Şimdi Ara

Asus Notebooklarda HDD den SSD ye orj. windows 8 i taşımak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
10
Favori
6.590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bu konuyu açmamızın nedeni özellikle Asus notebooklarla birlikte SSD disk alıp mevcut orj. windows 8 i SSD ye aktarıp orj. kullanıma devam etmek isteyenlere yardımcı olmaktır

*Öncelikle garanti koşullarıyla ilgili bir kaç bilgi verelim; Asus teknik servisin notebookların HDD sini çıkarıp SSD takılması konusunda bir hizmeti bulunmuyor. SSD disk takıp servise gönderilen notebooklar garanti kapsamında işlem görmüyor ama arıza yaşadığınız durumlarda takmış olduğunuz SSD yi çıkarıp eski orj HDD sini geri takıp gönderdiğinizde garanti koşullarınız geçerliliğini koruyor.

Anlatacağım işlem mevcut olan HDD nin içerisindeki orj. windows 8 imajını SSD diske aktarmak. bunun için gerekli olan tekşey min 16gb lık bir flashdisk. (32gb lık kullanımı tavsiye ediyorum, bazı fabrika imajları 16gb ı geçebiliyor)

- SSD diski değiştirmeden önce yapılacak işlemler;

1-Windows 8 kurulu olan bilgisayarımızı açıyoruz ve Asus'un sitesinden ''ASUS Backtracker'' programını indirip kurulumunu tamamlıyoruz.
    http://support.asus.com/download.aspx?SLanguage=en&p=3&s=480&m=ASUS+Backtracker&os=&hashedid=n%2fa

2-''ASUS Backtracker'' programını açıyoruz. Get Started butonuna basıyoruz.

3-Gelen ekranda ''Back up the factory recovery image'' a tıklıyoruz ve ''start'' butonuna basıyoruz.

4- Min 16gb olan flashdiskimizi yada harici harddiskimizi notebook a takıyoruz ve ''next'' butonuna basıyoruz.

5-''Start'' butonuna basarak yedekleme işlemine başlıyoruz. Takılan flashdiskte veri var ise bu işlem yapılırken bütün dosyalarınız silinir, önemli verileriniz olan harddisklerle bu işlemi yapmayınız.

6-Yedekleme işlemi sırasında bilgisayarınızda farklı işlemler yapmamanızı tavsiye ediyoruz, bu işlem süresi 20dk ile 45dk arasında sürmektedir.

- İşlem sonunda flashdiskimizi bilgisayardan çıkartıyoruz. Notebookta yer alan fabrika imajını flashdiskimize aktarmış bulunuyoruz. bu flashdiski kurulumla ilgili sorun yaşamanız yada tekrar sistem kurulumu yapmanız gereken durumlarda kullanmak üzere saklamanızı öneriyorum. saklayın diyorum çünkü o fabrika imajını Asus servis size vermez, hdd ile ilgili sıkıntı yaşadığınızda işinize yarayacaktır.

-Şimdi notebookta yer alan HDD yi çıkarabilir, satın aldığımız SSD diski notebook a takabiliriz. kuruluma geçmeden önce Windows 8 kurulu bilgisayarlarda yapılması gereken bios ayarları var.
    -SSD diski taktıktan sonra bilgisayarı açıyoruz ve bios ayarlarına geliyoruz

1-Bios ekranında ''Security'' alanına geliyoruz ve en altta ''Secure boot control'' kısmını ''Disabled'' yapıyoruz. F10 a basıp kaydediyoruz. ve tekrar bios ekranını açıyoruz.

2-Yine bios ekranında ''Boot'' alanına geliyoruz ve ''Launch CSM'' kısmını ''Enabled'' yapıyoruz. F10 a basıp kaydediyoruz.

-Bilgisayar açılırken usb flash diskimizin takılı olduğunu kontrol edin
    -Sistem otomatik olarak kuruluma başlayacaktır, herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok..
    -Sistem kurulumu yaklaşık 20dk ile 45dk arasında sürer.

Kurulum bittiğinde Orjinal Windows 8 yazılımınız SSD diskinizde kullanıma hazır hale gelecektir. Unutmayın çıkarmış olduğunuz orj. HDD yi 2 yıl boyunca saklamanız gerekiyor. Garanti ile ilgili işlemlerinizde servis bu HDD yi notebook içerisinde görmez ise garanti dışı işlem yapar..

Umarız işinize yarar bir bilgi paylaşımı olmuştur.. Keyifli forumlar..

Faruk AYDIN - Ebrar Bilgisayar

• Güzel bir anlatım, ellerinize sağlık

Alternatif olarak diskin birebir kopyasını çıkarıp(kurtarma bölümü dahil) kurulum yapmak istemeyenler teknopat'ın hazırladığı video'yu izleyebilirler. Casper isimli bir program kullanılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=NoS0yMHmGyw
  • güzel bilgilendirme işime yarayacaktır sanırım tşk.
  • Güzel bir anlatım, ellerinize sağlık
  • Bazı notebooklarda da şu şekilde olabiliyor; win8 single var ise başka bir harddisk takıp aynı yazılımı kurabiliyorsunuz. serial biosa gömülü olduğu için otomatik aktivasyon yapınca yine tanımlanıyor. bunuda deneyin derim
  • üzerindeki hdd 500gb.benim takacağım ssd 256gb.....bir sorun çıkmaz dımı?
  • bu işlemi yaparken bs ye yüklediğim programlar kopyalanmıyor degılmı....yanı fabrıkan gelen halı ıle kopyalıyoruz bs yı?
  • Elinize saglik, cogu arkadasa yardimci olacaktir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • beyler iki sorum olacak

Asus servisine gönderirken çıkan hdd yi tekrar bağlayın ssd yi çıkarın denmiş ama;
    SSD'yi bilgisayara monte ederken kasadan sökülen vidalara zarar gelmiyormu ASUS N550JV modelinde alt kapağı komple sökmeden hdd yuvasına ulaşılamıyor galiba,tornavidanın temas ettiği vidalardaki aşınmayı asus servisi farkettiğinde garanti kapsamında bırakma ihtimali yokmu?

ikinci sorum ise işletim sistemimi SSD ye kurmak istiyorum,devamlı olarak onu kullanacağımdan ve hdd yi sadece veri depolamasında kullanacağım için SSD nin mutlaka pc ye monte edilmesi gerek,peki Laptopun hdd yuvasında hem ssd hem de hdd için yer varmı? bilgisayar ile gelen 1 TB lık hdd yi harici olarak usb kablosu yardımı ile kullanırsam sarsıntılardan dolayı bad sector vs tarzı arızalar oluşmayacakmıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alpaysimsek -- 9 Haziran 2014; 16:12:43 >
  • arkadaşlar dün bu cihazı aldım. bugün ssd alacağım. 256gb ssd olarak önerebileceğiniz bir model varmı. ikinci sorum bilgisayar Windows 8 olarak geldi, Windows 8.1' e yükselttim. şimdi flash disk ile recovery almakta sorun yaşarmıyım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ebrarbilgisayar

Merhaba Arkadaşlar,

Bu konuyu açmamızın nedeni özellikle Asus notebooklarla birlikte SSD disk alıp mevcut orj. windows 8 i SSD ye aktarıp orj. kullanıma devam etmek isteyenlere yardımcı olmaktır

*Öncelikle garanti koşullarıyla ilgili bir kaç bilgi verelim; Asus teknik servisin notebookların HDD sini çıkarıp SSD takılması konusunda bir hizmeti bulunmuyor. SSD disk takıp servise gönderilen notebooklar garanti kapsamında işlem görmüyor ama arıza yaşadığınız durumlarda takmış olduğunuz SSD yi çıkarıp eski orj HDD sini geri takıp gönderdiğinizde garanti koşullarınız geçerliliğini koruyor.

Anlatacağım işlem mevcut olan HDD nin içerisindeki orj. windows 8 imajını SSD diske aktarmak. bunun için gerekli olan tekşey min 16gb lık bir flashdisk. (32gb lık kullanımı tavsiye ediyorum, bazı fabrika imajları 16gb ı geçebiliyor)

- SSD diski değiştirmeden önce yapılacak işlemler;

1-Windows 8 kurulu olan bilgisayarımızı açıyoruz ve Asus'un sitesinden ''ASUS Backtracker'' programını indirip kurulumunu tamamlıyoruz.
    http://support.asus.com/download.aspx?SLanguage=en&p=3&s=480&m=ASUS+Backtracker&os=&hashedid=n%2fa

2-''ASUS Backtracker'' programını açıyoruz. Get Started butonuna basıyoruz.

3-Gelen ekranda ''Back up the factory recovery image'' a tıklıyoruz ve ''start'' butonuna basıyoruz.

4- Min 16gb olan flashdiskimizi yada harici harddiskimizi notebook a takıyoruz ve ''next'' butonuna basıyoruz.

5-''Start'' butonuna basarak yedekleme işlemine başlıyoruz. Takılan flashdiskte veri var ise bu işlem yapılırken bütün dosyalarınız silinir, önemli verileriniz olan harddisklerle bu işlemi yapmayınız.

6-Yedekleme işlemi sırasında bilgisayarınızda farklı işlemler yapmamanızı tavsiye ediyoruz, bu işlem süresi 20dk ile 45dk arasında sürmektedir.

- İşlem sonunda flashdiskimizi bilgisayardan çıkartıyoruz. Notebookta yer alan fabrika imajını flashdiskimize aktarmış bulunuyoruz. bu flashdiski kurulumla ilgili sorun yaşamanız yada tekrar sistem kurulumu yapmanız gereken durumlarda kullanmak üzere saklamanızı öneriyorum. saklayın diyorum çünkü o fabrika imajını Asus servis size vermez, hdd ile ilgili sıkıntı yaşadığınızda işinize yarayacaktır.

-Şimdi notebookta yer alan HDD yi çıkarabilir, satın aldığımız SSD diski notebook a takabiliriz. kuruluma geçmeden önce Windows 8 kurulu bilgisayarlarda yapılması gereken bios ayarları var.
    -SSD diski taktıktan sonra bilgisayarı açıyoruz ve bios ayarlarına geliyoruz

1-Bios ekranında ''Security'' alanına geliyoruz ve en altta ''Secure boot control'' kısmını ''Disabled'' yapıyoruz. F10 a basıp kaydediyoruz. ve tekrar bios ekranını açıyoruz.

2-Yine bios ekranında ''Boot'' alanına geliyoruz ve ''Launch CSM'' kısmını ''Enabled'' yapıyoruz. F10 a basıp kaydediyoruz.

-Bilgisayar açılırken usb flash diskimizin takılı olduğunu kontrol edin
    -Sistem otomatik olarak kuruluma başlayacaktır, herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok..
    -Sistem kurulumu yaklaşık 20dk ile 45dk arasında sürer.

Kurulum bittiğinde Orjinal Windows 8 yazılımınız SSD diskinizde kullanıma hazır hale gelecektir. Unutmayın çıkarmış olduğunuz orj. HDD yi 2 yıl boyunca saklamanız gerekiyor. Garanti ile ilgili işlemlerinizde servis bu HDD yi notebook içerisinde görmez ise garanti dışı işlem yapar..

Umarız işinize yarar bir bilgi paylaşımı olmuştur.. Keyifli forumlar..

Faruk AYDIN - Ebrar Bilgisayar

Hiç öyle heyecan yaşamaya gerek yok bence advanced tokens manager programı hallediyor halletmesede digital riverden indirilen Windows 8 telefon ile aktif oluyor.

• Bu tür işlemlerde sata HDD içindeki işletim sistemini, Ssd diske Acronis True Image ile sorunsuz aktarabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ettu

Bu tür işlemlerde sata HDD içindeki işletim sistemini, Ssd diske Acronis True Image ile sorunsuz aktarabilirsiniz.

Selamlar bende Sony vaio var, formatlamak istiyorum nitekim icinde recovery image kurulmamis. Recovery yaratirsam simdi, bilgisayarin en sonki bu halinimi alir?? Ben sadece temiz bir kurulum yapmak istiyorum sifirdan windows..
    İsletim sistemi win 8.1

• Güzel sorular var ama format konusunda cevap verebilecek yeterli bilgim yok. Bir sorum var :
    Ssd ye geçtik ve usb ile kendi wn8 i kurduk. Sonra tekrar format atmam gerektiğinde f10 ile format atabiliyor muyuz ?

• En iyi çözümü burada bulamazsanız Asus teknik servisini arayıp sorunuza cevap bulabilirsiniz.
    Laptopuma defalarca Win 7, Win 8 kurdum, sildim. Halen de her iki işletim sistemimi birlikte kullanıyorum. İşletim sistemimin en son halini ise 15 yıldır kullandığım Acronis True Image programıyla alıyorum. Şu ana kadar da hiçbir sorun yaşamadım.
  • Teşekkürederim işime yaradı..
  • Admin benim ssd yi kabul etmyo bana acil msn werebilirmisin

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.