Şimdi Ara

Android cihazınızla kablosuz olarak pc deki dosyalara erişebilme müzik video resim stream edebilme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
93
Cevap
18
Favori
14.996
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Forumda birkaç arkadaşımız pc deki dosyalarına nasıl erişebileceğine dair soru sormuştu bunu cevaplarken bir konu halinde açarsam diğer bilmeyen arkadaşlar içinde iyi olacağını düşündüm. Bu anlatacağım yöntemle telefonumuzu daha verimli kullanıp birçok işlemlerimiz için bilgisayarımıza uzaktan erişerek yanına gitmeye gerek kalmadan yapabileceğiz. Neler yapılabilir diye soracak olursanız.
    1. Bilgisayardaki film müzik resim vb birçok dosyanızı telefonunuzdan görüntüleyebilir hatta gerekli bağlantı kabloları veya kablosuz olarak destekleyen bir akıllı tv niz varsa bunları televizyonunuzda görüntüleyebilirsiniz. Ben Xperia S kullanıyorum HDMI çıkışı sayesinde tv ye bağlayıp pc deki video ve resimlerime bakıyorum.
    2. Bir yere gittiğinizde yanınızda kablonuz olmadığında var olan wifi ağına bağlanıp bu ağ üzerinden telefon ile bilgisayarınız arasında dosya alıp gönderebilirsiniz. Biraz daha genişletelim benim en çok kullandığım yöntem çalıştığım otelde 18. katdan -3 katındaki ofisimdeki bilgisayarıma telefonumla çektiğim fotoğrafları vs. ofisime gelmeden atıyorum bu yöntemle yapabileceğiniz seçenekler çok.
    3. Gerisi artık tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış.
    Bu işlemi tamamen ücretsiz bir şekilde ve hiçbir ek uygulama kurmadan (windows için) bunu nasıl yapacağınızı resimlerle anlatıcam.

@Kirk Lee arkadaşımızın çözmüş olduğu kullanıcı adı ve şifre problemi için teşekkürler

quote:

Orijinalden alıntı: Kirk Lee

Arkadaşlar ben bu şekilde değil de şifreli olarak bilgisayarımı paylaşmak istiyorum. Android telefonumdaki astro file manager ve ipad'imdeki dosya yöneticileri ile kullanıcı adımı ve şifremi girerek çatır çatır ağdaki klasörlere erişebilirken, bu ES file explorer "hata sunucu bulunamadı" uyarısı veriyor
    Astro video ve müzik dosyalarını indirmeden oynatsa hiç uğraşmayacağım. Daha önce everyone paylaşım yetkisi ile ES'de şifresiz paylaşım yaptım fakat bu kullanıcı adı ve şifresi isteyen paylaşım nasıl olmalı? Yardım ederseniz sevinirim.

@longobardi
    Remote files veya remote file manager kullanıyorum genelde. Medya dosyalarını altyazılı olarak oynatabiliyor. Dts desteği de var.

Edit: Bağlantı sorununu çözdüm. aynı sorunu yaşayan olursa kullanıcı adını BÜYÜK HARFLER ile yazarak giriş yapabilir.

Not: İşlem sıralarını yazmana ne gerek vardı diyebilirsiniz fakat bu işlemleri bilmeyenlerde mutlaka vardır onlar için anlaşılabilir ve kolay olması adına yapıyorum.
    Şimdi sırasıyla aşağıdaki işlemleri yapın;
    1. Ağ ve paylaşım merkezine girin
     Android cihazınızla kablosuz olarak pc deki dosyalara erişebilme müzik video resim stream edebilme

2. Gelişmiş paylaşım ayarlarına girin

3. Paylaşım ayarlarınızı resimde gördüğünüz şekilde değiştirin.

4. Paylaşıma açmak istediğiniz klasöre veya hard diske sağ tıklayıp özelliklere girin.

5. Açılan pencerede sırasıyla bu işlemleri yapın;
    5-1 Güvenlik sekmesine gelin
    5-2 Düzenle ye basın
    5-3 Çıkan pencerede ekle ye basın
    5-4 Karşınıza gelen bölümde Everyone yazın
    5-5 Adları denetleye basın
    5-6 Tamama basın ekleyin
    5-7 Grup yada kullanıcı adları kısmından Everyone hesabını seçin
    5-8 Bu kullanıcının değiştirebileceği yetkilere istediğiniz şekilde izin verin eğerki hertürlü kontrolü telefondan yapmak istiyorsanız tümünü seçin
    5-9 Uygulaya basın
    5-10 Tamama basın
    5-11 Paylaşım sekmesine geçin

Paylaşım sekmesine geçtikten sonra
    5-12 Gelişmiş paylaşıma basın
    5-13 Bu klasörü paylaşı seçin
    5-14 İzinlere basın
    5-15 Ekle ye basın
    5-16 Everyone yazıp adnları denetleye basın
    5-17 Tamama basın
    5-18 Grup yada kullanıcı adları kısmından Everyone hesabını seçin
    5-19 Vermek istediğiniz izinleri seçin
    Bu adımdan sonra 25 e kadar sırayla uygula ve tamama basıp ilerleyin.

Windowsta yapacağımız işlem sadece bu kadar.
    Şimdi telefonunuza linkteki Es file explorer programını yükleyin. Bilmeyeniniz yoktur. Ben telefonumda sadece bu programı kullanıyorum android için en iyisi diyebilirim. Farklı program kullanmak isteyen arkadaşlar ağ kontrol özellikli bir uygulama kurmaları gerekiyor.
    Es File explorerı yüklemek için;
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.pop&hl=tr
    Programı kurduktan sonra çalıştıralım ve sırasıyla bu işlemleri yapalım
    1. Es File explorerı açın ve Lan sekmesine geçin.(Sağa sola sürükleme yöntemiyle yada menü tuşuna basıp Ağ bölümünden Lan ı seçip açabilirsiniz)
    2. Yeni ye basın

3. Sunucu kısmına bilgisayarınızın ip adresini ve paylaşıma açtığınız klasörün paylaşım adını resimdeki örnek gibi yazın yazdıktan sonra adsızı (anonim de yazabilir) seçin ve tamama basın;

Artık paylaşıma açtığımız klasöre girebiliriz.
    Birkaç önemli not;
    Dosyaların stream edilmesi, kopyalanması vb gibi işlemlerin aktarım hızı telefonunuzun, bilgisayarınızın (daha çok hdd nin) ve kablosuz ağınızın aktarım hızınıza göre değişmektedir. Mevcut sistemimde ssd disk yoktu hız açısından bir problem yaşamadım ama farkı görebilmek adına notebook um daki ssd ile birkaç aktarım yapıp erişebildiğim hızı size buradan aktarırım.
    Dosyalarınızı stream ederken genelde sorunsuz birşekilde bunu gerçekleştiriyorsunuz fakat bazen bilgisayarınızda ağ bağlantısında sorun oluşabilir bu 2 şekilde oluyor;
    1. Yüksek boyutlu bir video izlerken hızlıca ileri geri sarmaya çalışırken oluyor. Tahminimce kasılmadan dolayı ağınızda hata oluşuyor ve bağlanamıyorsunuz. Bunu ağ bağdaştırıcınızı devre dışı bırakıp tekrar açarak düzeltebiliyorsunuz.
    2. Uzun süredir birşeyler izlerken ağa ulaşamadığınızı göreceksiniz bunun sebebi windows güvenlik duvarıdır. Sebebini tam olarak bilmiyorum fakat windows güvenlik duvarınızı kapattığınızda bu sorun çözülecektir.

Şifreli kullanmak isteyenler için çözümü bulan Kirk Lee Arkadaşımıza teşekkürler.
    quote:

Orijinalden alıntı: Kirk Lee

Arkadaşlar ben bu şekilde değil de şifreli olarak bilgisayarımı paylaşmak istiyorum. Android telefonumdaki astro file manager ve ipad'imdeki dosya yöneticileri ile kullanıcı adımı ve şifremi girerek çatır çatır ağdaki klasörlere erişebilirken, bu ES file explorer "hata sunucu bulunamadı" uyarısı veriyor
    Astro video ve müzik dosyalarını indirmeden oynatsa hiç uğraşmayacağım. Daha önce everyone paylaşım yetkisi ile ES'de şifresiz paylaşım yaptım fakat bu kullanıcı adı ve şifresi isteyen paylaşım nasıl olmalı? Yardım ederseniz sevinirim.

@longobardi
    Remote files veya remote file manager kullanıyorum genelde. Medya dosyalarını altyazılı olarak oynatabiliyor. Dts desteği de var.

Edit: Bağlantı sorununu çözdüm. aynı sorunu yaşayan olursa kullanıcı adını BÜYÜK HARFLER ile yazarak giriş yapabilir.

Başka sormak istediğiniz birşey varsa yada eklemek istediklerinizi yazarsanız sevinirim. Anlatım bozukluğu veya bir yanlış anlatım varsa (belirtirseniz çok sevinirim) şimdiden hepinizden özür diliyorum.
    Birkaç işlem ekran görüntüsü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emre350z -- 19 Haziran 2015; 1:29:31 >

• Çok teşekkürler deniyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bluepower -- 1 Ocak 2014; 2:22:15 >
  • dışarıdan girilmesi mümkün mü acaba evde ki pc ye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lestet -- 1 Ocak 2014; 1:42:17 >
  • Oldu valla çok teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lestet

dışarıdan girilmesi mümkün mü acaba evde ki pc ye

Anlatıldığı gibi everyone yaparsan ağına giren herkes ulaşabilir, çok takıntılıysan bilgisayara yeni bir kullanıcı aç şifre ver sonra klasörleri paylaşırken everyone olan yerleri o kullanıcı adını yazıp paylaştır es file managerda eklerken adsızı işaretlemeden kullanıcı adı ve şifreye yeni açtığın kullanıcının adını ve şifresini gir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bluepower -- 1 Ocak 2014; 2:25:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lestet

dışarıdan girilmesi mümkün mü acaba evde ki pc ye

Dışarıdan evindeki ağınıza girebilirsiniz. Fakat bunun için modem üzerinde birkaç ayar yapılması gerekiyor. Bunun nasıl yapıldığına dair anlaşılır bir yöntem bulursam buradan aktararım sana fakat evin dışından bağlanmak hız açısından çok iyi değil evinizdeki upload hızının yüksek olması gerekir. Eğer sadece ofis dökümanları, birkaç fotoğraf küçük boyutlu dosyalar içinse 1 mbit lik upload hızı işinizi görecektir. Diğer konuda ise arkadaşımız gerekli bilgileri vermiş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bluepower

Oldu valla çok teşekkürler.

Rica ederim. İşinizi gördüyse ne mutlu bana.

• Ortalama aktarim hizi sizde kac. Bende 500kb/s yi gecmiyor. Ftp ile 1mb/s yi goruyorum oysa

• media player içinde "akış" seçeneğini bulamıyorum yardımcı olabilirmisiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Laqopa

Ortalama aktarim hizi sizde kac. Bende 500kb/s yi gecmiyor. Ftp ile 1mb/s yi goruyorum oysa

16 mbit Superonline kullanıyorum evime ulaşan hız download 15784 kbit (sn de~1.8 MB) upload 997 kbit (sn de~90~100 kb) verdiğiniz rakamlar upload değerlerimi birde kilobit mi yoksa kilobyte mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: mecnunumm

media player içinde "akış" seçeneğini bulamıyorum yardımcı olabilirmisiniz?

• ilginiz için teşekkürler. ben de bu şekilde gözüküyor ve altını üstüne getirdim bulamıyorum.
  • quote:

ilginiz için teşekkürler. ben de bu şekilde gözüküyor ve altını üstüne getirdim bulamıyorum.

Sanırım bağdaştırıcı ayarlarında medya akış seçeneği kapalı resimde orta bölümdeki medya akış seçeneğine girip açmanız gerekiyor. Açık ama yine göremiyorsanız farklı bir sıkıntı vardır demektir pc başında,değilim şuan geçince daha detaylı yardımcı olurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emre350z -- 1 Ocak 2014; 13:17:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: emre350z

quote:

Ortalama aktarim hizi sizde kac. Bende 500kb/s yi gecmiyor. Ftp ile 1mb/s yi goruyorum oysa

16 mbit Superonline kullanıyorum evime ulaşan hız download 15784 kbit (sn de~1.8 MB) upload 997 kbit (sn de~90~100 kb) verdiğiniz rakamlar upload değerlerimi birde kilobit mi yoksa kilobyte mı?

Yazdığım degerler kilobyte/saniye. Ağ baglantisinin Adsl hızı ile alakası olmaması lazım. Ag baglantisindaki Upload hizinin Ftp'den daha yavas olmasini anlayamadim. En yuksek hizi ftp sunucusu ile alabiliyorum: 1mbyte/s

• quote:

quote:

quote:

Yazdığım degerler kilobyte/saniye. Ağ baglantisinin Adsl hızı ile alakası olmaması lazım. Ag baglantisindaki Upload hizinin Ftp'den daha yavas olmasini anlayamadim. En yuksek hizi ftp sunucusu ile alabiliyorum: 1mbyte/s

benim bahsettiğimde tamamen dışarıdan bağlanma ile alakalıydı zaten. örneğin 3g ağından evdeki dosyalarına ulaşabilme konusunda söyledim burada adsl bağlantı hızın önemli. Aynı wifi ağında hızın daha yüksek olması tamamen donanımların hızlarına kalmış bir konu. Modeminin kablosuz aktarım hızı, telefonun wifi standardı (ac/bgn gibi) ve bilgisayarındaki hdd ve ethernet yada wifi kartı gibi bunların hepsi birbirine pararel bir şekilde hızlarını etki ediyor. birkaç örnek vereyim hatta; superonline fiber internet turbo buton hizmeti ile 100 mbit hıza ulaşabiliyorsun fakat bu hızın tamamını kullanman için kablolu bağlantı yapman gerekiyor sebebi wifi aktarım hızlarının kabloluya göre daha düşük olmasından dolayı burada hdd nin okuma ve yazma hızlarıda çok önemli sonuçta sen bilgisayarından bu dosyayı okuma işlemi yaparak telefonuna stream ediyorsun ki bu değerlere işletim sisteminide eklemen gerekiyor o sırada hdd yi kullanan tüm yazılımlar buna etken oluyor. buradaki linkte wifi standartlarının aktarım hızlarına bakabilirsin burdaki verilere göre aldığımız değerler makul (kendi aldığım sonuçlar üzerinden konuşuyorum) yeni nesil rooter lar ve nas cihazlarından daha yüksek hızlarda aktarım yapabilirsin ssd diskler bu konuda limitleri belirlememize yardımcı olacaktır. Şuan dışarıdayım eve geçtiğimde ssd disk ile birkaç test yapıp sonuçları buraya eklerim.

• sayın "emre35z" cevabınız için teşekkürler. baya uğraştım ama hala bir değişiklik yok bakabilirmisiniz?"medya akışını" aç aktif değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mecnunumm -- 1 Ocak 2014; 20:17:28 >
  • quote:

quote:

Hocam 480p wmv dosyalarında sorun yok ama elimdeki en ufak boyutlu 5mbps bitrate e sahip 4-5 gb lık mkv dosyalarında bile dönüyor dönüyor bir türlü başlamıyor hız yetmiyor desek dosya aktarırken 1 mb/s ile aktarıyor 5mbps 500 kb/s ye tekabül ediyor rahat oynatması lazım ama oynatıyor bir türlü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bluepower -- 1 Ocak 2014; 21:29:51 >
  • quote:

sayın "emre35z" cevabınız için teşekkürler. baya uğraştım ama hala bir değişiklik yok bakabilirmisiniz?"medya akışını" aç aktif değil.

burada ev grubu paylaşım seçeneklerine girip

buradaki seçenekleri işaretleyip ev grubunu açacaksın

bu şekilde olması lazım eğer yine olmazsa yazarsın araştırırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emre350z -- 12 Mart 2014; 0:36:57 >

• quote:

quote:

quote:

Hocam 480p wmv dosyalarında sorun yok ama elimdeki en ufak boyutlu 5mbps bitrate e sahip 4-5 gb lık mkv dosyalarında bile dönüyor dönüyor bir türlü başlamıyor hız yetmiyor desek dosya aktarırken 1 mb/s ile aktarıyor 5mbps 500 kb/s ye tekabül ediyor rahat oynatması lazım ama oynatıyor bir türlü.

İşte bunların hepsi donanımların hızına kullandığın yazılımın donanımı ne kadar kullandığına göre değişiyor. Birkaç tane ekran görüntüsü çektim 2 farklı çözünürlükte mkv birde telefonla çekilmiş 1080p videoyu ağ üzerinden oynattım hızları yavaşlamaları kullandığım oynatıcının ayarlarını ve videoların değerlerini telefonun desteklediği maksimum bitrate değerlerinide yazacağım. Şunu belirteyim ağ üzerinden 1280x528 çözünürlükte (bitrate değerini daha sonra bakıp yazacağım) 6 GB lık mkv oynattım çok akıcı bir şekilde takılmadan izledim. Yine ağ üzerinden 1920x1080 çözünürlükte 16 GB mkv oynattım mx playerda birkaç ayar yaptım bazen takılmalar oldu durdurup tekrar başlattığımda akıcı olarak oynatmaya devam ediyordu. Sonuç olarak donanımların eline baktığımız bir durum onların ne kadar hızlı ve optimize olması aldığımız kaliteyi daha üste taşıyacaktır.

• Ağ hatası ara sıra böyle bir hata verirse bu pencereyi kapatıp sayfayı yenile demeniz gerekiyor.

Ağ üzerinden kendi çektiğim videoları oynatmaya çalıştığımda genellikle bu şekilde bekletiyor.

Çözücü seçenekleri

Kendi çektiğim videoların detayları

Çözücü ayarları

Wifi hızı ve sinyal kalitesi modemin aktarım hızı 300mbps fakat telefonun 54mbps

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emre350z -- 14 Ağustos 2014; 5:54:51 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.