Şimdi Ara

Engelli araç alımı hakkında???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
2
Favori
9.953
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar umarım forum kurallarına aykırı değildir..Halamın engelli bi çocuğu var ancak kendilerinin araç alma imkanı ve isteği yok..Engelli ailelerinin araç alırken ÖTV ve KDV yönünden avantajı var..Şöyleki 55000 tl'lik bi araç yaklaşık 37000 tl'ye geliyor..Ancak aklıma takılan sorular var..Biz halamların hakkı ile araç satın alabiliyoruz araç onların üzerine kayıtlı görünüyor ancak biz bu aracı farklı bi şehirde kullanıcaz..Polis çevirmesinde veya bu gibi ruhsat istenilen durumlarda araç onların üzerine kayıtlı olduğu için herhangi bi sorun çıkar mı?

• Hocam bence o kısma değil de halanızın oğluna alacağınız araç için başkaları hak iddia edebilir. İleride arabadan olmayın :) Diğer sorularınızda sıkıntı olmaz. Halanızın oğlu üstüne %45 ötv indirimi ile alabilmek için %90 üzeri özürlü raporu olması lazım. Kendisi işlerini takip edemeyeceği için vasi lazım. Vasi de muhtemelen halanız olur. Araba dolayısıyla halanızın üstüne olacak. O'nun da arabada olmasına gerek yok. Üstüne düşmezler ama düşerseler ödünç aldığınızı falan söyleyebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: manjimaru

Hocam bence o kısma değil de halanızın oğluna alacağınız araç için başkaları hak iddia edebilir. İleride arabadan olmayın :) Diğer sorularınızda sıkıntı olmaz. Halanızın oğlu üstüne %45 ötv indirimi ile alabilmek için %90 üzeri özürlü raporu olması lazım. Kendisi işlerini takip edemeyeceği için vasi lazım. Vasi de muhtemelen halanız olur. Araba dolayısıyla halanızın üstüne olacak. O'nun da arabada olmasına gerek yok. Üstüne düşmezler ama düşerseler ödünç aldığınızı falan söyleyebilirsiniz.

İlerde sorun çıkmaz diye düşünüyorum halam bayaa dindar biri öyle ortak olma gibi bi günaha girmez Raporda var ama bahsettiğim sorunlar kafama çok takıldı..Vergiden yırtalım derken daha büyük sorunlar çıkmasın başımıza biraz daha araştırıp almak en iyisi..Çok teşekkürler ilgin için

• Benim bildiğim 1.derece yakınları dışındakilerin sürmesi yasak.
  • caytem kullanıcısına yanıt
    Bende bundan şüpheleniyordum ama başka bi forumdada 1,2,3. derece yakınları sürebilir ancak yabancı birinin sürmesi için vekalet gerekiyor demişler
  • Arkadaşlar bi sorum daha var cevabını bulamadım..Malum araçlarımızı 2 senede bir muayeneye götürüyoruz..Araç bingöl plakalı ve halamın üzerine kayıtlı olacak bunu bursada ben muayeneye götürsem sıkıntı çıkmaz değil mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yunus_emre1991

Arkadaşlar bi sorum daha var cevabını bulamadım..Malum araçlarımızı 2 senede bir muayeneye götürüyoruz..Araç bingöl plakalı ve halamın üzerine kayıtlı olacak bunu bursada ben muayeneye götürsem sıkıntı çıkmaz değil mi?

Bingöl plakalı aracımı Çorum'da eniştem muayeneye götürmüştü, bir şey olmaz..
  • weycell1905 W kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam
  • ARKADAŞLAR BİLGİSİ OLAN VARSA CEVAPLARSA SEVİNİRİM ....LÜTFEN VARSAYIMLAR ÜZERİNE KONUŞMAYALIM VE BİLGİSİZ KONUŞMAYALIM CEVAPLAYAN HERKESTEN ŞİMDİDEN ALLAH RAZI OLSUN....
    BEN %45 ÖZÜRLÜ RAPORU ALDIM RAPORUMDA YETERLÇİ DİKİZ AYNASINI TAKMASI HALİNDE ÖTV İNDİRİMLİ ARAÇ ALIR YAZIYOR...
    1-BEN İSTEDİĞİM ARACI ALABİLİRMİYİM GERİ GÖRÜŞ KAMERASI TAKTIRMAYI DÜŞÜNÜYORUM...
    2-HERHANGİ BİR TERTİBAT İSTERMİ
    3-ÖTV İNDİRİMİ NET OLARAK NE KADAR ALACAĞIM ARAÇ DİYELİMKİ SATIŞ FİYATI 50.000 TL
    4-ARACI EŞİM KULLANABİLİRMİ
  • quote:

Orijinalden alıntı: fb_kursat

ARKADAŞLAR BİLGİSİ OLAN VARSA CEVAPLARSA SEVİNİRİM ....LÜTFEN VARSAYIMLAR ÜZERİNE KONUŞMAYALIM VE BİLGİSİZ KONUŞMAYALIM CEVAPLAYAN HERKESTEN ŞİMDİDEN ALLAH RAZI OLSUN....
    BEN %45 ÖZÜRLÜ RAPORU ALDIM RAPORUMDA YETERLÇİ DİKİZ AYNASINI TAKMASI HALİNDE ÖTV İNDİRİMLİ ARAÇ ALIR YAZIYOR...
    1-BEN İSTEDİĞİM ARACI ALABİLİRMİYİM GERİ GÖRÜŞ KAMERASI TAKTIRMAYI DÜŞÜNÜYORUM...
    3-ÖTV İNDİRİMİ NET OLARAK NE KADAR ALACAĞIM ARAÇ DİYELİMKİ SATIŞ FİYATI 50.000 TL

1 ve 2. sorularının cevabını bilmiyorum abi o yüzden geçiyorum..

3. sorun için şu sayfadan hesaplama yapabilirsin abi "ÖTV'siz araç fiyatı hesaplama"

4. soruya gelirsek çok araştırdım 1,2 ve 3. derece yakınlar kullanabilir deniliyor ama bunu %90 engeli olanlar için söylüyorlar...%90 ın altı için kesin bişey söyleyemem ama 2. el araç ilanlarının birinde şu yazıyı gördüm ama bunu ithal araç ilanında yazmışlardı..Artık sadece ithal araç içinmi geçerlidir bilemiyorum...

RAPORU 89% VE ALTI OLANLAR İÇİN ŞARTLAR: H SINIFI EHLİYET GEREKLİ.BU KİŞİLER 2011,2012 VE 2013 MODEL,1.600 CC'YE KADAR VE SADECE OTOMATİK VİTES (TİPTRONİKDE OLABİLİR) 2.EL ARAÇ İTHAL EDEBİLİRLER.

RAPORU 90% VE ÜZERİ OLANLAR İÇİN ŞARTLAR: ARACI 3.DERECEYE KADAR AKRABA KULLANABİLİR.ARAÇ 2011,2012 VEYA 2013 MODEL,2.500CC'YE KADAR OLACAK.DÜZ VEYA OTOMATİK OLABİLİR.

• quote:

ARKADAŞLAR BİLGİSİ OLAN VARSA CEVAPLARSA SEVİNİRİM ....LÜTFEN VARSAYIMLAR ÜZERİNE KONUŞMAYALIM VE BİLGİSİZ KONUŞMAYALIM CEVAPLAYAN HERKESTEN ŞİMDİDEN ALLAH RAZI OLSUN....

1 ve 2. Engelinize bağlı. Engeliniz nedir?
    3. 50.000 liralık araç 34.480 tl ye gelir.
    4. Araç tertibatlı olursa eşinizin de h sınıfı ehliyeti olması gerekir, tertibatsız olursa 1.dereceden yakın akrabalarınız kullanabilir..

• kalçalarm protez ama görünürde bişiyim yok sol ayağım 1 cm kadar kısa o da önemsiz.dediğim gibi bana bakan insan beni normal olarak biliyor ve sağ kulağım duymuyor engellerim bunlar
  • quote:

kalçalarm protez ama görünürde bişiyim yok sol ayağım 1 cm kadar kısa o da önemsiz.dediğim gibi bana bakan insan beni normal olarak biliyor ve sağ kulağım duymuyor engellerim bunlar

Kol ve bacaklarda araç kullanmanıza mani bir sorun varsa % oranının bir önemi yok. Eğer "otomatik araç kullanabilir" veya "özel donanımlı araç kullanabilir" şeklinde rapor alırsanız ÖTV indiriminden faydalanırsınız.
    Eğer raporunuz "özel donanımlı araç kullanabilir" şeklinde olursa donanım yaptırılmış aracı eşiniz kullanamaz (H sınıfı ehliyeti varsa kullanabilir). Sadece "otomatik vitesli araç kullanabilir" şeklinde rapor alırsanız otomatik aracınızı herkes kullanabilir, siz de her otomatik aracı kullanabilirsiniz.
    Kabaca ÖTV indirimli fiyatı bulmak için ARACIN SATIŞ FİYATI / 1.45 formülünü kullanabilirsiniz yani 70.000/1.45=48.275 (bu yaklaşık hesaplamadır bir miktar oynayabilir)
    Alacağınız araç 1600cc ve altındaki motor hacimlerinde olabilir.

Ayrıca raporu aldıktan sonra en kısa zamanda sürücü kursuna başvurun ve ehliyetinizi alın/değiştirin, aksi taktirde rapor eski vs. sorunlar çıkabilir.
    Rapor aldığınız ilde ehliyet alın, bu da problem çıkarabiliyor.
    B sınıfı ehliyetiniz varsa, sürücü kursuna kaydolup sadece direksiyon sınavına giriyorsunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Giannizzero

quote:

kalçalarm protez ama görünürde bişiyim yok sol ayağım 1 cm kadar kısa o da önemsiz.dediğim gibi bana bakan insan beni normal olarak biliyor ve sağ kulağım duymuyor engellerim bunlar

Kol ve bacaklarda araç kullanmanıza mani bir sorun varsa % oranının bir önemi yok. Eğer "otomatik araç kullanabilir" veya "özel donanımlı araç kullanabilir" şeklinde rapor alırsanız ÖTV indiriminden faydalanırsınız.
    Eğer raporunuz "özel donanımlı araç kullanabilir" şeklinde olursa donanım yaptırılmış aracı eşiniz kullanamaz (H sınıfı ehliyeti varsa kullanabilir). Sadece "otomatik vitesli araç kullanabilir" şeklinde rapor alırsanız otomatik aracınızı herkes kullanabilir, siz de her otomatik aracı kullanabilirsiniz.
    Kabaca ÖTV indirimli fiyatı bulmak için ARACIN SATIŞ FİYATI / 1.45 formülünü kullanabilirsiniz yani 70.000/1.45=48.275 (bu yaklaşık hesaplamadır bir miktar oynayabilir)
    Alacağınız araç 1600cc ve altındaki motor hacimlerinde olabilir.

Ayrıca raporu aldıktan sonra en kısa zamanda sürücü kursuna başvurun ve ehliyetinizi alın/değiştirin, aksi taktirde rapor eski vs. sorunlar çıkabilir.
    Rapor aldığınız ilde ehliyet alın, bu da problem çıkarabiliyor.
    B sınıfı ehliyetiniz varsa, sürücü kursuna kaydolup sadece direksiyon sınavına giriyorsunuz.

En doğru sayılabilecek açıklamayı @Giannizzero , Arkadaşımız yapmış. Bende %90 özürlü araç sahibiyim. size raporun resmini koyuyorum ve birde özürlülerin araç alımı ve kullanımı ile ilgili kanunun link'ini koyuyorum okuyun. Yalnız bu kanun 1997. senesinde yürülüğe girmiş. bazı artıları eksileri var. Ben aracı alırken eşimin ağbisinin ve oğlunun ehliyetlerinin fotokopisini ve kimlik fotokopilerini götürmüştüm. Artık trafikten istenmediğini gerek olmadığını söylediler ve almadılar. Aslında bunu öğrenebileceğiniz en iyi yer trafik şube müdürlüğüne gidip öğrenmektir,çünkü güncel uygulamaları en iyi onlar biliyor.

http://www.eyh.gov.tr/tr/8298/5-9-Karayollari-Trafik-Yonetmeligi

Engelli araç alımı hakkında??? Engelli araç alımı hakkında???

• novinovi kullanıcısına yanıt
    Giannizzero verdiğin bilgilere teşekkür ederim.ama ben sorumun cevabını alamadım eğer konu hakkında bilginiz varsa lütfen cevaplayın..bu hafta ehliyetimi değiştirmek üzere direksiyon sınavına girdim ve geçtim artık iş b sınıfı olan ehliyetimi değiştirip h sınıfı almaya kaldı.ama sorunum bu değil buraya kadar normal prosedür.sorum ise raporumda yazanları aynen yazıyorum zaten raporu alırken bu yönde dilekçe verip aldım.açıklama:ticari olmamak koşulu ile otomobil kullanmak üzere H sınıfı sürücü belgesi alır.kullanacağı aracın arka camının sağ ve sol üst köşelerine işitme engelli olduklarını belirleyen işaretler yapıştırılması ve yeterince dikiz aynaları ile araçların donatılması işitme cihazı ile H sınıfı sürücü belgesi kullanır.
    1-devletin engellilere sağladığı haklardan faydalanmak için
    2-2022 sayılı yasa.ÖTV indirimi.-Bakım ücreti
    3-vergi indiriminden faydalanmak için
    4-bakım hizmetinden faydalanmak için
    5-bakım ve rehabilitasyon merkez giriş için
    6-engelli kimlik kartı almak için
    ve sürekli yazan % 45 oranında bir rapor aldım verilen bu raporun 2. maddesine dayanarak ötv indirimli araç alabilirmiyim çünkü birçok bayii sorun çıkarıyor.beneden daha fazla özürü olan bir arkadaşıma opel araç vermek istemedi ve başka markalara yönlendirdi keza woswos ve Toyota da aynı e biz bu raporla araç alsak biile sadece reno ve fiat mı alacaz tabi bu başka konu ama asıl sorum ötv indirimli araç alırmıyım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fb_kursat -- 2 Şubat 2014; 23:54:19 >

• quote:

Giannizzero verdiğin bilgilere teşekkür ederim.ama ben sorumun cevabını alamadım eğer konu hakkında bilginiz varsa lütfen cevaplayın..bu hafta ehliyetimi değiştirmek üzere direksiyon sınavına girdim ve geçtim artık iş b sınıfı olan ehliyetimi değiştirip h sınıfı almaya kaldı.ama sorunum bu değil buraya kadar normal prosedür.sorum ise raporumda yazanları aynen yazıyorum zaten raporu alırken bu yönde dilekçe verip aldım.açıklama:ticari olmamak koşulu ile otomobil kullanmak üzere H sınıfı sürücü belgesi alır.kullanacağı aracın arka camının sağ ve sol üst köşelerine işitme engelli olduklarını belirleyen işaretler yapıştırılması ve yeterince dikiz aynaları ile araçların donatılması işitme cihazı ile H sınıfı sürücü belgesi kullanır.
    1-devletin engellilere sağladığı haklardan faydalanmak için
    2-2022 sayılı yasa.ÖTV indirimi.-Bakım ücreti
    3-vergi indiriminden faydalanmak için
    4-bakım hizmetinden faydalanmak için
    5-bakım ve rehabilitasyon merkez giriş için
    6-engelli kimlik kartı almak için
    ve sürekli yazan % 45 oranında bir rapor aldım verilen bu raporun 2. maddesine dayanarak ötv indirimli araç alabilirmiyim çünkü birçok bayii sorun çıkarıyor.beneden daha fazla özürü olan bir arkadaşıma opel araç vermek istemedi ve başka markalara yönlendirdi keza woswos ve Toyota da aynı e biz bu raporla araç alsak biile sadece reno ve fiat mı alacaz tabi bu başka konu ama asıl sorum ötv indirimli araç alırmıyım

Bak benim güzel kardeşim devlet kanunu sanada bu hakkı tanımış neden o firmalar böyle yapıyor bilemiyorum. Onu bizzat işletme müdürü ile git yüz yüze konuş.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    a) Sakatlık Dereceleri

Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanlar için ise "H" sınıfı sürücü belgesini haiz olunması ve araçta sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması şartıyla istisna uygulanacaktır. Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanlarda, bu şartları haiz olmak koşuluyla araç sahibi olabilirler.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Burda %90 raporu olanlardan alacakları araçlarda tertibat olup olmamasını H sınıf ehliyet olup olmamasını şart koşmuyor. % 90 altı sadece sizin gibi durumda olan vatandaşlar için tertibatı ve H sınıf ehliyet şart koşuyor, bunlar varsa bu hakkı sende kullanabilirsin. Ama bak şuda var burda Araç Firmalarının tutumuna devlet karışmaz. Bu sanırım kanundada bahsettiği gibi içine özel tertibat yaptırman gerekiyorya işte o tartibatıda bu senin yukarda saydığın araba firmaları yapmıyor olabilir. Benim bildiğim seninde dediğin gibi türkiyede iki tane firma var bir Fiat birde Reno , aracı senin özür durumuna göre düzenleyip öyle satıyor yani devletin istediği kanuna göre hallediyor. Ama diğer araç firmalarınıda araştır bir sürü marka var belki onların içindede aracı senin özrüne göre tertibatlı satanlarda vardır diye düşünüyorum.

• Tertibatı bayi yapmıyor bildiğim kadarıyla, bunu yapan firmalar var. "Ben yapamam, edemem, satamam" diyen bayiler için yapılacak en iyi şey şikayet etmek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Giannizzero

Tertibatı bayi yapmıyor bildiğim kadarıyla, bunu yapan firmalar var. "Ben yapamam, edemem, satamam" diyen bayiler için yapılacak en iyi şey şikayet etmek.

Fiat ;http://www.fiat.com.tr/hizmetler/Sayfalar/EngelliCozumleri.aspx
    Bu firma senin istediğin gibi tertibatı yapıp tabii ücretinide üstüne ekleyip öyle satıyor.
  • Eyüpte sayar oto var onlar engelli aracı için aparat yapıyorlar. Tel no 0 212 612 65 65

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • herkese verdiği bilgi için teşekkür ederim bugün reno bayisine gittim 1,5 symbol 90 beygir en fulünü 28.500 e hallederiz dedi raporun gayet açık bu bize yeterli dedi.yanlış anlamayın ama tertibat mertibat gerekmiyomuş raporunda ötv indirimi yazıyor sana istediğin aracı veririz dedi.ehliyetini çıkarttır gerisini biz hallederiz dedi bundan sonra hayırlısı olsun inşallah
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.