Şimdi Ara

tesisata petek eklemek?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
3
Favori
57.792
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar tesisatımıza kapalı balkona uzatacak şekilde bir petek ekletmek istiyoruz..

şimdi 60cm lik bir petek ücreti en ucuz ne kadar?

bunu yaptırmak için doğalgaz şirketinden proje izni gibi şeyler gerekiyor mu?

toplam masraf ne kadar olur acaba?

• 60cm pkkp 22/600 en ucuz 60-70lira civarındadır
    radyatör ilavesi dahil kalorifer tesisatı ile ilgili herhangi bir değişiklikte izin almanız gerekmiyor
    ana hattan ek yapılarak kullanılacak pprc 20mm borunun uzunluğu & 2 radyatör vanası & radyatör montajı ve işçilik dahil "hattın uzunluğuna göre fiyat değişir" ama ortalama 100-150lira tutar
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

60cm pkkp 22/600 en ucuz 60-70lira civarındadır
    radyatör ilavesi dahil kalorifer tesisatı ile ilgili herhangi bir değişiklikte izin almanız gerekmiyor
    ana hattan ek yapılarak kullanılacak pprc 20mm borunun uzunluğu & 2 radyatör vanası & radyatör montajı ve işçilik dahil "hattın uzunluğuna göre fiyat değişir" ama ortalama 100-150lira tutar
    tesisatınız gömülmemişse üstten alırsınız 200 lirayı geçmez ama kırdırırsanız 300-400 ü bulur bu arada kırılan yere fayans veya benzeri kaplama malzemesi hariç
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmetdoger2

tesisatınız gömülmemişse üstten alırsınız 200 lirayı geçmez ama kırdırırsanız 300-400 ü bulur bu arada kırılan yere fayans veya benzeri kaplama malzemesi hariç

Alıntıları Göster
    bunun için ne yapmak gerekiyor kimi çağıracağız
  • morkoltuk M kullanıcısına yanıt
    Sıradan bir kalorifer veya su tesisatı ustasına başvurabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: isttes

Sıradan bir kalorifer veya su tesisatı ustasına başvurabilirsiniz.
    Konu eski ama hole 40 cm, koridora da 60 cm olmak üzere iki petek ilavesi yapmak istiyorum, kullanılacak borular 15-20 metre arası olabilir, her şey dahil 150 lirayı geçer mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: robotica

Konu eski ama hole 40 cm, koridora da 60 cm olmak üzere iki petek ilavesi yapmak istiyorum, kullanılacak borular 15-20 metre arası olabilir, her şey dahil 150 lirayı geçer mi?

Iki petegin maliyeti 500 tlnin altinda olmaz
  • robotica R kullanıcısına yanıt
    20mm pprc kompozit boru metresi ortalama 1,5lira+plastik fittings malzemeler
    40cm pkkp 22/600 panel radyatör 60-70lira
    60cm pkkp 22/600 panel radyatör 80lira civarında

4tane 1/2 köşe vana tanesi 7-8lira
    işçilik 50-100lira
  • Koridora banyoda havlupan hattında t koyup 1.5 2 m boru çekerek petek ekliycem.20 lik boru mu kullanalım?bir de 90 derece yerine mümkün olan yerlerde 45 lik dirsek kullansa daha iyi mi olur? Son olarak 2 adet 1.30 m petek yan yana koyup nasıl baglamaliyim.tek petek kullanma imkanım yok.aradan nipelle mi bağlıyim?
  • mannwar M kullanıcısına yanıt
    20mm yani 1/2 pprc çap kullanmanız lazım ve peteği çapraz bağlatın,dönüşlerde 90c yerine 2 tane 45c dirsek kullanabilirsiniz,bazı dönüşler bazen izin vermez mecburen 90c kullanacaksınız

iki petek yanyana seri bağlantı dediğimiz bağlantı ile birbirine bağlanır bunu yıllar önce deneyip foruma anlatan benim, iki peteği nipelle bağlayın ve petekleri çapraz bağlatın
    giriş vanası peteğin üstünden olsun çıkış vanası diğer peteğin altından olsun
  • quote:

20mm yani 1/2 pprc çap kullanmanız lazım ve peteği çapraz bağlatın,dönüşlerde 90c yerine 2 tane 45c dirsek kullanabilirsiniz,bazı dönüşler bazen izin vermez mecburen 90c kullanacaksınız

iki petek yanyana seri bağlantı dediğimiz bağlantı ile birbirine bağlanır bunu yıllar önce deneyip foruma anlatan benim, iki peteği nipelle bağlayın ve petekleri çapraz bağlatın
    giriş vanası peteğin üstünden olsun çıkış vanası diğer peteğin altından olsun

Çok teşekkürler. Çapraz bağlantı yapıcam hepsini.2 petek seri bağlamada kaclik nipel lazim birde 3 parçayla bağlıydı sanırım tarif edermisiniz.ısınmadan sorun olmaz dimi seri bağlantıda.
  • Birde bağlantılarda teflon bant kullanmamı bir sakıncası varmı?
    teflon bant kullanman lazım zaten, 1/2 nipel almalısın,tesisatın sirkülasyonunda sıkıntı yoksa bütün peteklerin ısınır
    ama sirkülasyonda sıkıntı varsa peteklerin ısınmasında sorun olur,herşey tesisat suyunun rahat dolaşmasına bağlı

tesisata petek eklemek?  tesisata petek eklemek?

• Ek yapacağım petek, kombi den sonraki 2. Petek o yüzden sirkülasyon sorunu olacağını zannetmiyorum.alttaki petek donus borusunu kesip manson la ek yapıp uzatmanın sakıncası olur mu?boru kullanmaktan kacindigimdan değil de yeni boruyu duvardan çıkış bağlantısı kırma gerektirceginden dolayı. Duvardaki 3/4 ucuna kuyruklu dirsek le 1/2 ye dönüşmüş.
    yapabilirsin sorun olmaz
  • Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.Eksik olmayın kafamda şekillendi.
  • quote:

yapabilirsin sorun olmaz

Banyodan koridora t ile petek ekliycem.ama banyodaki havlupan giriş ve dönüş yerden 45 cm yüksekte. Ben burdan t alıp yer seviyesine indirip koridora çıkarıp ordan petek girişine 60 70 cm yukarı çıkarcam çapraz bağlıycam.bu iniş çıkış sorun olurmu acaba?
    iniş ve çıkış kesinlikle sorun olmaz
  • Dün anlattığını gibi mlz aldım. 2 tane 60 140 dd plus radyotor seri bağlıycam.mevcut petek in donus borusunu kesip Masonla uzatıp 2. Petek in alt çıkışına bağlıycam.iki petek arasını da nipel ve rekorla kopruluycem.ama alyanım yok nasıl sıkıcam bakalım onları. Tesisati boşaltmak sıkıntı olacak balkonda bosaltma vanasi var ancak tesisatçı hata yapmış. Donus hattında vana tamam da ama hat balkona çıkarken duvarın içinde 60 cm yukarı cikip öyle giriyor kombiye.yanı dolaylı olarak vana radyotor üst hızasinda gibi balkonda.yukarıya tahliye vanasi mi takilir hiç. Tek tek petekler den boşaltmak zorunda kaliçam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mannwar -- 30 Ocak 2016; 18:44:58 >
  • Bir de oxsijen bariyerli boru bulamadım dizayn cam elyaf aldım. Sıkıntı olurmu acaba.gerçi evin siva alti tesisatta ne kullanıldığını da bilmiyorum, mutahitin oxi kullanacağını hiç sanmıyorum.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.