Şimdi Ara

Bilgisayar Kilitleniyor (Resim + Video) [ Çözüldü ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
1
Favori
1.546
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bilgisayarımla ilgili çok büyük bir sorunum var. Öyle bir sorun ki oyun oynamamı engelliyor; bu da zaten bilgisayarda vakit geçirmemi sağlayan yegane şey. Yardımlarınızı bekliyorum.

Sorun: Format attıktan sonra denediğim oyunlarda (Assassin's Creed: Brotherhood; Call of Duty: Black Ops 2; Battlefield 4; Assassin's Creed IV Black Flag) bir süre sonra hoparlörden kulak tırmalayıcı, "Trrrrr!" şeklinde bir ses çıkıyor. Bu esnada ekran rengi tamamen mor, pembe, yeşil, yavruağzı oluyor; artık şans eseri her seferinde ekranı tek renk kaplıyor.

VİDEO

Yeniden başlatmaya çalıştığımda bilgisayar hâlâ yük altındaymış gibi bir seste çalışıyor ve genelde (her zaman değil) yeniden başlatma işlemi aşağıdaki şekilde yarıda kalıyor.

Fark ettiyseniz bilgisayar AHCI modunda. Şu anda işletim sistemi SSD üzerine kurulu. Olaylar da SSD taktıktan ve ekran kartını değiştirdikten sonra başladı. Bu zamana kadar (1.5 yıl) böyle bir sorun yaşamadım.

3DMark'ın ilk testini başarıyla geçen bilgisayar Graphics Test I'da tıkandı ve gene hata aldım. Günlükten aldığım hatanın kodunu ilişiğe ekliyorum. 1 Ocak'tan beri sayısız kez Kernel-Power kaynaklı hata adı altında bu hatayı alıyormuşum. Bilgisi olanlar lütfen sorunun kaynağı ile ilgili fikir belirtmekten çekinmesin.

System 

- Provider

[ Name] Microsoft-Windows-Kernel-Power
    [ Guid] {331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}

EventID 41

Version 2

Level 1

Task 63

Opcode 0

Keywords 0x8000000000000002

- TimeCreated

[ SystemTime] 2014-01-31T01:10:02.259606500Z

EventRecordID 17752

Correlation

- Execution

[ ProcessID] 4
    [ ThreadID] 8

Channel System

Computer AK

- Security

[ UserID] S-1-5-18

- EventData

BugcheckCode 0
    BugcheckParameter1 0x0
    BugcheckParameter2 0x0
    BugcheckParameter3 0x0
    BugcheckParameter4 0x0
    SleepInProgress false
    PowerButtonTimestamp 0

Resim

Sistem şu şekilde; sorun olduğunu düşündüğüm parçaları kırmızı ile göstereceğim:

Anakart: Gigabyte GA-990XA-UD3 (Rev. 1.1)

İşlemci: AMD Phenom II X4 975 Black Edition 3.6 GHz (OC denenmedi.)

RAM: KINGSTON 8GB (2x4GB) HyperX Genesis XMP DDR3 1600MHz CL9

Ekran Kartı: ASUS GTX770 DirectCU II O.C. GDDR5 2GB 256Bit

HDD: SEAGATE 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200RPM

SSD: CORSAIR 120GB LS Serisi SATA 3.0 SSD (560MB Okuma / 535MB Yazma)

Güç Kaynağı: OCZ-ZS750W-EU ZS Series 750W 80+ Bronze Güç Kaynağı

Kasa: CORSAIR 300R Carbide Serisi USB 3.0 Kasa

Sorunun güç kaynağının yetersiz kalmasından dolayı olduğunu düşünüyorum; 500W yazmasına rağmen 12V kanalında 375W yazıyor. (GÜÇ KAYNAĞI VE KASA DEĞİŞTİRİLDİ; HATA DEVAM EDİYOR.)

Ayrıca yukarıda sayılan oyunları eski ekran kartım olan MSI 6850R Cyclone Power Edition ile rahatça oynayıp bitirdim; 3DMark testinde de hiç hata almadım. Yani bir aylık olan yeni ekran kartımda sorun olabilir. (EKRAN KARTI SERVİSE GÖNDERİLDİ; SORUN BULUNAMADI.)

Fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Müddeiumumi -- 1 Mart 2014; 14:25:26 >

• Ekran kartınızı çıkarıp onboard olarak kullanın eğer bir sorun yoksa ekran kartınızdandır.
    Eğer sorun devam ediyorsa ramlerinizi ayrı ayrı çıkartarak farklı slotlarda tek tek deneyerek çalıştırın.

Sorun büyük ihtimalle ramlerinizde çıkacaktır.
  • Cevap için teşekkür ederim.

Yalnız anakartımda onboard ekran kartı yok. RAM konusunda da farklı slotlara işlemini birkaç gün önce yapmıştım. Herhangi bir değişiklik olmadı; hâlâ hata alıyorum.

Güç kaynağının yeni ekran kartı yüzünden artık yetersiz gelmesi sebebiyle hata oluşması ihtimali var mıdır?
  • güç kaynağındanda olabilir 650w bir güç kaynağınla denemekte fayda var
  • Sadece oyunlarda yapıyorsa ve ısı sorununuz da yoksa büyük ihtimal güç kaynağı gibi duruyor. Çünkü GTX 770 ile sisteminiz yük altında 400 watt üzerine çıkıyor olabilir. Mümkünse daha güçlü bir PSU ile deneme yapın.
  • Ekran Kartınızdadır Sorun asus linkleri bulursam update için atarım
  • DÜZENLEME

İlk mesaja sorunun videosu eklenmiştir.

quote:

Orijinalden alıntı: king0653

güç kaynağındanda olabilir 650w bir güç kaynağınla denemekte fayda var

Benim de beklentim o yönde. Corsair'in CX600 model güç kaynağını içeren 300R kasasını almayı planlıyordum. Tek 12V kanalında 552W yeterli olur diye düşünüyorum. (Şu anki aynı kanalda 375W veriyor)

quote:

Orijinalden alıntı: FatalERROR!

Sadece oyunlarda yapıyorsa ve ısı sorununuz da yoksa büyük ihtimal güç kaynağı gibi duruyor. Çünkü GTX 770 ile sisteminiz yük altında 400 watt üzerine çıkıyor olabilir. Mümkünse daha güçlü bir PSU ile deneme yapın.

Bilgisayar başında haftada 16 saat mesai yaparken ve diğer işlerle uğraşırken herhangi bir sorun olmadı. İşin acayip yanı, Assassin's Creed IV Black Flag oyununu oynarken sorun olmadığı halde (Black Flag'de oyunu kapattıktan sonra hata alıyorum) Brotherhood veya Black Ops 2 gibi oyunlarda bu hatayı her seferinde alıyorum.

quote:

Orijinalden alıntı: GamerPlus

Ekran Kartınızdadır Sorun asus linkleri bulursam update için atarım

Umarım ekran kartında sorun çıkmaz. Daha bir aylık falan olduğu için düşüncesi bile canımı sıkıyor. Nvidia sürümleri güncel halde; ama başka bir güncelleme imkanı varsa bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Müddeiumumi -- 28 Ocak 2014; 16:39:08 >

• Bellekler için Memtest86+ ile test yapıldı. Sorun bulunamadı.

İlk mesaja hata videosu eklenmiştir.

Sorun hâlâ mevcuttur.
  • 750W 80+ Bronze güç kaynağı takviyesi yapıldı.

Sorun hâlâ devam etmektedir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Feanor Tasartir

Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayarımla ilgili çok büyük bir sorunum var. Öyle bir sorun ki oyun oynamamı engelliyor; bu da zaten bilgisayarda vakit geçirmemi sağlayan yegane şey. Yardımlarınızı bekliyorum.

Sorun: Format attıktan sonra denediğim oyunlarda (Assassin's Creed: Brotherhood; Call of Duty: Black Ops 2; Battlefield 4; Assassin's Creed IV Black Flag) bir süre sonra hoparlörden kulak tırmalayıcı, "Trrrrr!" şeklinde bir ses çıkıyor. Bu esnada ekran rengi tamamen mor, pembe, yeşil, yavruağzı oluyor; artık şans eseri her seferinde ekranı tek renk kaplıyor. Yeniden başlatmaya çalıştığımda bilgisayar hâlâ yük altındaymış gibi bir seste çalışıyor ve genelde yeniden başlatma işlemi aşağıdaki şekilde yarıda kalıyor.

Fark ettiyseniz bilgisayar AHCI modunda. Şu anda işletim sistemi SSD üzerine kurulu. Olaylar da SSD ve ekran kartını değiştirdikten sonra başladı. Bu zamana kadar (1.5 yıl) böyle bir sorun yaşamadım.

Sistem şu şekilde; sorun olduğunu düşündüğüm parçaları kırmızı ile göstereceğim:

Anakart: Gigabyte GA-990XA-UD3 (Rev. 1.0 veya 3.0 mı bilmiyorum; ama bir defa BIOS update edildi. Hangisi olduğunu hatırlamıyorum. SSD vs HDD bir arada çalışmıyor diye update yapıldı.)

İşlemci: AMD Phenom II X4 975 Black Edition 3.6 GHz (OC denenmedi.)

RAM: KINGSTON 8GB (2x4GB) HyperX Genesis XMP DDR3 1600MHz CL9

Ekran Kartı: ASUS GTX770 DirectCU II O.C. GDDR5 2GB 256Bit

HDD: SEAGATE 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200RPM

SSD: CORSAIR 120GB LS Serisi SATA 3.0 SSD (560MB Okuma / 535MB Yazma)

Güç Kaynağı: OCZ-ZS750W-EU ZS Series 750W 80+ Bronze Güç Kaynağı

KasaCORSAIR 300R Carbide Serisi USB 3.0 Kasa

Sorunun güç kaynağının yetersiz kalmasından dolayı olduğunu düşünüyorum; 500W yazmasına rağmen 12V kanalında 375W yazıyor. (GÜÇ KAYNAĞI VE KASA DEĞİŞTİRİLDİ; HATA DEVAM EDİYOR.)

Ayrıca yukarıda sayılan oyunları eski ekran kartım olan MSI 6850R Cyclone Power Edition ile rahatça oynayıp bitirdim.

Bunun yanında SSD'ye Windows kurarken AHCI moda alma konusunda günlerce sıkıntı çektim; BIOS güncelleyene kadar sorun düzelmedi. Bunun etkileri olabilir diye düşünüyorum.

Bir ihtimal de anakarttan kaynaklanan bir problem olması.

Fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum; yoksa Corsair'in 300R kasasını alıp sorun güç kaynağında mı diye deneme yapacağım. Tabii bu bana 350 lira masraf demek.

VİDEO

disk boot failture sizin hdd nin okunmadıgını gösteriyor hdd değiştirip bir format atıp deneyebilirmisiniz dediğimi denemenizi şiddetle tavsiye ediyrum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the2hun -- 30 Ocak 2014; 22:35:57 >

• the2hun kullanıcısına yanıt
    Öneri için teşekkür ederim.

Denemeyi muhtemelen yarın servisteki arkadaşlarla beraber yapacağız. Ancak şöyle bir durum var. Windows SSD'ye kurulu. SSD'ye de hiç format atmadım; çünkü aldığım gibi işletim sistemini oraya kurdum. Yani sıfır üründe hata olduğunu sanmıyorum.

Ayrıca birkaç saat önce BIOS güncellemesi yaptım. Videodaki sorun ortadan kalktı; onun yerine oyundayken ekran kararıyor ve bazen oyundan ses gelmesine rağmen görüntü gelmiyor. Bu esnada bilgisayar donuyor; hiçbir kısayol çalışmıyor.

Ekran kartı ve SSD yeni; ama daha siftah bile yapamadan böyle bir sorun yaşamak canımdan bezdirdi. Bu sorun benzeri hatalar alan çok kişi var; ama bir çözümünü henüz bulamadım.

Yarın muhtemelen format da atılacaktır. Gelişmeleri buradan bildireceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Müddeiumumi -- 31 Ocak 2014; 2:23:05 >
  • 3DMark'ın ilk testini başarıyla geçen bilgisayar Graphics Test I'da tıkandı ve gene hata aldım. Günlükten aldığım hatanın kodunu ilişiğe ekliyorum. 1 Ocak'tan beri sayısız kez Kernel-Power kaynaklı hata adı altında bu hatayı alıyormuşum. Bilgisi olanlar lütfen sorunun kaynağı ile ilgili fikir belirtmekten çekinmesin.

System 

- Provider

[ Name] Microsoft-Windows-Kernel-Power
    [ Guid] {331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}

EventID 41

Version 2

Level 1

Task 63

Opcode 0

Keywords 0x8000000000000002

- TimeCreated

[ SystemTime] 2014-01-31T01:10:02.259606500Z

EventRecordID 17752

Correlation

- Execution

[ ProcessID] 4
    [ ThreadID] 8

Channel System

Computer AK

- Security

[ UserID] S-1-5-18

- EventData

BugcheckCode 0
    BugcheckParameter1 0x0
    BugcheckParameter2 0x0
    BugcheckParameter3 0x0
    BugcheckParameter4 0x0
    SleepInProgress false
    PowerButtonTimestamp 0

Resim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Müddeiumumi -- 31 Ocak 2014; 3:26:05 >

• Kardes o ekranda gorulen sorun hdd sorunu acılırken gormemıs hddyı , bıostan tam olarak ayarlanamamıs olabılır ıkı tane bırdn kullanıyosun bı uyumsuzluk var sanı , bıde onları tek tek dene ıstersen

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • vahapcemil kullanıcısına yanıt
    Tabii deneyeyim de eğer sorun buysa, HDD ve SSD bir arada uyumlu çalışsın diye ne yapmam gerekiyor? Asıl mesele o...

• baştan format at normal hdd yi çıkar format atarken önce ssd ye ahci modda format at sonra format bitince normal hdd yi tak pc ye sorun devam ederse ekran kartı dene farklı bir kart
  • Bak bi mesaj üstte açıklamıs arkadas .
  • Onu denemiştim. Zaten o şekilde denedikten sonra, daha doğrusu SSD ve ekran kartı eklemesi yaptıktan sonra bunlar başladı. Eski ekran kartımla deneme yapacağım.

Kernel Power 41 63 hatası denen illetin çözüm önerilerinin çoğunu da denedim. Hiçbiri işe yaramadı.

Çözüm bulamazsam servise Salı günü gideceğim. Sorunlu parça hangisiyse tespit etsinler. Yok eğer yazılımsal bir sorun varsa onu da umarım bulurlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Feanor Tasartir

Onu denemiştim. Zaten o şekilde denedikten sonra, daha doğrusu SSD ve ekran kartı eklemesi yaptıktan sonra bunlar başladı. Eski ekran kartımla deneme yapacağım.

Kernel Power 41 63 hatası denen illetin çözüm önerilerinin çoğunu da denedim. Hiçbiri işe yaramadı.

Çözüm bulamazsam servise Salı günü gideceğim. Sorunlu parça hangisiyse tespit etsinler. Yok eğer yazılımsal bir sorun varsa onu da umarım bulurlar.

hocam başka bir format cd siyle komple formatla ssd yi oyunu ssd ye kur normal hdd yi takma ssd de aynı sorunu verecekmi bide öyle deneyin ha bide sata kablosunu değiştirip deneyin
  • the2hun kullanıcısına yanıt
    BIOS güncellemesi sonrasında hata almaya devam etmeme rağmen DISK BOOT FAILURE hatası almamaya başladım. O olay ara sıra karşıma çıkıyor. SATA kabloları değiştirilmişti zaten. İkisi de yeni yani.

Başka CD ile denemem imkansız; zira elimdeki Windows orijinal.

Gelecek hafta ikisine de format atıp ayrı ayrı kullanarak oyun yükleyeceğim. Sorun çözülmezse bildiririm.

Yabancı forumlarda bu sorun için güç kaynağı, RAM, sıcaklık, ekran kartı donanımsal hata adayları.

Birden fazla ses sürücüsünün yüklü olması, BIOS yazılımsal hata adayları.

Bunlardan güç kaynağı değişti; sıcaklık sorunum yok; RAM testi yapıldı ve sorun çıkmadı. BIOS güncellendi. Ses sürücüleri tek tek kaldırılarak denendi.

3DMark testlerinin ilkini geçtikten sonra ikincide (Graphic Test I) hata almaya devam ediyorum.

Bana sorun ekran kartıymış gibi geliyor. İkinci ihtimal ise SSD. Gelecek hafta her şey umarım belli olacak. Bu arada, bu konu hakkında bilgisi olan diğer arkadaşlar da lütfen çekinmeden fikirlerini belirtsin.

Son bir ayda 1600 lira masraf yaptım; karşılığı bu oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Müddeiumumi -- 1 Şubat 2014; 0:56:46 >

• Bu sabah servise götürmeye niyetli olduğum makineme, gitmeden evvel birkaç test daha yapmaya karar verdim. Sonuçlar şu şekilde:

- Seagate'in sabit diskler için çıkarttığı Seatools programı ile hem HDD,hem SSD için testler yapıldı. SATA kabloları dahil hiçbir parçada sorun bulunamadı.

- Prime95 ile kısa bir süre test yapıldı. Sorun bulunamadı.

- Bundan önce RAM için Memtest86+ ile test yapılmış ve sorun bulunamamıştı.

- Aynı şekilde ekran kartı için de 3DMark testi yapılmış ve burada test tamamlanamadan hata alınmıştı.

- Emin olmak için ekran kartına Furmark testi yapıldı. 1920x1080 çözünürlük ve 0xMSAA ile 80 derece sıcaklık sabitken hiçbir hata bulunamadı. 1920x1080 çözünürlük ve 8xMSAA ile test yapılmaya başlandığı anda hata aldım.

Bu demek oluyor ki ekran kartı 8xMSAA denediğim oyunlarda hata veriyor. Bu yüzden Black Flag oyununda hata almadım; çünkü 2xMSAA ile oynuyordum.

Ancak Black Ops 2 ve Brotherhood oyunlarında 8xMSAA denemiştim. Şimdi merak ettiğim konu, GTX 770 gibi bir kartın Brotherhood gibi bir oyunu 8xMSAA aylarında oynatmayıp hata vermesinin doğal olup olmadığı...

Sonuç olarak, % 95 ihtimalle sorun ekran kartı kaynaklı görünüyor. Bakalım çözüm bulunabilecek mi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Müddeiumumi -- 27 Şubat 2014; 1:19:02 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.