normal zaten. Hız sabitleyici değil de kara düzen bas gaza şeklinde gitseydiniz o 4,3 en az 5,3 olurdu.O yüzden diyorum ki, hız sabitleyici forever.
  • quote:

Orijinalden alıntı: spinattimyalnizliga

Konuyu 1.3 CDTI'dir diye okudum. Normal yakmış diyecektim ki 1.4 Easytronic yazısını gördüm. Başarılı tüketim. Allah kaza bela vermesin.

Sağ olun hocam Allah kimseye kaza bela vermesin

• quote:

Orijinalden alıntı: korfezgunesi

Güzel değerler. Hız sabitleyici büyük nimet. O şekilde uzun yolda az yakması da gayet normal zaten. Hız sabitleyici değil de kara düzen bas gaza şeklinde gitseydiniz o 4,3 en az 5,3 olurdu.O yüzden diyorum ki, hız sabitleyici forever.

Yok hocam o kadar büyük nimet değil (yakıt tüketimi anlamında konuşuyorum yoksa çok büyük rahatlık)yıllardır cc kullanırım aynı şekilde ben ayağımla hızı sabitlesem 0,1-0,3 litre arasında bir fark olur. Hatta sürekli yokuş çıkılan bir yolda iseniz tam tersi olur

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.