Şimdi Ara

PocketQube, kendi uydunuzu uzaya fırlatmanıza imkan tanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
330
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• PocketQube, kendi uydunuzu uzaya fırlatmanıza imkan tanıyor

Geçen yılın en dikkat çeken projelerinden birisi olan PocketQube, gerekli bağış desteğini topladıktan sonra ticari olarak faaliyetlerine başladı.

PocketQube, kendi uydusunu uzaya fırlatmak isteyen ancak yeterli bütçesi olmayan kurumlara ve amatörlere hitap ediyor. PocketQube adından da anlaşılacağı üzere küp şeklinde uydular imal etmenizi ve sonra bunu uzaya göndermenizi sağlıyor. 

Henüz faaliyete geçen satış mağazasında kullanıcılar uzaya göndermek istedikleri uyduyu seçiyor ve ihtiyaçlarına göre donanımını belirliyor. PocketQube bunları imal ediyor. Firma daha sonra uzay ajansları ile kullanıcı arasında aracı oluyor ve bir roket ayarlayabiliyor. Genelde en küçük uydu 5cmx5cmx5cm boyutlarına sahip. 

Uzaya fırlatılan bu uydular ise farklı amaçlara hitap ediyor. Dünyayı görüntülemek veya bir bakterinin uzaydaki tepkilerini ölçmek gibi sayısız proje bu uydularla gerçekleştirilebilir. 

NASA'nın da CubeSat adında uzaya minik uydular gönderen bir projesi mevcut. Ancak uyduların fiyatları genelde 150 000$-200 000$ arasında değişiyor. PocketQube ise bunu 20 000$ başlangıç fyatına halledebiliyor. Firma isteyenlere uydular konusunda danışmanlık da sağlayabiliyor. 

Şu anda 4 adet PocketQube yörüngeye oturmuş durumda. İlerleyen yıllarda bu sayının katlanarak artması bekleniyor.  

Kaynak:http://www.geek.com/science/pocketqube-starts-selling-affordable-tiny-satellites-1581905/

• Bir an uydu alıcısı(receiver) zannettim.

• Ne yani kendi uydu mu kurup istediğim yayını sansürsüz bir şekilde yayınlayabilir miyim ? Ben olsam Türksat uydusunun yörüngesine oturtur ve millet çanak yönünü degistirmeden korsan yayın yapardım kahrolsun bağzı digitürk ve dsmartlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aklımı ilk memleketimi izleyebilcem gözlem uydusu geldi.Tabi daha sonra kaçak yayın fikri geldi aklıma yada en azından kendi kanalım olsa süper olurdu be

• Çok güzel dünya yörüngesini kirletmenin daha ucuz bir yolunu bulduk...

• Para tuzağı bunlar hep.

• Ucuz deyince 1000 dolar sandım.

• 500-1000$ seviyelerinde olsaydı alabilirdim. Uydu üzerinden iletişim sağlardim.

• 20000 dolarda çokmuş
  • arkadaşlar...dünya teknolojisi müthiş gelişiyor ufacık uydular üretiliyormuş enteresan...
  • quote:

Orijinalden alıntı: nebulabado

Çok güzel dünya yörüngesini kirletmenin daha ucuz bir yolunu bulduk...

Aynen. Benim de aklıma bu geldi haberi okuyunca.

• quote:

dünya yörüngeside daracık yer ya kirletebiliriz bunlarla belki 999.999 trilyontane atmayı başarabilirsek. Gerçekten ihtimal veriyormusun bununla kirleneceğini? bu projenin milyarlarca insan tarafından tutulacağından?
    ve sana artı verenler?

anlamıyorum
    bunu artılayıp bir önceki mesajımı eksileyenleri...
  • "Şu anda 4 adet PocketQube yörüngeye oturmuş durumda. İlerleyen yıllarda bu sayının katlanarak artması bekleniyor."

Yörünge bunlara oturmuş bence Ama çok ilginç bir proje gerçekten.

• waaouv bunu ogrendigim iyi oldu bende uydu gondermek istiyordum bu sayede heryerden sinirsiz ve ucretsiz internete baglanabilecem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi igetsky -- 13 Ocak 2014; 2:00:44 >
  • Bir uydu kaç para be kaç para....
    İyi ki ucuz bir şey değilmiş yoksa her ergenin kendine ait bir uydusu olurdu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Miyamoto Musashi

quote:

dünya yörüngeside daracık yer ya kirletebiliriz bunlarla belki 999.999 trilyontane atmayı başarabilirsek. Gerçekten ihtimal veriyormusun bununla kirleneceğini? bu projenin milyarlarca insan tarafından tutulacağından?
    ve sana artı verenler?

anlamıyorum
    bunu artılayıp bir önceki mesajımı eksileyenleri...

2000 ya da 2001 yılında bilim ve teknikte okumuştum dünya yörüngesindeki kirlilik aşırı seviyeye ulaştı diye. birsürü çöp parça varmış yörüngeye yayılmış olan. nasa nın bi projesinden bahsediyodu, 5cm den küçük parçaları toparlayabilecek bi alan (artık elektromanyetik alan mıdır nedir bilmiyorum-hatırlamıyorum) projesi.

aradan baya vakit geçti ki bunlar belli projelerle atılmış uyduların çöpleri. bir de böyle kişisel olarak parça gönderme şansı olursa bahsedilen durum daha da kötüye gidecektir bence de.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.