Şimdi Ara

Söz sizde: Elektronikte kredi kartına taksit 6 ay ile sınırlandırılıyor. Ne düşünüyorsunuz ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.411
Cevap
14
Favori
36.848
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Söz sizde: Elektronikte kredi kartına taksit 6 ay ile sınırlandırılıyor. Ne düşünüyorsunuz ?

Alım gücünün birçok ülkeye göre düşük olduğu ülkemizde elektronik eşya alımında kredi kartına taksitlendirme, tüketicilerin en çok rağbet gösterdiği ödeme yöntemiydi.Ancak elektronik cihazlara olan yoğun ilgi, tüketimin artması ve tasarrufların istenilen düzeyde olmaması; BDDK ve hükümeti, kredi kartlarına taksit uygulamasına sınırlama getirmeye yöneltti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mukim Öztekin, kredi kartlarının taksitlendirmesine sınırlama getireceklerini ve genel taksit sayısının, şu anki ortalama taksit sayısı olan 9 ay sınırlandırılacağını söyledi. Farklı sektörlerde farklı taksit sayısı benimseneceğini belirten Öztekin, elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımları, araç kiralama, telekomünikasyonla ilgili işlemlerde taksit sayısının 6 ay ile sınırlandırılacağını; beyaz eşya alımlarında ise üst sınırın 12 ay olmasını planladıklarını söyledi.

BDDK Başkanı’nın bu açıklamalarına ilk tepki ise ülkemizin önde gelen teknoloji marketlerinden Teknosa’dan tepki geldi. Taslak aşamasında olan çalışmanın kamuoyu ile paylaşılması sonucu borsada işlem gören hisseleri %4 gerileyen Teknosa, Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yaptığı açıklamada “Öngörülen yeni uygulama kısa vadede genel tüketici talebini olumsuz etkileyebilecektir. Öte yandan, tüketicilerin modern hayatın ayrılmaz bir parçası olan elektronik, telekom ve bilgisayar ürünleri ile ilgili talebinin devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

BDDK’nın hazırladığı taslak ilk andan itibaren birçok uzman tarafından masaya yatırıldı. Peki teknoloji severlerin buluşma noktası olan Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesi Donanımhaber.com okuyucuları ve üyeleri, BDDK’nın taslağına ne diyor ? Yorumlarınızı bekliyoruz, söz sizde…

• 6 taksit Mantıksız.
    12 taksit candır.

Sorunu çözmek istiyorlarsa 6 taksit de yapmasınlar

ABD'deki gibi peşin satılsın.

Taksit falan olmasın. O zaman insanlar daha tutumlu olabilir. Tüketimi biraz olsun düzenlerler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi senersongur -- 27 Kasım 2013; 12:58:24 >
  • en doğrusu olmuş. bu şekilde belki gereksiz alışveriş çılgınlıgında bulunan insanlar bir nebze de olsa kendilerini frenlerler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • böyle düzenlemeye birde şirketlerin acımasız kar larına da bir ayar çekilseydi...
  • Aklı kendine yetmeyeni yasakla mı akıllandıracak bu yönetim?

Adam önceden 1 aç kalıyorsa şimdi 3 aç kalıp yine o telefonu, televizyonu alacak.

• Konu şu başlıkta da tartışılıyor:http://forum.donanimhaber.com/m_84451181/f_//tm.htm
  • Çoğu şey ithal çoğu demicem ya yüzde 80 i ithal elektronikte ve taksit çok olunca insanlar ayda 50 60 liraya gidip 24 ayla 2000 in üstüne rahatça bişeyler alabiliyorlar buda hem paramızın ithal mallara gitmesine ve para çıkışına neden oluyor şimdi 6 taksit olunca bir iphone alacak arkadaşın 2000 e telefon alması için en az 350 ye yakın 6 taksit maksimum taksit sayısı oda buna alması gerekecek buda insanları kasar. Bu seheple alamazlar para TÜrkiyede kalır bilinçsiz tüketim olmaz daha az icralık olunur aile dramları yaşanılmaz mantığında olunacaktır. Ben doğru fakat geç kalınmış bir adım olarak görüyorum.

• ulan onlara ne ya kaç taksitle ne alıcağımdan?

• Yerinde bir karar. 6 taksit uygun.herkes resmen tüketim cilgini oldu.resmen elektronik çöplüğü oldu ülkemiz.

• Bence 6 bile çok ,yurdum insanı asgari ücretiyle gidip 12 ye böldürüp iphone alıyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • taksit sayısına düzeltme geleceğine,ülkede en düşük işçinin aldığı ücret arttırılmaya çalışılsa,

refah ve düzen çalışmaları yapılsa,

hep işlerine gelen tarafları örnek alınıyor,batı ülkelerinin sonra da bak onlarda da var aynısı deniyor..
  • Ondan sonrada hala baski yok diyolar daha nasil olacaksa

• çok çok iyi olmuş. En azından bu tüketim çılgınlığına birazda olsa dur der. Çünkü bazı insanlarımızda irade denen bişey yok.
  • Parası olan zaten peşin alıyor yada yüksek yüksek öderim diyor 3 taksit yapıyor parası olmayan 12 taksit yapıp bi de 3 ay erteliyor. Limitleri düzenlesinler önce adamın maası yok 18 bin tl lik limiti var.

• Aslın da uzayan taksitler bir çok kullanıcı için iyi değildir. Şahsen ben en fazla 10 ay taksit yaptıran bir kişiyim. Tabi ki bu kişiye göre değişir fakat, herkes alım gücü kadar istediği taksit sayısına ulaşabilmeli bana göre bu bir kişisel kısıtlama çünkü, KK akıllı kullanıldığı takdirde kimseye ağız eğmeden, kefil aramadan limitiniz kadar istediğiniz şeyleri alabildiğiniz ve sizin paranızı takside bölen bir araçtır. KK Mağdruları da yok değil, bu kısım en çok bilinçsiz kullanıcılar için ideal olmuş.

• Vergilerin azalması,
    Teknolojinin ülkemize davet edilmesi,
    Asgari ücret ve emeklilere iyileştirme,
    Türkiye nin ZENGİN (kökeni belirsiz ) ailelerine daha fazla baskı,
    K.kartının bakkaldan ekmek alır gibi alınması veya dağıltılması, ( En büyük sorun )
    Kkartı , bankacılık işlemlerindeki haksız faiz ve ücretler,
    Devletin Halk ekmek hariç bir çok alanda rekabetçi olamaması,
    Bilgisayar ve Laptoplarda büyük bir uçurum yok !!! Ancak Cep telefon ve Tabletler de ÇİN / Türkiye köpürüsü kurulması,
    3 Büyük operatörün haksız kazançlarına dur denilmesi ! ( ptt/bimcell/pocell yetmiyor )
    %100 Türk malı ( Türk mühendisler - Türkiye deki fabrikalarda üretildi vb. ) ibaresinin TEKNOLOJİ DÜNYASI'n dan çıkartılması ve Türkcell e büyük bir ceza kesilmesi,
    Türkiye deki elektornik eşyalardaki tüketici haklarının zayıf olması - sonuç süresinin çok uzun olması ve servis / yedek parça ve işçilikteki HAKSIZ kazançlara önlem getirilmesi.

KREDİ KARTI KULLANIMININ CAZİP HALE GETİRİLMESİ / KAMPANYALARIN DEVAM ETMESİ VE TAKSİT SİSTEMİNDE BU ŞEKİLDE KALINMASI YETERLİ.

• Eski usule döner,senetli sözleşmeli firmalar evkur vari taksit yaparlar,iphone yada benzeri pahallı teknolojik ürünler için kredi çekip satın alanları bile duydum,adam gidecek kredi çekecek gene satın alacak yani hiçbirşey değişmeyecek.

• Çevremde bir sürü insan kredi kartıyla neredeyse nefes alıyor. Yada almaya çalışıyor. İyimi oldu kötümü bunu zaman gösterecek.
    Fakat şunu söylemedende geçemicem. Operatörlerin 24-36 taksitle telefon satışının da önüne geçsinler....

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: karti

Bence 6 bile çok ,yurdum insanı asgari ücretiyle gidip 12 ye böldürüp iphone alıyor.

burda sana dokunan ne onu anlamadım.bak işte ne güzel bir imkan sunuyorlar.Bu kadar bencil olmayın.

• Bencede mantıklı ama düşünmüyor değilim Evkur ne yapacak? Senetle yıllarca milleti sömürdüler, inşallah o ve onun gibi firmalarında taksitlendirme seçeneklerine el atarlar.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.