Şimdi Ara

iOS'in çekirdeği 'XNU Kernel', ilk defa iPhone'dan farklı bir cihazda hayat buldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
1
Favori
1.125
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• iOS'in çekirdeği 'XNU Kernel', ilk defa iPhone'dan farklı bir cihazda hayat buldu

PC'lere OS X yüklemesini ifade eden Hackintosh kavramı, iOS için de geçerli olabilir. OS X'in bir türevi olan iOS'in XNU Kernel olarak bilinen çekirdeği, ilk defa iPhone dışında bir cihazda çalıştırıldı.

Winocm isimli yazılım geliştiricisi tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Apple'ın yaklaşık 13 sene önce OS X'i oluşturmasında temel oluşturan XNU Kernel'i Nokia N900'de hayat buldu. Şimdilik sadece XNU Kernel'i çalıştırılabildiği için iOS ya da OS X'e ait herhangi bir arayüz ya da diğer işlevler görülmemekle birlikte; sistem çekirdeği eksiksiz şekilde çalışıyor.

Winocm'un verdiği bilgilere göre XNU Kernel'ini şu cihazlarda çalıştırabilmek mümkün:

• ARM RealView Emulation Baseboard (ARMPBA8_ALT)

• ARM RealView Platform Baseboard for Cortex-A8 (ARMPBA8)

• Texas Instruments OMAP3530 (BeagleBoard/BeagleBoard xM) (OMAP3530)

• Texas Instruments OMAP3430 (Nokia N900) (OMAP3430_RX51)

• Texas Instruments AM335x (BeagleBone/BeagleBone Black) (OMAP335X)

XNU, Steve Jobs'ın Apple'dan ayrıldıktan sonra kurduğu NeXT firması tarafından NeXTSTEP isimli işletim sistemi için geliştirilmişti. İlerleyen yıllarda NeXT'in Apple tarafından satın alınmasıyla birlikte tüm hakları Apple'a geçen XNU, Apple'ın OS X işletim sisteminin çekirdiğini oluşturmuştu. XNU Kernel'i 2000 yılında Darwin işletim sistemi ile birlikte Apple tarafından ücretsiz ve açık kaynak kodlu olarak yayınlanmıştı.

• Ne mutlu :/

• Bu n900 yasayan efsane. Adamlar her bir sistemi kurdular buna.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • muhteşem her sistemden faydalanmak

• quote:

Orijinalden alıntı: onkuba

Bu n900 yasayan efsane. Adamlar her bir sistemi kurdular buna.

Htc hd2yede kurulursa şaşırmam
    Windows phone
    Android
    Windows (Pc)
    Bunların hepsini kaldırdı

• quote:

Orijinalden alıntı: MADjohny

quote:

Windows phone
    Android
    Windows (Pc)

Hocam agziniza saglik bende htc hd2 yi yazcaktimda modeli aklima gelmedi. O telefonda her sistemi kaldirdi. Cok zevkli bir cihaz olmali. Canin istedi windows ister android.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: MADjohny

quote:

Windows phone
    Android
    Windows (Pc)

Hocam agziniza saglik bende htc hd2 yi yazcaktimda modeli aklima gelmedi. O telefonda her sistemi kaldirdi. Cok zevkli bir cihaz olmali. Canin istedi windows ister android.

Ubuntuda portlanmıştı

• umutlanmak icin cok uzak bir nokta kernel derlemek.
  • Bu telefon değil linux işletim sistemli arm tabanlı bir bilgisayar bana göre nokianın yaptığı en iyi cihaz buydu iphoneda millet video açamazken bu telefon adobe flash 10.1 kullanıyordu.(linux sürümü)

Ayrıca bu bilgisayara yüklediğim işletim sistemleri ise şöyle bir sıralamak gerekirse bu telefonun aslında htc hd2 kadar popüler olmamasının sadece nokia dan kaynaklandığını anlayabiliriz. Debian(Native), Ubuntu 9.10 10.04 11.04 12.10 (Native 13 ile başlayan sürümler yüklenmiş olabilir) Fedora 14, Archlinux, K-ubuntu, X-ubuntu, Meego, Maemo CSU(Komünite yazılım güncellemesi Nokia desteği kesince ki destek vermedi bile geliştiriciler kendileri güncellemeye devam etti daha da iyi iş çıkardılar örneğin dikey modda kullanım desteğini onlar yazmıştı.), Android 1.6 2.1 2.2 2.3 2.3.4 4.03 4.04 jelly bean sanırım gelmedi malum telefonda 256 mb ram var. Bu telefon şu an 16 gb satıpta yok hızlı nand flash mış diyenlere cevap bir yongası vardı. 32 gb hafıza ile 22 mb yazma hızına ulaşıyordu.

Tek kronik sorunu usb soketi idi sürekli bozuluyordu. Bununda nedeni USB-OTG desteği ile yazıcı mouse klavye her türlü linux driverı olan cihazı destekliyordu. Bunu da Nokia getirmedi geliştiriciler usb soketini ters akım vererek kullanıyordu.

Bunca yıldan sonra hala evimde durur satmaya kıyamadım. Benim için efsanedir. Galaxy noteş/ note 2 herhangi en üstdüzey telefon olsun android açık kaynaklı imiş n900 kullanmayan bunun anlamını bilemez. s800 gibi çipsetler var ama telefonda sadece android zorunluluğum olduğu sürece bunun bir anlamı yok.

Neyse çok fazla uzattım 3 yıldır foruma üye olmadan her gün saati saatine haberleri takip ediyordum fakat bu haber sessizliğimi bozmama yetti.

Bu telefonu üretipte devamını doğru düzgün getirmediği için Nokia ya sitem ederek mesajımı sonlandırmak istiyorum.

• vay be...Efsaneye bak

• htc hd2 yede yaparlar windows xp yüklüyorlardı cihaza vay be

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Bu telefon değil linux işletim sistemli arm tabanlı bir bilgisayar bana göre nokianın yaptığı en iyi cihaz buydu iphoneda millet video açamazken bu telefon adobe flash 10.1 kullanıyordu.(linux sürümü) Ayrıca bu bilgisayara yüklediğim işletim sistemleri ise şöyle bir sıralamak gerekirse bu telefonun aslında htc hd2 kadar popüler olmamasının sadece nokia dan kaynaklandığını anlayabiliriz. Debian(Native), Ubuntu 9.10 10.04 11.04 12.10 (Native 13 ile başlayan sürümler yüklenmiş olabilir) Fedora 14, Archlinux, K-ubuntu, X-ubuntu, Meego, Maemo CSU(Komünite yazılım güncellemesi Nokia desteği kesince ki destek vermedi bile geliştiriciler kendileri güncellemeye devam etti daha da iyi iş çıkardılar örneğin dikey modda kullanım desteğini onlar yazmıştı.), Android 1.6 2.1 2.2 2.3 2.3.4 4.03 4.04 jelly bean sanırım gelmedi malum telefonda 256 mb ram var. Bu telefon şu an 16 gb satıpta yok hızlı nand flash mış diyenlere cevap bir yongası vardı. 32 gb hafıza ile 22 mb yazma hızına ulaşıyordu. Tek kronik sorunu usb soketi idi sürekli bozuluyordu. Bununda nedeni USB-OTG desteği ile yazıcı mouse klavye her türlü linux driverı olan cihazı destekliyordu. Bunu da Nokia getirmedi geliştiriciler usb soketini ters akım vererek kullanıyordu.Bunca yıldan sonra hala evimde durur satmaya kıyamadım. Benim için efsanedir. Galaxy noteş/ note 2 herhangi en üstdüzey telefon olsun android açık kaynaklı imiş n900 kullanmayan bunun anlamını bilemez. s800 gibi çipsetler var ama telefonda sadece android zorunluluğum olduğu sürece bunun bir anlamı yok.Neyse çok fazla uzattım 3 yıldır foruma üye olmadan her gün saati saatine haberleri takip ediyordum fakat bu haber sessizliğimi bozmama yetti.Bu telefonu üretipte devamını doğru düzgün getirmediği için Nokia ya sitem ederek mesajımı sonlandırmak istiyorum.

Ben de iPhone yerine bu telefonu istemiştim ilk zamanlarında. İkinci bir sorun olarak dik kullanamamak vardı ki umursamamıştım.

• Bu güne kada kullnmaktan en çok zevk aldığım telefondu n900...Elimden çıkarmamın tek sebebi kalın olmasıydı.Sonrada tekrar n9 aldım ve şu an kullanmaktayım...Nokia bu işletim sistemini geliştirmeyi bırakarak hayatının hatasını yaptı bence...Ve bu telefona gelişricilerden hala destek göldiğini görmek beni sevindiriyor...Efsaneler ölmez sadece unutulur...

• Nokia N9 (DualBoot yeteneği)

Htc HD2 - N900 (Her turlu kernel flashlanabiliyor.)

Şu cihazlar 21.yy ın efsanesidir

• Hadi bakalım umutlandırdı bizi ama kernel derlemek sadece küçük bir aşama en az bi 3-4 yıl gerekmekte düzgün bir port için

• Vay be N900'e bak neler yapılmış. HTC'yi biliyordum da Nokia'yı görmemiştim bu kadar yetenekli iken.
  • HTC HD2 diyen herkesi eksilemiş birileri :) fanboylukta sınır yok...
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Bu telefon değil linux işletim sistemli arm tabanlı bir bilgisayar bana göre nokianın yaptığı en iyi cihaz buydu iphoneda millet video açamazken bu telefon adobe flash 10.1 kullanıyordu.(linux sürümü)

Ayrıca bu bilgisayara yüklediğim işletim sistemleri ise şöyle bir sıralamak gerekirse bu telefonun aslında htc hd2 kadar popüler olmamasının sadece nokia dan kaynaklandığını anlayabiliriz. Debian(Native), Ubuntu 9.10 10.04 11.04 12.10 (Native 13 ile başlayan sürümler yüklenmiş olabilir) Fedora 14, Archlinux, K-ubuntu, X-ubuntu, Meego, Maemo CSU(Komünite yazılım güncellemesi Nokia desteği kesince ki destek vermedi bile geliştiriciler kendileri güncellemeye devam etti daha da iyi iş çıkardılar örneğin dikey modda kullanım desteğini onlar yazmıştı.), Android 1.6 2.1 2.2 2.3 2.3.4 4.03 4.04 jelly bean sanırım gelmedi malum telefonda 256 mb ram var. Bu telefon şu an 16 gb satıpta yok hızlı nand flash mış diyenlere cevap bir yongası vardı. 32 gb hafıza ile 22 mb yazma hızına ulaşıyordu.

Tek kronik sorunu usb soketi idi sürekli bozuluyordu. Bununda nedeni USB-OTG desteği ile yazıcı mouse klavye her türlü linux driverı olan cihazı destekliyordu. Bunu da Nokia getirmedi geliştiriciler usb soketini ters akım vererek kullanıyordu.

Bunca yıldan sonra hala evimde durur satmaya kıyamadım. Benim için efsanedir. Galaxy noteş/ note 2 herhangi en üstdüzey telefon olsun android açık kaynaklı imiş n900 kullanmayan bunun anlamını bilemez. s800 gibi çipsetler var ama telefonda sadece android zorunluluğum olduğu sürece bunun bir anlamı yok.

Neyse çok fazla uzattım 3 yıldır foruma üye olmadan her gün saati saatine haberleri takip ediyordum fakat bu haber sessizliğimi bozmama yetti.

Bu telefonu üretipte devamını doğru düzgün getirmediği için Nokia ya sitem ederek mesajımı sonlandırmak istiyorum.

Oo hocam neler yapmissiniz telefona bu islemler hakkinda bilgi almayi cok isterim benim telefona da yapmak icin bir ara musait olursaniz pm atin

• Bir htc hd2 ve hemen pesinden n900 kullanan biri olarak duygulandim... Keske nokia n900 -2 yi cikarsaydi onuda alirdin en iyi klavyeli telefon bilgisayar n900

• ee ne faydası var bu haberin

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.