Şimdi Ara

CES 2014 : Intel'den SD kart büyüklüğünde bilgisayar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
824
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• CES 2014 : Intel'den SD kart büyüklüğünde bilgisayar

Geçmiş yıllarda NUC adlı mini PC modelini piyasaya sürerek bu segmentte yeni bir dönemin kapılarını açan Intel, CES 2014 fuarında ise giyilebilir cihazlara yönelik önemli bir gelişmeyi duyurdu.

Intel'in yeni bilgisayarı Edison adını taşıyor ve neredeyse bir SD kart büyüklüğünde. Boyundan büyük işlerin altından kalkabilen Edison'a Intel'in IDF 2013 etkinliğinde tanıttığı Quark yongada sistemi güç veriyor.

Quark yongada sisteminde çift çekirdekli bir Intel işlemcisi yer alırken, 22nm fabrikasyon süreci ile üretiliyor. Bluetooth ve WiFi bağlantısına sahip olan Edison, Linux gibi açık kaynak platformlara destek veriyor. Intel Edison için bir uygulama mağazasını da unutmamış. 

Ancak Edison son kullanıcıya hitap etmiyor ve geliştiricilere yönelik olarak üretilecek. Yani bu açıdan bir Raspberry Pi cihazı gibi yaygın kullanımda olmayacak. Edison daha çok giyilebilir cihazlara entegre olmayı planlıyor. 

Intel hem giyilebilir teknolojilere öncülük etmeyi hem de bu sektörde bizzat bulunmayı istiyor. Zira bugünkü pek çok giyilebilir cihazda ARM tabanlı işlemciler mevcut. Giderek büyüyen pazarda Intel'in erken bir hamle yaptığı da dikkatlerden kaçmıyor. 

Geliştirilecek uygulamalarla örneğin bir bebeğin aktivitelerini annesine LED bildirimlerle aktaran oyuncak kurbağanın kalbinde yer alacak. Veya bebeğin ağlamasını tespit eden kurbağadan gelen verilerle sütü ısıtmaya başlayan bir ısıtıcının içerisinde bulunacak. 

Intel yeni platformu için önemli bir yatırım da yapıyor. Make It Wearable adlı yarışma ile giyilebilir teknolojiler konusunda Edison tabanlı proje geliştirenlere 1.3 milyon dolar civarında ödül verilecek. Birincilik ödülü ise 500 bin dolar olacak. Edison'un piyasaya çıkması ise yılın ortalarında planlanıyor. 

• Tekel

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @TurboCore
    Opelci Buğra eksilenmek için gelmiş yine.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 7 Ocak 2014; 11:47:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

@TurboCore

Haklısın hocam, intel bu alanda kendini ilerletsin, sonra tüm patentleri alsın, rekabet olmasın , PCdeki gibi ivy haswell diye aynı şeye 300tl fazla verelim.

• Tekel diyerek yeni bir tartışma başlattın şimdi.

Adamlar teknoloji üretiyorlar, ve piyasaya getirdikleri standartlar da kabul görüyor.

Alternatif mevcut AMD var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 7 Ocak 2014; 11:55:54 >
  • İntel'in herhangi bir sekörde tek başına at koşturmasını ben de istemem doğrusu.
  • Sirf adi edison diye almazdim. Tesla ya kazik atan kiskanc ezik edison ile isimiz olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: TurboCore

quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

@TurboCore

Haklısın hocam, intel bu alanda kendini ilerletsin, sonra tüm patentleri alsın, rekabet olmasın , PCdeki gibi ivy haswell diye aynı şeye 300tl fazla verelim.

AMD armut topluyorsa Intel'in suçu ne? İstediği fiyatı koyar tabi..
  • "Quark" çok zekice olmuş.

• Adamlar hafıza kartına işlemnci sığdırıyor birileri halen 4-8gb bellekli cihaz üretsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratai

Sirf adi edison diye almazdim. Tesla ya kazik atan kiskanc ezik edison ile isimiz olmaz.

bu güzeldi kardeş. iyi güldüm sayende
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratai

Sirf adi edison diye almazdim. Tesla ya kazik atan kiskanc ezik edison ile isimiz olmaz.

Tesla ne yazik ki emperyalizmin ve siyonistlerin kurbanı olmuştur. Dediklerinize katılıyorum.
  • intel coştu gidiyor.tutabilene bravo.

• Erken hamleyi hangi habersiz insan söylemiş bilmiyorum ama Intel erken hamle yapmış olsaydı şu anda piyasada ARM bu kadar yaygın olmazdı.
    Intel bilakis geç kaldığı gibi durumu toparlamak için tam gaz çalışıyor...

• bunlar iyi gelişmeler ama ürüne verecek başka birinin ismini bulamamışlar mı
  • Teknolojinin geldiği yerde yapılmadık şey fazla kalmamış, genel olarak firmalar 2k 4k gibi çok bir artısı olmayacak işlerle uğraşıyorlar birde giyilebilir teknolojilere yönelim var ama onda da "vay canına" dedirtecek pratik kullanımı olacak bir ürün henüz çıkmış değil ama ileri doğru büyük farklı bir adım gelirse bu kanaldan gelir sanırım.

• Alternatifler her zaman güzeldir
  • tamam teknoloji ilerliyor. kullandığımız aletler akıllanıyor fakat bu durum beni korkutuyor. terminator filmi gerçek olacak diye korkuyorum.bugün gördüğüm şu habere bakar mısınız? özellikle 55. saniyeden sonra adamın dedikleri bayağı etkileyici...http://www.trthaber.com/videolar/dunyanin-en-insansi-robotu-20592.html
    Boston Dynamics firmasının dünya da en iyi örneğini verdiği robot teknolojilerine de baktın mı eksik olan sadece çok gelişmiş bir yapay zeka. sonrası malum zaten

• bf4 açarmı bu
  • ccc nicola tesla ccc
    reyiz intel seni unutsa da biz unutmayız :D:D

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.