Şimdi Ara

ELEKTRİĞE ÇARPILDIM BİRŞEY SORACAM

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
51
Cevap
2
Favori
3.710
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugün akıma kapıldım. Sol elimi elektrik hattına değdim. Bir süre kolumu hissetmedim ve hala ağrı var.
    Merak ettiğim şey elektrik çarpmasından ölen kişiler nasıl ölüyor ki. Akımı hissettiklerinde ellerini çekmiyorlar mı? O anda kalp mi duruyor?
  • aşırı yüksek voltajda elin yada temas eden bölge yapşabiliyor. örneğin 220v titretirken 380v insanı fırlatabiliyor yani kası tetikliyor. ama işin ölüm kısmı kalpten elektrik geçtiğinde bitiyor tabi 10000000 volt geçirebilirsiniz üzerinizden vücudunuzdan fakat 0.35a dan fazlasını kalbinizden geçiremessiniz, örnek şok cihazları hepsi 10bin volt üzeridir fakat akımları çok çok düşüktür

aklımda böyle kalmış hatalar olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _bluescream_ -- 7 Ocak 2014; 0:02:03 >
  • Deneyi söyleyeyim, deneyerek görün daha iyi anlarsınız.
    Prize metal bir şey sokun, eğer elinizi çekerseniz buraya yazarsınız.
    Banyoda ki adama elektrik verirsen ne olur ?

İlk video da adam elini hemen çekebiliyor mu sence ?

• 55electronicdesign kullanıcısına yanıt
    1. videoda adam resmen yandı la o nasıl bir şeydir öyle
  • _bluescream_ kullanıcısına yanıt
    Demek istedigi 10.000 volt 0.001 amper zarar vermez.
    Ama 0.1 volt 10kAmper söylememe gerek yok.

Benimde aklıma yeni geldi. Bir şelale düşün.
    10V 1A baz alalım.
    Şelaleden 10 tane su atomu 1 km/s hızla düşüyor. Tahta bariyeri kıramıyor.
    10 tane su atomu 10.000 km/s hızla düşüyor, mermeri deliyor.
  • Ken Block43 kullanıcısına yanıt
    Üzerinden fazla akım geçiyor, trenin üzerinden toprağa aktarıyor devreyi tamamlıyor.
    Eğer ki demir çubuklar olmasaydı trenin altında, 10M yakınında ki bütün adamlarada o akım sıçrayabilirdi.
  • Videoları izlemedim ama tahmin edebiliyorum.
    İşim elektrik olmasa da elektrik ile sık sık temas halinde oluyorum. Bazı zamanlarda defalarca elektriğe çarpılıyorum.
    Bugün başkasının ihmali yüzünden çarpıldım. Artık kendime daha çok dikkat edeceğim. Elektrik çarpmasından ölmek istemiyorum
    Ohaa
    aynen öyle 0.350amper in kalpten geçince öldürdüğünüzü discovery de izlemiştim hatırlıyorum yada 350mA di emin değilim. fakat yinede çalışırken dikkat etmek gerekiyor, ben normal şartlarda gördüğüm en fazla 380v en kötü faz değişir falan yada panoda bişe yaparım. 5-6 kez bende çarpıldım ama hiçbirisi ciddi çarpmalar değildi, ama o büyük panolar falan allah korusun orda adamdan geriye birşey kalmışmıdır sence ben ihtimal vermiyorum
  • Küçükken elini prize sokmuştur bi dalgalanma hissettim ama agri sizi aci olmadı akim veya voltb düşük olduğu için mi
    Videoları özledim bundan sonra daha dikkatli olacagım
    hocam yaş kaç. facebook'unuza baktımda siz bu elektroniğe bayağı bir hobi haline getirmişsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: _bluescream_

aynen öyle 0.350amper in kalpten geçince öldürdüğünüzü discovery de izlemiştim hatırlıyorum yada 350mA di emin değilim. fakat yinede çalışırken dikkat etmek gerekiyor, ben normal şartlarda gördüğüm en fazla 380v en kötü faz değişir falan yada panoda bişe yaparım. 5-6 kez bende çarpıldım ama hiçbirisi ciddi çarpmalar değildi, ama o büyük panolar falan allah korusun orda adamdan geriye birşey kalmışmıdır sence ben ihtimal vermiyorum

Oha ya. 1 ay kadar önce o büyük panoların üzerine çıkıp iş yapmıştım.
    Bunun yanında sürekli elektrik şaftlarının içine giriyorum. Valla kendi hayatımı riske attığımı düşündüm. Videoları izledim ve çok korktum.
    Ancak ihmal durumları oluyor. Hiç beklemediğin yerlerde elektrik akımına kapılıyorum.
    Bir keresinde de kabloyu fare kemirmiş. Hemde sanayi elektriğiydi. Şans eseri gördüm.
    Birde akım geçen elektrik kablosunu avuçladığımda çok kötü çarpılmıştım.
    Ben çok elektriğe çarpılıyorum ve dikkat etmiyorum onu anladım.
  • @_bluescream_ @inexyz gerçekten hepimizin dikkatli olması gerekiyor. Allah korusun kötü sonuçlar ortaya çıkıyor.
    Gerisini Allah bilir ama şunuda ekleyelim, 220v (Allah korusun) kapılan bir kişi ölebiliyorken, sence o arkadaşın yaşaması ?
    Tabi ki yaşayabilir ama kısa süreli de akım geçmiyor.

Örnek verelim:

ELEKTRİĞE ÇARPILDIM BİRŞEY SORACAM

Daha fazla bilgi için tıkla.

Bunu bizzat bende gördüm, tabi insan üzerinde degil. Çoklu prizler var. 6-7 adet giriş yuvası var bakır levhalar tutuyor. Küçük çoklayıcılar.
    Belki bilirsiniz.
    Bazen yüksek watt'lı bir cihazın kablosunu o çoklayıcıya takarken çıtırdıyor kıvılcım atıyor.
    Bazen plaketler gevşiyor ve tekrar sıkmak gerekiyor. Bende açtım içini. Ne göreyim ? Kılcallar gibi yıldırım şeklinde etrafta ki toz zerrecikleri yanmış.
    @SayisalMan gördüğün gibi çok tehlikeli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 55electronicdesign -- 7 Ocak 2014; 0:42:14 >
  • hocam sizin bu konuda bilginiz iyiye benziyor. Şimdi kafama takılan birşey daha var.
    Elektrikli şofben kullanıyorum Markası Fakir. Banyoda bu cihazlarda kaçak olma olasılığı nedir ki?
  • konuyu açmaz olaydım. hergün elektrikle yakın temas çalışıyoruz bunlar ne böyle iyice ürperdim.

Edit : Kolumu kontrol ettim, birşey varmı diye.
    Kolumun eklem yerlerinde ağrı var hala.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _flintstone -- 7 Ocak 2014; 0:39:44 >
  • DC 385 V 60 Amperlik doğrultucuya çarpıldım.Çarpıldığım anda sol kolumda bi kasılma hissettim sonra da sigorta attı.Yaklaşık 3-4 dk süren bi kalp hızında yükselme oldu (korkmadım ama vücudum tepki vermiş olabilir)
  • tabikide zaten iş güvenliği olarak çok çok gerideyiz. biz kendimizi korumassak kimsenin bize bakacağı yok, bu her iş kolu için böyle ama elektrik ama sanayi sektöründe

büyük panolar yapamasamda genel olarak 12v dan 380 a kadar hatları çkebiliyorum gemi tesisatı, yeri geliyor iş yaparken jeneratörlerin çalışıyor olması gerekiyor, çalışmasa bile şarteli kapatmış olsam bile, ve hatta gemide elektrik olmasa bile her kabloyu ellemeden kontrol kalemi ile bakarım. o hatayı1 kere yapacağiz yaptıkmı ya ölecez yada yaralanıcaz o yüzden önde dikakt ve tedbir.

en son kontaktör değişiminde fazların ters bağlandığını farkettik ve su tulumbaları ters dönüyordu mecbur jeneratörler çalışıyorken motor üzerinden fazı değiştirmek zorunda kaldım. pano nun başına adam diktik kimse çalıştırmasın diye, tam son somunu vidalıyacağım motoru çalıştırdılar yarım santim fark ile belkide ölümden döndüm, insanlara bile güvenmiyorum iş yaaparken artık, mümkünse ana şartelden kesiyorum elektriği

bişe olmaz ya 220v7kw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _bluescream_ -- 7 Ocak 2014; 0:39:58 >
  • @Revv.0 voltaj düşük olabilir, kaçak akım rolesi engellemişte olabilir. Yada soktugunuz parça elektrige karşı dirençli de olabilir. Kalemlerin içindeki kurşun gibi.
    @Ken Block43 yanlış anlamayın yaşım küçük. Benim asıl alanım Bilişim. Hoby olarak görünebilir elektronik ama benim için bir iş daha. Yani hoby degil, gercekten sevdigim için yapıyorum.
    @inexyz bunları siz korkun diye göstermiyorum, sadece daha dikkatli olun. Allah korusun.
    anladım hocam. Diğer yandanda gerçekten güzel iş 2 si 1 arada iyi olur ah ne vardıda şu devreleri bende yapabilseydim
  • quote:

Orijinalden alıntı: 55electronicdesign

@Revv.0 voltaj düşük olabilir, kaçak akım rolesi engellemişte olabilir. Yada soktugunuz parça elektrige karşı dirençli de olabilir. Kalemlerin içindeki kurşun gibi.
    @Ken Block43 yanlış anlamayın yaşım küçük. Benim asıl alanım Bilişim. Hoby olarak görünebilir elektronik ama benim için bir iş daha. Yani hoby degil, gercekten sevdigim için yapıyorum.
    @inexyz bunları siz korkun diye göstermiyorum, sadece daha dikkatli olun. Allah korusun.

Elimi sokmustum bi kerede fişi prizden cikarirken fişin ucuna degdim onda çok az acı hissettim
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.