Şimdi Ara

Analiz : Bu yıl mikroişlemci pazarı yüzde 24 büyüyecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
330
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Analiz : Bu yıl mikroişlemci pazarı yüzde 24 büyüyecek

Uzun süredir bilgisayar pazarında yaşanan durgunluğun olumsuz etkilediği sektörlerin başında şüphesiz mikroişlemci sektörü geliyor. Ancak akıllı telefon ve tabletlerin hızlı yükselişi sayesinde sektör bu riski atlatmayı başarıyor.

IHS tarafından yapılan bir analize göre mikroişlemci pazarı yıl sonunda 1.5 milyar yonga sevkiyatı rakamına ulaşmış olacak. Geçen yıl bu rakam 1.21 milyar seviyesinde iken yıl bazında artış yüzde 24 olacak. Bu rakamın içerisine AMD, Intel, Qualcomm, Samsung, NVIDIA, Apple gibi pek çok işlemci tasarımcısının istatistikleri dahil ediliyor. 

Pazar yılın ilk çeyreğinde önceki yıl aynı döneme göre yüzde 27, ikinci çeyreğinde ise yüzde 24 büyümüştü. Üçüncü çeyrekte beklenen artış yüzde 19 iken, dördüncü çeyrekte ise yüzde 24.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi PC pazarındaki durgunluk mikroişlemci sektörünü de olumsuz etkiliyor. Yılın ikinci çeyreğinde PC için tasarlanan işlemci satışı 84.3 milyon adet olurken, bu rakam geçen yıl aynı dönemde 89.9 milyon adet idi. 

Mobil cihaz segmenti ise mikroişlemci sektörünü adeta ipten alıyor. Akıllı telefon pazarında işlemci sevkiyatları yüzde 38 artışla 202.9 milyon adede çıkarken, tablet pazarında ise bu rakam yüzde 40 artışla 53.5 milyon adede yükselmiş durumda.

Bundan sonra da mobil cihaz pazarının mikroişlemci sektörünü sırtlayacağı tahmin ediliyor. Zira PC pazarının yükselişe geçmesi beklentisi kısa vadede çok düşük kalıyor.  

• artık bilgisayar almaya pek yanaşan olmuyor. herkes telefon ve tablet alma derdinde haliyle bu pazar büyüyecek. ne güzel intel zamanında i3 i5 i7 diye devam ediyordu adamlar i7 de kaldı bu yüzden
  • Yakın gelecekte mobil sektörün lider olacağı bir gerçek. Ama yaklaşık 5 yıl sonra (belki sürmez) sektörü yeni inovasyonlar bekliyor olacak. Bu her zaman böyle olmuştur.

• Oyuncular ve şirketler olmasa pc biterdi.
  • "Bu rakamın içerisine AMD, ..., Qualcomm, Samsung, NVIDIA, Apple gibi pek çok işlemci tasarımcısının istatistikleri dahil ediliyor. "

Bunlar olmasa PC pazari da mikroislemci pazari da cok cok zor gunler yasayacakti Intel'in cimriligi yuzunden

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Statistik -- 3 Aralık 2013; 16:59:20 >
  • bu pazarın önü açık daha da gelişir bu sene aynen devam
  • kisaca arm pazari buyuyecek. burdan bunu anliyoruz. x86 pc pazarinin dususu hala devam ediyor cunki.

• FPGA kitleri universitelerde yayginlastirsa siz o zaman mikroislemci piyasasini gorun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: VanpeL[TR]

artık bilgisayar almaya pek yanaşan olmuyor. herkes telefon ve tablet alma derdinde haliyle bu pazar büyüyecek. ne güzel intel zamanında i3 i5 i7 diye devam ediyordu adamlar i7 de kaldı bu yüzden

o dediğin sebepten i7'de kalmadı yalnız..
    i7'nin 4. serisi çıktı bilmiyorum farkında mısın,
    adamlar i modelli işlemcilerini 1. seri 2. seri şeklinde piyasaya sürüyor i17 i27 diye değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: Okisht

quote:

artık bilgisayar almaya pek yanaşan olmuyor. herkes telefon ve tablet alma derdinde haliyle bu pazar büyüyecek. ne güzel intel zamanında i3 i5 i7 diye devam ediyordu adamlar i7 de kaldı bu yüzden

adamlar i modelli işlemcilerini 1. seri 2. seri şeklinde piyasaya sürüyor i17 i27 diye değil.

ironi yapmıştım

• quote:

quote:

quote:

ironi yapmıştım

Forumda çok rastlıyorum bu tiplere, anlamamışım dalgınlıktan

• quote:

quote:

quote:

quote:

ironi yapmıştım

Forumda çok rastlıyorum bu tiplere, anlamamışım dalgınlıktan

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.