Şimdi Ara

oy kullanmamanın cezası (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
83
Cevap
1
Favori
14.798
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bir de şöyle bir alıntı yapayım, yine yukarıda verdiğim linkte ki yazardan;

quote:

moonlight en fazla oy alacak partiye yarar boş oylar
    100 kişilik bi ülke düşün mesela 10 milletvekili çıkaracak toplam ve 2 parti var
    iktidar olacak parti 50 oy aldı diğer parti 30 oy aldı diyelim 20 boş oy var
    normalde bu parti oyların %50sini aldığı için 5 vekil çıkaracaktı ama boş oylardan dolayı koltukların 50/80'ini alacak.yani bu da 7 küsür ediyor. diğer partilere de yarar boş oy ama en fazla oy alan partiye en çok yarar oy oranı fazla olduğundan

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fds14

quote:

Orijinalden alıntı: bilgehankalkan

Ceza var ancak uygulanmıyor. Oy kullanmak vatandaşlık görevidir, kendi irademizi belirlemek adına, ülke yönetimine, geleceğine zerre kadar katkı sağlamak adına oy kullanmak gereklidir.

İlgili şu linki inceleyebilirsiniz;
    http://www.itusozluk.com/duyurular/bo%C5%9F+oy+at%C4%B1nca/123056

ilgili linkten anladığım kadarıyla:
    Oy pusulasın da ki görevliler -pusula boş olunca haliyle- kendi desteklediklerine mühürü basabiliyorlar-mış. Oy kullanmayacak bile olsanız en azından 4-5 tanesine mühürü basın ki, oy hakkınızla desteklemediğiniz partiye oy vermiş olmayın.

Öyle bir şey olduğunu sanmıyorum. Bildiğim kadarıyla imza atma gibi bir olay var zaten, ki sandıkların başında birden çok partiden temsilci de olabiliyor. Yani öyle bir şey söz konusu olamaz. Elektrik kesildi, çöpte oy pusulaları bulundu gibi iddialar ise ayrı bir şey, kanıtına göre değerlendirilmeli.
    Benim görüşüm imkan oldukça herkes sonuna kadar oyunu kullanmak için çaba harcamalı. Ben oyumu maalesef İstanbul'a taşıyamadım ama o hafta diğer işlerimi de halletmek üzere memleketime gitmeyi düşünüyorum tabii ki sonradan bir sınavım çıkmazsa.

• quote:

Orijinalden alıntı: iamburak

Bir insanın oy kullanmaması hiç bir mantığa sığmıyor ne yazık ki.

katılıyorum 4-5 sende 1 kere bile olsa devlet bizi adam yerine koyup fikrimizi soruyor ve hala gitmeyenler var yazık...
  • son 2 seçimde kullanmadım bir şey olmadı

ayrıca oy kullanmayanları mantıksız bulanlar oy kullanmak nasıl haksa kullanmamakta haktır çoğunluk gibi aman canım hepsi kötüde en azından bunlar kötünün iyisi diye kullanacağıma hiç kullanmam daha iyi
  • baraji gecemeyen siyasi partilere verilen ve/veya gecersiz sayilan oylar, baraji gecen partilere aldiklari oy orani dogrultusunda dagitiliyor. Biraz zamanınızı ayırın ve oyunuzu kullanın arkadaşlar çok uzun bir işlem değil nüfus müdürlüğü.
  • Beyler o değil boş oy atarsam benim attığımı fark ediyorlar mı ? Bir cezası falan var mı ? İlk kez oy kullanacağım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: 3_ok

Beyler o değil boş oy atarsam benim attığımı fark ediyorlar mı ? Bir cezası falan var mı ? İlk kez oy kullanacağım...

Bende ilk defa oy kullanacağım da nasıl farkedecekler o zaman kapalı oyun ne manası kalır. Anlayamazlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • git oy ver arıza çıkartma...
  • Babam hayatında sadece 2 kez oy kullanmış. Hiç oy kullanmaz ceza yediğini de görmedik. Adam gibi siyasetçi yokmuş, ben bu şerefsizlere oy vermem diyo :D
  • Hiçbir seçimde oy kullanmadım. Ceza falan tırışka. Seçme ve seçilme hakkı benim değil mi bende hakkımdan feragat ediyorum kim birşey diyebilir. Zaten şuankilerde soyuyor bundan sonrakilerde soyacak. O yüzden bile bile pişman olmak istemiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ludovico!

Hiçbir seçimde oy kullanmadım. Ceza falan tırışka. Seçme ve seçilme hakkı benim değil mi bende hakkımdan feragat ediyorum kim birşey diyebilir. Zaten şuankilerde soyuyor bundan sonrakilerde soyacak. O yüzden bile bile pişman olmak istemiyorum.

Katılıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Haplo

quote:

Orijinalden alıntı: Entropi Canavarı

quote:

Orijinalden alıntı: Alkolog

Cezasi bu sekilde yonetilmek

+1

Cezası 5 lira. Düşük olduğundan dolayı posta masrafını karşılamıyor diye kesilmiyor diye biliyorum.

12,5 TL. Fakat cezayı ödemediniz diye cezanın unutulduğunu ya da işlenmediğini sanmayın. Geçmiş mesajlarda yazdıklarıma bakın.

Kimin oy kullanıp kimin kullanmadığını onlar kaydeder, siz hiç merak etmeyin. Devlet alacağını asla ve asla unutmaz. Devletin en büyük özelliğinden biridir; ne sizin paranız devlette kalır, ne de devlet alacağını sizde bırakır. Geç de olsa eninde sonunda iki tarafın da alacakları illa ki karşılanır. 12,5 TL olsa bile bundan 20 yıl sonra ev-araba almaya kalkıştığınızda ödenmemiş ceza diye katlana katlana 10.000 lira olmuş bir kağıt parçasını önünüze çıkarırlar.

Ayrıca yalnızca ve yalnızca Türk vatandaşlarına tanınan oy kullanma hakkınızı kullanmadığınızda açık ve seçik olarak "bu ülkenin vatandaşı değilim" anlamına gelmektedir. Bunları tekrar tekrar söyleyerek, oy kullanmanın ve kullanmamanın sorumluluğunu kavrayamamış insanların aklına vatandaşlık bilincini sokmak gerek;

Atatürk'ün Türk milletine sağlamış olduğu inkılâplardan biri olan, yalnızca ve yalnızca Türk vatandaşlarının sahip olduğu seçme ve seçilme hakkı (yani oy kullanma hakkı)'nı kullanmadığınız takdirde benim gözümde açık açık "Ben bu ülkenin vatandaşı değilim" diyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan memnun olmayan kimi doğulu milyonlar bile hiç sevmedikleri Atatürk'ün, hiçbir Türk vatandaşını ayırmadan herkese eşit vermiş olduğu haklara sahip çıkıp, gidip oy sandığında kullanıyor. Birde Türkçü geçinenlerin şu yaptığına bak.. Oy kullanmamak da neymiş! O küçümsediğiniz doğululara, nefret kustuğunuz Atatürk karşıtlarına bakın ve kendinizden utanın.. Yüce Ata'ma karşıt olan bile Atatürk'ün devrimlerini sahiplenmiş durumda..

Bu ülkede beni temsil edecek hiçbir insan yok diyebilirsiniz; bu durumda paşa paşa gider protestonuzu "boş oy" kullanarak gösterirsiniz.

Oy kullanmamanın hiçbir mazereti olamaz. Sırf oy kullanmaya şehirler arası 250km yolculuk yapmışlığım var. Beğenmeyen Ermenistana gitsin...

yav he heeeeee

• Şimdi bu konuşmalardan anladığım oy kullanmamanın cezası yok. O zaman ben oy kullanmayacağım. Aslında kullanmayı istiyorum fakat annemin yanında olmam gerekiyor., şehir dışında.

Oy kullanmanın cezasını çekiyoruz her zaman. Oy kullanmamanın cezası 20 küsür lira olmuş çok mu. Ben de 22 lira diye okudum, en son referandumda bu durum oluşmuş.
  • demokratik hakkınızı kullanmayı niye istemiyosunuz cahil misiniz arkadaşım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lelouch Vi Britannia

demokratik hakkınızı kullanmayı niye istemiyosunuz cahil misiniz arkadaşım?

bir oy kullanmak için 600 km yol gitmek istemiyorum belki arkadaşım. insanları dinlemeden yargılayarak en büyük cahilliği sen yapıyorsun.
  • Bu dünyada yok ama
    öteki tarafta cayır cayır yanarsın
  • Bu şeye benziyo ya: 23 nisan törenlerine katılmayan öğrencilerin tespit edilmesi ve hiçbir işlem yapılmaması

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Okuma yazmanız yok herhalde ya da okumadan konuşarak cahillik ediyorsunuz.
    Sebebini yazdık, çok istiyorum ama maalesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ELdarioN19

38 TL idi sanırım ceza fakat uygulanmıyor hiç.Gitmeyebilirsin canın istemiyorsa

Gitmem tutupta ama kesin bana denk gelir
  • quote:

Orijinalden alıntı: toutatis

quote:

Okuma yazmanız yok herhalde ya da okumadan konuşarak cahillik ediyorsunuz.
    Sebebini yazdık, çok istiyorum ama maalesef.

arkadaşım sen demokrasiye inanıyosun diye bende inanmak zorundamıyım oy kulanırım veya kulanmam veya kullanmazlar boşu buşuna konu açmışsınız
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.