Şimdi Ara

Cemaat - Siyaset (526. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11.327
Cevap
53
Favori
242.477
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 524525526527528
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye tek partili (CHP) hayattan çok partili demokrasiye 1950 seçimleriyle geçmişti. İşte bu seçimlerde Demokrat Parti (DP), halktan yüksek oy almış, Celal Bayar Cumhurbaşkanı, Adnan Menderes de Başbakan seçilmişti.

Menderes zengindi.

Toprak ağasıydı.

Ege’de çiftlik sahibiydi, “özel girişimciliğin gelişmesini” savunan programla halktan oy istemişti. O sırada Türkiye’de, Musevi, Rum, Ermeni tüccarlar dışında özel girişimci yok gibiydi. Bugünkü Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç, daha yeni yeni “bakkallıktan şirketleşmeye” adım atıyor, bugünkü Sabancı Holding’in kurucusu Hacı Ömer Sabancı ise Adana’da hamallıktan henüz kurtulmuş, “pamuk kütlüsünden çırçır fabrikası kurmaya” daha yeni adım atıyor, bugünkü Eczacıbaşı Holding’in kurucusu Nejat Eczacıbaşı, henüz İzmir’de babadan kalma eczanesinde “balık yağını şişeleyip” satıyordu.

O yıllar böyleydi.

Yeni iktidar DP ve onun lideri Başbakan Adnan Menderes, devletin, ekonomik hayattan yavaş yavaş elini çekmesi ve özel iş kuranları desteklemesi gerektiğini savunuyor; “her mahallede 1 milyoner yaratan” toplum olmamızı destekliyordu.

Menderes’in oğulları vardı.

Üç oğlu...

Birinin adı Yüksel Menderes’ti, o da yurtdışında okumuş, ülkesine dönmüştü. Köklü bir aileden gelen kendi yaşıtı bir arkadaşı ile o yılların en kârlı sektörü sayılan “ithalat-ihracat” alanında bir şirket kurmayı planlamışlardı.

Fizibilite yapılmıştı.

Yüksel Menderes, babası Başbakan Menderes’e ticarete gireceğini ve planını anlattı. Menderes oğlunu dinledi ve ondan 2 saat izin istedi.

2 saat sonra gel.

Sana fikrimi söyleyeceğim.

2 saat sonra oğlu Yüksel Menderes’e Başbakan Adnan Menderes; “Oğlum sen ve arkadaşın bu kuracağınız şirkette her şeyi yasalara, kurallara, ahlaka uygun, düzgün yapsanız dahi halkın gözünde Menderes alıp, Menderes satmış olacaksınız. Ben, Başbakan olduğum sürece senin ticarete girmene izin veremem” dedi.

Menderes almak.

Menderes satmak.

Ne demek baba?

Şu demek oğlum:

Baban Başbakan Adnan’ın Menderes soy ismini taşıdığın için senin şirketine her yerde kolaylık gösterebilirler; limanlarda, gümrüklerde, giriş kapılarında öncelik verebilirler, döviz tahsisinde, döviz transferinde, ithal izni almada, tahsis kullanmada, devlete mal satmada, iktidara şirin görünmek için senin şirketini kayırabilirler, özel kişiler de bana yaklaşmak için senin şirketin üzerinden ithalat ya da ihracat yapmayı deneyebilir.

Baba Başbakan!

Kararlıydı.

Oğlunu ikna etti.

Oğlan, şirket kurmaktan vazgeçti, Belgrad Türk Büyükelçiliği’nde katip oldu. Bu olay 1953 yılında yani 44 yıl önce yaşandı. Şimdi olaydan ders çıkartarak; şimdiki Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, hiç değilse, oğlu Burak Erdoğan’a, “Oğlum 2.5 milyona gemi almak için 500 bin dolar banka kredisi almışsın. Bu 500 bin doları sana hangi banka, hangi vadeyle ve yüzde kaç faizle verdi?” diye sorması ve cevabını halka açıklaması gerekmez mi?

http://haber.gazetevatan.com/0/113806/4/yazarlar linkindeki yazıyı noktasına dokunmadan buraya kopyaladım.

Makale eleştirisel olmasına rağmen ilk geminin nasıl alındığı hakkında genç arkadaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla buraya taşıdım. Yapılan etik midir? değildir. Ancak hırsızlık neresindedir. 2007 yılları denizcilik sektörü için kriz yılları olup gemiler 1/3 fiyatına kadar düşmüştü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Wayne

quote:

Orijinalden alıntı: sonkurt

quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

şu konuya yazdığım mesajlara acıyorum (klavyenin aşınan tuşlarına dahi acıyorum)

bazı mesajlar delilleri ile gerçeği gösterirken ,savunmaya çalışanların tek bildiği paralel ???

bunları başa kim getirdi diyorsun, cevap yok

bu çıkan paralar nedir ,nereden gelmiştir ,nereye gidecekti diye soruyoruz ,cevap yok

sanki buradakiler fg. ni savunuyormuş gibi aleyhte mesaj yazan herkese havuz medyasının fg. hakkındaki haberleri getirilip savunulmaya çalışılıyor ,yahu kardeşim Türkçe anlamıyor musunuz ,bize ne fg. den siz sorduğumuz sorulara cevap verin ,ama cevap verirken kraldan çok kralcı olacaksanız o cevap sizin olsun

bir gemi alımı bile sanki memurun toki den ev alması gibi normal karşılanılıyor ya ,işte buna sadece gülüyorum :)

gözleri vardır ,görmezler

kulakları vardır ,duymazlar

idrak edecek kalpleri vardır ,idrak edemezler

Buraya yazılan mesajlar cemaat ve siyaset üzerine ise neden cemaat hakkında yazıyorsunuz diyemezsiniz. Çünkü konu başlığı Cemaat ve siyaset. Yok burası sadece muhaliflerin yazdığı yer ise biz gidelim.
    Diğer sorularınıza zaman içinde sürekli olarak dilimin döndüğü sürece cevap verildi/verdim.

Gemi alımı konusunda çok kolay olduğunu yazdım. Çünkü bu işler paraya değil kredibiliteye bakıyor.TOKİ'den ev almak daha zor. Mühim olan parayı geri ödeyebilmekte. Bu forumda üyelerden birinin gemisi olanı biliyorum.

son yazdıklarınız çok doğru anlamayana, anlaması için yüksek müsaadelerinizle sizden kopyalıyorum.

gözleri vardır ,görmezler

kulakları vardır ,duymazlar

idrak edecek kalpleri vardır ,idrak edemezler

Tanesi 20 milyon $ olan gemilerin alımının tokiden ev almaktan daha kolay olduğunu iddaa ediyorsunuz.Tamam iktisat mezunu olmak zorunda değilsiniz ama bunu köydeki adama sorsam o bile kafa mı buluyorsun benle der.Savuncam diye yapmadığınız çarpıtma kalmadı.Bilal ve Burakın toplamda 15 gemisi var.Gemilerin değeri 180 milyon €uroya yakın.Yapmayın etmeyin.Bu işler bu kadar kolay mı.Yapılan yolsuzluklar zaten ortada.Rızanın çerez olarak verdiği rüşvetler 500 bin dolardan başlıyor.Gerçi artık kime ne anlatıyorsak.İşin garibide ne hikmetse başbakan ve kabinedeki bakanların çocuklarının hepsi ticarete atılmış ve trilyonlarca parayla oynuyorlar ve bunu seçmenleri normal karşılıyor.800 binlik saate laf demeyenler neden bunada laf desin ki.

Size yazdım/sildim. Ancak kırmadan Ticaret kafasının nasıl olacağını anlatmanın yolunu bulamadım. Ticaret yapmak için iktisatçı olmaya gerek yok. Cebinizde 25.000 liranız varsa, kredibiliteniz yüksekse ben size 250.000 liralık iş makinesi alayım. Ancak dediğim gibi makineyi karlı bir şekilde çalıştırıp borçlarınızı ödemeniz önemli.
  • Gemisi olan üyeyi aradım buldum. Mesaj linkihttp://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=83490607
    Buda yazdıkları Giderim 2 ortak bulurum 1 milyona 3000 tonluk nehir tipi kuru yuk gemisi alirim. İskenderiye ukrayna arasinda mekik dokutur 2 senede parasini cikartirim.

Ticaret kafası budur.
  • sonkurt kullanıcısına yanıt
    Sen gemi nereden nasil alinir biliyor musun, ben bilmiyorum. bir de bankaya gidip bana bir gemilik kredi verir misiniz der misin, sonucu videoya cekerek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nasıl ki Akp-Cemaat birlikteliği ile eskiye dönük olaylar yargılandı ya da yargılanıyor ileride bu olaylar da yargıya intikal edecek.

Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır

• baya bi tape çıkmış.ancak adamlar çıkıp ben yaptım deseler de kimse inanmayacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pelerinli

Sen gemi nereden nasil alinir biliyor musun, ben bilmiyorum. bir de bankaya gidip bana bir gemilik kredi verir misiniz der misin, sonucu videoya cekerek.

bizim peder 1. dereceden devlet memuru ve 4000 TL lik bordo ile 90.000 hazır nakitin üstüne + 45.000 TL ev kredisi çekeceği zaman 5 banka gezmiştik. en son vakıfbanktan alabildik ondada araya tanıdık banka müdürü falan sokmuştuk. diğer 4 tanesi kredi vermedi

25.000 Tl nakit ile 250.000 TL lik kredi veren banka mermiye kafa atıyordur yada risk budur diyordur
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bundeskanzler

quote:

bizim peder 1. dereceden devlet memuru ve 4000 TL lik bordo ile 90.000 hazır nakitin üstüne + 45.000 TL ev kredisi çekeceği zaman 5 banka gezmiştik. en son vakıfbanktan alabildik ondada araya tanıdık banka müdürü falan sokmuştuk. diğer 4 tanesi kredi vermedi

25.000 Tl nakit ile 250.000 TL lik kredi veren banka mermiye kafa atıyordur yada risk budur diyordur

Daha önce yazdım toki'den ev almak daha zor diye, Sizde bunu destekler mesaj yazmışsınız. Tüketici kredileri ile Ticari krediler birbirlerinden farklıdır. Çünkü Ticaretin geliştirilmesi ve istihdam yaratılması babanızın ev almasından daha önemlidir. Ayrıca leasing(finansal kiralama) hizmeti alarak vergiden de avantajlı duruma geçebilirsiniz.
    Bu arada babanızın durumu da ilginçmiş. Sanırım çok kısa vade kredi çekmek istediniz yada geriye dönük beş yıl içinde takibi var.

Not: Peder değil baba olacaktı herhalde diliniz sürçtü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sonkurt -- 17 Nisan 2014; 17:54:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: montevo

baya bi tape çıkmış.ancak adamlar çıkıp ben yaptım deseler de kimse inanmayacak.

İnanmayacak degil, kendince bir cikarini bulacak (sonkurt ve bir ustteki mesaji), hic olmadi kafasini kuma gomecek sadece soylenenleri aktaracak, bakti takilmiyor bir daha bir daha yazacak ki baskin sesin o olmasiyla vicdani rahatlayacak (anadolulu1 ve ceza almayan tekrarlanan mesajlari)

• quote:

Gemisi olan üyeyi aradım buldum. Mesaj linkihttp://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=83490607
    Buda yazdıkları Giderim 2 ortak bulurum 1 milyona 3000 tonluk nehir tipi kuru yuk gemisi alirim. İskenderiye ukrayna arasinda mekik dokutur 2 senede parasini cikartirim.

Ticaret kafası budur.

3000 tonluk gemi? Bu mesajı yazan işi de bilmiyormuş 3000 grt olacak ki bu tonajdaki gemiye kim iş verir ki? Denizcilikte son yıllarda bir sürü standart getirildi öyle 50 senelik gemiyle kolay kolay iş yapamıyorsun.
  • Işık Koşaner ve çevresi askeri karargahta dinlenirken ses etmeyip askerin de sorunlarını görüyoruz ne güzel yav diyenlerin şimdi devletin sırları diye dolanmasi garip

Daha da garip olanı o dinlemeyi yapanla bunları yapan aynı ekip.

• Yahu bu cemaati çok seviyorduk biz milletçe. Ne oldu bize böyle
  • Cemaat bir dönem adına paralar bastırılan, etkinliklerine olimpiyat stadı tahsis edilen, en müslüman gruptu.

ama dünya lideri rte'ye komplo kurdular, yoksa zinhar, asla rte onların devlette kadrolaşmasına izin vermezdi.
    velhasıl rte onlara iyi niyetle yaklaştı ama(!) ama tabi onlar oyuna getirdi, rte çok safmışız dedi ve işin içinden sıyrıldı.

yok olmuyor, 5 dakikalığına bir akp'li gibi davranmaya çalıştım ama yok kılıf bulunamıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bundeskanzler

Cemaat bir dönem adına paralar bastırılan, etkinliklerine olimpiyat stadı tahsis edilen, en müslüman gruptu.

ama dünya lideri rte'ye komplo kurdular, yoksa zinhar, asla rte onların devlette kadrolaşmasına izin vermezdi.
    velhasıl rte onlara iyi niyetle yaklaştı ama(!) ama tabi onlar oyuna getirdi, rte çok safmışız dedi ve işin içinden sıyrıldı.

yok olmuyor, 5 dakikalığına bir akp'li gibi davranmaya çalıştım ama yok kılıf bulunamıyor.

benim gibi eski akp. li bile kılıf bulamıyorsa sen hiç bulamazsın

ya biz eskiden demirele kızardık ama o bile itiraf edip "vedimse vedim" diye posta koyuyordu ,bunlar ezberlemişler, cemaat+paralel kelimelerini hiç durmadan tekrarlıyorlar

papağan olsa bu kadar tekrardan sıkılırdı

işin ilginci suç isnat edilenler bir şey yapmaz iken taraftarları müthiş bir mücadele veriyor

ey Allah'ım daha neler göreceğiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: C-3PO

Işık Koşaner ve çevresi askeri karargahta dinlenirken ses etmeyip askerin de sorunlarını görüyoruz ne güzel yav diyenlerin şimdi devletin sırları diye dolanmasi garip

Daha da garip olanı o dinlemeyi yapanla bunları yapan aynı ekip.

daha önce ki mesajımda söylediğim gibi "aga ya her şey serbest"

hatta peygamber veya daha üstü gibi vasıflar verilen birisi dinlenir mi ?

başbakan ne diyor ?

siz başbakanı dinleyemezsiniz

vay canına başbakan olunca ne olunuyor onu anlayamadım ,hem milletin temsilcisiyim diyeceksin ,hemde millet adına sorgulama+yargılama yapan hukuk sistemini tanımayacaksın ,var mı böyle bir demokratik ülke ?

eskiden askerleri siyasete karışıyorlar diye eleştiriyorduk ama bunlar onu bile geçti

artık Atatürk'ün adı bile anılmıyor ,varsa yoksa rte (eskiden temcid pilavı gibi sürekli Atatürk diyen chp bile sustu)

Allah sonumuzu hayır etsin
  •  Cemaat - Siyaset
  • quote:

Cemaat - Siyaset

Gezi parki konusunda bunu diyor musun peki? Ya da diger protestolar?

• Baslik: Gülen örgütü Türkiye aleyhine lobi yapıyor

Soru: 24 Nisan geliyor ve önümüzdeki hafta yine Türkiye'nin geleneksel gerilim noktalarından bir tanesi, bir konu yine gündeme gelmiş olacak. Fetullah Gülen örgütü ile hükümet arasındaki gerilim nedeniyle Amerika'da Türkiye karşıtı faaliyetlerde bulundukları söyleniyor. Gülen örgütünün orada ne gibi lobi faaliyeti yapıyorlar?

Cevap:
    Gülen cemaatinin Ermeni tasarısı ile ilgili Türkiye'nin pozisyonunun altını oyan bir lobi faaliyeti yürütüyor mu yürütmüyor mu bunu bilmiyorum. Yürüteceğini sanmıyorum çünkü bu sadece AK Parti'nin meselesi değil, milli bir mesele. Ve eğer cemaat böyle bir meselede Amerikan Kongresi'nde Türkiye'nin elini zayıflatan bir çaba içine girerse kendi meşruiyetine darbe vurmuş olur. Kongre bünyesinde Kongre üyeleri için araştırma yapıp raporlar yazan bir departman var. Onun Türkiye masasından bir yetkiliyle görüştüm bir ay kadar evvel. Onun bana söylediği şu: Daha sonra Sayın Dış İşleri Bakanı da benzer bir şey söyledi, ''Kongrede Gülen cemaati AK Parti karşıtı bir lobicilik faaliyeti yapıyor. Kongre üyelerini Obama yönetimine bir mektup yazıp Türkiye'nin demokratikleşme yolundan çıktığını, AK Parti hükümetinin, Başbakan Erdoğan'ın otoriterleşme eğilimi gösterdiğini ve bunun Amerika'nın bölgedeki çıkarlarını sekteye uğratacağını, Obama yönetiminin Erdoğan hükümeti karşısında net bir tavır alması yönünde zorluyor'

Cevap:http://www.sabah.com.tr/Gundem/2014/04/18/gulen-orgutu-turkiye-aleyhine-lobi-yapiyor?paging=4

Baslik nedir cevap nedir? Nasil bir algi yonetimidir? Kadin bilmiyorum diyor, basliga bakinca sanki Ermeni tasarisinida cemaat yaptirdi Amerika senatosuna, Ermeni tasarisina baglayan medya nasil bir mantik yuruttugunu yorumlamayan varmi? Hukumete yapilan sikayetlerin devlete yapilmis gibi algi yaratmak ve Ermeni tasarisini da cemaate yuklemek yuh yani... Hep magdur hep magdur cemaaet olmasa kime yukleyeceksiniz bu suclamalari onu merak ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zycoz

Baslik: Gülen örgütü Türkiye aleyhine lobi yapıyor

Soru: 24 Nisan geliyor ve önümüzdeki hafta yine Türkiye'nin geleneksel gerilim noktalarından bir tanesi, bir konu yine gündeme gelmiş olacak. Fetullah Gülen örgütü ile hükümet arasındaki gerilim nedeniyle Amerika'da Türkiye karşıtı faaliyetlerde bulundukları söyleniyor. Gülen örgütünün orada ne gibi lobi faaliyeti yapıyorlar?

Cevap:
    Gülen cemaatinin Ermeni tasarısı ile ilgili Türkiye'nin pozisyonunun altını oyan bir lobi faaliyeti yürütüyor mu yürütmüyor mu bunu bilmiyorum. Yürüteceğini sanmıyorum çünkü bu sadece AK Parti'nin meselesi değil, milli bir mesele. Ve eğer cemaat böyle bir meselede Amerikan Kongresi'nde Türkiye'nin elini zayıflatan bir çaba içine girerse kendi meşruiyetine darbe vurmuş olur. Kongre bünyesinde Kongre üyeleri için araştırma yapıp raporlar yazan bir departman var. Onun Türkiye masasından bir yetkiliyle görüştüm bir ay kadar evvel. Onun bana söylediği şu: Daha sonra Sayın Dış İşleri Bakanı da benzer bir şey söyledi, ''Kongrede Gülen cemaati AK Parti karşıtı bir lobicilik faaliyeti yapıyor. Kongre üyelerini Obama yönetimine bir mektup yazıp Türkiye'nin demokratikleşme yolundan çıktığını, AK Parti hükümetinin, Başbakan Erdoğan'ın otoriterleşme eğilimi gösterdiğini ve bunun Amerika'nın bölgedeki çıkarlarını sekteye uğratacağını, Obama yönetiminin Erdoğan hükümeti karşısında net bir tavır alması yönünde zorluyor'

Cevap:http://www.sabah.com.tr/Gundem/2014/04/18/gulen-orgutu-turkiye-aleyhine-lobi-yapiyor?paging=4

Baslik nedir cevap nedir? Nasil bir algi yonetimidir? Kadin bilmiyorum diyor, basliga bakinca sanki Ermeni tasarisinida cemaat yaptirdi Amerika senatosuna, Ermeni tasarisina baglayan medya nasil bir mantik yuruttugunu yorumlamayan varmi? Hukumete yapilan sikayetlerin devlete yapilmis gibi algi yaratmak ve Ermeni tasarisini da cemaate yuklemek yuh yani... Hep magdur hep magdur cemaaet olmasa kime yukleyeceksiniz bu suclamalari onu merak ediyorum.

havuz medyasını ciddiye alma boş ver.
  • quote:

quote:

Cemaat - Siyaset

Gezi parki konusunda bunu diyor musun peki? Ya da diger protestolar?

Gezi parkında kamerayı tutan kimdi. Görsel medya ; BBC, CNN, REUTERS. Sosyal Medya; Twitter, youtube. Protestolar gezi parkının yıkılmasına ve buraya avm yapılmasına karşı idi. Gerçek ise 3 köprü yapılmasın, havaalanı yapılmasın, kanal İstanbul yapılmasın. Yazılı, görsel ve sosyal medyanın hedefi ne idi ?

Cumhuriyet mitingleri> cumhurbaşkanlığı seçimleri > Hedef Hükümet

Gezi olayları > yerel seçimler > Hedef hükümet

? > Cumhurbaşkanlığı seçimleri > ?
    ? > Genel Seçimler > ?

Soru işaretlerini hep beraber dolduracağız.
  • 
Sayfa: önceki 524525526527528
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.