Yurtdışından araba getirmek?
155 Cevap255495 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<      [2]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

3755 Mesaj
25 Mart 2011; 20:12:16 

quote:

Orijinalden alıntı: flower01

arakaşlar bende mazda var, abim gelecek bulgaristandan aynısından getirse
iyi parçalarını bendeki arabaya taksam, kötüleri o arabaya taksam olmazmı...

olur neden olmasın...

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

655 Mesaj
28 Mart 2011; 20:34:40 

Motor ve şasi numarası nedeniyle motor ve şasi dışında her şeyi değiştirebilirsin... Ben Hopa da yaşıyorum. burada mercedesi olanlar Gürcistana gidip tamir bakım vb yaptırıyor. Biri 800 tl ye aracın içini yeniledi. iç döşeme, koltuk vb ...

655 Mesaj
28 Mart 2011; 20:39:30 

kaynak: Gumruk.gov.tr
1- Turistik kolaylıklar kapsamında yurtdışından nasıl otomobil getirebilirim?

Kişisel ve Ticari Kullanıma Mahsus Kara Taşıtlarına İlişkin Gümrük Genel Tebliği (Seri No:1) gereğince turistik kolaylıklar kapsamında yurtdışından geçici olarak taşıt ithal edebilmek için yurtdışında yerleşik olmanız gerekmektedir.

2- Yurtdışında yerleşik olmak ne demektir?

Kişinin bir yıl içerisinde 185 günden uzun bir süre Türkiye dışında bulunması halinde yurtdışında yerleşik olduğu kabul edilir ve turistik kolaylıklar kapsamında taşıt getirmesi mümkündür.

3- 1 yıl hesaplanırken takvim yılı mı esas alınır/hesap nasıl yapılır?

1 yıl hesabı yapılırken kişinin Türkiye’ye geliş tarihinden 1 yıl geriye doğru gidilerek, son 1 yıl içerisindeki durumuna bakılarak hesap yapılır. (Örneğin kişi 05.04.2010 tarihinde Türkiye’ye giriş için başvurmuş ise 05.04.2010 ile 05.04.2009 tarihleri arasındaki 1 yıl içerisinde nerede bulunduğuna bakılır.)

4- Turistik kolaylıklar kapsamında girişi yapılacak taşıtlara ne kadar süre verilmektedir?

Kişinin taşıtı ile birlikte Türkiye’de kalabileceği azami süre 6 aydır (180 gün). Emekliler için özel bir düzenleme yapılarak 1 yıl süre verilmektedir. Bu süreler, kişinin ve taşıtının kesintisiz 185 gün yurtdışında bulunması halinde verilir.

Kesintisiz 185 gün yurtdışında kalmadan Türkiye’ye giriş yapılmak istenilmesi halinde 3. soruda anlatıldığı şekilde hesap yapılarak, kişinin Türkiye’de kaldığı süreler düşülerek kalan süre verilir.

5- Turistik kolaylıklar kapsamında getirdiğim taşıtım için verilen süreyi geçirirsem ne olur?

4458 sayılı Gümrük Kanununun 238 ve 241 inci maddeleri uyarınca hakkınızda cezai işlem yapılır.

6- Turistik kolaylıklar kapsamında geçici taşıt ithal ederken ibraz etmem gereken belgeler nelerdir?

Taşıtın mülkiyet belgesi (taşıt, giriş yapacak kişiye ait değil ise geçerli bir vekâletname), taşıta ait Türkiye’de geçerli sigorta poliçesi, kişinin pasaportu, yurtdışından emekliler için emekli olduğuna ilişkin konsolosluktan onaylanmış Türkçe tercümeli emekli olduğunu gösterir belgelerin ibrazı gerekir.

7- Vekâlet belgesi olarak neler kabul edilmektedir?

Elçilik, konsolosluk veya noterlikçe onaylı vekâletnameler,

Ya da taşıtı getiren şahıs ile taşıtın mülkiyet sahibinin giriş gümrük idarelerinde hazır bulunmaları hâlinde, bu kişilerin kendi aralarında düzenleyecekleri ve gümrük idarelerince onaylanan vekâletname,

Gerçek kişilerin kendi aralarında düzenleyerek ilgili ülkenin gümrük, belediye, emniyet ve mahkeme gibi resmi makamlarına onaylatılmış olan belgeler,

Uluslararası Tur İttifakı (AİT) ve Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) üyesi ülkelerin otomobil kuruluşlarınca düzenlenen belgeler,

Otomobil firmaları ve diğer tüzel kişiliklere ait taşıtlar için firma sahibi veya yönetim kurulunun imza ve onayını içeren vekâletnameler,

Kiralanmak suretiyle (rent a car) getirilen taşıtlar için kira sözleşmesi gibi belgeler, kabul edilmektedir.

8- Getirdiğim taşıt pasaportuma kayıt edilmek zorunda mı?

Evet. Turistik kolaylıklar kapsamında getirilen taşıtlar pasaportunuza kaydedilmektedir.

9- Bu işlemler için ödeme yapmam gerekiyor mu?

Hayır. Bu işlemler için bir ücret alınmamaktadır.

10- Türkiye’de yaşıyorum yurtdışından geçici araç getirebilir miyim?

Türkiye’de yerleşik birisinin yurtdışından geçici olarak araç ithal etmesi mümkün değildir.

11- Türkiye’de yaşıyorum, yurtdışında yaşayan akrabam/arkadaşım/eşim vs. burada benim kullanmam için taşıt getirip bana bırakabilir mi?

Turistik kolaylıklar kapsamında getirilen taşıtların Türkiye’de yerleşik birisinin kullanımına bırakılması mümkün değildir. Bu durumun tespiti halinde ilgili hakkında 4458 sayılı Gümrük Kanununun 238 inci maddesi uyarınca cezai işlem yapılır.

12- Eşim yabancı, onun adına araç getirebilir miyim?

Yabancı olan eşinizin yurtdışından taşıt getirebilmesi için yurtdışında kesintisiz 185 gün bulunması gerekmektedir. Ayrıca turistik kolaylıklar kapsamında yapılan işlemlerde kişinin uyruğunun bir önemi bulunmamakta olup, yurtdışında yerleşik olup olmadığı göz önünde bulundurulur.

13- Yabancı uyrukluyum/Türk vatandaşlığından çıktım/çifte vatandaşım turistik kolaylıklar kapsamında araç getirebilir miyim?

Turistik kolaylıklar kapsamında yapılan işlemlerde kişinin uyruğunun bir önemi bulunmamaktadır. Yurtdışında yerleşik olmak yeterlidir.

14- Yurtdışında yaşıyorum, şirketimin arabası ile Türkiye’ye giriş yapabilir miyim?

Taşıtın mülkiyeti başka bir şahıs ya da şirket adına ise giriş esnasında gümrük idaresine geçerli bir vekâletname ibraz etmeniz gerekmekte olup, verilen süre sonunda taşıtı yurtdışı etmeniz gerekmektedir.

15- Yurtdışında bulunan şirketim Türkiye’de şube/acente vs. açtı. Taşıtları Türkiye’de kullanmak üzere getirebilir miyim?

Yurtdışında bulunan şirketinizin Türkiye’de şube/acente açması nedeniyle şirketinize ait araçların Türkiye’de sürekli kullanılmak üzere getirilmesi Kişisel ve Ticari Kullanıma Mahsus Kara Taşıtlarına İlişkin Gümrük Genel Tebliği (Seri No:1) hükümleri uyarınca mümkün değildir.

16- Babam yurtdışında yaşıyor, fakat ben Türkiye’de yaşıyorum. Babama ait yurtdışındaki aracı Türkiye’ye ben getirebilir miyim?

Türkiye’de yerleşik bir kişinin, yurtdışında yaşayan başka birisine ait aracı geçici olarak ithal etmesi mümkün değildir.

17- Çifte pasaport sahibiyim. Türkiye’ye giriş yaptığıma ilişkin tüm bilgiler Türk pasaportumda kayıtlı. Diğer pasaportum üzerine kayıt yaptırarak taşıt getirebilir miyim?

Bu tip işlemler yanıltıcı bilgi ve belgeler ile gümrük idaresini yanıltarak işlem yapmak kapsamında kaçakçılık takibatını gerektirir. Hakkınızda 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu hükümlerine göre işlem yapılır.

18- Otomobilim ile birlikte motosikletimi ya da karavanımı getirmek istiyorum. Bu mümkün müdür?

Kişisel kullanıma mahsus kara taşıtınız ile birlikte karavan, motosiklet, yat, bot, jet/ski vb. getirebilirsiniz.

19- Yurtdışında yaşıyorum ancak Türkiye’den emekli oldum. Getirdiğim taşıta 1 yıl süre verilebilir mi?

Taşıtınıza 1 yıllık süre verilebilmesi için yurtdışından emekli olmanız gerekmektedir. Türkiye’den emekli olanlara bu süre verilmemektedir.

20- Türkiye’ye girişte emekli belgemi ibraz edemediğim için 6 ay süre verildi. Emeklilik belgemi temin ettim. Bana 1 yıllık süreden kalan kısmı verilebilir mi, ne yapmam gerekiyor?

Emekli belgenizi daha sonradan temin etmeniz halinde, en yakın Gümrük İdaresine başvurarak kalan sürenin verilmesini isteyebilirsiniz.

21- 60 yaşın üzerindeyim ve yurtdışında sürekli serbest olarak çalıştım. Benim taşıtıma 1 yıl süre verilebilir mi?

Hayır, taşıtınıza 6 ay süre verilir. Taşıtınıza 1 yıl süre verilebilmesi için yurtdışından emekli olunduğuna ilişkin belgelerin ibrazı gerekmektedir.

22- Türkiye’ye taşıtım ile giriş yaptım ve verilen süre bitmeden taşıtım ile yurtdışına çıktım. 185 gün yurt dışında bulunmadan yeniden taşıt gelebilir miyim?

Türkiye’ye geçici giriş yapılarak sürenin tamamını kullanmadan yurtdışına çıkış yapmanız ve yeniden giriş yapmak istemeniz halinde kullanmadığınız kalan süreler verilerek taşıtınızın girişine izin verilir.

23- Türkiye’de taşıtım ile birlikte 6 ay kalarak aracımı yurtdışına çıkardım. Tekrar ne zaman araç getirebilirim?

Kesintisiz 185 gün yurtdışında bulunmanız halinde yeniden taşıt getirebilirsiniz. Aksi halde taşıt getirmeniz mümkün değildir.

24- Türkiye’de taşıtım ile birlikte 6 ay kalarak aracımı yurtdışına çıkardım. Sınır kapısından giriş çıkış yapsam tekrar 6 aylık süre verilir mi?

Yurtdışında kesintisiz 185 gün bulunmanız gerekmektedir. Yurtdışında kesintisiz 185 gün bulunmadan yeniden taşıt getirmeniz mümkün değildir.

25- Türkiye’de taşıtım ile birlikte 6 ay kalarak aracımı yurtdışına çıkardım. Belirli bir süre yurtdışında kalmadan adıma kayıtlı başka bir taşıt ile giriş yapabilir miyim?

Yurtdışında kesintisiz 185 gün bulunmanız gerekmektedir. Yurtdışında kesintisiz 185 gün bulunmadan başka bir taşıt da olsa yeniden taşıt getirmeniz mümkün değildir.

26- Türkiye’de taşıtım ile birlikte 6 ay kalarak aracımı yurtdışına çıkardım. Aracımı orada bir başkasına satsam, aracımı satın alan kişi bu aracı Türkiye’ye getirebilir mi?

Satın alan kişinin, yurtdışında kaldığı sürelere bakılarak işlem yapılır. Satın alan kişi eğer yurtdışında kesintisiz 185 gün kalarak yurtdışında yerleşik hale gelmiş ise taşıt getirmesine izin verilir.

27- Türkiye’de taşıtım ile birlikte 6 ay kalarak aracımı yurtdışına çıkardım. Taşıtsız olarak Türkiye’ye gelebilir miyim?

Taşıtsız olarak Türkiye’de bulunma süreleri hakkında gümrük mevzuatı açısından bir kısıtlama bulunmamaktadır.

28- Yurtdışından turistik kolaylıklar kapsamında getireceğim arabanın yaşı ile ilgili bir kısıtlama bulunmakta mıdır?

Turistik kolaylıklar kapsamında getireceğiniz taşıtınız ile ilgili bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

29- Getireceğim aracımın direksiyonu sağdadır. Bu aracı Türkiye’ye getirmemde bir engel var mıdır?

Turistik kolaylıklar kapsamında getirilen sağdan direksiyonlu taşıtlar için, Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 30 uncu maddesi uyarınca bir kısıtlama bulunmamaktadır.

30- Kiralayarak getireceğim araç için bana ne kadar süre verilir?

Kiralayarak taşıt getiren kişinin, yurtdışında kaldığı sürelere bakılarak işlem yapılır. Taşıt getiren kişi eğer yurtdışında kesintisiz 185 gün bulunmuş ise taşıt getirmesine izin verilir. Ancak kişiye verilecek süre, kiralama sözleşmesinde belirtilen süreden uzun ise kiralama sözleşmesinde belirtilen süre kadar süre verilir.

31- Türkiye’ye aracım ile giriş yaptım, aracımı Türkiye’de bırakarak yurtdışına çıkabilir miyim?

Türkiye’ye turistik kolaylıklar kapsamında taşıt getirerek taşıtsız olarak yurtdışına çıkış yapılmak istenilmesi halinde, taşıtın bir gümrük idaresine teslim edilmesi gerekmektedir. Bulunduğunuz yere en yakın gümrük idaresine taşıtınızı teslim ederek ve pasaportunuzdan taşıt kaydını sildirerek yurtdışına taşıtsız çıkış yapabilirsiniz.

32- Taşıtım ile birlikte bir motosiklet getirdim. Benim taşıtım ile yurtdışına çıkıp geri gelmem gerekiyor. Motosikletim Türkiye’de kalabilir mi?

Evet. Ancak motosikletinizi en yakın gümrük idaresini teslim ederek yurtdışına çıkabilirsiniz.

33- Aracımı gümrük ambarına geçici olarak bıraktığımda ne kadar ücret ödemem gerekiyor?

Gümrüklerde bulunan ambarları işletici kuruluşlar işlettiğinden bu konuda bilgi verememekteyiz. İlgili gümrük idaresinin işletici kuruluşu kim ise oradan bilgi almanız gerekmektedir.

34- Ambara bıraktığım aracım burada ne kadar süre kalabilir?

Ambara bırakılan taşıtlar, geçici bırakma dilekçesinde belirtildiği şekilde taşıtın yurtta kalma süresinin bitim tarihinden itibaren 1 (bir) ay kalabilir.

35- Turistik kolaylıklar kapsamında Türkiye’ye getirdiğim arabayı devlete terk etmek istiyorum. Ne yapmam gerekiyor. Ayrıca bir ücret ödemem gerekmekte midir?

En yakın gümrük idaresine başvurarak taşıtınızı terk edebilirsiniz. Terk dilekçesi vermeniz yeterlidir, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Ancak, yasal olarak takip edilen bir vergi ve ceza borcunuz varsa bunun ayrıca ödenmesi gerekir.

36- Turistik kolaylıklar kapsamında getirdiğim otomobilimi Türkiye’de benden başka kimler kullanabilir?

Turistik kolaylıklardan faydalanılarak geçici olarak ithal edilen taşıtlar, taşıt sahibinin eşi veya usul ya da füruu olan (ana, baba, eş ve çocuklar) ve yerleşim yeri Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunan kişilerce kullanılabilir. Ayrıca yukarıda belirtilen kişiler dışında taşıt sahiplerinin de araçta bulunması koşuluyla seyahat süresince üçüncü şahıslarca da kullanılabilir. Aksi halde 4458 sayılı Gümrük Kanununun 238 inci maddesi hükmü uyarınca hakkınızda cezai işlem yapılır.

37- Turistik kolaylıklar kapsamında getirdiğim otomobilimi Türkiye’de birine satabilir miyim/sattığım kişi kullanabilir mi?

Turistik kolaylıklardan istifade edilerek programa kaydedilmek suretiyle geçici ithali yapılan taşıtların bir başkasına mülkiyet devri yapılamaz.

38- Turistik kolaylıklar kapsamında otomobilimi Türkiye’ye getirdim, süremin tamamını kullanarak yurtdışına çıktım. 6 ay geçmeden eşim/oğlum/kızım vs. taşıtımı getirebilir mi?

Eşiniz/kızınız/oğlunuz vs. sizin ile beraber Türkiye’de bulunmuş ise yukarıda anlatıldığı şekilde sizin olduğu gibi onun da yerleşik olduğu yer Türkiye olmuş demektir. Doğal olarak sizin gibi o da 6 ay kesintisiz yurtdışında kalmadan taşıt getiremez.

39- Aracımın sigortası Türkiye’de geçerli değil. Türkiye’ye girişte sınırda yaptırmam mümkün mü?

Konusu itibariyle Gümrük Müsteşarlığı görev ve yetkisi dâhilinde bulunmamakla birlikte, taşıtlara ilişkin olarak Türkiye’ye girişinde taşıtın Türkiye’de geçerli bir sigorta poliçesinin ibrazı gerekmektedir. Eğer sigorta poliçeniz yok ya da Türkiye’de geçerli değil ise sınır gümrük idaresine en yakın yerden sigorta poliçesi düzenletebilirsiniz.

40- Türkiye dışında bulunan aracımın plakasını iptal ettirdim, bana geçici plaka (ZOLL) verildi. Bu taşıt ile Türkiye’ye giriş yapabilir miyim?

Geçici (ZOLL) plakalı taşıtlar için Türkiye’ye girişi esnasında en çok 15 (onbeş) gün süre verilmektedir.

41- Yurtdışına çıkış yaparken ya da aracımı gümrük idaresine bırakırken dikkat etmem gereken bir husus var mıdır?

Evet. Aracınızı yurtdışına çıkarırken ya da bir gümrük idaresine teslim ederken aracınıza ait bilgisayardaki giriş kaydının kapatılması ve pasaportunuzdaki “taşıt vardır” kaşesinin iptal edilmesi gerekmektedir.

42- Konu ile ilgili mevzuata nereden ulaşabilirim?

www.gumruk.gov.tr adresinde, mevzuat/tebliğler başlığı altında bulunan Kişisel ve Ticari Kullanıma Mahsus Kara Taşıtlarına İlişkin Gümrük Genel Tebliği (Seri No:1)

Adres: Gümrükler Kontrol Genel Müdürlüğü

Anafartalar Caddesi. No:6 Ulus – Ankara

e-posta: gkgm@gumruk.gov.tr

Telefon ve faks:

TIR ve Taşıt Dairesi Başkanlığı

Tel: 0 312 306 82 40 Faks: 0312 306 82 25

0 312 306 82 46

YABANCI TAŞITLAR GEÇİCİ GİRİŞ KARNESİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

1- Yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi nedir, kimler alabilir?

Çift uyruklu Türk vatandaşları hariç, belirli bir süre görev yapmak veya öğrenimde bulunmak üzere gelenler ile Türkiye’de geçici olarak oturma iznini haiz emekli yabancıların yerleşim yerlerinde üzerlerine kayıtlı bulunan taşıtları için yetkili kefil kuruluş tarafından (Türkiye Turing ve Otomobil Kurumunca-TURİNG) düzenlenen belgeye yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi denilmektedir. Yukarıda sayılan kişiler kefil kuruluşa başvurarak bu belgeyi alabilirler.

Başka bir kefil kuruluşun belirlenmesi halinde ayrıca duyurulacaktır.

2- Yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi alabilmek için gerekli olan belgeler nelerdir?

Yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi alabilmek için, yabancı uyruklu olmak gerekmektedir.

Bu kişilerden, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan ikamet tezkeresi belgesi ile birlikte durumlarına uygun olan;

Çalışmak üzere Türkiye’de bulunanlar için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından alınacak çalışma izin belgesi,

Öğrenimde bulunmak için Türkiye’de bulunanlar için kayıtlı olduğu okul idaresi tarafından düzenlenen öğrenim belgesi,

Emekliler için, emekli olduğunu gösterir emeklilik belgesi,

istenilmektedir.

3- Yurtdışından yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi kapsamında getireceğim arabanın yaşı ile ilgili bir kısıtlama bulunmakta mıdır?

Yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi kapsamında getireceğiniz taşıtınız ile ilgili bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

4- MA – MZ plaka ne demektir?

Yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi kapsamında geçici olarak ithal edilen taşıtlara İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünce bu harf serisini taşıyan plakalar verilmektedir.

5- Yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi kapsamında girişi yapılacak taşıtlara ne kadar süre verilmektedir?

Yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi kapsamında girişi yapılacak taşıtlara kişinin ikamet tezkeresi göz önünde bulundurularak 2 yılı geçememek süre verilmektedir.

6- Yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi kapsamında girişini yaptığım taşıtın süre uzatımını nasıl yaparım?

Yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi kapsamında girişini yaptığınız taşıtın süresinin uzatılabilmesi için çalışma izin belgesi, ikamet tezkeresi gibi belgelerin süre uzatımlarının yapılmış olması gerekmektedir. Süreleri uzatılmış söz konusu belgeler ve gerekli diğer belgeler ile birlikte en yakın kefil kuruluş bürosuna başvuru yapmanız gerekmektedir. Daha sonra ilgili gümrük idaresine başvurarak karneniz üzerine süre uzatımına ilişkin bilgilerinizin kayıt edilmesi gerekmektedir.

7- Çalışma izin belgesi/ikamet tezkeresi süre uzatımı için başvurdum ancak henüz sonuçlanmadı, taşıtıma verilen süre bitmek üzere ne yapmam gerekiyor?

Çalışma izin belgesi/ikamet tezkeresi süre uzatımı için yapılan başvuruların sonuçlanmaması halinde en yakın kefil kuruluş bürosuna ilgili süre uzatımına ilişkin belgeler ile birlikte başvurmanız gerekmektedir. İlgili kefil kuruluş bürosu gümrük idaresini bu konuda bilgilendirmekle yükümlüdür.

8- Yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi kapsamında işlem yapmak için ne kadar ücret ödemem gerekiyor?

Bu işlemler için Gümrük Müsteşarlığınca bir ücret alınmamaktadır. Ancak bu işlemler için kefil kuruluş tarafından ücret alınmakta olup, bu ücretler hakkında kefil kuruluştan (TURİNG web sitesinden www.turing.org.tr) bilgi edinebilirsiniz.

9- Eşim yabancı uyruklu, yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi alabilir mi?

Öncelikli olarak İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünden alınacak ikamet tezkeresi ile birlikte kişi Türkiye’de çalışıyor ise (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından alınacak çalışma izin belgesi kapsamında) ya da bir öğrenim kurumunda öğrenci ise (okulundan alacağı öğrenim belgesi) ya da emekli ise (emekli olduğuna dair konsolosluktan onaylı belge) en yakın kefil kuruluş bürosuna başvurarak yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi alabilir.

10- Türkiye’ye yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi kapsamında otomobilim ile giriş yaptım, aracımı burada bırakarak yurtdışına çıkabilir miyim?

Türkiye’ye yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi kapsamında taşıt getirerek taşıtsız olarak yurtdışına çıkış yapılmak istenilmesi halinde, taşıtın bir gümrük idaresine teslim edilmesi gerekmektedir. Bulunduğunuz yere en yakın gümrük idaresine taşıtınızı teslim ederek, yurtdışına taşıtsız çıkış yapabilirsiniz. (Taşıtlar için ambarda bekleme süreleri bulunmakta olup, ambar bekleme sürelerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.)

Ancak, taşıt getirenlerden, kamu ve özel sektörde çalışmak üzere gelen kişilerin, taşıtlarını gümrük idaresine teslim etmeden taşıtsız olarak yurtdışına çıkmak istemeleri halinde, taşıtın kendilerinde muhafaza edildiğine ilişkin çalıştıkları kuruluşlarca verilecek taahhütnameyi, taşıtın yurtta kalma süresi içerisinde olmak koşulu ile gümrük idaresine ibraz etmeleri gerekir.

11- Ambara bıraktığım aracım burada ne kadar süre kalabilir?

Ambara bırakılan taşıtlar, geçici bırakma dilekçesinde belirtildiği şekilde taşıtın yurtta kalma süresinin bitim tarihinden itibaren 1 (bir) ay kalabilir.

12- Aracımı gümrük ambarına geçici olarak bıraktığımda ne kadar ücret ödemem gerekiyor?

Söz konusu ambarlar işletici kuruluşlarca çalıştırıldığından bu konuda bilgi verememekteyiz. İlgili gümrük idaresinin işletici kuruluşu kim ise oradan bilgi almanız gerekmektedir.

13- Yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi kapsamında getirdiğim otomobilimi Türkiye’de benden başka kimler kullanabilir?

Yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi kapsamında getirilen taşıtlar Türkiye’de taşıt sahibinin eşi veya usul ya da füruu olan kişilerce (ana, baba, eş ve çocuklar), özel bir hizmet akdi ile taşıt sürücüsü olarak istihdam edilen Türkiye Gümrük Bölgesinde yerleşik kişi tarafından ve yukarıda belirtilen kişiler dışında taşıt sahiplerinin de araçta bulunması koşuluyla seyahat süresince üçüncü şahıslarca kullanılabilir.

14- Yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi kapsamında getirdiğim otomobilimi Türkiye’de birine satabilir miyim?

Yabancı taşıtlar geçici giriş karnesine kayden ithal edilen taşıtların yine bu belgeye kayden taşıt getirme hakkı bulunan bir başkasına devir işleminin yapılabilmesi, kişilerin asıl yerleşim yerinin bulunduğu ülkede ya da o ülke toprağı sayılan elçilik veya konsolosluklarda mülkiyet devrinin yapıldığının belgelendirilmesi ve taşıtın gümrük idaresi denetimine alınması hâlinde mümkündür.

15- Çifte uyrukluyum yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi kapsamında taşıt getirebilir miyim?

Hayır. Kişisel ve Ticari Kullanıma Mahsus Kara Taşıtlarına İlişkin Gümrük Genel Tebliği (Seri No:1) gereğince çifte uyruklu vatandaşların yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi kapsamında taşıt getirme hakkı bulunmamaktadır.

16- Türk vatandaşlığından çıktım yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi kapsamında taşıt getirebilir miyim?

İçişleri Bakanlığından alınacak ikamet tezkeresi ile birlikte, Türkiye’de bulunma nedeninize göre; çalışma izin belgesi, eğitim gördüğünüze ilişkin belge ya da emekli olduğunuza ilişkin belge ibraz etmeniz halinde getirebilirsiniz.

17- Konu ile ilgili mevzuata nereden ulaşabilirim?

www.gumruk.gov.tr adresinde, mevzuat/tebliğler başlığı altında bulunan Kişisel ve Ticari Kullanıma Mahsus Kara Taşıtlarına İlişkin Gümrük Genel Tebliği (Seri No:1)

Adres: Gümrükler Kontrol Genel Müdürlüğü

Anafartalar Caddesi. No:6 Ulus – Ankara

291 Mesaj
20 Nisan 2011; 2:02:19 

bu son gümrük yazılarında bi noktayı anlamadım diyelim ki türkiyedeki 6 ay içinde arabayı çok sevdim ötvsini kdvsini ötesini berisini hesapladım gideri var dedim;

ordaki devlete bırakıyorum dışında vergisini ödeyip temelli sokulamıyor mu

BenQ R55 Core Duo 1,83
www.Pokemon.com.tr.tc

3931 Mesaj
24 Nisan 2011; 11:46:17 

hort

Z1 Compact

2 Mesaj
17 Mayıs 2011; 0:32:02 

kazali da 3 yasini gecmemek sartiyla götürebilirsiniz ama gümrük zaten ayni ödüyorsunuz

2 Mesaj
17 Mayıs 2011; 0:50:05 

Selam permi ve her hangi bir yardima ihtiyaciniz oldugu zaman tanidiklarim var yardimci olurlar.

atila-dalyan@hotmail.de iyi günler Tel:00491771880478

1 Mesaj
26 Mayıs 2011; 2:01:02 

Arkdaşlar müsadenizle bir tanede benim sorum olucak...
Ben almanyada yaşıyorumm Babamla türkiyeye izine giderken 2 tane araba sokabiliyormuyuz..2 arabada babamın üstüne...We babam türkiyede benimle birtane arabayı bırakacak ama kalıcı olarak değil sanırım 6 ayda bir giriş çıkış yapmamız gerekiyormuş...Babam geriyede kendi arabasıyla dönecek 1 ay içinde geriye dönerken bana bıraktığı araba için bir ewrak falan iisterlermi...Bird bişey duydum 2 yıla uzaltıldı diyee bu Konular hakkında açıklığa kawuşturursanız beni sewinirim

2306 Mesaj
12 Temmuz 2011; 22:21:18 

quote:

Orijinalden alıntı: Mehmet7814

Ben almanyada yaşıyorumm Babamla türkiyeye izine giderken 2 tane araba sokabiliyormuyuz..2 arabada babamın üstüne...We babam türkiyede benimle birtane arabayı bırakacak ama kalıcı olarak değil sanırım 6 ayda bir giriş çıkış yapmamız gerekiyormuş...Babam geriyede kendi arabasıyla dönecek 1 ay içinde geriye dönerken bana bıraktığı araba için bir ewrak falan iisterlermi...Bird bişey duydum 2 yıla uzaltıldı diyee bu Konular hakkında açıklığa kawuşturursanız beni sewinirim

Benide

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Apple Macbook Air 13 i5 1.8Ghz - 4GB Ram 128SSD - - - Apple iPad 2 Wifi 16GB - - - Apple iPhone 5 16GB + iPhone 4S 16GB - - - Chrysler 300C - 3.0 CRD /

2306 Mesaj
12 Temmuz 2011; 22:24:33 

quote:

Orijinalden alıntı: Mehmet7814

Benide

Apple Macbook Air 13 i5 1.8Ghz - 4GB Ram 128SSD - - - Apple iPad 2 Wifi 16GB - - - Apple iPhone 5 16GB + iPhone 4S 16GB - - - Chrysler 300C - 3.0 CRD /

3900 Mesaj
12 Temmuz 2011; 22:43:04 

Türkiyeye girişte aile olarak değerlendiriliyorsunuz. bir aracın geçici olarak girişi yapılıp geri çıktıktan sonra o araç 1 yıl süre ile türkkiyeye giriş yapamıyor. ayrıca bizim zeki insanlarımız bu kanunu aşabilmek için arabayı 6 ay sonunda yurt dışına çıkarıp orada hemen bir satış ile eşine devir etmek sureti ile tekrar ülkeye soktuğu için aile kurumundaki kişileride kapsar hale getirdiler diye biliyorum.

yani sürekli olarak türkiyede araç buludurmanız mümkün değil.

2060 Mesaj
17 Temmuz 2011; 2:38:13 

bende şöyle birşey düşünüyorum,
arabayı Almanya'dan getirip bana lazım olan parçalarını alıp geri kalanını hurdaya atsam (plaka, motor no, şase no vs. imha edip)

bu arabanın Türkiye'de herhangi bir kaydını göstermemek ve Almanya'da olan kaydını da silmek mümkün mü acaba? ben kullanmak için değil parçalarından faydalanmak için istiyorum arabayı
mesela gurbetçi bir tanıdık arabayla geldi ve araba burada çalındı, olamaz mı?

626 Mesaj
18 Temmuz 2011; 21:21:52 

quote:

Orijinalden alıntı: resmonse

quote:

Orjinalden alıntı: serdar.aslan

Peki şöyle sorayım o zaman :
1- Espirtlotus arkadaşımız sınırı geçmekten bahsetti. Yani kapıkuleden çıkıp geri girince bu iş oluyormu?
2-Diyelimki almanyadan bir tanıdık araba getirdi bana,plakayı söküp arabayı burda bıraktı ve gitti. O arabayı burada trafiğe kaydettirmenin yolları varmı? ( trafikte tanıdıklar var)

1- Eğer Kapıkule'den çıkıp, tekrar geri gelince oluyorsa: Yurt dışına çıkmanın en azından (artmadıysa) 70 YTL harç bedeli var (araba için de var mı bilemiyorum) + pasaport masrafları + yol masrafları + çektiğin eziyet... sence değer mi?
2- Trafikte tanıdığının olmasına gerek yok, her koşulda işlerin yürür merak etme. Fakat yurt dışından araba getirtip burada tescil ettirmeye kalkarsan astarı yüzünden pahalıya bile gelir. Bir sürü vergi, masraf ödemen gerekir. Astarı yüzünden pahalıya gelir.

Özetle: Yurt dışından araba getirtip burada tescil ettirmek, buradan araba almakla aynı paraya denk gelir. Çektiğin eziyetler de yanına kalır.

Eğer aynı paraya denk geliyorsa yurtdışından araç getirip burada işletmek daha mantıklı çünkü hiçbir marka yurtdışındaki en dolu modelini maalesef ki ülkemizde satışa sunmuyor,bırakın satışa sunmayı en boş sıradan modellerle bizim gözümüzü boyuyorlar..

2012 Seat İbiza 1,2 Tsi Copa Plus Metalik Siyah

2235 Mesaj
8 Ağustos 2011; 22:04:43 

Bu işden fayda olmaz.Eğer yurtdışından araba getirirsem ve türkiyeye ithal edilen bir araba olursa getiren firmanın fiyatına göre vergi ödeyeceğim ne anlamı var o zaman.Arkadaşın dediği gibi türkiyede olmayan bir araba getirmek lazım.O zamanda bir komisyon kuruluyormuş.Peki ne fiyat çekecekler orası muamma.

1450 Mesaj
19 Ağustos 2011; 17:02:12 

Hortlatıyorum araç yurtdışında şirket üzerine olursa 6 ben kullanıp çıkartsak daha sonra eşim aynı aracı getirebilir miyiz acaba?

190 Mesaj
29 Ağustos 2011; 9:16:04 

Merhabalar, benim sormak istediğim soru yurtdışından Turist Kolaylık ile getirdiğim arabayı Türk plakası alarak tescil ettirebilir miyim? Ettirirsem ne kadar sürer ve yaklaşık ne kadara mal olur ?

190 Mesaj
30 Ağustos 2011; 5:22:11 

quote:

Orijinalden alıntı: FuzzyWuzzy

Merhabalar, benim sormak istediğim soru yurtdışından Turist Kolaylık ile getirdiğim arabayı Türk plakası alarak tescil ettirebilir miyim? Ettirirsem ne kadar sürer ve yaklaşık ne kadara mal olur ?

Rica ediyorum yardıma ihtiyacım var ? Özelden de olsa yardım lütfen

480 Mesaj
31 Ağustos 2011; 3:52:10 

benim merak ettigim yurtdisindan arac getirirken gumruk vergisi ödemiyoruz ama ötv ve kdv ödüyoruz, peki getirecegimiz aracin kdv ve ötv miktarini nerden ögrenebiliriz mesela toyota mr2 92 model yada 98 model ?

Hunter x hunter 2011>Rainbow>monster>Code geass>Naruto shippuden>Bleach>One Piece>Fairy tail>Death note>One outs>High school of the dead>color=red]
Spartacus>Lost>Dexter>Prison Break>The walking Dead>Shameless>House M.D>

190 Mesaj
31 Ağustos 2011; 8:47:04 

quote:

Orijinalden alıntı: tobepeople

benim merak ettigim yurtdisindan arac getirirken gumruk vergisi ödemiyoruz ama ötv ve kdv ödüyoruz, peki getirecegimiz aracin kdv ve ötv miktarini nerden ögrenebiliriz mesela toyota mr2 92 model yada 98 model ?

Ayni seyi arastiriyordum www.gum***.gov.tr/tr-TR.../Sayfalar/Bedelsiz.aspx bu siteden bulabilirsin anladin yildizin ne oldugunu.Ben hayal kirikligina ugradim 3600 CC arac getirmek istiyordum kapida arabanin normal fiyatindan daha cok oduyosun boyle sacma sapan sisteme lanet olsun

480 Mesaj
31 Ağustos 2011; 16:36:32 

teşekkürler hemşo

Hunter x hunter 2011>Rainbow>monster>Code geass>Naruto shippuden>Bleach>One Piece>Fairy tail>Death note>One outs>High school of the dead>color=red]

1 Mesaj
3 Eylül 2011; 17:50:27 

Slm arkadaslar bir sorum olacakti bendebir tane bmw 325 td 1997 model 116 ps 2500 motor hacmi benim sorum ben turkiyeye temeli dönuyorum arabami da getirmek isti yorum o raya getirdiyim zaman benim nekadar masrafim olur bunu turk plakasi almak istediyim zaman vergisi ile beraber tesekurler cevaplap lariniz icin

1 Mesaj
17 Eylül 2011; 6:17:33 

s.a arkadaşlar şu ana kadar hep binek araçlardan bahsedildi şimdi bende size bir ticari araç hakkında soru sracağım bende bir tır almak istiyrum yurt dışından yalnız aracı buraya getirmek gibi bir niyetim yok tırı ab'den alsam ab sınırları içersinde çalıştırabilir miyim böyle bir hakka sahip miyim ve ab'den bir tır alabilir miyim şimdiden teşekkürler

231 Mesaj
16 Ekim 2011; 18:18:11 

Ben KKTC'de okuyan bir öğrenciyim. Okulum bitince TR'ye dönerken vergi vermeden taşıt getirebilir miyim? Mesela MERCEDES falan....

6 Mesaj
31 Ekim 2011; 0:10:07 

adamlar istediği gibi 0 araç getiriyorlar satıyorlar tüm markalar mevcut biz neden 2. el getiremiyoruz şahine doğana binmekten gına geldi artık yeter bıktırdınız :)
bu işin hukuki kısmı nasıl işler yani dava açsak desekki dodgenin bayisi var 0 araç satıyorlar ben neden bir tane dodge challenger getiremiyorum bu haksızlık değil de nedir desek nasıl olur varmı avukat arkadaş bi akıl verebilirse iyi olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdenlgn -- 31 Ekim 2011; 0:13:53 >

2 Mesaj
3 Kasım 2011; 0:02:02 

arkadaşlar lütfen bana bilgi verirmisiniz

ben 1998-2001 arası suzuki grand vitara 2.0 - 3 kapı manuel vites bir araç getirmek istiyorum.

bu araçtan türkiyede çok nadir var o yüzden bulamıyorum bana maliyeti ne olur artık paradanda geçtim getirebilirmiyim.

avrupadaki sitelerden takip ediyorum araçları gördükçe kafayı yiyorum

480 Mesaj
3 Kasım 2011; 15:58:22 

ayrıca aracı temelli getiremiyoruz işe bak ya ne saçma iş anlamadım peki bu yabancı ülkeden araba ithal eden firmalar için de bu durum söz konusu mudur yani adamlar son model türkiyede olmayan arabaları getirip satıyorlar ama sıfır bu adamlar alabiliyor mu ki onlar getirebilirse eski model araç bize satarsa sorun oluyor mu ki illa sıfır mı olması lazım ?

1233 Mesaj
3 Kasım 2011; 16:40:57 

İkinci el araç ancak klasik otomobiller, veya yurt dışından kesin dönüş yapan kişilerin kendi otomobillerini getirmesi şeklinde oluyor. Gerçi bir de eğer özürlü plakası alabiliyorsanız bedelsiz ithalat var ama o apayrı bir mesele.

2235 Mesaj
3 Kasım 2011; 17:09:04 

Ya 25 yaşını geçmiş araba getirebilirsiniz yada 0 arkadaşlar 98 model araba getirebilirmiyiz felan demişsiniz onları getiremessiniz.Kesin dönüş yapıyorsanız getirebilirsiniz.

480 Mesaj
3 Kasım 2011; 18:07:11 

quote:

Orijinalden alıntı: sefau571

Ya 25 yaşını geçmiş araba getirebilirsiniz yada 0 arkadaşlar 98 model araba getirebilirmiyiz felan demişsiniz onları getiremessiniz.Kesin dönüş yapıyorsanız getirebilirsiniz.

25 yaş olayı doğruysa o da kabul peki bu 25 yaş olayı nerede yazıyor ve vergi vs durumu nedir ?
bizde 11 yıl idareten bir araba getiririz 11 yıl sonra 1998 model alırız 2012 sayarsak şimdi zaten fazla kalmadı :)

2 Mesaj
3 Kasım 2011; 23:05:50 

quote:

Orijinalden alıntı: sefau571

ya nebileyim arkadaşım işte gümrük vergisini ötvesini kdvesini ne kadar ne varsa yatırsak yinede olmuyor mu?

2235 Mesaj
4 Kasım 2011; 17:52:53 

Arkadaşım kdvyi kime vereceksin 2. el araba alıyorsun.Eğer yurtdışından 2. el araba getirme imkanı olsa distribütörler biter 2. el çöplüğü olur ülke.Hükümetde doğal olarak kesiyor önünü.Antika getirebilirsin.Yada istediğin donanımlı 0 araç getirebilirsin.

1 Mesaj
11 Kasım 2011; 1:17:49 

Turkiye de cok sacma kanunlar var ,bu ne abi ya neymis 3 yasindan fazla olmayacakmis getirecegin araba,ne yani simdi ben 1996 Hummer H1 imi getiremiyorum Turkiyeye ? Amerikadan ? yakinda kesin donus yapmayi dusunuyorum Turkiyeye,kardesim zaten Hummer lar kalkti piyasadan su an dolayisiyla bu arabalar classic oldu,bir suru yorumu okudum ve anladigim kadariyla 3 yasindan fazla olmayacak getireceginzi araba ,yani simdi ben H1 nimi getiremiyormuyum ? lutfen birisi soylesin eger herhangi bir yolu varsa benim H1 icin ? burda birakmak yada satmak istemiyorum ben cunku yaklasik 35.000 dolar harcadim tamamen restoresi icin.Bu nasi sacma bir ulkedir ya ? millet haril haril araba getiriyor yurt disindan onlar nasi sokuyo ulkeye peki ? simdi ben diyelimki Yunanistana geldim ve ordan H1 nimi surerek Turkiyeye girmeye kalktim ne yani beni gerimi cevirecekler arabam 1996 diye ?

480 Mesaj
11 Kasım 2011; 1:29:44 

onun benzinini ordaki gibi karşılayamazsın zaten zuahha tüp taktırman gerekir

440 Mesaj
17 Kasım 2011; 15:25:11 

selam arkadaşlar, bu konuda mevzuaat değişmiş olabilir mi ?

bir akrabamız çifte vatandaşlığa sahip, avrupadan araba alıp 6 ay burada kullanıp 6 ay sonra farklı bir araba ile gelebildiğini söyledi

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
24 Kasım 2011; 14:59:33 

Selam arkadaslar 2 yildir viyanada yasiyorum ve buraya ogrenci olarak geldim. Tr e kesin donus dusunuyorum. 2006 model range roverim var bunu tr e temelli sokabilirmiyim ? 6 aylik degilde surekli halde... Vergi odemeden tabi.. Tesekkurler

2306 Mesaj
25 Kasım 2011; 10:22:49 

Toplu cevap vereyim;

Araçlarınızı kesin dönüş ile turkiyeye sokarsınız ancak söyle bir denklem soz konusu ;

Diyelim bir hummer getireceğiz .

Onun burada ki takdiri kıymeti hesaplanıyor (motor hacmi ve yası ile )
Ortalama 70-80bin tl fiyat biçilir , buna ÖTV ve diğer özel vergiler eklenir. Aracın size turkiyeye ithal maliyeti ortalama 100bin tl olur .
Üretimi olmasa bile antika sayılmaz. O zaman 2007 model chevrolet capricelerde yığınla antika niyetine ithal edilirdi, sonuçta capricelerde artık üretilmiyor en son 2007de durdu.

Geçici olarak sokabilrsiniz 6 ay, ancak 6ayi sebepsiz yere 1 gün geçirirseniz o aracı turkiyeye soktuğunuz güne lanet edersiniz.
İnanılmaz cezaları var, aracın tüm gümrüğünü ödetiyorlar (15bin liralık araban olda belki 60-70bin oduyorsun)
Ayrıca aracı alıyorlar elinizden fln

4 Mesaj
22 Aralık 2011; 22:24:31 

iyi günler. ben kendi arabamla Azerbaycandan Türkiyeye gelmek istiyorum. Türkiyede öğenciyim. araba Türkiyede ne kadar süre kala bilir? ve arabanı nasıl kayıt yaptırmam gerekiyor. teşekkürler...

243 Mesaj
10 Ocak 2012; 0:51:46 

arkadaşlar avusturyada akrabalarım var. şu lupo 3l 1.2 tdi modelinin çok uygun fiyatlı olduğunu söylediler. ben bu aracı ülkeye tamamen nasıl alırım. (2.el)

El A'raf' ta Yürüyenlerin Hayatında Korku Ve Pişmanlığa Yer Yoktur...

614 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
PornTaKaL
22 Ocak 2012; 14:09:35 

http://cgi.ebay.com/eba...sh=item256bb659f5#v4-43

Bu Araba Getirilmeye Kalksa Ne Kadara Mal Olur ?

1480 Mesaj
22 Ocak 2012; 16:51:09 

onu bunu bırakın da bu TC devletinin bizle alıp veremediği nedir?
dünyanın en pahalı ve vergi yüzdesi en yüksek benzinini kullandığımız, 1600cc üstü arabaya %67 ötv verdiğimiz yetmiyomuş gibi hala arabadan yükleniyolar, tutup ötv'yi %80'e çıkarıyolar.
Bu ülkede vatandaşı yolacağın yüzlerce büyük kalem varken neden araba?
git evi, arazisi olana dayasana vergiyi? cep telefonuna elektroniğe dayasana? godaman şirketlere dayasana delikanlıysan?
lpg tüketen mazluma %78 vergi dayamak daha kolay dimi?

1 tane subaru wrx alırsan 2 tane de devlet babaya almak zorundasın. EŞŞEK miyiz biz? ÖKÜZ müyüz? KOYUN muyuz? Alnımızda ENAYİ mi yazıyo?

aslında pırlantadan kdv nin kaldırılması ile ilgili aşağıdaki yazıyı okuyunca taşlar yerli yerine oturuyor. Aynı zamanda, odatv ye neden baskın yapılmış olabileceğiyle ilgili de bir fikrimiz olmuş oluyor;

http://www.zekirdek.com...-ve-tayyipogullari.html

Barton 2500+ | Abit AN-7 | 1.5gb DDR400 | ASUS X800XT Platinum Edition + AC Silencer | 120gb WD JB 7200rpm + 250gb Samsung Sata2 NCQ | Philips 109P4 | Jazz JB9901 150watt RMS | Ferrari Force Feedback Wheel | Thermaltake 420watt pfc | ASUS TA 210 | AC Fan Pro TC
2nd:
ThorougBred 1700+dlt3c | MSI KT4AV | 512mb DDR400 | Sapphire 9800pro | 15gb Quantum lct 7200rpm + 4gb WD 4200rpm:(| Samsung 763mb | Philips a2.610 5+1 55watts RMS | ASUS 300watt

302 Mesaj
22 Ocak 2012; 19:01:08 

quote:

Orijinalden alıntı: SUBARU

dünyanın en pahalı ve vergi yüzdesi en yüksek benzinini kullandığımız, 1600cc üstü arabaya %67 ötv verdiğimiz yetmiyomuş gibi hala arabadan yükleniyolar, tutup ötv'yi %80'e çıkarıyolar.
git evi, arazisi olana dayasana vergiyi? cep telefonuna elektroniğe dayasana? godaman şirketlere dayasana delikanlıysan?

1 tane subaru wrx alırsan 2 tane de devlet babaya almak zorundasın. EŞŞEK miyiz biz? ÖKÜZ müyüz? KOYUN muyuz? Alnımızda ENAYİ mi yazıyo?

aslında pırlantadan kdv nin kaldırılması ile ilgili aşağıdaki yazıyı okuyunca taşlar yerli yerine oturuyor. Aynı zamanda, odatv ye neden baskın yapılmış olabileceğiyle ilgili de bir fikrimiz olmuş oluyor;

+999999999999999999999999

ayrıca bulgaristan almanya ve fransada tanıdklarım var supra veya skyline r34 alcam 6 ayda bir git gel cekecem atık napim trde supra yok resmen küfür etmemek için çok zor tutuyorum kendimi (forum içinde tabikide)

Uzaklaştırılmış
22 Ocak 2012; 21:21:04 

quote:

Orijinalden alıntı: fieldyturbo19

quote:

Orijinalden alıntı: SUBARU

+999999999999999999999999

ayrıca bulgaristan almanya ve fransada tanıdklarım var supra veya skyline r34 alcam 6 ayda bir git gel cekecem atık napim trde supra yok resmen küfür etmemek için çok zor tutuyorum kendimi (forum içinde tabikide)

6 ayda git gel değil. arac 6 ay tr de 6 ay yurt dısında kalmalı. Aracım 6 ay benle olmadıktan sonra ne anladım o işten

2235 Mesaj
22 Ocak 2012; 21:23:54 

quote:

Orijinalden alıntı: monodoks

Hortlatıyorum araç yurtdışında şirket üzerine olursa 6 ben kullanıp çıkartsak daha sonra eşim aynı aracı getirebilir miyiz acaba?

edit

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sefau571 -- 22 Ocak 2012; 21:26:23 >

2235 Mesaj
22 Ocak 2012; 21:25:04 

quote:

Orijinalden alıntı: msgstr

Ben KKTC'de okuyan bir öğrenciyim. Okulum bitince TR'ye dönerken vergi vermeden taşıt getirebilir miyim? Mesela MERCEDES falan....

edit

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sefau571 -- 22 Ocak 2012; 21:26:13 >

302 Mesaj
22 Ocak 2012; 21:31:06 

oha ciddenmi ozaman iicene saçmalık bunu doğrulayacak başkalarıda varmı (yanlış anlama rh+)

Uzaklaştırılmış
22 Ocak 2012; 22:04:20 

quote:

Orijinalden alıntı: fieldyturbo19

oha ciddenmi ozaman iicene saçmalık bunu doğrulayacak başkalarıda varmı (yanlış anlama rh+)

konuda samet arkadasın mesajına bakabilirsiniz. O da aynı şeyi söylemiş. 1. sayfada mevcut

302 Mesaj
23 Ocak 2012; 11:26:54 

quote:

Orijinalden alıntı: tlgvsr

arkadaşlar hepiniz anlatmışsınız 2. el gelmez vs felan... hepiniz hikayeden masal okumuşsunuz... Getirebilmenin tek yolu o 2. el arabayı bu ülke piyasasında o aracın bulunmaması gerekiyor... Yani o araç misal veriyorum Nissan Skyline olur getirirsin çünki bu aracı Nissan distirübütörü getirmiyor... Veyahutta Honda Civic Coupe ex o araçta türkiyede bulunmuyor... Yani anlayacağınız o aracın bu ülkede bulunmaması gerekiyor... Eğer alacağınız böyle bir araçsa vergilerini gümrüğünü ödedikten sonra istediğiniz aracı getirebilirsiniz... Bizim bir arkadaş Nissan Skyline GT-R 34 getirdi 99 model ve 2 yıl önce getirdi ingiltereden... Aracın maliyeti 60 bin euroya mal oldu... Her türlü daha karlı olursunuz. Şimdi bende bir araç getirmeyi düşünüyorum benimki biraz pahalıya patlayacak amerikadan geleceği için ama araç burda bulunmadığından birazda mecburiyet oluyor.. Eğer öyle bir mecburiyetiniz yoksa hiç uğraşmayın burdaki arabalar daha çok işinize gelir rezil olmazsınız 3-5 fazla verirsiniz...

Hımmm anladım peki bu alıntı yaptığım arkadasın dediği gibi yapabilirmiyim supra da yok türkiyede doğru düzgün aylardır piyasalara bakıyorum yok zaten toplamda 10 dan az vardır supra şimdi 3yasından eski 2. eller getirilemiyor deniliyor ama bu arkadasın arkadası yaptıgını demiş bu konuda ne dersiniz arkadaşlar :(

7 Mesaj
24 Ocak 2012; 5:50:49 

Arkadaşlar ben 6 ay da bir araba getirdim bulgaristandan türkiye ye ama yeni bişey çıkardılar karşıma arabadan haric bende 6 ay bulgaristanda kalmam gerekiyormuş 3 kez türkiye ye soktum arabayı ama artık bu sekil bisey cıkmıs bu konuda bilgisi olan varmı yada cozumu olan varmı ben bu arada cıftvatandasım

2306 Mesaj
19 Şubat 2012; 12:22:57 

Arkadaşlar mrb

Bir Arap ülkesinde oturuma sahibim, oradan daha önce resmi olarak kendi adıma - 6 aylık - geçici izinle arabayı Türkiye'ye sokmuştum. Daha sonra geri götürdüm tabi... Arabaların çok ucuz olması sebebiyle (Mesela bir chrysler c300 3.0TDI 2006 model 15 - 18.000 TL arası) Türkiye'ye aracı - iki yoldan birisiyle - sokup bir daha geri götürmeyeceğim. Türkiye'de çok fazla yoğun kullanmam, her zaman Türkiye'de yaşamam. Sadece bazen senenin bazı günlerinde Türkiye'ye geldiğimde sağa sola gitmek için adam gibi bir arabaya binmek istiyorum.

Bu aracı nasıl sokabilirim;

1 - ) İthalat yoluyla; Türkiye üzerinden başka bir ülkeye ithal ediyormuş gibi gösterip araç Türkiye'ye girince teslim alırım daha dönmez

2 - ) Kendi adıma getirip geri götürmemek... Bu durumda Türkiye'den çıkarken ne gibi bir sorun çıkar? :)

1961 Mesaj
19 Şubat 2012; 17:30:20 

batumdan araba getirtcektim ama 6 aylık süreci var geçici olarak alabiliyosun ki onun da şartları var çok zor bir olay kısacası

2306 Mesaj
19 Şubat 2012; 18:40:51 

quote:

Orijinalden alıntı: onurcandmt

batumdan araba getirtcektim ama 6 aylık süreci var geçici olarak alabiliyosun ki onun da şartları var çok zor bir olay kısacası

cevabın bana ise;

ben daha önce getirttim arabayı ama salak gibi geri götürdüm :D Türkiye'de eşi yoktu. Polisler herkesi çeviriyordu, bana direk geç işareti yapıyorlardı :D

götürdüğüme pişman oldum, geri tekrar getirip o şekilde kullanmayı düşünüyorum :)

ama hangi yolla getirsem karar veremedim, kendi adımamı yoksa şirket adına mı (ikisinde de vergi ödemeyeceğim ztn)

1961 Mesaj
19 Şubat 2012; 20:54:43 

hocam 6 ay sınırlaması var 6 ay burda 2 yıl orda kalmak zorunda diye biliyorum eğer yanlış biliyorsam iyice açıklar mısınız merak ettim bende

1 Mesaj
20 Şubat 2012; 0:40:15 

Turistik kolaylıklar kapsamında yurtdışından getirdigim araci , Rente car a birakip yurtdışına cikabilirmiyim. Ve yurtdisinda 185 gün kaldiktan sonra yeni araclarla Türkiyeye gelip süresi gecmekte olanlarla degistirebilirmiyim

Sayet böyle birsey olabiliyorsa
1- kendi üstüme Kactane arac getirebilirim (Rente car) icin.
2- Turistik kolaylıklar kapsamında Getirecegim araclar pilakali olmak zorundami, bu araclara Trenle yada T.I.R ile gecis yaptirilabilinirmi.

Tesekkürler.....

194 Mesaj
5 Mart 2012; 13:55:58 

Arkadaşlar Almanya'da yaşayan akrabalarım var, onlar arabayı orada satın alsa, aracı buraya getirseler ben de kayıt ettirsem olur mu ? Kendi arabalarıyla gelmişlerdi buraya daha önceden.

WHY SO SERIOUS ?

1 Mesaj
30 Nisan 2012; 3:05:15 

Slm arkadaslar.

Ben bu siteye yeni üyeyim, ve hemen bi sorum olcak.

Ben suan hollandada yasiyorum, ve birkac ay icinde kesin dünüs yapcam.
Benim suan bir Nissan Skyline R34 var, 1999 2.5 turbo motor ve kayit olarak 280ps ama suan 433ps. ve tabiki direksion sag tarafta..

ve kesin dünüs yaptigimda kendi aracimida getirmek istiyorum ve bunu en az birkac sene kulanmayi düsünüyorum veya hic satmamayi..

NAsil olcak bu...?? kesin dünüs yapanlar icin ayri bir islem varmi...??

bu arada cift vatandasim, ve belki hollanda vatandasligimi öldürmeyi"düsünüyorum.....
istanbulda aylem var adresim var evim var.