Şimdi Ara

Doğalgaz borusunda ısınma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
12.009
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bizim evdeki doğalgaz borusuna perde sürekli temas ediyordu bu duvara montajlanmış kelepçe perdeyi eritti ve o kısım bayaa ısınıyordu bugun orada ufak bir ateş çıktı bu kelepçe üzerindeki kaukçuk alev aldı burada sorun neden olmuştur acaba doğalgaz borusu yağlı boya kaplı, perdenin yün vs özelliği hakkında bir fikrim yok bukonuda beni aydınlatırsanız sevinirim

• gazın geldiği siyah borumu ısınıyor, alev çıkıyor yani?
  • Hayira alamet degil hocam hala kullanmaya calisiyorsunuz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: islam_joker

Bizim evdeki doğalgaz borusuna perde sürekli temas ediyordu bu duvara montajlanmış kelepçe perdeyi eritti ve o kısım bayaa ısınıyordu bugun orada ufak bir ateş çıktı bu kelepçe üzerindeki kaukçuk alev aldı burada sorun neden olmuştur acaba doğalgaz borusu yağlı boya kaplı, perdenin yün vs özelliği hakkında bir fikrim yok bukonuda beni aydınlatırsanız sevinirim

Kelepçe duvarın içinde elektrik tesisatına temas ediyor.
  • Hocam kelepçe kiriş içerisinde yani orada elektrik yok şöyle birşey dendi bina demirinde bir kaçak akım var vede topraklama iyi olmadığı için oradan kaçak veriyor dedi sanırım binanın yüklenici demirlerini topraklamamız gerekiyor şimdilik yeni bir conta koydum bakalım sonuc ne olacak bilmiyrum ancak 2 hafta sonra boşa çıkıcam vizeler bitecek sonrasında bina dışına bir topraklama yapıp hem topraklama kablosunu hemde binanın demirinin topraklamasını güçlendirmeyi düşünüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: islam_joker

Hocam kelepçe kiriş içerisinde yani orada elektrik yok şöyle birşey dendi bina demirinde bir kaçak akım var vede topraklama iyi olmadığı için oradan kaçak veriyor dedi sanırım binanın yüklenici demirlerini topraklamamız gerekiyor şimdilik yeni bir conta koydum bakalım sonuc ne olacak bilmiyrum ancak 2 hafta sonra boşa çıkıcam vizeler bitecek sonrasında bina dışına bir topraklama yapıp hem topraklama kablosunu hemde binanın demirinin topraklamasını güçlendirmeyi düşünüyorum

Hayırlı günler...

bizde dün benzer bir problemle karşılaştık.Doğalgaz borusunda ısınma yok ancak daireye giren boru hattına bağlı bir kelepçeden ark lama yaptı ve contanın kelepçesini tutuşturdu.İgdaş elektrik problemi olduğunu söyledi.Siz nasıl bir çözüm uyguladınız acaba? Elektrik tesisatını çeken elektrikçi bi sıkıntı yok gibilerinden bahsetti.sadece ark yapan kelepçeyle borunun bağlantısını kesti ama benim içime sinmedi.Bu adamlara ne yaptırmam gerekli yardımcı olurmusunuz?

• Kusura bakmayın arkadaşlar çok çok geç cevap veriyorum bu yüzden özür dilerim.

Arkadaşlar bizim elektrik hattımız dışarıda direkten geliyor yani direkten çıkan kabloyu biz kapı girişinde bina elektriğinden sökünce binada hiç bir şekilde elektrik olmuyor.
    Doğalgaz borusu ise yan binamız ile ortak olarak tek bir kutudan çıkıp sonra iki binaya birden giriyor.

Şimdi sorunumuzu kendimizden olmadığını kanıtlamak için biz direkten gelen elektriği kendi bina koframızda sökerek binayı elektriksiz bıraktık ve bu noktada tekrar doğalgaz borusu ve bina demirine deydirince ark yaptı bu noktadan sonra sorun bizim binada olmadığı anlaşıldı.

Ardından doğalgaz idaresinden gelerek komple doğalgaz kesildi. Tabi habersizce biz doğalgazı kestrince yan bina sakinleri sakin olmayıp bize laf ettiler neyse sonrasında elektrik idaresinden geldiler ve yan binanın elektrik direğinden gelen kabloların dışarıda klemenslerin takılmayıp bantlanması suretiyle bağlanması ve bakırın küflenmesi sonucu tam temas etmemesi sebebi ile sanırım bir topraklama sıkıntısı olmuş ve yan binada belli olmayan bir noktada anlaşılan doğalgaz borusu elektrik ile temas etmiş.
    Tabi elektrik idaresinden gelip o kablolara bantı söküp klemens bağladıktan sonra sistem tekrar çalıştı ve yine bizim binadaki ark oluşma durumu son bulduğunu söyleyebiliriz.

Bu şekilde sorun çözülmüş oldu

• arkadaşlar benzer olay bende yaşadım.d.gaz borusunun kelepçesi yanmış ayrıca boruda is ve tavanda is oluşmuştu.tabi bu şekilde görünce insan korkuyor.d.gaz şirketine haber verdik.adamlar elektrik tesisatında kaçak var gazı kesmemiz lazım dediler ve kaçağı giderince açarız dediler.ayrıca d.gaz kutusunun topraklı olması gerekiyormuş kutuyuda toprak çektim.yanan kelepçenin tavandan dübelini söktüm acaba elektrik tesisatınamı değdi düşüncesi ile fakat kelepçenin vidası tavandaki inşaat demirine değmişti.oradan elektrik tesisatı geçmiyormuş.biraz araştırmalarımdan sonra elektrik tesisatına kaçak akım rölesi taktım.her şey normaldi.yani tesisatta kaçak yoktu taaki balkondaki lambayı yakana kadar.lambanın anahtarına basmamla kaçak akım rölesi attı.hemen anahtarı söküp kabloları kontrol ettiğimde (anahtarın yanında priz var) nötr yerine toprak bağlanmış.ve toprakta anahtardan dolaştırılmış faz direk lambaya verilmişti.yani ne zaman balkonun ışığını yaktığımızda d.gaz kelepçesinin vidasıda inşaat demirine değdiği için o kelepçe üzerinden arklama yapmış.olayı bu şekilde çözdüm ve rahat bir nefes aldım.bu olaydan sonrada kaçak akım rölesinin gerçekten her ev için gerekli olduğunu anladım.inşallah böyle olay yaşayan arkadaşlarada faydası olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reco99 -- 31 Ocak 2015; 17:56:53 >

• Az önce benimde başıma benzer bir şey geldi. Duvara boruyu sabitleyen kancalardan birinden kıvılcım çıktı, ve lastik conta yanmış, duvarda da is var.
    Doğalgaz ekibine haber verdik ama herhangi bir kaçak yok deyip gittiler. Tam olarak sorun ne olabilir acaba, ya da ne yapmamız lazım.
  • Bende bugun bizim bina ile ugraşacagım bakalım neden bulabileceksiniz bizim sorun çok nadır oluyor devamlı olsa sorunu bulmak kolay

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.