Şimdi Ara

McLaren, araçlarında cam sileceği yerine ultrasonik güç alanı kullanmayı planlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
696
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• McLaren, araçlarında cam sileceği yerine ultrasonik güç alanı kullanmayı planlıyor

Günümüz otomotiv endüstrisinin olmazsa olmaz bileşenlerinden birisi olan cam sileceği, ünlü otomotiv üreticisi McLaren'in yeni nesil araçlarında yerini daha farklı bir teknolojiye bırakabilir. 

Bilindiği gibi cam silecekleri cama yapışan her türlü pisliği temizlerken, yağmur, kar gibi hava olaylarında görüşün açık kalmasını sağlayarak hayati bir görev yerine getiriyor. Cam silecekleri özellikle ön cam veya rüzgarlık kısmı için çok büyük önem arz ediyor.

McLaren, daha etkili ve hızlı müdahale etmek adına cam sileceklerinin yerini ultrasonik güç kalkanına devretmeyi planlıyor. 

Ultrasonik titreşim teknolojisi halen geliştirme aşamasında olsa da McLaren şimdiden bazı patentleri için başvuruda bulunmuş durumda. Bu teknolojide dalgalar halinde yayılan ultrasonik titreşimler cama gelen toz ve suyu atabiliyor. Boyut ve zamanlama ayarı yapılabildiği için de her boyutta nesne camdan uzaklaşıyor. Ayrıca titreşimlerin oluşturduğu ısı buzu ve karı da eritebiliyor. 

McLaren daha da ileri giderek lokal dalgalanma yapmayı planlıyor. Lokal dalgalanmada camın çevresine yerleştirilen sensörler sonar gibi tozun yerini algılıyor ve temizlenene kadar bu bölgeye daha şiddetli titreşimler gönderiyor. 

McLaren'in bu teknolojiyi ne zaman hayata geçireceğine dair bir bilgi yok. Ancak şimdiye kadar firmanın öncülük ettiği pek çok teknolojiye bakıldığında bunun da gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor. 

Kaynak:http://www.pocket-lint.com/news/126036-mclaren-to-replace-windscreen-wipers-with-an-ultrasonic-force-field

• McLaren ise yapar..

• arabayı yıkamak gerekmez silecekde koymazlar bunun sayesinde

• uzay eriği

• mclaren alacaklar yaşadı silecek eskime gibi sorunları olmayacak 2-3 yılda bir silecek değiştirmeyecekler

• Bu buhar makinalarıda öyle evde kullanılan ses dalgasıyla suyu buhara çeviriyor

• arabam olsun da varsın camına yağmur yağsın...

• Işıklarda duran arabaları, cama su fışkırtarak gazeteyle silmeye çalışan çocukları işlerinden edeceksin McLaren! Çok ayıp!

• Bana çok komik gelmiştir günümüzdeki cam silecekleri, tamam en etkili ve tasarruflu çözüm ama milyon dolarlık arabaların ön camında mekanik kol gidip geliyor sanki birtek o ilkel kalmış gibi.
  • Alin bunda silecek de yok on cam da.renault spider 1996-1999 arasi 1800 adet uretildi.

http://betterparts.org/photo/renault-spider-09.html

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • mclaren olsun camını ben ellerimle silerim

• quote:

Orijinalden alıntı: bellair

mclaren olsun camını ben ellerimle silerim

Mclaren olsun o camı yalarım
  • Arabayı komple bu teknoloji ile yapsınlar. Artık arabalar kirlenmez bunun sayesinde. :D

• Acaba ne zaman camın iç tarafını tamamen ekran yapıp dış tarafına olan bağımlılığı bitirecekler merak ediyorum.

• Yok artık Lebron..

• bi ss de ki araca bak bir de sahine bak,sileceksiz sahin veya dogan vb. düsünemiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu adamlar yapar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sonunda pazar günü eziyetini bitirecek bir teknoloji.

• Bundan sonraki arabamda tercihimi mclarenden yana kullanacağım. İyi oldu bu haber. Kararsız kalmıştım mclaren, ferrari, lamborghini arasında.

• quote:

Orijinalden alıntı: camoka5

Bundan sonraki arabamda tercihimi mclarenden yana kullanacağım. İyi oldu bu haber. Kararsız kalmıştım mclaren, ferrari, lamborghini arasında.

ben de golf ile astra arasında kalmıştım.geçen ay silecekleri yenilemiştim.bu haber ilaç gibi geldi.sonraki tercihim mclaren olacak
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.