Şimdi Ara

Avustralyada 50. Ay [SS'li] (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
528
Cevap
134
Favori
28.220
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet beyler gecen gittim işe :D sabah 5te kalktım, 5 km yol bisikletle gideyim dedim hava 7 derece. Vardığımda ellerimi hissetmiyordum neyse 6.30da başladı iş baya bi yükleme yaptık depoya 12-16kg kasalarda tavuk eti ve tavuklar. Sonra vitrin doldurma falan her işi yapiyorum temizlik bulaşık getir götür adam beni beğendi ingilizcemi falan sen öne gel dedi yani müşteri sifariş alma falan ki daha kolay. Mutfaktakı elemanlar şaşırdı baya nasıl ilk günden öne geçtin diye :D. İki mola veriyor ilki 15dk istediğin kadar yemek aliyorsun içecekle beraber. İkinci mola yarim saat yine istedigim kadar yemek ve içecek bedava. Pazarları maaşı veriyor cash olarak 190$mi aldım bugun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam azerbaycan küçücük devlet batırdınız herifleri bu arada aile hostu için ne kadar para verdiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cennetten banlanan üye

hocam azerbaycan küçücük devlet batırdınız herifleri bu arada aile hostu için ne kadar para verdiniz?

Küçük devlet de petrol zengini adamlae yerden para cikiyor 1280$ veriyordum aileye.

• Şu sarisindan biraz daha foto atsana

• quote:

Orijinalden alıntı: Sophie Dee

Şu sarisindan biraz daha foto atsana

Nick avatar sakat

• Son haftalarda beynime giren motor alma konusunu dile getireyim dedim :D onumuzdeki aylarda kawasaki ninja 300 alıcam büyük ihtimalle 2014 model. Learner ehliyet almam gerek çok zor değil o da. Sonra da motoru alirim herhalde.

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam ilk mesaji tekrar esitlersen gecen 1seneyi seviniriz.

• quote:

Orijinalden alıntı: PHOBOS19

Hocam ilk mesaji tekrar esitlersen gecen 1seneyi seviniriz.

Edit gelecek çok yakında :D bilgisayara geçince halledicem.

• ps_hero P kullanıcısına yanıt
    vergiler ne durumda?

mesela amerikada 10bin dolarlık araba turkiyede 20bin dolar civarı yani %100vergi. Avustralyada durum hedir telefon, bisiklet, araba, motorsiklet anlatir misin?

O zaman simdiden eline sağlik.Beklemedeyim.

• quote:

Orijinalden alıntı: osurgan

vergiler ne durumda?

mesela amerikada 10bin dolarlık araba turkiyede 20bin dolar civarı yani %100vergi. Avustralyada durum hedir telefon, bisiklet, araba, motorsiklet anlatir misin?

Motorlu arac vergilerini çok fazla bilmiyorum ama kesinlikle Türkiyedeki gibi fahiş değil vergiler. Orta büyüklukte bir arabanin yillik vergisi 175$, daha irileri 205$. Arabayi bayiden aliyorsan fiyatina gore 600-3100$ dolar arasi vehicle registration diye gecen bir miktar odeniliyor.

Gst ( goods and services) diye birşey de var günlük hayatta, %10 vergi, aldığın esyalarda. Veya restoranda yemek yersen fiyata gst eklenir. Eklenir derken zaten tum fiyatlar gst included yani gst dahil oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ps_hero -- 6 Eylül 2015; 11:24:48 >
    tesekkur ederim, hayatinda basarilar

hayalini kurdugumuz hayati yasiyosun, iyi degerlendir:-)

• quote:

Orijinalden alıntı: osurgan

vergiler ne durumda?

Arac vergileri eyalete gore degisiyor genelde 3.5% fakat 60 bin dolar ve ustu araclsr luks arac vergisine tabi oluyor oda 40%
    Bunun ustunde gst falan oduyoruz

Arac fiyatlarina gelince 0 larin cok farki yok misal mercedes cla lar AU da 55 bin dolar civari tr de 120 bin TL. Skoda octavia misal 23 bin aud civari tr de 50 bin tl. ( ornegin mb icinhttps://www.driveaway.mercedes-benz.com.au/CLA-Class-Coup%C3%A9/CLA-200-CDI burdan fiyata bak)
    Bunun nedeni ne dersen AU da kazigi devlet degil distributorler atiyor. O yuzden bazi araclar AU ya ucuz gelmeye basladi misal toyota gt86 35 bin AUD yeni mazda mx5 de 38 bin AUD civarinda.

Ikinci el araclar ise TR ye gore daha ucuz bunun sebebi araclarin masrafi yuksek. Ornegin tr de sanayide 500 tl lik is AU da 3000 dolar civari. En basitinden yag degistirmeye gotursen min 200-300 dolar cepten cikarman gerekiyor.

Yillik vergiler eyalete gore degisiyor misal benim eyalette motorun silindir sayisi ve aracin tipine gore degisiyor. 4 silindirli araca 6 aylik 250 dolar civari oderken 6 silindirli spor araca 350 dolar oduyordum. Bi arkadasin bmw z4 u vardi oda 6 ayda 420 falan oduyodu. Turkiyenin aksine eski arac yeni arac farki yok vergide.

Diger bir olayda AU da distributor tarafindan satilan araclarin paralel ithalati mumkun degil o yuzden insanlar ingiltereden arac getiremiyor. Ancak bazi spor araclarda boyle bir sorun yok. Durum oyle olunca aston martin falan getirmek mumkunken porsche mumkun olmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThisisaNightmare -- 8 Eylül 2015; 9:36:12 >

• ThisisaNightmare T kullanıcısına yanıt
    Yanlız burada bir şeyi kaçırıyorsunuz..

Avustralyada araç fiyatları Türkiye ile denk olsa bile orada kişi başı milli gelir Türkiye'den 6 kat fazla :

İşte dünya bankası verisi :

Yani 1 Avustralya vatandaşı o araçları 1 Türk vatandaşından 6 kat daha rahat satın alır.

Avustralya ortalama kişi başı gelir yıllık : 64.000 USD - Türkiye : en fazla bugün 9000 USD.

Aradaki alım gücü farkına bakın ! 7 kat filan fark var..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pleksiglass -- 8 Eylül 2015; 2:50:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 440cdx

Yanlız burada bir şeyi kaçırıyorsunuz..

Avustralyada araç fiyatları Türkiye ile denk olsa bile orada kişi başı milli gelir Türkiye'den 6 kat fazla :

İşte dünya bankası verisi :

Yani 1 Avustralya vatandaşı o araçları 1 Türk vatandaşından 6 kat daha rahat satın alır.

Avustralya ortalama kişi başı gelir yıllık : 64.000 USD - Türkiye : en fazla bugün 9000 USD.

Aradaki alım gücü farkına bakın ! 7 kat filan fark var..

Isin orasi dogru (soruyu soran arac fiyatlarini sormus, alinabilirligini degil) Yoksa en basitinden Ingilteredeki araclar AU ya kiyasla yari fiyati oluyor ama onlarin da gelirleri daha az (26 bin GBP ortalama yani 57 bin AUD ediyor, ortalama AU maasi ise 73 bin AUD)

Bu arada kaynagin eski olmasi gerek cunku 73 bin AUD artik 50 bin USD ediyor. (USD baya artti). Aradaki fark 5 kat, fakat bu sadece araclar icin gecerli (diger seylerle karsilastirmayin misal kira gibi)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThisisaNightmare -- 8 Eylül 2015; 11:43:29 >

• hatunları çek biraz da yabancı hatun görünce bayılasım geliyo melek gibi en kötüsü bile.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ps_hero

Yarindan işe başlıyorum arkadaşlar bugün gittim görüştüm. Bir avmde kafe, ismi chickengeorge. Perşembe cuma 06.30-18.00 haftasonları daha kısa ama. Saati 16$, aylık 2.300 falan geliyor.

Kafe ismi komikmiş, sahibi yunanlı sanırım.

Maaşlar ortalama 60-70 bin dolar denmiş ama sizin maaş 30 bin dolar bile olmuyor senelik. O yüksek paraları işci değil de müdür falan alıyordur!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selamivural -- 8 Eylül 2015; 5:42:04 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: selamivural

quote:

Orijinalden alıntı: ps_hero

Yarindan işe başlıyorum arkadaşlar bugün gittim görüştüm. Bir avmde kafe, ismi chickengeorge. Perşembe cuma 06.30-18.00 haftasonları daha kısa ama. Saati 16$, aylık 2.300 falan geliyor.

Kafe ismi komikmiş, sahibi yunanlı sanırım.

Maaşlar ortalama 60-70 bin dolar denmiş ama sizin maaş 30 bin dolar bile olmuyor senelik. O yüksek paraları işci değil de müdür falan alıyordur!

Hospitality yani servis endustrisinde maaslar asgari maas seviyesinde olur. Takeaway shoplarda mudurler bile o kadar para kazanmaz. Misal bi tanidigim subwayde saatine 20 dolar aliyodu, onun menajeri ise 21 dolar aliyodu.
    Ortalama maas ile asgari maas ayni seyler degildir.

• Ogretmenine mesaj aticam ben suleyman diye ne yazdigimi okula gidince hocandan ogrenirsin ahahahha

• 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.