Şimdi Ara

Aküye tam şarj ne kadar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
516
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2 hafta önce mersine gitmiştim. Şans bu ya tam oradayken motor arıza lambası yandı, hemen çektim servise güncelleme varmış onu attılar. Akünün şarj seviyesi çok düşmüş dediler ( 1 ay kadar yatmıştı) getir bir gece biz buna tam şarj basalım dediler 7-8 saat sürüyor dediler. Ancak okula dönmem gerekiyordu hatay'a döndüm. Burda yakın olan bir araba tamircisi var. Araba sabahlarıda zor çalışıyor olunca dedim bir gideyim sorayım. 3 saatte şarj ederiz 15 liranı alırım dedi. Açıkçası bana çok geldi o yüzden oraya bırakmadım. Ama gerçek ederi nedir? bir de kaç saat şarj edilmesi gerekiyor ?

• Aku tam bosaldiktan sonra arac ile sarj edilmesi uygun degildir kesinlikle akunun disaridan tam sarj olmasi gerekir aksi takdirde akunun omru kisa surede biter sarj tutamaz hale gelir. Akunun sarj suresi sarj etmede kullanilan redresorun kapasitesine baglidir. Dusuk amperli bir redresorle akuyu daha uzun saatte sarj ederken yuksek amperli redresorle akuyu daha kisa surede sarj edebilirsiniz. Aracinizda nasil bir tip aku var bilmiyorum fakat bir akunun omru 4-5 yil kadardir. Eger 4-5 yili gecmisse akuyu degistirmenizi ve kuru tip (bakimsiz aku) almanizi tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 4Marilyn

Aku tam bosaldiktan sonra arac ile sarj edilmesi uygun degildir kesinlikle akunun disaridan tam sarj olmasi gerekir aksi takdirde akunun omru kisa surede biter sarj tutamaz hale gelir. Akunun sarj suresi sarj etmede kullanilan redresorun kapasitesine baglidir. Dusuk amperli bir redresorle akuyu daha uzun saatte sarj ederken yuksek amperli redresorle akuyu daha kisa surede sarj edebilirsiniz. Aracinizda nasil bir tip aku var bilmiyorum fakat bir akunun omru 4-5 yil kadardir. Eger 4-5 yili gecmisse akuyu degistirmenizi ve kuru tip (bakimsiz aku) almanizi tavsiye ederim.

valla arabayı alalı 3 ay oldu yaklaşık sıfır almıştım. Akünün üstünde alfa romeo lancia falan yazıyor araçla beraber gelen orijinal akü. Tam boşaldığını sanmıyorum ama anlamadığım daha önce benzinli arabamda böyle sıkıntı olmazdı. Dizelin yada start stopun mu etkisi var yoksa alternatör mü iyi şarj basmıyor akü mü kötü anlamış değilim. Şimdi benim merak ettiğim 15 lira uygun bir fiyat mı ve aküyü tam şarj etmeli miyim? sabahları marşa uzun basmadan çalışmıyor çünkü? (sabah soğuğunda etkisi vardır)

Teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: dusau

quote:

Aku tam bosaldiktan sonra arac ile sarj edilmesi uygun degildir kesinlikle akunun disaridan tam sarj olmasi gerekir aksi takdirde akunun omru kisa surede biter sarj tutamaz hale gelir. Akunun sarj suresi sarj etmede kullanilan redresorun kapasitesine baglidir. Dusuk amperli bir redresorle akuyu daha uzun saatte sarj ederken yuksek amperli redresorle akuyu daha kisa surede sarj edebilirsiniz. Aracinizda nasil bir tip aku var bilmiyorum fakat bir akunun omru 4-5 yil kadardir. Eger 4-5 yili gecmisse akuyu degistirmenizi ve kuru tip (bakimsiz aku) almanizi tavsiye ederim.

valla arabayı alalı 3 ay oldu yaklaşık sıfır almıştım. Akünün üstünde alfa romeo lancia falan yazıyor araçla beraber gelen orijinal akü. Tam boşaldığını sanmıyorum ama anlamadığım daha önce benzinli arabamda böyle sıkıntı olmazdı. Dizelin yada start stopun mu etkisi var yoksa alternatör mü iyi şarj basmıyor akü mü kötü anlamış değilim. Şimdi benim merak ettiğim 15 lira uygun bir fiyat mı ve aküyü tam şarj etmeli miyim? sabahları marşa uzun basmadan çalışmıyor çünkü? (sabah soğuğunda etkisi vardır)

Teşekkür ederim.

Bilgilendirmeniz icin tesekkurler.
    Alfa Romeo akuyu servisine gidip garanti kapsami dahilinde sarj ettirebilirsiniz. Ayrica sarj dinamosu ile ilgili bir sorun var mi akunun neden bosaldigini inceletebilirsiniz. Sanayiye gidip araciniza akunuze zarar vermeyin.

• quote:

quote:

quote:

Teşekkür ederim.

Alfa Romeo akuyu servisine gidip garanti kapsami dahilinde sarj ettirebilirsiniz. Ayrica sarj dinamosu ile ilgili bir sorun var mi akunun neden bosaldigini inceletebilirsiniz. Sanayiye gidip araciniza akunuze zarar vermeyin.

hocam dediğim gibi araba sıfır ama bulunduğum ilde servis yok. araç Lancia bu arada alfa değil. Zaten servis garanti kapsamında şarj edecekti mersindeyken ama vakit yoktu. Birde servisin yeri çok tersti benim eve göre o yüzden bırakmamıştım yani arabayı inceleyip bir sorun yok demişlerdi ve sadece güncelleme atmışlardı birde aküye tam şarj lazım demişlerdi.
    Sonuçta yapılacak olan basit bir işlem değilmi ? Bu arada sanayi değilde oto tamircisi var genelde elektrik işlerinden anlıyor. Eskiden vw servisinde çalışmış adam. Yani yakın olması nedeniyle arabayı bırakacağım yürüme mesafesinde hem okula hem evime.Şuanda ben antakyadayım en yakın yetkili servis gaziantepte ya da Mersinde. Yani böyle küçük bir iş içinde servise gitmek istemiyorum. Birde uzun süren bir işlem olması nedeniyle orada beklesen beklenmez eve toplu taşımayla bir buçuk saat arabayla 15-20 dakika.

Yani özetle; tam şarj yapmam gerekir mi, yapmazsam ne gibi sıkıntı olur. Bu iş basit bir iş değil mi yani orası altından kalkamaz derseniz gidip bulunduğum ildeki fiat servisine göstereyim ama bu da benim için zahmetli olacaktır. sıfır akü 135 lirayken tam şarjın 15 lira olması bana çok geldi. Ama yürüme mesafesinde olduğu için arabayı bırakıp dolmuş-otobüs masrafı gidip gelirkenki yaktığın mazotla gene aynı kapıya çıkacaktır diye düşünüyorum.

ilginiz için teşekkürler.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Teşekkür ederim.

hocam dediğim gibi araba sıfır ama bulunduğum ilde servis yok. araç Lancia bu arada alfa değil. Zaten servis garanti kapsamında şarj edecekti mersindeyken ama vakit yoktu. Birde servisin yeri çok tersti benim eve göre o yüzden bırakmamıştım yani arabayı inceleyip bir sorun yok demişlerdi ve sadece güncelleme atmışlardı birde aküye tam şarj lazım demişlerdi.
    Sonuçta yapılacak olan basit bir işlem değilmi ? Bu arada sanayi değilde oto tamircisi var genelde elektrik işlerinden anlıyor. Eskiden vw servisinde çalışmış adam. Yani yakın olması nedeniyle arabayı bırakacağım yürüme mesafesinde hem okula hem evime.Şuanda ben antakyadayım en yakın yetkili servis gaziantepte ya da Mersinde. Yani böyle küçük bir iş içinde servise gitmek istemiyorum. Birde uzun süren bir işlem olması nedeniyle orada beklesen beklenmez eve toplu taşımayla bir buçuk saat arabayla 15-20 dakika.

Yani özetle; tam şarj yapmam gerekir mi, yapmazsam ne gibi sıkıntı olur. Bu iş basit bir iş değil mi yani orası altından kalkamaz derseniz gidip bulunduğum ildeki fiat servisine göstereyim ama bu da benim için zahmetli olacaktır. sıfır akü 135 lirayken tam şarjın 15 lira olması bana çok geldi. Ama yürüme mesafesinde olduğu için arabayı bırakıp dolmuş-otobüs masrafı gidip gelirkenki yaktığın mazotla gene aynı kapıya çıkacaktır diye düşünüyorum.

ilginiz için teşekkürler.

Benim aracim da sizin gibi start & stoplu ve dizel bizdeki akuler piyasada satilan siradan akuler degiller. Ben de Kurban Bayrami'nda arabayi otoparkta biraktim 15 gun kapinin onunde İstanbul'a gittim geldigimde herhangi bir sorun olmadan calismisti araba. Eger aracta bir sorun yoksa isi bilen birine akuyu sarj ettirebilirsiniz. Yeni nesil araclarda akuyu takviyesi/sarji yaparken arac calisir durumda olmalidir aksi takdirde ECU'ya zarar verebilirsiniz. Uzun sureli sarjlarda ise aku sarj icin komple sokulecekse arac uzun sure enerjisiz kalmamalidir dolayisiyla baska bir aku baglanmasi gerekir. Size tavsiyem yakin Lancia servisi yoksa bu isi baska markalarin yetkili servislerinde yaptirmanizdir.

Start & Stop Akusu

Aküye tam şarj ne kadar?

Aküye tam şarj ne kadar?

• cevap için teşekkürler;
    dün gösterdiğimde adamda aküyü söküp yerine başkasını takacağını söylemişti genede yaptırma ona mı diyorsunuz ?
  • quote:

cevap için teşekkürler;
    dün gösterdiğimde adamda aküyü söküp yerine başkasını takacağını söylemişti genede yaptırma ona mı diyorsunuz ?

Herhangi bir yetkili teknik servisten de teklif al en azindan ayni fiyatsa yetkili teknik serviste yaptirmanizi tavsiye ederim yeni aracinizi ve elektronik aksamlari riske atmayin.
  • quote:

quote:

cevap için teşekkürler;

Herhangi bir yetkili teknik servisten de teklif al en azindan ayni fiyatsa yetkili teknik serviste yaptirmanizi tavsiye ederim yeni aracinizi ve elektronik aksamlari riske atmayin.

anladım hocam sağolun.
  • Merhaba,

Arabalar, günlük kullanımda, ikinci bir aküyü de şarj edebilir mi ? .
  • Sonuç yazayım; Aküye tam şarj yapmadım, start stopu kapattım öyle kullandım. Aküye bir süre dikkat ettim ( kısa duraklamalar için kontak kapatmadım). Nedeni eğer araç yoğun kullanılmıyorsa start-stop aküyü yiyormuş. Tabii bu durumda akü kendini korumaya alıp start stop u devre dışına atıyor. Yani 50 sn duruyorsun mesela ışıkta 20 sn motoru kapatıyor 20 sn sonra araç kendi kendine çalışıyor ya da hiç devreye girmiyor. Bende Start stopu tamamen kapattım. Okula gidip gelirken günlük kullanımda kullanmıyorum. Akü'de kendi kendine şarj oldu. Ancak İmkanı olan arkadaşlara tam şarj yapmalarını öneririm. Ben buradaki tavsiye üzerine yetkili servisten başkasına götürmeme kararı aldım. Yetkili servislerede gidip gelmek sıkıntı olduğu için aracı bırakmadım. Şuan için herhangi bir sorunum yok.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.