Şimdi Ara

Mikro yel değirmenleri ile mobil cihazlar şarj edilebilecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
430
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Mikro yel değirmenleri ile mobil cihazlar şarj edilebilecek

Hareket halindeyken mobil cihazları şarj edebilmek için pek çok farklı alternatif çözümler piyasada mevcut. Teksas Üniversitesi araştırmacıları ise konuya çok farklı bir açıdan yaklaşıyor.

Araştırmacıların geliştirdiği proje Mikro Yel Değirmeni adını taşıyor. Bu yel değirmenleri pirinç tanesinin onda biri boyutlara sahip ve rüzgar gücünden elektrik elde edebiliyor. Proje temelinde mikro robot teknolojilerine yer veriyor. 

Proje, taşınabilir elektronik cihazlar için rüzgar gücünden enerji üretmeyi planlıyor. Bu yeldeğirmenlerinden bir iPhone 4 modelinin arka kısmına 2040 adet sığabiliyor ve ihtiyaç duyulan anlarda gerekli enerjiyi sağlayabiliyor. Yeldeğirmenleri nikel alaşıma sahip ve aerodinamik yapısı sayesinde son derece dayanıklı. 

Projenin amacı rüzgar enerjisinden yararlanmak isteyen üreticilere yol göstermek. Şimdiden Tayvanlı üretici WinMEMS, yel değirmeni teknolojisini ticari hayata geçirmek için çalışmalara başladığını duyurdu. 

Kaynak:http://www.forbes.com/sites/williampentland/2014/01/10/micro-windmills-may-one-day-power-your-smart-phone/

• onlar kırılmıyormuymuş merak ettim nasıl sürekli dayanıklı kalacak ki korumasız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Neyinkafasi

onlar kırılmıyormuymuş merak ettim nasıl sürekli dayanıklı kalacak ki korumasız.

Izgara, mesh vs. koruma yapılır bence bir şekilde, öyle fırfır dönmez sanırım dışarıya temas eden bir yüzeyde.
  • vücutta bulunan statik elektrik ile şarj yapılabilir aslında. böyle çalışan saatler vardı yanlış hatırlamıyorsam.
  • Yemin ediyorum, görünce Zaytung haberi falan sandım.

• Üfleyerek şarj.
  • Kapalı alanda nasıl dönecek o değirmen
  • Yel degirmeni ya bunlar yellenince donuyodur :-)

• Şimdi bunun hızlı şarj olanıda var kıça takılıyor ve çok ucuza yediğimiz kuru faulye ile şiddetli bir gaz salınımı ile türbinlerdeki şiddetli rüzgar istenilen elektrik potansiyeline ulaşabiliyor.

• Dış kaplaması güneş paneli olan telefonlar olabilir. Hem siyah olacağından kötü bir görüntü oluşturmaz. Elbiseye asılan bir aparatla yolda giderken rahatlıkla şarj olabilir.

• Şimdiden el sallayanları görür gibiyim durgun havalarda..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • şaka gibi, pil teknolojisini geliştirseler de bunlarla ugraşmasalar...

• Vücudumuzda potansiyeli yüksek metan gazı da var. Bunun için de teknoloji gelişsin :)

• Tutacağını zannetmiyorum. Her an her zaman dışarıda olmadığımız gibi, olduğumuz zaman sürecinde de fark edilebilir bir enerji sağlamayacaktır kanımca.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • http://inhabitat.com/urwerk-ur-202-wind-turbines-in-a-watch/

bu teknolojiyi kullanan saat var, buyrun

• Kinetic ve Solar teknolojiler yillardir saat firmalarinda var. Bunlari kullansalar yeterli olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • paintle mi koymuslar onları

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • citizen'in sadece güneş değil herhangi bir ışık kaynağını enerjiye çeviren saati var.

tanıtım filmi eco-drivehttp://www.youtube.com/watch?v=2FuYgL0D8U4

• quote:

Orijinalden alıntı: ecs_elite_group

citizen'in sadece güneş değil herhangi bir ışık kaynağını enerjiye çeviren saati var.

tanıtım filmi eco-drive
    http://www.youtube.com/watch?v=2FuYgL0D8U4

Eski güneş enerjili hesap makineleri de ampul ışığı floresan altında falan çalışıyordu, çok yeni birşey değil bence.
  • abi ne yel değirmeni :) çok eve güneş enerjili panel kurup koyalım eve :D şarj bitmesin istiosan al bi ceppower 39 TL'ye kafan rahat takıl.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.