Şimdi Ara

BAE Systems, savaş uçaklarında üç boyutlu baskı sistemiyle hazırlanan parçalar kullanmaya başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• BAE Systems, savaş uçaklarında üç boyutlu baskı sistemiyle hazırlanan parçalar kullanmaya başladı

Plastik sonrası metal baskı için de kullanılmaya başlanan üç boyutlu baskı sistemleri, özellikle havacılık sektörü içerisine aktif olarak yer almaya başladı. Daha önce uçak motor parçası üretiminde üç boyutlu yazıcılardan yararlanacağını açıklayan Rolls-Royce sonrası, İngiltere merkezli BAE Systems de savaş uçaklarında üç boyutlu baskı sistemiyle hazırlanan parçalar kullanmaya başladığını duyurdu.

Uzun yıllardır hizmet veren Tornado GR4 savaş uçağının kokpitte bulunan ve radyo mekanizmasını koruyan kaplaması ile hava giriş kapısını destekleyen ve kalkış millerini koruyan bölümler için üç boyutlu yazıcıyla hazırlanan metal parçalar kullanmaya başlayan BAE Systems, bu sayede önümüzdeki dört yıl için 2.2 milyon dolar tasarruf etmeyi planlıyor. Üç boyutlu baskı sistemi sayesinde aynı zamanda istenilen her hava üssü ya da uçak gemisi üzerinden üretim gerçekleştirilerek, büyük bir zaman tasarrufu ve hız da elde edilebiliyor.

Geleceğin en önemli teknolojileri arasında yer alan üç boyutlu baskı sistemleri, hızlı bir şekilde aktif üretim sürecine dahil edilmeye devam ediyor.

• Elalem nelere kafa yoruyor, bizimkiler hala devleti soyma derdinde..
  • aferim
  • Çatal bıçak için geliştirmediler tabi..
  • İlk 3 boyutlu yazıcı haberleri geldiğinde çöp diyen arkadaşlar nerde şimdi?
  • Keske savas teknolojilerine baska seylerle ugrasilsa
  • 3 boyutlu yazıcı ile daha neler üretilecek kim bilir
  • Çok önemli bir teknoloji yatırım yapılması lazım.
  • Türkler yeni uçaklarında 3B yazıcı parçalarıkullanmaya başladı
    Türklerin 9. Uçak gemisi 300Adet F-22'ile denize indirildi
    Türk uçak mühendisleri dengeleri değiştirdi
    Hindistan, Türkiye'den 300Adet uçak sipariş etti.

Bu gibi haberleri asla göremeyeceğiz. ABD vatandaşlarındaki özgüveni bir hayal etsenize, Her geçen saniye milletiniz yeni keşifler yapıyor...

• bizde bi hareket yok heralde.tsk ve tüpütak tribünde gene.

• memoseler M kullanıcısına yanıt
    Okurken bi hoş oldum taaki devamını gör'e basana kadar.
  • Bakıyorum da zerre kadar bilgisi olmayan kişiler her zaman ki gibi''Millet aya çıktı biz hala buradayız.'' mantığındalar.

Milgem,T129,Altay,Anka..Bunları Google'a yazın bakalım karşınıza neler çıkacak. Daha başka sistemlere girmek istemedim zira ürün yelpazemiz çok büyük. Biliyorum bunu düşünenlerin genelinin yaşlarının küçük olduğunu ama bilgi mahiyetinde yazayım dedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kuheylan12

Bakıyorum da zerre kadar bilgisi olmayan kişiler her zaman ki gibi''Millet aya çıktı biz hala buradayız.'' mantığındalar.

Milgem,T129,Altay,Anka..Bunları Google'a yazın bakalım karşınıza neler çıkacak. Daha başka sistemlere girmek istemedim zira ürün yelpazemiz çok büyük. Biliyorum bunu düşünenlerin genelinin yaşlarının küçük olduğunu ama bilgi mahiyetinde yazayım dedim.

Sende bir "USS Enterprise" yaz bakalım. Yada yazma, yirmi yıl yakıt ikmali yapmadan çalışabilen uçak gemilerine de bir kulp bulursun...
    Türkiye, askeri alanda güçsüz bir devlet, ekonomik alanda güçsüz, bilimsel alanda güçsüz, sanatsal alanda güçsüz, spor alanında güçsüz, bunları artık kabullenin...
    Adamın bir emir vermesine bakar bu ülkenin sonunu getirmek. Savaşlarda eskisi gibi top tüfek yok... Uçak gemisine top veya havan atışı ile kazanamazsin, adamların gelen fuzeyi bile vuran savunma fuzeleri varda ondan. Yürüyen bir ülke olmuş oluyor. Üzerinde bulunan uçakların 3 katı kadarda aşağılarda var ve asansör sistemiyle çıkıyorlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tabiri caizse Milletin şeyiyle (uçak gemisiyle) şeye girmeye gerek yok.

adam yakıt ikmali yapmadan 20 yıl sadece yiyecek için su üstüne çıkan denizaltı yapıyor ama nükleer denizaltı. fakat bizim aydın çevrecilerimiz nükleere karşı. bırak denizaltı yapmayı santral bile yapılamıyor. parise 300 km uzaklıkta bulunan alanda 6 tane nükleer santral var. ama dünyanın en çok turist çeken şehri.

Arkadaş demiş ne güzel Anka, Altay vs. bunlar gelişme. emeklemeden yürünmüyor.

Türkiye ekonomik olarak güçsüz değil. öyle yapılmak isteniyor.

Askeri olarak güçsüz değil. Sözde Türk Tv lerimizde sadece darbe çığırtkanlığı yapıldığı için gelişmeler gösterilmiyor.

Bilimde, sanatta ve sporda güçsüz değil. sadece biraz daha önem verilmesi lazım. üstümüze oynanan oyunları görmek lazım. refah seviyemiz artınca zaten sanat, spor ve bilim gelişecek.

Birbirimize düşmeyi bırakıp birlik olunca daha da iyileri yapılacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: ceo-tr

Tabiri caizse Milletin şeyiyle (uçak gemisiyle) şeye girmeye gerek yok.

adam yakıt ikmali yapmadan 20 yıl sadece yiyecek için su üstüne çıkan denizaltı yapıyor ama nükleer denizaltı. fakat bizim aydın çevrecilerimiz nükleere karşı. bırak denizaltı yapmayı santral bile yapılamıyor. parise 300 km uzaklıkta bulunan alanda 6 tane nükleer santral var. ama dünyanın en çok turist çeken şehri.

Arkadaş demiş ne güzel Anka, Altay vs. bunlar gelişme. emeklemeden yürünmüyor.

Türkiye ekonomik olarak güçsüz değil. öyle yapılmak isteniyor.

Askeri olarak güçsüz değil. Sözde Türk Tv lerimizde sadece darbe çığırtkanlığı yapıldığı için gelişmeler gösterilmiyor.

Bilimde, sanatta ve sporda güçsüz değil. sadece biraz daha önem verilmesi lazım. üstümüze oynanan oyunları görmek lazım. refah seviyemiz artınca zaten sanat, spor ve bilim gelişecek.

Birbirimize düşmeyi bırakıp birlik olunca daha da iyileri yapılacak.

Yine bilgi az, fikir ve ukalalık had safhada. Nükleer santrale insanlar teknolojisi yüzünden karşı değil. Santral tamamen ihalesiz olarak bir yabancı şirkete yaptırılıyor ve işletmesi onlara ait olacak. Uranyum zenginleştirme falan yapmayacağız, hazır alınacak. Hatta onu bile biz almayacağız, santral kendisi temin edecek. Elektrik üretecek ve bize karıyla satacak. Bir kaza olursa da, onlar tası tarağı toplayıp kaçarken biz cartayı çekeceğiz. Kapiş? Sürekli atv haber izleyerek ülke gerçeklerini takip ederseniz böyle fail olmanız kaçınılmaz olur.

Bu arada anka, altay vs. projelerini şu an hapiste darbeci olduğu gerekçesiyle tutulan komutanların başlattığını da bilmiyorsun herhalde. 10 yıldır, sanat, spor ve bilimde sürekli olarak geri gittik. Sizler vitrine bakmaktan arka planda neler döndüğünü bir türlü göremediniz. Sıcak parayla göz boyama bitince de, gelişmemizi çekemeyen dış güçler, birlik beraberlik diye ağlamalar başladı hemen.

• Yine bilmişlik çok. ukalalık en üst seviyede. fikir dışarıdan.

Tamam o zaman senin dediğin gibi yapalım.

Darbeler olsun. Seçime gerek yok. kendini elit sanan kesimin seçtiği parti başa gelsin. oy seçim vs de neymiş.

amerikanın uçak gemisiyle övünüp biz bişey yapamayız diyerek ağlanalım sadece. bişey üretmeye çalışmak gereksiz. biz zaten yapamayız değilmi.

Santral patlar nükleer yapılmasın. Ağaçlar kesilecek köprü yol yapılmasın. çözüme gelince yok ama. neyse

önceki mesajlarda yazılmış. türkler 9. uçak gemisini indirdi. uçak gemisi haberleri çıktığında tvlerde türkiye okyanus ülkesi değil ne gerek var diyen yorumlar vardı seyrettiysen.

Hindistan 300 uçak sipariş etti denmiş dalga geçerek. belki savaş uçağı üretemiyoruz şu an ama helikopter üretiyoruz. belki ileride yurt dısınada satıcaz.

birden herşey güllük gülistanlık olmuyor. yavaş yavaş bu işler.

• aklima takilan nokta 3boyutlu yaziciyla uretilen metal parcalar ne kadar saglam olabilir. malzeme muhendisi degilim ama bir metal uretim asamasinda ne kadar cok dovulurse o kadar saglam olur, bunu biliyorum. dovuldukce kristal yapisi daha cok birbirine baglanip kuvvetli olur. metal 3d baskidaysa parcalar sadece metal tozunun yapistirici ile sekillendirilip, firinlanmasiyla elde ediliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ceo-tr

Yine bilmişlik çok. ukalalık en üst seviyede. fikir dışarıdan.

Tamam o zaman senin dediğin gibi yapalım.

Darbeler olsun. Seçime gerek yok. kendini elit sanan kesimin seçtiği parti başa gelsin. oy seçim vs de neymiş.

amerikanın uçak gemisiyle övünüp biz bişey yapamayız diyerek ağlanalım sadece. bişey üretmeye çalışmak gereksiz. biz zaten yapamayız değilmi.

Santral patlar nükleer yapılmasın. Ağaçlar kesilecek köprü yol yapılmasın. çözüme gelince yok ama. neyse

önceki mesajlarda yazılmış. türkler 9. uçak gemisini indirdi. uçak gemisi haberleri çıktığında tvlerde türkiye okyanus ülkesi değil ne gerek var diyen yorumlar vardı seyrettiysen.

Hindistan 300 uçak sipariş etti denmiş dalga geçerek. belki savaş uçağı üretemiyoruz şu an ama helikopter üretiyoruz. belki ileride yurt dısınada satıcaz.

birden herşey güllük gülistanlık olmuyor. yavaş yavaş bu işler.

Mevcut hükümet dışında tek seçeneğimiz darbe mi yani. Nasıl böyle bir algı oluştuysa, silemediniz bir türlü. Kendini elit sananların partisi dediğin parti chp ise o parti 1974 den bu yana tek başına iktidar olmadı. Ondan öncesi de 1950 ye kadar ki tek parti iktidarıdır. Yani toplam 20 yıl ancak itidarda kalmıştır. Hala her olumsuzluğu bu partiye mal eden bir hükümet ve bunu amuduyla yutan senin gibi insanlar var. Bu partinin şu anki halini ben de beğenmiyorum ve oy da vermem. Ama seçmeninin okumuş ve daha aydın insanlardan oluştuğu da bir gerçektir. Elitizm iddiaları da yoktur, ama karşı tarafta nasıl bir kompleks varsa böyle bir yafta oluşturuldu.

Uçak gemisine gelince, böyle gemiler deniz aşırı savaşlar için yapılır. Yani emperyal ülkelerin kendileri için tehdit oluşturmayan çok uzaktaki ülkelere bile saldırma içgüdüsünün sonucudur. İşin teknoloji tarafı bir yana, Türkiyenin böyle emperyal amaçları ya da böyle bir gemi ihtiyacı yoktur. Öyle gemiler yapabilecek yeterlilikte ama başka faydalı işlerde kullanılabilecek teknik kadrolara ihtiyaç vardır. Oysa bu kadroları oluşturacak eğitim yuvaları takke ve takunya grubuna teslim edilmiş ve bilimsel yöntemler yerini dinsel dogmalara, eğitimin kalitesi değil kızların bacaklarına, kızlı erkekli mevzulara, kısacası belden aşağı konulara odaklanılmıştır.

Herşey yavaş yavaş olmak zorunda değil. Cumhuriyetin ilk on yılına bakan, kafa kullanılırsa herşeyin ne kadar hızlı gelişebildiğini görür. Bu ülkede kafası çalışan insan çok. Ama ülkeyi yönetenler ve o yöneticileri seçenler malesef sahip oldukları aklı kullanmamakta ısrarcılar. Çalışıp teknoloji geliştirmenin değil, müteahhitleşmenin, beton yığınlarından balya balya para kazanmanın derdindeler.

• Elalem çalışıyor, bizdekilerde tık yok. (Kahvede masada yan tarafa döner) Olum kaç defa dedim taş çalmayın diye.

• tabiki mevcut hükümet dışında tek çözüm darbe değil. fakat yapılmak istenen bu. elitten kastım tek bir parti değil. bu partiyi kullanan insanlar. baykaldan sonra chp nin hiç bir hareketi türkiyenin yararına değil ve çok kişiyi kaybetti. muhalefeti bile yapamıyor. konumuz parti değil tabi bu benim görüşüm sadece. bu arada hükümet yandaşı olduğumu nerden çıkardın. oy attığım parti 3 sırada. bu seçimde onada atmayı düşünmüyorum o ayrı. birde seçmeninin daha okumuş ve aydın olduğunu sanmıyorum. bence sadece kendilerini aydın sanıyorlar.

ikinci paragraftada "eğitim yuvaları takke ve takunya grubuna teslim edilmiş ve bilimsel yöntemler yerini dinsel dogmalara, eğitimin kalitesi değil kızların bacaklarına, kızlı erkekli mevzulara, kısacası belden aşağı konulara odaklanılmıştır" diye yazmışsın. bence değil. artık her ilde üniversiteler var. tamam belki yönetim yanlışlıkları var. ama düzelmiycek değil. en azından yönetimi değiştirilebilecek üniversiteler var. uçak gemisi mevzuuana hiç girmiycem. tartışmaya açık herkesin görüşü. o örneği üstte bir arkadaşın mesajından alıntıladım.

illaki herşey yavaş gelişmek zorunda değil. tabiki ama bu şartlarda yavaş gelişmemizi istiyorlar. ama cumhuriyetin ilk on yılındaki gelişim için birlik olmamız dış oyunları görmemiz lazım. bunu gerçekleştireceğini inandığım kişinin partinin daima arkasında dururum. ama baktığın zaman yok. ben mevcut iktidar da kötünün iyisi olduğu için bu yıpratma politikalarına karşıyım o kadar. çalışıp teknoloji geliştirmek tabiki önemli. her öğrenciye tablet olayı var mesela. ben ona karşıyım. ona verilecek parayla tablet üretecek fabrika kurulur. yada halihazırda üreten bir iki çinli firma satın alınıp bir süre sonra üretim yapacak firma kurulur.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.