Şimdi Ara

Bellek dünyasında son durum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
2.713
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • DRAMeXchange firması son yaptığı araştırma'nın sonuçlarını açıkladı. Yapılan araştırmaya göre 2005 yılından günümüze RAM piyasası yaklaşık olarak %12 büyüdü. 2006 yılının ilk çeyreğinde toplam RAM satışları 4.92 milyar $ civarında gerçekleşti. Firmanın yaptığı en çok satanlar listesinin başında Kingston yer alıyor. Hemen arkasından A-Data gelmekte fakat pazar payı olarak Kingston arayı oldukça açmış durumda. Ülkemiz'de çok satılan markalardan olan Twinmos ise 20 firmanın girdiği listede ancak 16. olabilmiş durumda. Listeye baktığımızda RAM üreticilerinden 10 firmanın (%50) Amerika kökenli olduğunu görüyoruz. Amerikadan sonra 8 firma ile ağırlık Tayvanda. Onun dışında Çin ve Japon firmalarıda listede kendilerine yer bulabilmiş durumdalar. Ayrıca RAM satışlarına baktığımızda AMD'nin DDR2 destekli socket AM2 platformuna geçmesi ile hafif harektlenen DDR2 pazarı bir yana DDR1'ler hala satış rakamı olarak lider konumdular. Bellek boyutuna göre satış rakamlarına baktığımızda ise %55'lik pazar payı ile 512MB'lık bellekler açık ara öndeler.

Bellekler için modüller üreten firmalara baktığımızda ise bu alanda liderliği açık ara farkla Samsung önde götürüyor. Gelirlerin %14,5 civarı arttığı bu alanda agresif büyümeyi Hynix, Elpida, ProMos ve Winbond gösteriyor. Özellikle ProMos bir önceki çeyreğe göre gelirlerini %42 arttırmış durumda. Hemen üstteki listede 10 firma ile ağırlığını koyan ABD firmalarının sayısı bu alanda ancak 1'e düşüyor ve tek temsilci olarak Micron kalıyor. Tayvanlı firmaların modül üretimindeki ağırlığı dikkatlerden kaçmıyor. Fakat firma sayısı her ne kadar 2 olsa bile toplam pazarın %41.9 Koreli firmaların elinde.

Sayfanın Linki : http://www.dramexchange.com/

• 2x1 gb fiyatları ucuzlamaya başladı vistanında çıkması ile 2gb satışları tavan yapacaktır
  • quote:

Orjinalden alıntı: Digiali

2x1 gb fiyatları ucuzlamaya başladı vistanında çıkması ile 2gb satışları tavan yapacaktır

Evet birde marka bazında ülkemizde biraz çeşitlilik olsa. Listedeki firmaların çoğu ülkemizde yok maalesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 4 Ağustos 2006; 22:57:58 >
  • Daha 25-30 yıl önce açlıktan nefesi kokan uzak doğulular aldı başını gitti ; Bizde ürettiklerine avuç avuç para harcıyoruz.
    Ah Ah! ne zaman kafamızı kullanıp kendimize çeki düzen vereceğiz bilmemki.
    Aslında üretmeden tüketme hastalığı var galiba bizde
  • eee uzakdoğuluları avrupalılar zengin etti..

tabii kendileri daha da zengin oldu
  • açikçası korelileri tebrik etmek lazım
    yürü be SAMSUNg kim tutar seni
  • Türkiyede Çoğu şeyde çeşitlilik yok ki
  • yanlız arkadaşlar dikkat ettinizmi bilmiyorum ram markalarının çoğu U.S acaba niye sizce
  • ben twinmosu daha çok satan bir firma sanırdım ilginç
  • quote:

Orjinalden alıntı: ahmetaktas

ben twinmosu daha çok satan bir firma sanırdım ilginç

Ülkemizde marka alternatifsizliğinden dolayı çok satıyor ama maalesef dünya sıralamasında 16.cı olmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 5 Ağustos 2006; 8:14:39 >
  • İnsan oğlu öyledir ama onlar galiba dog eti yedikleri için insan oğullarımı bilmem
    quote:

Orjinalden alıntı: Computerstudent

Daha 25-30 yıl önce açlıktan nefesi kokan uzak doğulular aldı başını gitti ; Bizde ürettiklerine avuç avuç para harcıyoruz.
    Ah Ah! ne zaman kafamızı kullanıp kendimize çeki düzen vereceğiz bilmemki.
    Aslında üretmeden tüketme hastalığı var galiba bizde

• ohaa..twinmos amma gerideymiş..
  • bende twinmos kalmamış kingston almak zorunda kaldım die üzülüodum
  • quote:

Orjinalden alıntı: SinanAtesh

bende twinmos kalmamış kingston almak zorunda kaldım die üzülüodum

• quote:

Orjinalden alıntı: ahmetaktas

ben twinmosu daha çok satan bir firma sanırdım ilginç
    ben de twinmosun bu kadar geride kalacağını sanmazdım... memory chip üretemeyen kinstona bakın.. denek iş pazarlama taktiğinde
  • az satıyor öyleyse kötüdür diye bir hava algıladım yorumlarınızda. 2 markayı birbiri ile karşılaştıracak değilim ama o listede others diye geçtiği halde çok kaliteli ürünler üreten firmalar olabilir. butik oteller gibi, az kalan var ama hizmet kaliteli. butik ram
  • 4.92 milyar $ korkunç bir potansiyel.
  • quote:

Orjinalden alıntı: sezar

yanlız arkadaşlar dikkat ettinizmi bilmiyorum ram markalarının çoğu U.S acaba niye sizce
    Zaten adamlar pc donanımı denilince 1. sırada.
  • vay be Geil ler,Corsair ler Kingston ın beşte biri kadar pazar yapamamış.
    e tabi olum o kadar pahalıya satarsan pazar mazar yok sana,oh iyi olmuş.
    ne olurduki şunlar normal Kingston,OEM RAM lerin yüzde 10 fiyatına olsalar...

bakıyorsun Kingston RAM atıyorum 100 dolar,bi Corsair almaya kalkıyorsun 350 dolar.oha artık...bide Gelskill var onu hiç söylemeyeyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 6 Ağustos 2006; 5:03:46 >
  • ya bu japonlar elektronik devi olarak bilinirler ama ben yazıcılar hariç hiçbir bilgisayar parçası ürettiklerini görmedim bu işleri hafife alıyorlar galiba
    anakart falan üretmek amele işi gibi geliyor herhalde adamlara.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.