Şimdi Ara

Analiz : PS4 ve Xbox One internet sağlayıcıları için büyük problemlere yol açabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Analiz : PS4 ve Xbox One internet sağlayıcıları için büyük problemlere yol açabilir

Geçmişte tak-çalıştır konseptinin en büyük temsilcisi olan oyun konsolları bu özellikleri nedeniyle oyuncular tarafından da büyük ilgi görmekteydi. Ancak yeni nesil konsollarla birlikte daha karmaşık eğlence ve oyun konseptleri hayatımıza girmeye başladı. Daha önce hiç gündemde olmayan genişbant internet kavramı da konsollar için olmazsa olmazlardan birisi haline geldi.

İngiltere'de başarılı bir açılış yapan PS4, diğer Avrupa ülkelerinde de büyük bir ilgiyle karşılandı. Ancak Avrupa'daki internet trafiği gözlemci kuruluşlarının raporları altyapı konusunda sıkıntılar yaşanabileceğini gösteriyor.

Yeni nesil konsollar ile büyük video dosyalarının yüklenmesi ve paylaşımı, devasa boyuttaki oyunların indirilmesi gibi altyapıya büyük yük bindiren işlemler gerçekleşmeye başladı. Avrupa'daki internet altyapısı şimdilik bu yükü kaldırmak için yeterli ancak altyapı firmalarının gelecek için tedbir alması gerekiyor.

Forbes'a konuşan bir telekomünikasyon tedarikçisi, standart ev kullanıcılarının artık hardcore tabir edilen ve büyük miktarda veri tüketen bireyler haline geleceğini ve servis sağlayıcıların şimdikinden daha akıllı altyapılar inşa etmeleri gerektiğini belirtiyor. 

Diğer bir uzman ise kota ve adil kullanım kotası gibi sınırlamaların bu andan itibaren internet sağlayıcılarının kendi ayaklarına kurşun sıkmaları anlamına geleceğini, sınırsız bir internet kullanımı için firmaların mecburen adım atmak zorunda olduklarını dile getiriyor. 

PS 4 konsolunun satışa çıkmasından önceki ve sonraki 72 saatlik zaman dilimi göz önüne alındığında PlayStation web sitesindeki trafiğin neredeyse dörde katlandığı görülmüş. Bu artış nedeniyle servis sağlayıcılara ek maliyetler çıkabilecek ve gerekli optimizasyonlar ile bunun önüne geçmek gerekiyor. Uzmanlar kullanıcıları fiber tabanlı ve kotasız altyapılara geçmeleri konusunda uyarıyor. 

Bunun yanında kablosuz modemlerin de bu yükü kaldıracak şekilde seçilmesi aksi takdirde Ethernet kablosuz üzerinden bağlantı yapılması tavsiye ediliyor. 

Yeni konsolların satışa sunulmasıyla Avrupa'da başlayan bu tedirginliğin ülkemize de yansıması fazla zaman almayacaktır. Zira önümüzdeki dönemde PS4 ve Xbox One piyasaya sürülecek ve mevcut ADSL altyapısıyla oyuncuların en iyi tecrübeyi yaşayabilmesi zorlaşacak.  

Kaynak:http://www.forbes.com/sites/tamlinmagee/2013/11/29/ps4-and-xbox-one-pose-major-problems-for-internet-providers/

• Xbox one problem açar orası kesin.muhteşem tivi özellikleriyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi phantom_coal -- 3 Aralık 2013; 22:59:44 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yüzlerce GB adil kullanıma ve megabitlere sahip olan Avrupalı tedirgin oluyorsa halimiz duman demek.

• Avrupalı bunu düşünmeye başladıysa işimiz yaş. Sözde sınırsız 16 Mbit internet ile video izlemeye korkuyorum, nasıl oyun indireyim. :)

• ARtık yeni nesilde oyunların tanesi 50-100 gb arasında olacaktır. Bence internet çökebilir : ))
    Ayrıca ps4 de gkai denilen anlık görüntü aktarma sistemide gelecek. Uzak sunucular üzerinden oyunlar oynanacak. Buna kota dayanmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DALLAMAX -- 3 Aralık 2013; 23:21:22 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Türkiye'de de milyonlar alacak sanıyorsunuz herhalde. Hadi aldı diyelim oldu da. Yahu ne kadar oyun satın alacak da indirecek? Avrupa ile aynı olacakmış gibi bir mantık zaten yanlış. (Çok azı müstesna)

• Donanım haberin PS4 İncelemsi geldi aklıma. Ben hayatım da o kadar megabiti hiç bir arada görmemiştim buna rağmen sıkıntı yaşadılar. Kendi evimde ki internet bağlantısını tek kullandığım halde resmen yavaşlıkta çığır açıyor, gördüğüm megabaytlar TT Neti saygıyla anıyorum daima dilimden düşmüyor :)

• bizim internet zaten süründürüyordu şimdi daha çok sürünücez demekki :D

• Almayacağız o zaman ps4:)

• Diğer bir uzman ise kota ve adil kullanım kotası gibi sınırlamaların bu andan itibaren internet sağlayıcılarının kendi ayaklarına kurşun sıkmaları anlamına geleceğini, sınırsız bir internet kullanımı için
    firmaların mecburen adım atmak zorunda olduklarını dile getiriyor.

Bu Diğer Uzman Ekrem Bey olmasın. Orjinal yazıda bu cümleyi göremedim acaba reklamdan dolayımı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TECHTRONİC -- 4 Aralık 2013; 1:53:15 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Superonline 10mb/sn kullanırken kopma, çatlama, patlama, düşme, yavaşlama bilmezdim. Modemin yerini bile unutmuştum. Üstelik uygun bir fiyata.

Sonra taşındım ve burada Superonline yok. Herşey ızdırap.

• MALİYETİ AZALTMAK ADINA ISS LERIN AKK GIBI BIR SAÇMALIĞI BİZE DAYATMALARI...

BIR DE HERYERDE REKLAM YAPMAZLARMI SINIRSIZ INTERNET ŞU KADAR DIYE SONRA GEL DE SOVME...
  • Avrupalı düşünceli ise biz yandık :)
  • Uydunet: Harbiden sınırsız. Adil kota yok :)
    Ama işte her yerde yok, popülerliği çok düşük bu yüzden.
    Eskiden maliyeti de ADSL'in %70'ydi "tam sınırsız" olmasına rağmen, ama bozuldu sanırım, yükseldi maliyetleri.

(Sınırsız teriflerden bahsettim, Eko tarifelerden değil.)
    http://www.turksatkablo.com.tr/int-tarifeler.aspx

Tabi altyapısı mükemmel midir? Türkiye'de hangi altyapı mükemmelki? Kota sıkıntısı olmasa bile 2 gün sonra komple sistemin göçmeyeceğinin garantisi yok. (Bir de çok çeşitlilikteki ADSL modemleri kullanılmıyor, nadir kablo modemler kullanılıyor, alternatifin az olması çok kötü oluyor)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xagdas -- 4 Aralık 2013; 10:01:25 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Xagdas

Uydunet: Harbiden sınırsız. Adil kota yok :)
    Ama işte her yerde yok, popülerliği çok düşük bu yüzden.
    Eskiden maliyeti de ADSL'in %70'ydi "tam sınırsız" olmasına rağmen, ama bozuldu sanırım, yükseldi maliyetleri.

(Sınırsız teriflerden bahsettim, Eko tarifelerden değil.)
    http://www.turksatkablo.com.tr/int-tarifeler.aspx

Superonline der giderim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: selcuksert38

MALİYETİ AZALTMAK ADINA ISS LERIN AKK GIBI BIR SAÇMALIĞI BİZE DAYATMALARI...

BIR DE HERYERDE REKLAM YAPMAZLARMI SINIRSIZ INTERNET ŞU KADAR DIYE SONRA GEL DE SOVME...

Kazandıkları ultra yüksek kar marjlarının bir kısmıyla altyapıya yatırım yapmak yerine, oradan da kısıp kullanıcıları kısıtlayarak daha çok kar elde etme peşindeler.
    Alternatif de olmayıp tekel olununca, müşteriyi yol yolabildiğin kadar sana bağımlı çünkü. Bilmiyorum farkındamısınız, 60tl olan netlimitsiz tarifesi 60'dan 63 oldu şimdi ise 67tl oluyor.
    Hala kotalı, hala aynı dandik internet ama kar marjları sürekli artıyor.

• 1 mbit upload ile neyi share edecek güzel insanımız acaba .

• İnternetin yavaşlama sebeplerinden bir taneside gezi.com ve benzerleridir. Bakın, mesela, cep telefonunuzu, ps veya xbox'ınızı web harici bir yere bağladığınızda hızda hiç kasılma olmuyor, çünkü izlenen paketlerde izlenecek bir şey yok. Ama ne zaman web gezmeye başlıyorsunuz, hız yavaşlıyor. Deneyin anlayacaksınız. Özellikle işletim sistemleri izlenmeye uygun olmamayan donanımlarla internet jet hızıyla geliyor.

• bizimkiler sorunu tersinden rahatça çözerler. upload hızını 128 kbite indirirler, böylece video yükleme filan olayı tamamen ortadan kalkmış olur.

• turkiyede hemen çözerler o sorunu merak etmeyin siz. yapıverirler sınır sızın fiyatını iki kat kimse kullanamaz trafik mirafik olmaz
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.