Şimdi Ara

Fotoğrafçılık dünyasında günün öne çıkan gelişmeleri, '4 Aralık 2013'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
528
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Fotoğrafçılık dünyasında günün öne çıkan gelişmeleri, '4 Aralık 2013'

Fotoğraf makineleri, objektifler, yeni yazılım güncellemeleri, dedikodular ve yeni donanımlar ile beraber fotoğrafçılık dünyasında günün öne çıkan gelişmeleri.   

Toda Seiko

Toda Seiko, X-Mount ve E-Mount uyumlu balık gözü lensini duyurdu

Sektörde ismini çok fazla duymadığımız firmalardan Toda Seikdo, Fujifilm X-Mount ve Sony E-Mount bağlantı yapısına sahip yeni 12mm F/7.4 balık gözü lensini duyurdu. İçerisinde otomatik netleme motoru bulunmayan lens, 4 element 4 grup optik dizilime, 220 gram ağırlığa ve 58.5 mm boyuta sahip. Lens 250$ fiyat etiketiyle Japonya merkezli olarak satışa çıkmış durumda.

Sony

Sony’nin 54 mega piksellik FF (Tam Kare) sensörü hakkında ilk bilgiler ortaya çıktı

Önce NEX serisi bugünlerde ise A7 ve A7r modelleriyle adından sıkça söz ettiren Sony, SonyAlphaRumors sitesine gelen bilgilere göre 54 mega piksel çözünürlüğe sahip bir FF sensör üzerinde çalışıyor. Bünyesinde 2460 gibi oldukça yüksek netleme noktası barındıracağı belirtilen sensörün, %76’lık kısmı da netleme için ayrılacak. Şimdilik üretiminin oldukça pahalı olduğu söylenen yeni sensörün, seri üretim için uygun hale getirilmesi için çalışmalar yapılıyor. Bu sensörün, 2015- 2016 A ve E-Mount fotoğraf makineleri içerisinde karşımıza gelebileceği tahmin ediliyor.

• sony
    tam bizim türkiyeye göre 54mp ya. bunun alanı çok olur.
  • ISOsu kaç ki?
  • biri sony'i durdursun.

54mp sensörün jpeg boyutu 50mb felan olur herhalde raw dosyasıda 150-200mb civarında gezer.
    artık terabytelarca hafıza ürünleri almak zorunda kalınır. bir de fotoğrafları windows ile gezerken açılması için bekleriz.

9.000 X 6.000 piksel mi yapar?

bir de 20.000tl felan olur herhalde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serseri sirin

biri sony'i durdursun.

54mp sensörün jpeg boyutu 50mb felan olur herhalde raw dosyasıda 150-200mb civarında gezer.
    artık terabytelarca hafıza ürünleri almak zorunda kalınır. bir de fotoğrafları windows ile gezerken açılması için bekleriz.

9.000 X 6.000 piksel mi yapar?

bir de 20.000tl felan olur herhalde.

Ayrıca bu fotoğrafları işlemek için bir tanede workstation almak gerekli olur.
  • 14bit kayıpsız sıkıştırılmış RAWları 70MB civarı olur tahminen.
  • 2460 tane netleme noktası Vizörde ya da ekranda nasıl görünür acep?
  • 54mp!! Çok sağlam (=pahalı) lens ister önüne, dosyası da çok büyük olur, işlemesi, saklaması dert, profesyonel işi... Ben amatörüm, anca 10x15 baskı alıyorum, 10-16mp aralığı bana -crop için bile- yetiyor da artıyor...
  • Sony nikon ve canona havasını basıyor. Canon eos-m çıkartmaya devam etsin.
  • herkes eleştiriyorda hangimizin canı çekmedi ki
    alamayız orası ayrı
  • O değil de bir ara sensörü değişebilen gövde söylentileri vardı sanki. Ne oldu ona?
  • 54 mp ne lan 54 lan oha
    Şimdi biri gelip nokianın 41 mp var desin vurayım onu burda

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Samyang 8mm balık gözü varken Toda Seiko 12mm balık gözüyle pek iş yapmaz

Konu farklı olsun :)
  • 7.4 nasıl bir diyafram değeridir Allah aşkına aynalı lensmi mübarek bu, oldu olacak sabit diyafram yapta tam olsun bir de 250 dolar olacakmış. Yok yinede çok sağlam mercek varsa 7.4'üde çekeriz o ayrı konu :)
  • Mega Piksel değerlerinin yükselmesi örneğin büyük baskı ya da benim gibi makro tutkunları için güzel bir gelişme. Ancak RAW dosya formatının geliştirilmesi gerekiyor artık. Yani bu gelişme hem boyut hem de işleme algoritması tarafında yapılmalı. Adobe gibi firmalar ile ortaklaşa çok daha rahat işlenebilen farklı bir format ya da özel yazılımlar getirilmesi gerekiyor. Özellikle 54 MP'lik fotoğraflar ile Focus Stacking olayını düşünemiyorum. Çok iyi bilgisayarlar bile perişan olur.
  • canon yuksek mp sensörünü cok saglam yapsa iyi olur cunku sony = nikonun yeni makinesi 54 mp d900 olacak demektir
  • quote:

Orijinalden alıntı: gently weeps

Nokya 41mp telefon üretmiş 54mp çok mu? Buna o kadar para vereceğime telefon alırım daha iyi, beyin bedave
  • 2160 noktanın hepsi seçilebilir değildir büyük ihtimalle. çoğunluğu gizlidir, gene 102 nokta gibi olur görünür noktalar. Gerçi 102 noktalı AF sistemi kullanan sensörde AF noktaları ortada ufacık bir alanı kaplıyordu.

54MP ise Sony'nin abartılı bi hamlesinden başka bişey değil. O kadar sıkışık sensörde düşük isolarda bile kumlanma oluşacaktır ve 54MP amacına uygun kullanıldığında, yani büyük boylarda baskı alındığında bu kumlanmalar net olarak görülebilecektir. Daha 36MP sensörlerin gelişme yolu var bence, 54MP için erken. Ama Sony bu, deneysel takılmayı seviyor.

Yabancı forumlarda 36MP'i bugünün standardı olarak gören kişiler var. Yeni DF 16MP çözünürlükle çıkınca dudak büküldü, "o kadarcık pikselle hiç raw editing yapamayınız ki, crop bile yapamayız" diyenleri çok okudum. İnsanlar tüketim çılgını, ellerine bol sıfırlı "premium" fiyatlar karşılığında alınan parlayan siyah gövdeler altında ne verirseniz verin, onu kullanacak, yüceltecek ve onsuz yaşayamayacak bir tarz icat ediyorlar kesinlikle. O yüzden Sony bu 54MP'i çıkarır, ondan sonra Nikon da çıkarır ve gün gelir 16, 24 MP'ler "bikaç piksel fotoğraf mı olur" yorumlarını almaya başlar.

Fotoğraftan anlayan insanları da, fotoğraftan anlamayan ve kaliteyi megapiksele denk tutan kullanıcılar gibi megapiksel delisi yapacaklar herhalde bu gidişle.
  • Sony poposuyla kuş da tutsa hiçbir makinasını elime bile almam nokta...
  • bu sensör aynasız orta format cihazda kullanılırsa tamam ama

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.