Şimdi Ara

İpad Mini Reitna Ekran Ghosting Ve Dead Pixel Testleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
217
Cevap
4
Favori
6.969
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    İlgili konuda tableti aldıktan sonra bu testleri fayda sağlamak amacı ile yapacağımı dile getirmiştim. İşte benim tabletimdeki sonuçlar;

Öncelikle görselleri paylaşayım;
    Ne hevesle açtım fakat sonuç hüsran.
    Sharp'ın panellerine denk geldim ve ekranım ghosting testinde "cortladı"(Bu arada ölü piksel testinde ölüye rastlamadım) ;
    Bunun üzerine geri iade için işlemlerini başlattım umarım değiştirilecek olan yeni cıhazda Sharp'ın değil de LG'nin panellerine rastlarım. Tabi cihazı kullandık iki üç gün bağlanıyor insan veresi gelmiyor fakat şimdi sorun çıkarmaya bilir fakat bir kaç yıl sonrasını bilemediğim için değiştirilmesini istedim. Sonuçta 1850 tl lik bir tablet ...

Varsa sorular buradayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RoadSing3r -- 27 Aralık 2013; 21:05:48 >

• İpad 3 deki yeşil piksel gitti ne iş neyse iyi oldu ve sağ ol hocam.

Edit:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1A7323562 -- 23 Nisan 2014; 17:05:25 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba

Ghosting testini nasıl veya hangi programla yaptınız acaba?

Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hozkara

Merhaba

Ghosting testini nasıl veya hangi programla yaptınız acaba?

Teşekkürler.

Yazıdaki ghosting testi yazıyor mavi renk ile üstüne tıkla hocam.

• Yahu istediginiz cihazla deneyin. 10 dakika ayni goruntuyu gosterse cihaz zortlar. Bu sebeple bilgisayarlar ekran koruyucu var. surekli ayni goruntuyu gosterip panel yanmasin diye. 100 kerede degisseler bu gene olacak.

• Browser probleminden dolayı mesaj iki kere gitmiş.
    Silinebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hozkara -- 27 Aralık 2013; 21:16:10 >
  • gduman G kullanıcısına yanıt
    Yazdıkların gerçeği yansıtmıyor. Bizzat izledim adamın tabletinde bende bulunan sorun yok. Link merak edersen pm atarsın geri dönerim.

• RoadSing3r kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim, dikkatimden kaçmış.
  • RoadSing3r kullanıcısına yanıt
    Degistirin tabii degistirmeyin demiyorum zaten, ama 10 dakika kullanimda ayni sey illa olacak. Siz ister gercegi yansitiyor deyin ister demeyin. Olan bu. neyse insallah yeni cihaz sizi tatmin eder.

• quote:

Orijinalden alıntı: gduman

Yahu istediginiz cihazla deneyin. 10 dakika ayni goruntuyu gosterse cihaz zortlar. Bu sebeple bilgisayarlar ekran koruyucu var. surekli ayni goruntuyu gosterip panel yanmasin diye. 100 kerede degisseler bu gene olacak.

bu panel sorunudur. ipad 2 den beri var, simdi macimde denedim ama bu sorunla karsilasmadim, ipad 2 mi bu yuzden 2 defa degistirdim, lutfen yaniltmayin insanlari

http://forum.donanimhaber.com/m_61591266/f_//tm.htm#61591266

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-9D9369ED2 -- 27 Aralık 2013; 22:54:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mbbatu

quote:

Yahu istediginiz cihazla deneyin. 10 dakika ayni goruntuyu gosterse cihaz zortlar. Bu sebeple bilgisayarlar ekran koruyucu var. surekli ayni goruntuyu gosterip panel yanmasin diye. 100 kerede degisseler bu gene olacak.

bu panel sorunudur. ipad 2 den beri var, simdi macimde denedim ama bu sorunla karsilasmadim, ipad 2 mi bu yuzden 2 defa degistirdim, lutfen yaniltmayin insanlari

Yahu kimseyi yanilttigim yok. Panel sorunu elbet olabilir, ben bundan bagimsiz bir seyden bahsediyorum. Her goruntunun kalmasi panel sorunu degildir demek istiyorum. Her sharp paneli ya da lg paneli sorunludur demek degildir bunu soylemeye calisiyorum. Yoksa bende isik sizmasindan dolayi ipad 2 yi, sariliktan dolayi ioad 3 u degistirdim daha once. Retina macbook pro'larda da bu ghosthing olayi var. apple malesef panel alimininda bu soruna bir turlu egilmiyor. Farkli saglayicilarin panel kaliteleri farkli oluyor. Bir uretim standardi malesef yok. Tekrar ediyorum, bencede degistirmeli arkadas gunu varken. Bende olsam degistiririm, ama dedigim su ki yeni gelecek olan cihazda bu durum tekrar yasanabilir buyuk ihtimalle. Zira retina ipad mini'lerin cok buyuk kismi sharp igzo panel kullaniyor. Ve igzo'da ji goruntu yonetimi sebebiyle bu durum yasaniyor. Ancak gundelik kullanimda kullaniciyi etkileyen bir durum degil zira kimse tablette 10 dakika ayni goruntu ile is yapmiyor. Hepsi bu. suclamayin yani yaniltiyor diye.

• quote:

quote:

quote:

Yahu kimseyi yanilttigim yok. Panel sorunu elbet olabilir, ben bundan bagimsiz bir seyden bahsediyorum. Her goruntunun kalmasi panel sorunu degildir demek istiyorum. Her sharp paneli ya da lg paneli sorunludur demek degildir bunu soylemeye calisiyorum. Yoksa bende isik sizmasindan dolayi ipad 2 yi, sariliktan dolayi ioad 3 u degistirdim daha once. Retina macbook pro'larda da bu ghosthing olayi var. apple malesef panel alimininda bu soruna bir turlu egilmiyor. Farkli saglayicilarin panel kaliteleri farkli oluyor. Bir uretim standardi malesef yok. Tekrar ediyorum, bencede degistirmeli arkadas gunu varken. Bende olsam degistiririm, ama dedigim su ki yeni gelecek olan cihazda bu durum tekrar yasanabilir buyuk ihtimalle. Zira retina ipad mini'lerin cok buyuk kismi sharp igzo panel kullaniyor. Ve igzo'da ji goruntu yonetimi sebebiyle bu durum yasaniyor. Ancak gundelik kullanimda kullaniciyi etkileyen bir durum degil zira kimse tablette 10 dakika ayni goruntu ile is yapmiyor. Hepsi bu. suclamayin yani yaniltiyor diye.

100 kerede degisse bunun gene olacagini siz yazmissiniz, fakat son yazinizda dediginiz gibi degisecek cihazda bu sorun olmayabilir, ilk mesajinizla alakali yorum yazdim sizinle alakali derdim yok

• quote:

quote:

quote:

quote:

100 kerede degisse bunun gene olacagini siz yazmissiniz, fakat son yazinizda dediginiz gibi degisecek cihazda bu sorun olmayabilir, ilk mesajinizla alakali yorum yazdim sizinle alakali derdim yok

Yok canim derdiniz var demedim. Evet ilk mesajim abarti olabilir ancak bu durumun yasanma ihtimali cok yuksek (sorun demiyorum bu sorun degil igzo'dan kaynakli durum) zira temel panel saglayici sharp. Bu durum ipad 2 de sizin yasadiginizla alakali degil, orada ki sorun ekranin sadece bir kisminin goruntu yenileme hizinin yavas kalmasindan kaynaklaniyordu. Bu ise panel farki. Neyse dedigim gibi umarim arkadas az sayidaki diger cihazlara denk gelir ve yeni cihaz kendisini tatmin eder.

• Öncelikce welcome to the club:)

Daha önceki başlıklarda ve özel mesaj yazışmalarımda da belirttiğim gibi bu ve başka sorunlar nedeniyle 3 tane iPad mini denedim ve hepsini iade ettim. İnatla düzgün bir makina bulmak adına yeni bir sipariş verdim yine AOS' tan.

Son söyleyeceğimi ilk söyleyeyim. Yabancı forumlarda da tartışıyoruz bu konuyu ve herkes kendine göre haklı aslında.

Argümanlar şöyle:

Ghosting e takılma diyenler:
    10 dakika sabit bir ekrana kaç kişi bakacak ki ?
    Olsa ne olur hem, 1-2 dakika kalıyor kalmıyor abartmaya gerek yok
    Kendi gözünüzde zaten bu makinadan beter ghosting oluyor, inanmıyorsan o damalı ekrana bak 1 dakika sonra duvara bak ne göreceksin :)
    Değiştir değiştir nereye kadar, bunların alayı böyle...

Ben ghosting e takılan birisi olarak şu fikri savunuyorum.
    Ghosting sorunu olmayan birden fazla makina gördüm ve forumlarda okudum.
    Bu kadar para verdiysem ve satıcı da bana memnun olmam konusunda değişim hakkı tanıdıysa ben tatmin olana kadar en iyi cihazı ararım.
    Ghosting olmayan makinayı alıp kafam rahat olur ve ben de memnun olurum.

Macbook pro retina da kullanıyorum mesela ben. Onda da aynı dertler vardı. Bu sefer LG ghosting sorunlu panel yapan taraftı. Samsung yapıyordu diğer taraftan da. Bendeki panel Samsung mesela ve sıfır hata. Muhteşem bir panel, renkleri çok iyi, hatasız mükemmel. Bir ton para verip de ghosting olan bir panel denk gelseydi cidden üzücü olurdu ki makinayı da Amerika' dan arkadaşım getirdi... AOS burada değişimi hemen yapıyor, kafamız rahat en azından.

Ben şahsen değiştirmekten yanayım.

• Bende kendi tecrübe mi yazayım. Aile fertlerine toplam 10 tane iPad mini 1 tane de air aldık.

Öncelikle air de sorun yok sıfır hata. Ama gel gelelim 10 mininin sadece 1 inde bu problem yoktu. 16, 32, 64 gb lik hepsi 3G li 9 minide problem mevcuttu. Ama 16 gblik 3G siz mini de ghostingden eser yoktu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: graphys

Bende kendi tecrübe mi yazayım. Aile fertlerine toplam 10 tane iPad mini 1 tane de air aldık.

Öncelikle air de sorun yok sıfır hata. Ama gel gelelim 10 mininin sadece 1 inde bu problem yoktu. 16, 32, 64 gb lik hepsi 3G li 9 minide problem mevcuttu. Ama 16 gblik 3G siz mini de ghostingden eser yoktu.

Çok enteresan şekilde 3G' li modellerde bu olay daha yaygın.

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1672632&page=16

Yukarıdaki linkteki konuda da bu sorunu yaşayanların çoğu 3G modele sahip. Nasıl bir bağlantı var bilemiyorum ama bende de 3 kere oldu bu sorun...

• Kardeş, ekranın sharp mı yoksa LG mi olduğunu nasıl anlıyoruz?
  • Merhaba çilekeşler,

Az önce eve geldim ve öğle vaktinde Apple'den bir paketin geldiğini söylediler.
    Merakla açtım baktım yeni ipad mini retina cihazım daha ilkini iade için almadan yenisini göndermişler. (Yaklaşık üç gün önce iadesi için işlemleri başlatım mh'yi aradım yenisini göndermişler pazartesi günü de ilk aldığım cihazı alacaklar, bu arada Samsunda oturuyorum.)
    Hevesle açtım baktım ve aynı sorun yeni cihazda da var.
    Bizimkilere dedim olmaz arkadaş geri vereceğim, bana yüzsüz diyorlar
    Tekrar değişimini isteyeceğim. Fakat büyük ihtimal part part ekran panelleri geliyor ve fabrikada ürünler işleniyor. Atıyorum 2 bin Sharp paneli geliyor sonra 3 bin LG paneli. Öyle gösteriyor ki ikinci cihazımda da Sharp'ın panellerine rastladım. Normalde Sharp'ın mini retina üretimindeki ekran panel oranı %40 Lg'nin ise %60 dır.(DH haberlerini inceleyebilirsiniz)
    Resimlere geçelim;
     İpad Mini Reitna Ekran Ghosting Ve Dead Pixel Testleri İpad Mini Reitna Ekran Ghosting Ve Dead Pixel Testleri İpad Mini Reitna Ekran Ghosting Ve Dead Pixel Testleri İpad Mini Reitna Ekran Ghosting Ve Dead Pixel Testleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RoadSing3r -- 28 Aralık 2013; 18:14:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ilkersonmez

Kardeş, ekranın sharp mı yoksa LG mi olduğunu nasıl anlıyoruz?

Mini Retina'nın ekranında Sharp'ın panelleri sorun yaratıyor, eğer cihazında ghosting sorunu yok ise o LG Display'in ürettiği paneldir.
  • HeliTeknik kullanıcısına yanıt
    Dostum büyük ihtimal bunlar part part işleniyor fabrikalarda.
    Diyelim o gün içerisinde tamamlamaları gereken 5 bin 3G'li cihaz vardı ve ellerinde o sıra Sharp'ın panelleri bulunuyordu. Ver yansın gitisn üretmişler demek ki. Şimdi üçüncü cihazı isteyince büyük ihtimal benim yine Shap'ın panellerine sahip bir cihazla karşılaşma ihtimalim yüksek. Aradan zaman geçse LG ile karşılaşma şansım artıyor diye düşünüyorum.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.