Şimdi Ara

Oda termostadı bağlı iken kombi kaç derecede olmalı.?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
283
Cevap
18
Favori
286.929
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• sayın ustalar ( başta zebra usta ve disintegretion ve memınt ustalar. ) oda termostadı kombiye bağlı iken kombi sıcaklık degeri en yuksekte mı olacak.kombiyı hizmete alan vaillant servis (11 ay önce) ısı en yuksekte olacak dedi.kombinin kullanım ve oda termostadı kullanım klavuzunda da ısı en yuksekte olacak yazıyor.gerçi ben 60 derecede çalıştırıyorum.forumda hep 40-45-50 derecelerden bahsediliyor.bir hatamız var mı acaba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DEMİRCİEFE -- 5 Aralık 2013; 23:27:07 >

• DEMİRCİEFE kullanıcısına yanıt
    Kombiniz yoğuşmalı ise 55C dereceyi geçmeyin, konvansiyonelse (klasik) 60-65 olabilir...
  • yoğuşmalı degil.teşekkurler memint usta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DEMİRCİEFE -- 5 Aralık 2013; 23:28:02 >
    Estağfurullah henüz usta mertebesine eremedik lakin teşekkürleriniz için ben de teşekkür ederim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

Kombiniz yoğuşmalı ise 55C dereceyi geçmeyin, konvansiyonelse (klasik) 60-65 olabilir...

yoğuşmalı kombilerde kazan sıcaklığının 55c'yi geçmemesini (mümkünse 50c ve altı) kullanıcılar olarak bizler öneriyoruz olması gereken de bu ama bazı kombi üreticileri premix yoğuşmalı kombilerinin kullanım kılavuzlarında tam tersini söylüyor...

http://www.demirdokum.com.tr/upload/Kutuphane/97/Nitromix%20Kullan%C4%B1m%20K%C4%B1lavuzu.pdf
     Oda termostadı bağlı iken kombi kaç  derecede olmalı.?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 6 Aralık 2013; 13:38:05 >

• disintegration kullanıcısına yanıt
    Makineyi Alman Vaillant mühendisliği ile yapmak yetmiyor anlaşılan...

Kullanımını da tekniğe uygun yapmak ve yapılmasını sağlamak gerekiyor...

Servislere kızmak anlamsız kılavuzlara böyle yazarlarsa...
  • Muhtemelen kullanma kılavuzu hazırlanırken kopyala - yapıştır yaptılar konvansiyonel kombiden.
  • Bende viesmann vitodens 100 için sormuştum. Gelen yanıt oda termostadı ile 4. kademede kullanın şeklinde olmuştu. Bence kopyala yapıştır hatası ile ilgili değil. İstenilen sıcaklığa ulaşmada sıkıntı olmasın diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

Muhtemelen kullanma kılavuzu hazırlanırken kopyala - yapıştır yaptılar konvansiyonel kombiden.

konvansiyonel kombiler dahil hiçbirinde böyle bir ibare olmamalı,pdf formatında hazırlanan bu kılavuz muhtemelen kombi iler birlikte kutusunun içinden kitapçık olarak çıkıyor,premix yoğ bir cihazın kullanımında asla uygulanmaması gereken yanlış bilgiler verilmiş,premix yoğ bir cihazın üretilme ve çalışma mantığına aykırı,bu cihazı kitapçığa bağlı olarak kullanan çok sayıda insan olmalı
  • quote:

Orijinalden alıntı: mkkabaoglu

Bende viesmann vitodens 100 için sormuştum. Gelen yanıt oda termostadı ile 4. kademede kullanın şeklinde olmuştu. Bence kopyala yapıştır hatası ile ilgili değil. İstenilen sıcaklığa ulaşmada sıkıntı olmasın diye düşünüyorum.

Isıtmada; ısıtılacak mekana/ısıtma tekniğine/tesisat ve peteklere/kontrol ekipmanı olup olmadığına/kullanım tercihlerine göre özelleştirilmiş yaklaşım en doğrusudur...

Garanti ısıtsın diye, yoğuşmalı kombisi ve yeterince peteği ile yalıtımlı evinde ısınacak olana " 60-70C'de yak, OT kullanıyorsun zira..." demek sonuç itibariyle " kaç TL'ye ısınırsan ısın umurumda değil ama yeter ki ısın.." demenin bir başka versiyonu olabilir...Ya da bilgisizlik diz boyu denebilir...

Halbuki en iyisi dış ortam ısı sensörünü de ekleterek (veya kazan sıcaklığını manuel güncelleyerek) tam bir sistem kurup bir daha kombinin yanına gitmeden ısınma teminidir ve bunu anlatmaktır...

İyi forumlar ve tasarruflu/konforlu ısınmalar...

• bu da vaillantın kullanım klavuzu.

[simage][/simage]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DEMİRCİEFE -- 6 Aralık 2013; 18:05:08 >
  •  Oda termostadı bağlı iken kombi kaç  derecede olmalı.?

[simage][/simage]
    Ayar düğmesini sağa doğru sonuna kadar çevirince maks.sıcaklığa ayarlandığına dair bilgi yok; ama sola doğru sonuna kadar çevirince kalorifer devresi kapanıyor, yani min sıcaklığa gelmiyor. Buradan hareketle sağa doğru sonuna kadar çevirince de maks.sıcaklıktan daha öte, başka bir fonksiyona gelmiş olabiliriz (Otomatik kazan sıcaklığı belirlenmesi)

• Kalorifer gidiş suyu ayar düğmesini (1) sonuna kadar
    sola çevirin. Bu durumda kalorifer konumu çalışmaz
    fakat sıcak su konumu aktiftir. (vaillant atmo/turbotec plus cihaz kullanım kılavuzundan)

Velev ki maks. sıcaklığa ayarlanmış olsa bile, dış sensör veya uyumlu OT ile kombinin ısı üretimi sınırlanacak ve kazan çıkış sıcaklığı maks.sıcaklığın çok altında seyredecektir. Burada kazan set sıcaklığı ile kazan çıkış sıcaklığının aynı şey olmadığını belirtmem gerekir(di). Oda sıcaklığına göre modülasyonlu çalışan kombiler, kazan çıkışını set değerin çok altındaki bir sıcaklıkla gönderebilirler. Fakat nitromix oda sıcaklığı modülasyon özelliği olmayan bir cihaz olduğu için 65C kazan setinde göndereceği tesisat suyu 60 ile 70 dereceler arası olur ki bu gidişin dönüş sıcaklıkları yaklaşık 50 ile 65C arası olacağından yüksek yoğuşma veriminden bahsetmek mümkün olmaz. Bu ise en az %15 verim kaybıdır. Anlatmak istediğimiz yoğuşmalı kombiler açısından budur...

• gerçi ben ısı ayarını en sağın sonuna kadar döndürmüyorum. 60 dercede tutuyorum.hangisi doğru bilemiyorum.
    amaç az gaz sarfiyatı ile en ıyı ısınmak..tabii bu da faturada ortaya çıkacak.
    Birer gün sağın en sonunda ve 60C'da deneyip görmek iyi olur. Sabah başlarsınız ve aynı anda sayaçtan gaz sarfiyatını yazarsınız. Burada da paylaşırsınız...
  • quote:

Birer gün sağın en sonunda ve 60C'da deneyip görmek iyi olur. Sabah başlarsınız ve aynı anda sayaçtan gaz sarfiyatını yazarsınız. Burada da paylaşırsınız...

bilgilere teşekkurler.
    sayın memınt bey bir şey daha sorucağım, kombiden sıcaklık ayarını 60 dereceye getiriyorum ama bir iki sanıye sonra gidiş su sıcaklığı ekranda 44 derce görunuyor.bu normal bir durum mu,gidiş su sıcaklığıda 60 derce olmayacak mı..
    İki önceki mesajımda detaylı açıkladım bu konuyu. Oda termostatı kullandığınız için gidiş sıcaklığı set değerin çok altında olabilir, kombi anlık ısı ihtiyacına göre modülasyon yaparak sıcaklığı sınırlandırabilir. Tamamen normal...
  • quote:

İki önceki mesajımda detaylı açıkladım bu konuyu. Oda termostatı kullandığınız için gidiş sıcaklığı set değerin çok altında olabilir, kombi anlık ısı ihtiyacına göre modülasyon yaparak sıcaklığı sınırlandırabilir. Tamamen normal...

usta teşekkurler.
    ama bu gece oda termostatındeki ayarladığım 22 dereceye zor geldi ısı.oda sıcaklığı önce 18.5 derece idi.22 dereceye nerdeyse 4-5 saatte ancak gelebildi.sanki bu gun tam ısınamadım.salonda bulunan başka bir dijital termometrede ısı 23,1 gösteeriyor,oda termostatında ise 22 derece yani set degerim.
    Birşey değil...

Oda termostatı bağlı olduğu için firmanın önerdiğini yapın. Maks. sıcaklık (zannederim 75C) bile olsa modülasyonlu/kontrollü çalışma nedeniyle gidiş sıcaklığı anlık ısı ihtiyacı kadar olacaktır; yani çoğu zaman 50-60C ama 60C set ayarına göre gidiş sıcaklığı daha yüksek olacak ve ısınma daha hızlı gerçekleşecektir.

Eğer ısıtma cihazı bir hava şartına duyarlı regler ile veya
    bir oda termostatı ile donatılmışsa, aşağıdaki
    ayarlamaları gerçekleştirmelisiniz:
    • Kalorifer gidiş suyu sıcaklığının ayarlanması için
    düğmeyi (1) sağa doğru sonuna kadar döndürün.
    Kalorifer gidiş suyu sıcaklığı otomatik olarak kontrol
    cihazı tarafından ayarlanır (Bu konu hakkındaki bilgileri
    ilgili kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz).
  • sayın memınt ,oda termostatları ile ilgli şöyle bir mesajınızı buldum.

.
    (Kombilerin varsa kendi modülasyonlu oda termostatları ile kazan gidiş sıcaklığı maks.ve min.sınırlamaları yapılabiliyor ama diğer oda termostatları ile bu tür ayarlamalar bildiğim kadarıyla yapılamıyor.
    Modülasyonlu ve uyumlu oda termostatlarının tek avantajı daha düşük tüketim değil, bu türden pek çok ayarlamaya imkan vermesi.
    Kazan sıcaklığı sınırlamaları ve oda sıcaklığı set değeri dışında, pompa ek çalışma süresi ile pompa blokaj koruma çalışma zamanı ayarından tutun, evin ısı yalıtım ve petek kapasitesine göre modülasyon tercihi, kullanım sıcak suyu ayarları vd pek çok şeye kadar yapılabiliyor..).

benım kullandığım vaillant 240 modeli o.termostatında sadece kombinin çalıştıgını ve durduğunu göruyorum.sadece istedeğim set ayarını yapabiliyorum.çalışma anında ekranda radyotor simgesi çıkıyor.bunun dışında radyötordeki suyun sıcaklığını veya kullanım suyu sıcaklığı veye kullanıldığı gibi ayarları kombinin özellikleri nedenıyle mı göruyoruz yoksa o. termostatının bu özellikleri taşıyan bir o.trmostatı mı olmalı.öyle ise hangi markave model o.termostatları bu işlevlerı desteklıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DEMİRCİEFE -- 7 Aralık 2013; 13:01:36 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.