Şimdi Ara

Çin'den yeni bir mobil işletim sistemi doğuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
715
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Çin'den yeni bir mobil işletim sistemi doğuyor

Çin'in genelde kapalı bir ekosistem olduğu ve internet aleminde mevcut pek çok platformun benzerlerini vatandaşlarına sunduğu herkesin malumu. Bunlar arasında arama motoru Baidu, mikroblog sitesi Weibo, Facebook rakibi RenRen, mobil işletim sistemi Baidu gibi pek çok örnek mevcut.

Çin uzun bir süredir harici mobil işletim sistemlerini temel almayacak bir platform üzerinde çalışıyordu. Shanghai Liantong firması ile Çin Bilim Akademisi ve hükümet birimleri ortaklığında geliştirilen COS adlı mobil işletim sistemi resmi olarak duyuruldu.

China Operating System tanımının kısaltması olan COS hakkında çok fazla bir bilgi yok ancak HTC sistemin baştan beri en büyük destekçileri arasında. COS tamamen bağımsız olarak geliştirildi ve Linux platformunu temel alıyor. Sistemin bağımsız olması ise dil girdileri, bulut servisleri ve gelir modelleri kurma gibi pek çok konuda Çin'in karar vermesi anlamına geliyor. 

iOS kapalı bir ekosistem olduğu için, Windows Phone ve Android de zayıf güvenlik seviyeleri nedeniyle ortaklığı böyle bir arayışa yönlendirmiş. COS ise bu dezavantajları gidermeyi planlıyor.

COS akıllı telefon, tablet, PC ve set üstü TV kutusu gibi pek çok kategoride kullanılmak üzere tasarlanmış. Ancak görsellerde sistemin Android tarafından tasarım anlamında etkilendiği göze çarpıyor. COS ne zaman piyasaya sürülecek şimdilik kesin değil. 

Kaynak:http://tc.people.com.cn/n/2014/0116/c183206-24133631.html

• çıksın çıksın rekabet iyidir
  • Samsung plastik telefon yapıyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hiç çıkmasın daha iyi.Özelleştirilmiş Android arayüzünden bir farkı yok bence.

• Çıkışını HTC Butterfly s, HTC One ve HTC Flyer üzerine yapmıştır.

COS çıkış videosu:https://dl.dropboxusercontent.com/u/49778084/COS_HTC.MP4

• Şu rekabet iyidir lafını size kim öğretti bir haberde de şu yorumu görmesek.

• Adamlar azmetmiş yapmış o kadar ama isim koymayı becerememişler sanki

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • rekabet iyidir fakat belli çerçevelerde yoksa çok rekabet ve farklılık olursada ara hiç olan os lerde olabiliyor (örnek : meego n9) bir ios iphohe 5s kullanıcısı olarak meego ya helen hayranım ve gelişmesini isterdim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hi Guy

Samsung plastik telefon yapıyor

forumu terket

• Bi sistem 'COS' eder

• Farklı ve haklı olarak yükseldiler.Telefondan çok işletim sistemlerine ağırlık vermesini isterim firmaların.
  • Çin hükümeti mi ? Tövbe tövbe..

• Çin hükümetinin direktifleri doğrultusunda androidin sınırlandırılmış ve köleleştirilmiş hali olacağına eminim. Hükümütlerin burnunu soktuğu tüm yazılımlardan uzak durulması gerek.. Umarım özgür iradeye sahip çin vatandaşları bu tuzağa düşmezler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: lavdegon

Çin hükümetinin direktifleri doğrultusunda androidin sınırlandırılmış ve köleleştirilmiş hali olacağına eminim. Hükümütlerin burnunu soktuğu tüm yazılımlardan uzak durulması gerek.. Umarım özgür iradeye sahip çin vatandaşları bu tuzağa düşmezler...

Doğru diyorsun ama maalesef dünyada 2 tür işletim sistemi var. Hükümetler tarafından GİZLİ olarak desteklenip kullanılanlar(android, Windows vb) ki bunlar aktif kullanımda; hükümetler tarafından AÇIK olarak desteklenip geliştirilmeye çalışılanlar ki bunlar yaygın
    kullanımda değil sadece kısıtlı kamu kurumlarında vb kullanılıyor.
    İnternet özgür bir ortam vb olduğu fikri sadece kendimizi kandırma bu eskiden komplo teorisiydi şimdi artık iyice gün yüzüne çıktı. Gerçekte ise teknolojiyi geliştirip tüm dünyayı kandıran gelişmiş ülkeler (daha doğrusu abd ve İngiltere ve arkalarında İsrail) ile bunlara
    karşı durmaya çalışan, yeni yeni uyanan ve teknolojisi yeni yeni müsait olan ülkeler var. Bunlar doğal olarak işe sonradan girdikleri için ve teknolojileri çok gelişmiş olmadığı için ve pazar nüfuzları düşük olduğu için çıplak savunma yapıyorlar.
    Bunu kırmak için de bu malum ülkeler hemen özgürlük çığırtkanlığı yapıyor. Ama aslında özgürlük kazanmaya çalışan o suçlanan ülkeler. Ha onlar gücü ele geçirse çok mu farklı davranacak. Hayır.
    Keşke bu özgürlük ortamı gerçekten olsa ama asla olmadı, olmayacak da. En azından çok kutupluluk olursa belki biraz daha denge oluşur.

• quote:

A-Alın bunu buradan

• quote:

aynen samsung kağıda sarsa telefonu yorumu beğenmeyenler hepsi yine alır

aynı tayfa yine begenmiyecek bu yorumu seyret

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi servetxy -- 17 Ocak 2014; 10:44:57 >
  • Karşılık olarak SIN işletim sistemi geliştirirler.
  • quote:

gerçekten sıktın

• Özelleştirilmişten çok kısıtlanmış, sansürlü android desek daha doğru olur.
  • Iyiymiş. Batının yazılım hakimiyetinden kurtulmak lazım

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.