Şimdi Ara

'Steve Jobs, Vaio'larda OS X kullanılmasını istemişti'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
92
Cevap
1
Favori
2.822
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 'Steve Jobs, Vaio'larda OS X kullanılmasını istemişti'

Apple’a döndükten sonra ilk iş olarak klon Mac’leri bitiren Steve Jobs, OS X’in lisansını tek bir firmaya vermeyi çok istediği ortaya çıktı…

2011 yılında vefat eden, teknoloji dünyasının vizyoner isimlerinden biri olan Steve Jobs’ın en saygı ve hayranlık duyduğu firmalardan biri Sony idi. Sony’nin kurucusu Akio Morita ile yakın ilişkiler kuran ve aynı şekilde Morita’nın da çok sevdiği Steve Jobs'ın, Sony’ye duyduğu hayranlık ve bağlılığı farklı bir şekilde taçlandırmak istediği ortaya çıktı.

Japon yazar Nobuyuki Hayashi’nin Sony’nin başkanlarından Kunitake Ando ile yaptığı söyleşi Steve Jobs’ın Sony markasına duyduğu saygıyı, sevgiyi ve bağlılığı ortaya koydu. Söyleşide Steve Jobs’la ilgili birçok anekdot paylaşan Ando’nun paylaştığı en ilginç detay ise OS X yüklü Vaio bilgisayar oldu.

“Sony’nin kurucusu Jobs’ı çok önemsiyordu”

“Sony kurucusu Akio Morita, sadece iki Amerika’lı gence bayılıyor ve önemsiyordu: Biri Michael Jackson, diğeri ise Steve Jobs’dı.” diyen Kunitake Ando, Morita’nın hem Jobs hem de Jackson’ı sık sık Japonya’ya davet ettiğini ve onları özel olarak ağırlayarak, Sony’nin tesislerini gezdirdiğini ifade etti.

Teknolojiye yön veren bu iki isim arasındaki ilişkinin Apple ve Sony firmalarını birbirine daha yakınlaştırdığını dikkat çeken Ando, Apple’ın QuickTime ekibinin, ATRAC ses formatının geliştirilme sürecinde kendilerine yardım ettiğini belirterek; Apple mühendisleri ile Sony mühendislerinin her zaman dirsek temasında olduğunu söyledi.

“Jobs bir gün elinde OS X yüklü Vaio ile geldi”"

Kunitake Ando’nun söyleşi de paylaştığı en ilginç anekdot ise OS X’in Sony tarafından Vaio bilgisayarlardan kullanılmasıyla ilgiliydi.

Ando; “Sony üst yönetimi yeni yıl tatili ve golf turnuvası için her yıl başında Hawaii’ye giderdi. 2001 yılının başında da yine Hawaii’ye gidilmişti. Steve Jobs ve Apple’ın üst düzey bir yöneticisi daha Hawaii’ye bizimle görüşmeye gelmişti. Hem de yanında bizleri şaşırtan bir süpriz ile” diyerek Steve Jobs’ın yanında OS X ile çalışan Vaio getirdiğini ilk defa kamuoyu ile paylaştı.

Ancak Ando, OS X Vaio’yu gördükleri dönemde Sony mühendislerinin Vaio'nun yazılım ve donanım optimizasyonuyla ilgili çalışmaları tamamladıkları için bu fikrin hayata geçmediğini belirtti. Ando, ayrıca, Steve Jobs’ın getirdiği Vaio’nun muhtemelen Intel tabanlı olduğunu ve Apple’ın Intel – OS X uyumluluğunu yaklaşık 4 sene kamuoyundan sakladığını düşündüğünü ifade etti.

“Jobs, dönem dönem bizi ziyaret ederdi.”

Jobs’ın Sony ile ilgili her zaman olumlu görüşleri olduğunu belirten Ando “Steve, beklenmedik bir anda beni arar “Sizi bugün ziyaret edebilir miyim?” diye sorardı. Sony tesislerini gezerken “Yapmak istediğim her şey Sony’de yapılmış aslında” diyen Ando, “En yeni ürünlerimizi Jobs’a gösterirdim. Fakat şaşırtıcı şekilde yeni ürünlerimizin birçoğunun tüm detaylarını bilirdi.” diyerek Steve Jobs’ın Sony’yi her zaman takip ettiğini söyledi.

Steve Jobs’ın, Sony’nin her ürünü hakkında bir fikri olduğunu belirten Ando, Jobs’ın PSP’yi gördüğü ilk an kendilerine “Neden disk kullanıyorsunuz ki? Diskler geçmişte kaldı” dediğini anımsıyor.

“Fotoğraf makinelerinde GPS fikrinin sahibi aslında Jobs”

Steve Jobs’ın teknolojiye katkısının sadece Apple’da yaptıkları ile sınırlı olmadığını söyleyen Ando, bu tezine örnek olarak Cybershot kameralarında GPS kullanılmasını gösterdi.

Ando, Steve Jobs’ın Cybershot’ı ilk defa gördüğünde “Bunun içerisinde GPS olsaydı, hayatımın her bir anını kaydeder, hiç yanımdan ayırmazdım” diyerek dijital kameralarda GPS kullanılma fikrinin Jobs’a ait olduğunu söyledi.  Steve Jobs’ın bu fikriyle ilgili hemen çalışmalara başladıklarını belirten Ando, sonuç olarak Sony’nin dahili GPS’e sahip birçok kamera satışa sunduğunu belirtti.

Haberdeki fotoğraf: Steve Jobs, Sony'nin kurucusu Akio Morita'nın vefatından sonra baş sağlığı dileklerini sunarken...

• Keşke olsaydı..

• Vaio bilgisayarlarda güzel ama hiçbir bilgisayar macbook olmaz ama Steve Jobs diyorsa doğrudur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Japonlar caliskanliklari ve zekalariyla saygi duyulacak bi millet.

• Buralar karışır

• sonrasında apple değil sony kaybetti. sony android'Le windows 8 garabetiyle sürünedursun apple en büyük farklılıklaran birini macbook serileriyle yaratıyor. önce air şimdi retina ekran derken diğer firmalar bunları geriden takip ediyor. bkz: ultrabook, bkz: yüksek çözünürlüklü laptoplar (daha yaygınlaşamadılar bile)

• Olsaydı çok güzel olabilirdi piyasa açısından. Vaio bilgisayarlar güzel bir prestij örneği.

• quote:

Orijinalden alıntı: bimin aystiisi

Vaio bilgisayarlarda güzel ama hiçbir bilgisayar macbook olmaz ama Steve Jobs diyorsa doğrudur.

Helal panpa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ***Respect***

quote:

Vaio bilgisayarlarda güzel ama hiçbir bilgisayar macbook olmaz ama Steve Jobs diyorsa doğrudur.

Helal panpa.

Niye eksilediler anlamadım

• Geçen gün "SONY, VAIO bölümünü Lenovo'ya satacağına dair iddiaları reddetti" haberinde biri yazdıydı. Macbook la kıyaslanacak bilgisayrlar yapıyor diye.

Gerçektende öyle VAİO S ler 15.5" tam güçlü normal i5, i7 işlemci 1.95 KG ile en hafifiydi.4 GB RAM Ana karta entegreydi. Ama yenisi gelmedi hala heralde.

Mac lerde kaldırdılar ama 18" olmasada 17" 16.4" yapmalarını beklerdim. SONY lerdede kalmadı artık 16.4"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elefue -- 5 Şubat 2014; 17:45:01 >
  • şimdi anlaşıldı iphone tasarımlarını sonyden nasıl çaktıkları

• Jobs kitabında,Sony den ilham aldığı ve Sony'e özendiğini açıkca itiraf eder...

özellikle iki Sony kurucularının 97 ve 99 yılında vefatlarından sonra marka,marka genel olarak bir düşüş ve yenilik kısmında pek performansının olmadığı bir gerçek.

eminim vefat etmeselerdi,Sony şuan çok daha yenilikçi ve agrasif bir firmaydı...

Edit;'Steve Jobs, Vaio'larda OS X kullanılmasını istemişti''Steve Jobs, Vaio'larda OS X kullanılmasını istemişti'
    'Steve Jobs, Vaio'larda OS X kullanılmasını istemişti''Steve Jobs, Vaio'larda OS X kullanılmasını istemişti'

Edit;Fotoğraflar Sony arşivlerindendir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xxxx1 -- 5 Şubat 2014; 22:59:31 >

• kalite anlayisi, fiyat ve fanboylariyla her acidan birbrilerine cok benzer iki firma.

• Sadece iki Amerikalı gence bayılıyor kısmından sonra tahmin olarak biri Steve Jobs ise diğeri de herhalde Bill Gates'tir diye düşündüm ama demek adamın gözünde bir Steve Jobs değilmiş.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • seviyorum ayagiyla teknoloji casuslugu yapmaya gitmistir. amerikalilar uyanik olur malum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: positroN

seviyorum ayagiyla teknoloji casuslugu yapmaya gitmistir. amerikalilar uyanik olur malum.

Tabi Sony de ondan davet ediyormus gelsinde yürütsün diye.

• Çok iyi bir B planı olarak her zaman düşünülmeli ki düşünüyorlardır zaten.
  • artılayın beyler
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ***Respect***

quote:

Helal panpa.

Niye eksilediler anlamadım

İnsanın almaya parası yetmeyince öyle oluyor :) Haklısınız takmayın kafanıza. Vaio PC mi kaldı
  • quote:

İyi iyi memleket iyiye gidiyor elhamdülillah kastamonu ben
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.