- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
ELEKTRİĞE ÇARPILDIM BİRŞEY SORACAM
49 Cevap1026 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar:
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

874 Mesaj
6 Ocak 2014; 23:54:39 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Bugün akıma kapıldım. Sol elimi elektrik hattına değdim. Bir süre kolumu hissetmedim ve hala ağrı var.
Merak ettiğim şey elektrik çarpmasından ölen kişiler nasıl ölüyor ki. Akımı hissettiklerinde ellerini çekmiyorlar mı? O anda kalp mi duruyor?

TÜRKİYEM

2571 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:01:12 

aşırı yüksek voltajda elin yada temas eden bölge yapşabiliyor. örneğin 220v titretirken 380v insanı fırlatabiliyor yani kası tetikliyor. ama işin ölüm kısmı kalpten elektrik geçtiğinde bitiyor tabi 10000000 volt geçirebilirsiniz üzerinizden vücudunuzdan fakat 0.35a dan fazlasını kalbinizden geçiremessiniz, örnek şok cihazları hepsi 10bin volt üzeridir fakat akımları çok çok düşüktür

aklımda böyle kalmış hatalar olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _bluescream_ -- 7 Ocak 2014; 0:02:03 >

1353 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:11:59 

Deneyi söyleyeyim, deneyerek görün daha iyi anlarsınız.
Prize metal bir şey sokun, eğer elinizi çekerseniz buraya yazarsınız.
Banyoda ki adama elektrik verirsen ne olur ?

İlk video da adam elini hemen çekebiliyor mu sence ?

Elektrik elektronik hobi // Web tasarım hobi // Android Hobi //Elektrik Elektronik mühendisliği Aday Adayı :)
Никола Тесла
Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir.
Para insanların kendine biçtiği kıymete haiz değildir. Benim bütün param deneylere yatırılmıştır. Bunlarla yeni keşiflerde bulunup insanoğlunun yaşamını biraz daha kolaylaştırmasını sağlıyorum.

2026 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:15:23 

1. videoda adam resmen yandı la o nasıl bir şeydir öyle

1353 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:16:53 

Demek istedigi 10.000 volt 0.001 amper zarar vermez.
Ama 0.1 volt 10kAmper söylememe gerek yok.

Benimde aklıma yeni geldi. Bir şelale düşün.
10V 1A baz alalım.
Şelaleden 10 tane su atomu 1 km/s hızla düşüyor. Tahta bariyeri kıramıyor.
10 tane su atomu 10.000 km/s hızla düşüyor, mermeri deliyor.

Elektrik elektronik hobi // Web tasarım hobi // Android Hobi //Elektrik Elektronik mühendisliği Aday Adayı :)
Никола Тесла
Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir.
Para insanların kendine biçtiği kıymete haiz değildir. Benim bütün param deneylere yatırılmıştır. Bunlarla yeni keşiflerde bulunup insanoğlunun yaşamını biraz daha kolaylaştırmasını sağlıyorum.

1353 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:18:56 

Üzerinden fazla akım geçiyor, trenin üzerinden toprağa aktarıyor devreyi tamamlıyor.
Eğer ki demir çubuklar olmasaydı trenin altında, 10M yakınında ki bütün adamlarada o akım sıçrayabilirdi.

Никола Тесла

874 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:19:43 

Videoları izlemedim ama tahmin edebiliyorum.
İşim elektrik olmasa da elektrik ile sık sık temas halinde oluyorum. Bazı zamanlarda defalarca elektriğe çarpılıyorum.
Bugün başkasının ihmali yüzünden çarpıldım. Artık kendime daha çok dikkat edeceğim. Elektrik çarpmasından ölmek istemiyorum

Bu mesajda bahsedilenler: @55electronicdesign

TÜRKİYEM

1282 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:20:29 

Ohaa

Bu mesajda bahsedilenler: 55electronicdesign

2571 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:21:05 

aynen öyle 0.350amper in kalpten geçince öldürdüğünüzü discovery de izlemiştim hatırlıyorum yada 350mA di emin değilim. fakat yinede çalışırken dikkat etmek gerekiyor, ben normal şartlarda gördüğüm en fazla 380v en kötü faz değişir falan yada panoda bişe yaparım. 5-6 kez bende çarpıldım ama hiçbirisi ciddi çarpmalar değildi, ama o büyük panolar falan allah korusun orda adamdan geriye birşey kalmışmıdır sence ben ihtimal vermiyorum

1404 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:29:01 

Küçükken elini prize sokmuştur bi dalgalanma hissettim ama agri sizi aci olmadı akim veya voltb düşük olduğu için mi
Videoları özledim bundan sonra daha dikkatli olacagım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Ay'dan söz açmayın bize; güneşe tapanlarız biz.

2026 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:31:15 

hocam yaş kaç. facebook'unuza baktımda siz bu elektroniğe bayağı bir hobi haline getirmişsiniz

874 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:31:15 

quote:

Orijinalden alıntı: _bluescream_

aynen öyle 0.350amper in kalpten geçince öldürdüğünüzü discovery de izlemiştim hatırlıyorum yada 350mA di emin değilim. fakat yinede çalışırken dikkat etmek gerekiyor, ben normal şartlarda gördüğüm en fazla 380v en kötü faz değişir falan yada panoda bişe yaparım. 5-6 kez bende çarpıldım ama hiçbirisi ciddi çarpmalar değildi, ama o büyük panolar falan allah korusun orda adamdan geriye birşey kalmışmıdır sence ben ihtimal vermiyorum

Oha ya. 1 ay kadar önce o büyük panoların üzerine çıkıp iş yapmıştım.
Bunun yanında sürekli elektrik şaftlarının içine giriyorum. Valla kendi hayatımı riske attığımı düşündüm. Videoları izledim ve çok korktum.
Ancak ihmal durumları oluyor. Hiç beklemediğin yerlerde elektrik akımına kapılıyorum.
Bir keresinde de kabloyu fare kemirmiş. Hemde sanayi elektriğiydi. Şans eseri gördüm.
Birde akım geçen elektrik kablosunu avuçladığımda çok kötü çarpılmıştım.
Ben çok elektriğe çarpılıyorum ve dikkat etmiyorum onu anladım.

TÜRKİYEM

1353 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:32:24 

@_bluescream_ @inexyz gerçekten hepimizin dikkatli olması gerekiyor. Allah korusun kötü sonuçlar ortaya çıkıyor.
Gerisini Allah bilir ama şunuda ekleyelim, 220v (Allah korusun) kapılan bir kişi ölebiliyorken, sence o arkadaşın yaşaması ?
Tabi ki yaşayabilir ama kısa süreli de akım geçmiyor.

Örnek verelim:

0

Daha fazla bilgi için tıkla.

Bunu bizzat bende gördüm, tabi insan üzerinde degil. Çoklu prizler var. 6-7 adet giriş yuvası var bakır levhalar tutuyor. Küçük çoklayıcılar.
Belki bilirsiniz.
Bazen yüksek watt'lı bir cihazın kablosunu o çoklayıcıya takarken çıtırdıyor kıvılcım atıyor.
Bazen plaketler gevşiyor ve tekrar sıkmak gerekiyor. Bende açtım içini. Ne göreyim ? Kılcallar gibi yıldırım şeklinde etrafta ki toz zerrecikleri yanmış.
@SayisalMan gördüğün gibi çok tehlikeli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 55electronicdesign -- 7 Ocak 2014; 0:42:14 >

Bu mesajda bahsedilenler: @_bluescream_, @inexyz, @SayisalMan Bu mesaja 1 cevap geldi.

Никола Тесла

874 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:34:21 

hocam sizin bu konuda bilginiz iyiye benziyor. Şimdi kafama takılan birşey daha var.
Elektrikli şofben kullanıyorum Markası Fakir. Banyoda bu cihazlarda kaçak olma olasılığı nedir ki?

TÜRKİYEM

874 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:37:24 

konuyu açmaz olaydım. hergün elektrikle yakın temas çalışıyoruz bunlar ne böyle iyice ürperdim.

Edit : Kolumu kontrol ettim, birşey varmı diye.
Kolumun eklem yerlerinde ağrı var hala.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi inexyz -- 7 Ocak 2014; 0:39:44 >

TÜRKİYEM

587 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:38:26 

DC 385 V 60 Amperlik doğrultucuya çarpıldım.Çarpıldığım anda sol kolumda bi kasılma hissettim sonra da sigorta attı.Yaklaşık 3-4 dk süren bi kalp hızında yükselme oldu (korkmadım ama vücudum tepki vermiş olabilir)

2571 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:39:06 

tabikide zaten iş güvenliği olarak çok çok gerideyiz. biz kendimizi korumassak kimsenin bize bakacağı yok, bu her iş kolu için böyle ama elektrik ama sanayi sektöründe

büyük panolar yapamasamda genel olarak 12v dan 380 a kadar hatları çkebiliyorum gemi tesisatı, yeri geliyor iş yaparken jeneratörlerin çalışıyor olması gerekiyor, çalışmasa bile şarteli kapatmış olsam bile, ve hatta gemide elektrik olmasa bile her kabloyu ellemeden kontrol kalemi ile bakarım. o hatayı1 kere yapacağiz yaptıkmı ya ölecez yada yaralanıcaz o yüzden önde dikakt ve tedbir.

en son kontaktör değişiminde fazların ters bağlandığını farkettik ve su tulumbaları ters dönüyordu mecbur jeneratörler çalışıyorken motor üzerinden fazı değiştirmek zorunda kaldım. pano nun başına adam diktik kimse çalıştırmasın diye, tam son somunu vidalıyacağım motoru çalıştırdılar yarım santim fark ile belkide ölümden döndüm, insanlara bile güvenmiyorum iş yaaparken artık, mümkünse ana şartelden kesiyorum elektriği

bişe olmaz ya 220v7kw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _bluescream_ -- 7 Ocak 2014; 0:39:58 >

Bu mesajda bahsedilenler: @55electronicdesign, @inexyz

1353 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:39:24 

@Revv.0 voltaj düşük olabilir, kaçak akım rolesi engellemişte olabilir. Yada soktugunuz parça elektrige karşı dirençli de olabilir. Kalemlerin içindeki kurşun gibi.
@Ken Block43 yanlış anlamayın yaşım küçük. Benim asıl alanım Bilişim. Hoby olarak görünebilir elektronik ama benim için bir iş daha. Yani hoby degil, gercekten sevdigim için yapıyorum.
@inexyz bunları siz korkun diye göstermiyorum, sadece daha dikkatli olun. Allah korusun.

Bu mesajda bahsedilenler: @inexyz, @Revv.0, @Ken Block43 Bu mesaja 3 cevap geldi.

Никола Тесла

2026 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:44:06 

anladım hocam. Diğer yandanda gerçekten güzel iş 2 si 1 arada iyi olur ah ne vardıda şu devreleri bende yapabilseydim

1404 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:45:59 

quote:

Orijinalden alıntı: 55electronicdesign

@Revv.0 voltaj düşük olabilir, kaçak akım rolesi engellemişte olabilir. Yada soktugunuz parça elektrige karşı dirençli de olabilir. Kalemlerin içindeki kurşun gibi.
@Ken Block43 yanlış anlamayın yaşım küçük. Benim asıl alanım Bilişim. Hoby olarak görünebilir elektronik ama benim için bir iş daha. Yani hoby degil, gercekten sevdigim için yapıyorum.
@inexyz bunları siz korkun diye göstermiyorum, sadece daha dikkatli olun. Allah korusun.

Elimi sokmustum bi kerede fişi prizden cikarirken fişin ucuna degdim onda çok az acı hissettim

Ay'dan söz açmayın bize; güneşe tapanlarız biz.

874 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:46:59 

quote:

Bundan sonra cebimde hep iyi bir kontrol kalemi olacak. Her türlü kablolama da kontrol ederim. Ayrıca eldiven kullanmayada alışsam iyi olacak. Ellerim yara bere içinde. Eldiven her bakımdan gerekli.
Bende ağ kurulumu yapıyorum. Kablolarımın geçtiği yerlerde olsun prizlerde olsun hep 220 V elektikle ve sanayi elektriği ile temas halinde oluyorum. _bluescream_ dediği gibi benim çarpılmalarım hep başkasının ihmallerinden oluyor.

TÜRKİYEM

1353 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:49:56 

@inexyz sudan ayrı bir şekilde ısıtıyor sanırım. Soylediginiz iyi oldu araştırayım yarın inşallah.
@DeepestSea o kadar yüksek birde DC akım. Amperde fazla. Bence o ölçütte bir yanlışlık var yada sigorta bayağı erken atmış.
DC voltaj bildigim kadarıyla her zaman tehlikelidir. Allah korusun bende az daha kapılacaktım. Yıl başı ledleri var. 220v ile çalışıyor 8-9 programlı.
Geçen içini açtım. DC doğrultmuşlar, kontrol kalemiyle ölçmesem kabloya dokunacaktım. Ama anlamadıgım bir şey 6.3 V lik kondansatörün ne işi var ?
@_bluescream_ aman sizin işinizde zor. Allah korusun tekrar tekrar söylüyorum.

Bu gecelik benden bu kadar. Bilmek istediginiz sorularınız varsa (isterseniz elektrik-elektronik bölümünde açabilirsiniz) her zaman açığım yardımcı olmaya çalışırım inşallah. Hepinize iyi geceler.

Никола Тесла

587 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:56:36 

quote:

@inexyz sudan ayrı bir şekilde ısıtıyor sanırım. Soylediginiz iyi oldu araştırayım yarın inşallah.
@DeepestSea o kadar yüksek birde DC akım. Amperde fazla. Bence o ölçütte bir yanlışlık var yada sigorta bayağı erken atmış.
DC voltaj bildigim kadarıyla her zaman tehlikelidir. Allah korusun bende az daha kapılacaktım. Yıl başı ledleri var. 220v ile çalışıyor 8-9 programlı.
Geçen içini açtım. DC doğrultmuşlar, kontrol kalemiyle ölçmesem kabloya dokunacaktım. Ama anlamadıgım bir şey 6.3 V lik kondansatörün ne işi var ?
@_bluescream_ aman sizin işinizde zor. Allah korusun tekrar tekrar söylüyorum.

Bu gecelik benden bu kadar. Bilmek istediginiz sorularınız varsa (isterseniz elektrik-elektronik bölümünde açabilirsiniz) her zaman açığım yardımcı olmaya çalışırım inşallah. Hepinize iyi geceler.

Anlık ups cihazları için olan doğrultuculardı.Doğrultucular türkiyenin her yerinden gelir biz tamir ederiz, deneriz sonra yollarız

Doğrultucular türk telekom (özellikle köylerde), vodafone santrallerinde kullanılıyordu.Türk telekom ve vodafone santrallerine az girip çıkmamıştım..

DC daha kötüdür elini çekemezsin.Zaten atan sigorta rock'da ki değil teknik servis'e giriş yapan ana sigortaydı.Rock'da ki sigorta yüksek amperliydi hatırlamıyorum şimdi

200 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:57:05 

yüksek voltaj çarpılmalarında bazı uzuvlar paramparça oluyor galiba elektrik vücuttan çıkarken. o uzuvlara ne gibi tedavi uygulanıyo hayır çıkıyomu birdaha. mesela kol bacak.

1242 Mesaj
7 Ocak 2014; 0:57:33 

220V prizden gelen elektrik öldürür mü ? Bu neye bağlı ?

Bir de benim dayım elektrikçiydi gözümün önünde bi tane çiviyi aldı prize soktu bir şey olmadı. Ayağında terlik vardı çıkar dedim yine birşey olmadı

7952 Mesaj
7 Ocak 2014; 1:24:46 

quote:

@_bluescream_ @inexyz gerçekten hepimizin dikkatli olması gerekiyor. Allah korusun kötü sonuçlar ortaya çıkıyor.
Gerisini Allah bilir ama şunuda ekleyelim, 220v (Allah korusun) kapılan bir kişi ölebiliyorken, sence o arkadaşın yaşaması ?
Tabi ki yaşayabilir ama kısa süreli de akım geçmiyor.

Örnek verelim:

0

Daha fazla bilgi için tıkla.

Bunu bizzat bende gördüm, tabi insan üzerinde degil. Çoklu prizler var. 6-7 adet giriş yuvası var bakır levhalar tutuyor. Küçük çoklayıcılar.
Belki bilirsiniz.
Bazen yüksek watt'lı bir cihazın kablosunu o çoklayıcıya takarken çıtırdıyor kıvılcım atıyor.
Bazen plaketler gevşiyor ve tekrar sıkmak gerekiyor. Bende açtım içini. Ne göreyim ? Kılcallar gibi yıldırım şeklinde etrafta ki toz zerrecikleri yanmış.
@SayisalMan gördüğün gibi çok tehlikeli.

Dövme gibi duruyorlan.Tam üzerinden renkli dövme yapıcan çok karizma olur.

326 Mesaj
7 Ocak 2014; 2:11:45 

48V 50mA 'den sonrası ölüm teklikesi !

1353 Mesaj
7 Ocak 2014; 18:02:55 

@DeepestSea kısaca dehşet-ül vahşet denebilir. Gerçekten DC daha kötü.
@kıymalı danino tekrar çıkması, ancak Allah bilir. Ama bu teknoloji ile imkansız gibi. Ama et veya deri diyorsanız onlar tabi ki yenilenir.
@Glukhovsky terlik önemli degil. Elektrigi iletmeyen bir yerin üstünde durması yeter. Sigorta kapalı olabilir. Normalde nötr çarpmaz. Faz, akımın geliş yönü, nötr ise gidiş yönüdür.
Nört uca dokunmuştur büyük ihtimal.
@LawLess437 o deseni almak için yüksek bir yere çık, hatta ağaç varsa onun üstüne çık, yağmurlu ve yıldırımlı bir havada seni 1 saniye felan kapsın, (Allah korusun) sonra sen git dövme yaptır.
@veliusta Haklısınız. O voltajdan sonrası tehlikeli.
Ama nedense kendimi yorgun hissedince çakmaklardaki tetikleyiciyi kendime saplıyorum.
Bilmem kaç yüz volt çıkıyor ondan. Amper düşük yalnız.

Bu mesajda bahsedilenler: @kıymalı danino, @LawLess437, @Glukhovsky, @veliusta, @DeepestSea

Никола Тесла

1353 Mesaj
7 Ocak 2014; 18:19:13 

Öldürmeyen Allah öldürmüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 55electronicdesign -- 7 Ocak 2014; 18:19:33 >

Никола Тесла

7952 Mesaj
7 Ocak 2014; 18:54:56 

@55electronicdesign
Niye atarlanıyonki qamqi.Tabikide önce sağlık Allah korusun bir şey olmamış orada sadece küçük bir espri yaptım.Adam haline şükretmeli hem Allah korumuş hemde kötü gözükmeyen bir iz kalmış.Onun üzerinden dövme falan yaptırırsa kimse anlamaz böyle bir şey olduğunu.Gavurlarda dövme sıkıntıda değil zaten.

2460 Mesaj
7 Ocak 2014; 18:56:56 

geçmiş olsun, bu arada çarpıldım diyince elektriğe aşık oldun sandım

Vectra A 2.0i 20NE, Vectra B 2.0 16V CDX X20XEV Wir leben autos
AMD FX-X8 8320 3.5GHz @4.3GHz-@1.35v||ASUS M5A97 R2.0||ASUS HD7870 DirectCU II||CORSAIR XMS3 8GB 1600MHz DDR3||COOLER MASTER RC-431||SAMSUNG SyncMaster 932NWEplusC20LET und GM2900

699 Mesaj
7 Ocak 2014; 19:11:03 

Bu elektrik insana nasıl çarpıyor atomların elektronlarını harekete felan mı geçiriyo ?

"SAVAŞIN EŞİĞİNDE" SEZON FİNALİ BÖLÜMÜ (16.BÖLÜM) ÇIKTI http://forum.donanimhaber.com/m_92209698/tm.htm

594 Mesaj
7 Ocak 2014; 19:29:08 

Elektrik çarpması derken bahsedilen şey alternatif akımdır gençler, doğru akım çarpmaz. Hatta zamanında Edison bunu Tesla'yı karalama kampanyası olarak bile kullanmaya çalışmıştır Yukarda sanırım bazı arkadaşlar da bahsetmiş, üzerinizde oluşan potansiyelin (volt) bir önemi yok, isterse milyonlar olsun, önemli olan geçen akımın miktarı. Belirli bir amperin üstü öldürüyor. Elektrikle çarpılanlar farketmiyor da kendilerini çekmiyor değil, çekemiyorlar, yapışıyorlar (çarpılmadan dolayı fırlamadıkları sürece, o da ayrı bir şey zaten )

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği

1353 Mesaj
7 Ocak 2014; 20:27:50 

@LawLess437 estağfurullah. Atarlanmak degil. Sadece biraz espiri kattım bende.
@Blackkan beyinde ki her bir komutta elektrik sinyalleriyle veriliyor.
Elektrik ile elektrik karşılaşıyor, buda titreme ve ani kasılmalara sebep oluyor. 50-60 Hz (Saniyede 50 kez gidip gelme gibi düşünülebilir) saniyede 50-60 kez darbe yiyorsunuz. Gerisini hesaplarsınız sanırım.
@Meniz DC (doğru akım) çarpmaz diyemezsin ! Bir çok insanın Allah korusun hata yapmasına sebebiyet verebilirsin günaha girmeyelim.
Bir ara benimde öyle bildiğim yanlıştı, ama DC akım, AC akımdan her zaman daha tehlikelidir !
60 saniyede 100 tokat mı yemek istersin, yoksa saniyede mi 100 tokat yemek istersin ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 55electronicdesign -- 7 Ocak 2014; 20:28:19 >

Bu mesajda bahsedilenler: @LawLess437, @Meniz, @Blackkan Bu mesaja 1 cevap geldi.

Никола Тесла

1117 Mesaj
7 Ocak 2014; 20:36:12 

Bir de şu var. Mesela akım geçen bir kabloyu tutunca el refleks olarak direkt kapanıyor açılmıyor. Böylece uzun süre çarpıyor ve istesen de çekemiyorsun. Ama elin tersiyle dokununca el tersine kapanıyor o zaman pek bir şey olmuyor sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi John Mayer -- 7 Ocak 2014; 20:38:33 >

All rational action is in the first place individual action. Only the individual thinks. Only the individual reasons. Only the individual acts.

Ludwig von Mises

80 Mesaj
7 Ocak 2014; 20:47:04 

6 yıldır elektrik idaresinde çalışıyorum bir çok çarpılma ve yanma gördüm hatta kofrada ellerimi yaktım. senin çarpıldığına biz alçak gerilim deriz 220 veya 380v, 1000 v ve yukarısı ise yüksek gerilim oluyor. eskiden orta gerilim tabiri vardı ama suanda 1000v ve yukarısına yüksek gerilim diyoruz. alçak gerilimde pek sıkıntı yok(sıkıntı yok derken öldürmüyor değil) 1 faz ve nötr arası 220v oluyor. 3 faz ve nötr tehlike 380 v oluyor. kısacası arkadaş yukarda söylemiş insana 48V 50mA sonrası tehlike. ama yüksek gerilim bambaşka hani küçükken izlediğimiz çizgi filmlerde peri, kıza sopayla dokunupda prenses yapıyor ya yüksek gerilimin de bir şeye dokunduğu o şeyi kömür yapma yeteneği var. bildiğiniz mikro dalga fırının üst versiyonu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xxjean2007 -- 7 Ocak 2014; 21:01:40 >

711 Mesaj
7 Ocak 2014; 21:08:15 

quote:

Orijinalden alıntı: Meniz

Elektrik çarpması derken bahsedilen şey alternatif akımdır gençler, doğru akım çarpmaz. Hatta zamanında Edison bunu Tesla'yı karalama kampanyası olarak bile kullanmaya çalışmıştır Yukarda sanırım bazı arkadaşlar da bahsetmiş, üzerinizde oluşan potansiyelin (volt) bir önemi yok, isterse milyonlar olsun, önemli olan geçen akımın miktarı. Belirli bir amperin üstü öldürüyor. Elektrikle çarpılanlar farketmiyor da kendilerini çekmiyor değil, çekemiyorlar, yapışıyorlar (çarpılmadan dolayı fırlamadıkları sürece, o da ayrı bir şey zaten )

@xxjean2007

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lwd -- 7 Ocak 2014; 21:15:53 >

6139 Mesaj
7 Ocak 2014; 21:20:45 

Bir elektronik firmasında üretilen cihazları test ediyordum.. Doğal olarak çok çarpıldım..

Çarpılma şekli önemli, süresi önemli, voltajı önemli, ayakkabılarınız önemli, elinizin nemi önemli..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Demir tav'a geldi kömür bitti, akıl başa geldi ömür bitti..
"Yaz dostum.. Kimse göçmez bu dünyadan mal ile.. "

1977 RENAULT 12 TS --- 2010 ACCENT ERA 1.4 TEAM ** Dizel Partikül Filtresi kanserden daha pahalı değil.. **
Yarın Hakkın divanına varınca, Süleyman'dan hesap sorar karınca...

2199 Mesaj
7 Ocak 2014; 21:26:49 

quote:

Deneyi söyleyeyim, deneyerek görün daha iyi anlarsınız.
Prize metal bir şey sokun, eğer elinizi çekerseniz buraya yazarsınız.
Banyoda ki adama elektrik verirsen ne olur ?

İlk video da adam elini hemen çekebiliyor mu sence ?

Ohaaaaaaaaaaaa

#ShimanoTourney ölümsüzdür
Dünyada görmek istediğin değişimin kendisi ol
Çıkmazsan yollara, gidemezsin uzaklara! #Penguen mutluluğu

594 Mesaj
7 Ocak 2014; 21:28:19 

quote:

Orijinalden alıntı: Lwd

@xxjean2007

Laf mı sokmaya çalıştın anlamadım ama bilmediğin bir konu anladığım kadarıyla. Tesla coil'i araştır önce, sonra akımın frekans değerinin insan vücuduna etkisini öğren.
Birazdan gelip bir de kafesin içinde üstünden elektrik geçen adam videosu filan da paylaşırsın şimdi laf sokmak için, sen yapmadan söyliym, faraday kafesini araştır onun için de

//edit

Al bu da benim senin videona video cevabım olsun

http://www.youtube.com/watch?v=vBo49a4hG30

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Meniz -- 7 Ocak 2014; 21:31:31 >

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği

1353 Mesaj
7 Ocak 2014; 21:43:51 

Şunu belirteyim. Benim sosyal paylaşım hesabımda (Tesla Coil) yazar.
Ben onun hayranıyım, inşallah boş bir vakitte projem var.

Şunu belirteyim hemen:

220 V AC insanı çarpıyor. Peki 220 V DC insanı çarpar mı? Çarparsa nasıl oluyor, anlatır mısınız? (Ferdi Aktaş)

Kişiye ve vücudun farklı bölgelerine göre biraz değişmekle beraber, kuru insan derisinin elektrik geçirgenliğinin eşiği 50 volt DC’dir. Bu değerin üzerindeki gerilimlerde deri akım ilettiğinden, AC veya DC, elektrik şokları çarpılmayla sonuçlanır. Genel olarak, elektrik şokunun insan vücudunda yarattığı hasar, gerilim yanında; akım düzeyine, şokun etki süresine ve eğer alternatif akım sözkonusu ise, frekansa da bağlı. Şöyle ki; bu parametrelere ve koşullara bağlı olarak, insan 35 kV gerilimle gelen bir şoku hasarsız atlatabileceği gibi, 50 V’la bile ölebilir. Hasar mekanizmaları; ısıl yanma, başta kalp olmak üzere sinir sisteminin çalışma düzeninde aksamalar ve sinir yollarının tahribi sonucu, kısmi veya yaygın kalıcı felç.

Vural Altın
(Alıntıdır. Tubitak)

-----

Doğru akım neden çarpmaz? Alternatif akım neden çarpar? (Özlem İlgün)

Doğru akımın çarpmadığı doğru değil.
Elektroliz devresinde doğru akım kaynağı yerine alternatif akım kaynağı kullanıldığında, iyonlar kah bir kah da diğer yönde hareket etmek zorunda kalır ve suyun ayrışması gerçekleşemez. Fakat ısı üretilir ve su ısınıp, buharlaşır.

Vural Altın
(Alıntıdır. Tubitak)

Ben hala size normal üslub ile cevap vermekteyim.

Bu mesajda bahsedilenler: Meniz

Никола Тесла

453 Mesaj
7 Ocak 2014; 22:03:59 

Yeni evde avize bağlarken (ben genelde sigortalari indirmem) ışık sönük olur bağlarım klemensle de Neyse eski duy'u söktüm merdivenden indim avizeye kablo ayarı çekerken ablam hani taktinmı diye bastı lambaya sonra lan lamba aşağımı kapalı yukarımı derken(üşengeçligim yine) aşağı bas odur herhalde dedim çıktım kabloyu bir tuttum ki o nasıl bir hava nasıl bir akım parmak uçlarımdan omzuma doğru bir şey iniyor. neyse ki tahtaya basıyorum ayakkabı vardı 220 yememişimdir çünkü yapışmadi çektim hemen sadece 2-3 gün parmak uçlarım yanmış gibi acıdı.

GM Discovery Orginal Kitkat - Acer E1-572G (i5 4200u,AMD8750m,8GB Bellek)
Türkleri silinmekten kurtaracak olan "Milliyet" fikridir. Türk, Türkleştikçe kuvvetlenir.

874 Mesaj
7 Ocak 2014; 22:37:33 

quote:

Orijinalden alıntı: John Mayer

Bir de şu var. Mesela akım geçen bir kabloyu tutunca el refleks olarak direkt kapanıyor açılmıyor. Böylece uzun süre çarpıyor ve istesen de çekemiyorsun. Ama elin tersiyle dokununca el tersine kapanıyor o zaman pek bir şey olmuyor sanırım.

bence çok önemli bir bilgi vermişsiniz.
daha önce akım geçen bir kabloyu avuçlamıştım. direk çıplak tele değmediğim halde çok iyi çarpmıştı. kablodan geçen akımı kolumda hissetmiştim.

TÜRKİYEM

1353 Mesaj
7 Ocak 2014; 22:37:39 

İyi atlatmışsınız. Allah korusun.

Bu mesajda bahsedilenler: Osman_E

Никола Тесла

1353 Mesaj
7 Ocak 2014; 22:47:41 

En basitinden adaptör kablolarını birbirine çok yavaşca dokundurun, hemen çıkmayacagını göreceksiniz.
Artık manyetik alandan mı, yoksa elektrik beyine gittigi zaman sinyal mi değişiyor, yoksa yanmadan dolayı mı bir sürü ihtimal var.

Bu mesajda bahsedilenler: John Mayer

Никола Тесла

67 Mesaj
8 Ocak 2014; 0:19:02 

Konuyu görünce aklıma geldi. Bilgisayarı ve tüm donanımların bağlandığı ara kabloyu fişe takarken (tam yerine oturmadan hemen önce) "tak" diye ses gelip prizden mavi ışık çıkıyor. Prize taktığım fişte biraz kırıklık var. Acaba bi sorun çıkarmı yani prize takarken çarpılma gibi bir tehlike var mı?

LOL TR-EUWest: ll0rT
Nintendo 3DS FC: 3969-5883-5453

587 Mesaj
8 Ocak 2014; 0:19:17 

quote:

@LawLess437 estağfurullah. Atarlanmak degil. Sadece biraz espiri kattım bende.
@Blackkan beyinde ki her bir komutta elektrik sinyalleriyle veriliyor.
Elektrik ile elektrik karşılaşıyor, buda titreme ve ani kasılmalara sebep oluyor. 50-60 Hz (Saniyede 50 kez gidip gelme gibi düşünülebilir) saniyede 50-60 kez darbe yiyorsunuz. Gerisini hesaplarsınız sanırım.
@Meniz DC (doğru akım) çarpmaz diyemezsin ! Bir çok insanın Allah korusun hata yapmasına sebebiyet verebilirsin günaha girmeyelim.
Bir ara benimde öyle bildiğim yanlıştı, ama DC akım, AC akımdan her zaman daha tehlikelidir !
60 saniyede 100 tokat mı yemek istersin, yoksa saniyede mi 100 tokat yemek istersin ?

AC akım saniyede 55-60 kez tekrarlanırken DC sürekli aynı voltajı verir.Genç bir insansanız ve elektrik tesisatınız da sağlamsa evdeki elektriğe dokununca (birkaç saniye) ölme riskiniz azdır.Çünki hem insanın kendi direnci, hem de vücut tipinden dolayı çok fazla problem olmaz.Ama genç değilseniz kesinlikle kalpten götürür

AC'de insan elini çekebilirken (refleks olarak) dc'de çekemez çünki voltaj sürekli gelir kendini tekrarlamaz.DC'den kurtuluş şansınız ya sigortanın atmasıdır yada birinin sizi ayırmasıdır (ya tekme atacak ya da tahta sopayla ayıracak)

Evlerimizde kullanılan AC akım 220 V 58Hz'dir.Ama dc voltaj sadece elektronik devrelerle üretilebildiği için hem üretimi, hem de taşıması (kablo kayıplarından dolayı) çok pahalıdır

823 Mesaj