Şimdi Ara

Üç boyutlu yazıcı ile silah üretimi Philadelphia'da yasaklandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
316
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Faydalı özellikleri yanında silah üretimi gibi istenmeyen alanlarda da kullanılmaya başlayan ve korkutucu olarak plastik sonrası metal üretimi de yapabilen üç boyutlu yazıcı modelleri, doğal olarak resmi kurumları da konu hakkında güvenlik çalışmaları yapmaya itiyor.

Bu doğrultuda ABD'nin 6. büyük şehri Philadelphia, belediye meclisinde aldığı resmi karar doğrultusunda üç boyutlu yazıcılar ile silah üretilmesini yasakladı ve bu açıdan bir ilke imza attı. Oldukça olumlu bir gelişme olarak değerlendirilen bu yasağın, diğer yönetimler ve ülkeler tarafından da kısa süre içerisinde benimsenmesi bekleniyor.

Üç boyutlu yazıcı ile silah üretimi hatırlayacağınız üzere ilk olarak Cody Wilson'un hazırladğı ve başarı ile ateşlediği Liberator isimli silah ile gündeme gelmişti. Adını 2. Dünya savaşında kullanılan bir silahtan alan Liberator, 16 parçadan oluşuyor ve ateşleme pimi haricinde diğer bütün parçaları üç boyutlu yazıcı ile ABS plastik malzemeyle üretilebiliyor.

• Bir umut silah görünümü verilecek şekilde katlanmış A4 kağıtların arasından çıkan bir mermi görmek istedim hayalperest olmak böyle birşey sanırım. Yada kısaca Üç boyutlu yazıcının ne olduğunu bilmeyen bir cahil de denebilir...

• Nasıl denetlenecek?
  • Uyuşturucu da yasak... Ama sonuç?

• O olmaz işte

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ürettiniz birkere
  • Philadelphia eyalet değil mi?

• Nasıl denetlenecek?
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheRECRUIT

Bir umut silah görünümü verilecek şekilde katlanmış A4 kağıtların arasından çıkan bir mermi görmek istedim hayalperest olmak böyle birşey sanırım. Yada kısaca Üç boyutlu yazıcının ne olduğunu bilmeyen bir cahil de denebilir...

Abi ne yaptın sen yau .)

• İyi oldu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sanırım DH ekibi reklam politikalarını gözden geçirse iyi olacak:https://dl.dropboxusercontent.com/u/26109102/DHaber.jpg

• Bence; üç boyutlu yazıcı ve internet gibi devasa bir bilgi havuzu, sıradan bir bireyin elinde bulunması gerekenden çok daha büyük bir güç ve tehlike arz ediyor.

"Arkadaş sizin gibilere kalsa teknoloji gelişmezdi" diyenleri duyar gibiyim ama denetlenemeyen bir güçten bahsediyoruz, iyi düşünmek lazım!

• Yasağın bir anlamı olacağını sanmıyorum, zaten silah kullanmak yasal olmadığına göre , kullanacak adam üretiminin yasak olmasını pek takmayacaktır. :))
    neticede 3D printer yasak değil

• Sıkı denetim şart. O da nereye kadar..

• benim korkum bu tip bahanelerle 3d yazicilara cok kati copy right korumalarinin getirilmesi. lisansi onayi olmayan bir nesneyi basamiyacak duruma getirmeden 3d silah basilmasini engellemek mumkun degil. kati lisans kurallari oldugundada en basit kup bile bascak olsaniz akla sigmayacak ucretler talep edilebilir. ayrica hayal ettigim farkli bir seyi tasarlayip basamadikdan sonra 3d yazicinin espirisi nedir.

• Haberi gördüğüm iyi oldu hemen gidip şu glock'u durdurayım boşuna basmasın.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.