Şimdi Ara

Yoklama kaçağı olan bir kişi son çıkan yasaya göre yurtdışına çıkabilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
222
Cevap
8
Favori
129.616
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Son çıkan kanuna göre gbt lerde yoklama kaçağı ve bakaya durumundakiler tespit edilecek.

Şimdi havaalanında kontrol merkezinde kimlik kontrölünde yoklama kaçağı olan kişi haliyle tespit edilecek.

Benim merak ettiğim tespit edildikten sonra ne oluyor ?
    Yurtdışına çıkış yasağı konur mu bu kişiye?
    Apar topar sanırım askere almıyorlar ? Tebliğ falan geliyor sanırım para cezası ile.

Bu kişi yurtdışına çıkabilir mi çıkamaz mı? Asıl soru bu aslında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Unzerstörbar -- 24 Kasım 2013; 23:31:07 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ??
  • Beyler bir polis arkadaşa sordum ve aynen şunu söyledi.

''Bizim alıp götürme gibi bir hakkımız yok.Belge imzalatıp bırakıyoruz. 15 gün içinde askeriyeye başvuru yapman lazım''

Aynen bunları söyledi.
    Ve yurtdısı olayınada büyük ihtimal sorun çıkmaz dedi. Ama kesin birşey demedi.
  • Merhaba bugün Sabiha gökçen pasaport büro amirliği ile görüşüldü ve net söyleyebilirim ki eğer hakkınızda arama emri yok ise yurt dışına çıkabilirsiniz dendi. Hatta basında çıkan yoklama kaçaklarının banka hesabı açtıramayacakları ve yurt dışına çıkışlarına kısıtlama getirileceği bilgisi soruldu, alınan cevap: arama emri olmadıkça askerlik şubesine teslim yapamiyoruz ve şu ana kadar yoklama kaçağı ile ilgili bu şekilde durum gerçekleşmediği belirtilmiştir. Ayrıca size böyle bir bildirge geldi mi diye sorulduğunda, hayır yoklama kaçaklarının yurt dışına çıkamaması için bildirge ulaşmadığını söyledi polis memuru Fatih.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BelmaHanim30

Merhaba bugün Sabiha gökçen pasaport büro amirliği ile görüşüldü ve net söyleyebilirim ki eğer hakkınızda arama emri yok ise yurt dışına çıkabilirsiniz dendi. Hatta basında çıkan yoklama kaçaklarının banka hesabı açtıramayacakları ve yurt dışına çıkışlarına kısıtlama getirileceği bilgisi soruldu, alınan cevap: arama emri olmadıkça askerlik şubesine teslim yapamiyoruz ve şu ana kadar yoklama kaçağı ile ilgili bu şekilde durum gerçekleşmediği belirtilmiştir. Ayrıca size böyle bir bildirge geldi mi diye sorulduğunda, hayır yoklama kaçaklarının yurt dışına çıkamaması için bildirge ulaşmadığını söyledi polis memuru Fatih.

Hocam çok tşk ediyorum birçok kişinin merak ettiği bir konuyu kesin bir dille açıklığa kavuşturduğunuz için.
    İnş herkes bu yazıyı okuyup bilgi sahibi olabilir.

• Kesin mı bu?

Deneyen var mi

• Yazımı çok uzun bulacaksınız fakat bir çok kişinin aradığı cevapları verebileceğimi düşünüyorum
    2005 yılında üniversiteden mezun oldum askere gitmek için şubeye başvuruda bulundum ve benim ancak 2006 nın mart ayında gidebilecegimi söylediler.
    Tabi bu arada iş evlilik derken askerlik başka bahara kaldı.
    Bu arada her dönemde rapor alarak durumu kurtarmaya çalıştık. Ta ki heyet raporu muhabbeti çıkana kadar. Akabinde rapor alamadik ve 2011 yılında yoklama kaçağı olarak hakim karşısına çıktık ve 2750 tl para cezası kestiler.
    Ben hala askere gitmeme konusunda gayret sarfederken yurtdışı macerası 2013 ün ocak ayında başladı.
    Ilk çıkışım olacağı için bende çok korktum ama dogru bir araştırma ile pasaport kontrolünde artık asker kacaklarinin aranmadigini fakat gbt de bunun görüldüğünü öğrendim ve test ettim. Gerçekten de ilk çıkışım da memur bana bunun şakasıni bile yapti fakat yoluma devam ettim ve Uçuş başladı.
    Bu durum Kasım ayına kadar devam etti 6 kez yurtdışına sorunsuz gittim geldim.
    Son çıkan yasayla birlikte basimdan gecen farklı olaylari size anlatıyorum
    Askerlik ile ilgili bu son yasa çıktığında Ekim ayının son haftası Burdurda kaldığım otelden eve gitmek için çıkış yaptığım akşam polis memuru otele gelmis ve beni sormuş onlarda çıkış yaptığımı belirtmişler. Ben bunu bir ay sonra tekrar otele gittiğimde öğrendim. Kasım ayının ilk haftası tekrar yurtdışına çıkış yapmam gerekliydi ve ben bu yasayı düşünerek korkarak pasaport kontrolüne geldim ve yine hiçbir sorunla karşılaşmadan yoluma devam ettim. Dönüşte uçaktan indikten sonra antalyada kaldığım otele sabah 6 da polisler geldi ve o meşhur tebligati yaptılar ve 15 gün içinde askerlik şubesine uğramam gerektiğini söylediler. Bir kac gun sonra Şubedeki tanıdık vasıtasıyla aldığım bilgi ise şubeye gelmemem olduğu ve yine rapor almam gerektiği seklindeydi.
    Bu olayın üzerine 2 defa farklı otelde kaldım ve hiçbir polis gelmedi.
    Bir seferinde otobüs ile jandarma kontrolüne takıldım ve yine hiçbirşey olmadan yoluma devam ettim.
    Fakat şimdi tekrar yurtdışına çıkmam gerekiyor ama elimde hiçbir joker kalmadı. Merak ettiğim konu tekrar bu tebligati yapacaklarmi yada hiçbirşey olmamış gibi yoluma devam edebilecek miyim. Eger bunun cevabını bilen varsa anlatsın yoksa yine bunu test ederek öğreneceğiz ya askere gideceğim yada tekrar yoluma devam edeceğim.
    Son anlattıklarımin hepsi 1 yıl içinde cereyan etmiş olanlardır. Ilk defa bakaya kalmış olan arkadaşlar korkmalarina gerek yok ki ben bu durumumla bile hala korkmadan yoluma devam etmeyi düşünüyorum

• mamirik M kullanıcısına yanıt
    Hocam benim de farklı bir sorum var
    Benim Suudi Arabistan'da işçi vizesi alma durumum var, hatta vizem hazır diyebilirim. Simdi hic yakalanmadım suana kadar.
    Işçi vizesini turkiyeye getirtsem onunla vize alıp Arabistan'a gitsem (tabii elime 15 gun icinde teslim olmam icin kağıt verseler havalimanında) sonra orada turk konsolosluğuna gidip askerliğimi uzatsam
    Turkiyeye geldigimde askerliğim tecil olur mu acaba ?

• quote:

Orijinalden alıntı: mamirik

Yazımı çok uzun bulacaksınız fakat bir çok kişinin aradığı cevapları verebileceğimi düşünüyorum
    2005 yılında üniversiteden mezun oldum askere gitmek için şubeye başvuruda bulundum ve benim ancak 2006 nın mart ayında gidebilecegimi söylediler.
    Tabi bu arada iş evlilik derken askerlik başka bahara kaldı.
    Bu arada her dönemde rapor alarak durumu kurtarmaya çalıştık. Ta ki heyet raporu muhabbeti çıkana kadar. Akabinde rapor alamadik ve 2011 yılında yoklama kaçağı olarak hakim karşısına çıktık ve 2750 tl para cezası kestiler.
    Ben hala askere gitmeme konusunda gayret sarfederken yurtdışı macerası 2013 ün ocak ayında başladı.
    Ilk çıkışım olacağı için bende çok korktum ama dogru bir araştırma ile pasaport kontrolünde artık asker kacaklarinin aranmadigini fakat gbt de bunun görüldüğünü öğrendim ve test ettim. Gerçekten de ilk çıkışım da memur bana bunun şakasıni bile yapti fakat yoluma devam ettim ve Uçuş başladı.
    Bu durum Kasım ayına kadar devam etti 6 kez yurtdışına sorunsuz gittim geldim.
    Son çıkan yasayla birlikte basimdan gecen farklı olaylari size anlatıyorum
    Askerlik ile ilgili bu son yasa çıktığında Ekim ayının son haftası Burdurda kaldığım otelden eve gitmek için çıkış yaptığım akşam polis memuru otele gelmis ve beni sormuş onlarda çıkış yaptığımı belirtmişler. Ben bunu bir ay sonra tekrar otele gittiğimde öğrendim. Kasım ayının ilk haftası tekrar yurtdışına çıkış yapmam gerekliydi ve ben bu yasayı düşünerek korkarak pasaport kontrolüne geldim ve yine hiçbir sorunla karşılaşmadan yoluma devam ettim. Dönüşte uçaktan indikten sonra antalyada kaldığım otele sabah 6 da polisler geldi ve o meşhur tebligati yaptılar ve 15 gün içinde askerlik şubesine uğramam gerektiğini söylediler. Bir kac gun sonra Şubedeki tanıdık vasıtasıyla aldığım bilgi ise şubeye gelmemem olduğu ve yine rapor almam gerektiği seklindeydi.
    Bu olayın üzerine 2 defa farklı otelde kaldım ve hiçbir polis gelmedi.
    Bir seferinde otobüs ile jandarma kontrolüne takıldım ve yine hiçbirşey olmadan yoluma devam ettim.
    Fakat şimdi tekrar yurtdışına çıkmam gerekiyor ama elimde hiçbir joker kalmadı. Merak ettiğim konu tekrar bu tebligati yapacaklarmi yada hiçbirşey olmamış gibi yoluma devam edebilecek miyim. Eger bunun cevabını bilen varsa anlatsın yoksa yine bunu test ederek öğreneceğiz ya askere gideceğim yada tekrar yoluma devam edeceğim.
    Son anlattıklarımin hepsi 1 yıl içinde cereyan etmiş olanlardır. Ilk defa bakaya kalmış olan arkadaşlar korkmalarina gerek yok ki ben bu durumumla bile hala korkmadan yoluma devam etmeyi düşünüyorum

valla hocam iyi macera atlatmissin :) ayni sorun simdi bendede var.. 31 Aralik 2013 tarihinde tecilim bitiyor ve benim pasaportum vizede muhtemelen 10-15 ocak gibi cikacak..acaba yurtdisina cikarken sorun yasayacakmiyim diye endiseleniyorum..

• quote:

Orijinalden alıntı: bizhy

Benim Suudi Arabistan'da işçi vizesi alma durumum var, hatta vizem hazır diyebilirim. Simdi hic yakalanmadım suana kadar.
    Işçi vizesini turkiyeye getirtsem onunla vize alıp Arabistan'a gitsem (tabii elime 15 gun icinde teslim olmam icin kağıt verseler havalimanında) sonra orada turk konsolosluğuna gidip askerliğimi uzatsam

Bu gün Üsküp Konsolosluğunda askerlik tecili için gitmiş ve konuşmuş birisi olarak bir kaç sorunuzu cevaplayım,
    * Zaten bakaya kaçağı durumundaysanız, Yurtdışı çalışanı olarak tecil hakkınız ortadan kalkıyor. Kaçak duruma düşmeden tecil almanız lazımdı.
    * Yurtdışı çalışanı olarak askerlik tecili, yurtdışındaki Türkiye konsolosluklardan yapılıyor, buradaki askerlik şubeniz yapamaz. Sizin yurtdışında çalışma ve oturma iznini aldığınız ülkeden başvurmanız lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Elky

quote:

Orijinalden alıntı: bizhy

Bu gün Üsküp Konsolosluğunda askerlik tecili için gitmiş ve konuşmuş birisi olarak bir kaç sorunuzu cevaplayım,
    * Zaten bakaya kaçağı durumundaysanız, Yurtdışı çalışanı olarak tecil hakkınız ortadan kalkıyor. Kaçak duruma düşmeden tecil almanız lazımdı.
    * Yurtdışı çalışanı olarak askerlik tecili, yurtdışındaki Türkiye konsolosluklardan yapılıyor, buradaki askerlik şubeniz yapamaz. Sizin yurtdışında çalışma ve oturma iznini aldığınız ülkeden başvurmanız lazım.

Hocam simdi düşüncem şu;
    Ben bir tane işçi vizesi buldum .
    Bakaya olmam nedeni ile Tek bir kes çıkış hakkım olduğunu varsayarsaktan vizeyi turkiyeye kargo ile getireceğim. (Diğer türlü işçi ikamesi icin 2 kere giriş çıkış yapmak gerekiyor , daha once yaptım ben bu işlemi)

Sonra istanbulda ki Suudi Arabistan konsolosuna başvurup işçi vizesi ile Arabistan'a uçacağım. Sonra Türkiye'de ki konsolosluktan aldığım bir takım evraklar ile orada ki iş bakanlığından resmi olarak herhangi bir işçi gibi oturumumu almış olacağım. Sonra cidde de ki turk konsolosluğuna gidip askerliğimi erteleycegim

* ben daha once 4 -yıl erteledim bu sekilde , yani Türkiye'den hallolmayacagini bende biliyorum.

Bunu deneyeceğim mecburen

• bizhy kullanıcısına yanıt
    üstad merhaba, kaçak ve bakaya durumundayken askerlik tecili yapabilirsin. ben en son tecilimi 3 ay kaçak durumunda kaldiktan sonra yapmistim..

eger sorun olmadan yurtdisindan cikis yaparsan..konsolosluktan rahatlikla tecil edebilirsin.

tabi su durumda var; eger daha önce yurtdisindan askerlik tecili yapmissan ve 1 takvim yili (31 aralik 01 ocak tarihleri arasinda) icinde 184 günden fazla türkiyede kalmissan tecil hakkin ölüyor. (kanun bu sekilde ama buna ragmen tecil hakki ölenlerinde askerlik tecili yaptiklarina sahit oldum, tamamen konsolosluga bagli)

bahsettigin seyi deneyebilirsin. erteletmis oldugun 4 yil icinde de 3 yili tamamlamissan yatirip kurtulabilirsinde..

selamlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lasted

üstad merhaba, kaçak ve bakaya durumundayken askerlik tecili yapabilirsin. ben en son tecilimi 3 ay kaçak durumunda kaldiktan sonra yapmistim..

eger sorun olmadan yurtdisindan cikis yaparsan..konsolosluktan rahatlikla tecil edebilirsin.

tabi su durumda var; eger daha önce yurtdisindan askerlik tecili yapmissan ve 1 takvim yili (31 aralik 01 ocak tarihleri arasinda) icinde 184 günden fazla türkiyede kalmissan tecil hakkin ölüyor. (kanun bu sekilde ama buna ragmen tecil hakki ölenlerinde askerlik tecili yaptiklarina sahit oldum, tamamen konsolosluga bagli)

bahsettigin seyi deneyebilirsin. erteletmis oldugun 4 yil icinde de 3 yili tamamlamissan yatirip kurtulabilirsinde..

selamlar.

Sizin bu deneyim ve gözlemlerinize göre, Konsolosluklarda keyfi işlem yapılıyor vedeadamını bulursanız kaçakta olsanız, 184 gün süresini aşmışta olsanız Yurtdışında Çalışan tecili yapılabiliyor.

Bu arada 184 kuralını aşmamak için Türkiye'ye kara yoluyla girerken gümrükte bir şekilde mühür vurdurmasak? Çıkarkende tabi? Çünkü evrakta sadece 1takvim yılında Türkiyede 184 gün ve daha fazla bulunmamış olmak şeklinde belirtiliyor bu durum. Vede bunun kontrolü Pasaport üzerindeki mühürden yapılıyor sanırım.

• Elky kullanıcısına yanıt
    bahsi gecen 184 gün icin dediginiz mantikli, ama mühürsüz ülkeye gecmek cok zor. askerlik gün sayimida belirttiginiz gibi pasaprt üzerinden sayiliyor.. emniyet müdürlügünden giris cikis dökümü alinabiliyor.. su sekilde zaman kazanmak adina temmuz gibi ülkeye giris yapilir, temmuz ve ocak ayi 5 ay oldugu icin o yil gecer.. gecilen yeni yildan da ocak ve haziran aylarina kadar rahat rahat 1 yil kalinir :)

kisacasi askerlik basa bela..ben is hayatinda cok firsatlar kaybettim..suan tek istegim isci vizesi ile gidip bir an önce yatirmak. (bedelli ciksaydi iyiydi)

ama hala bana yardimci olacak sorunun cevabi gelmedi.. 31 aralikta tecilim bitiyor, 15 ocak gibi yurtdisina cikacagim, yeni kanuna göre pasaport kontrolünde sorun yasarmiyim?

selamlar
  • Bn bu gün Yurtdışı çalışanı/işvereni olarak 1 yıllık tecilimi aldım. Benden istedikleri evraklardaki uyarları takip ettiğimde gün kontrolünün tamamen Pasaport üzerinden yapıldığı anlaşılıyor. Döviz ile askerlik için 1 takvim yılı içinde 180 günden fazla, Asker tecilinin iptal olmaması içinde 184 gün den fazla Türkiyede bulunmam gerekiyor. Ben zaten bulunduğum ülkede çalışıyorum, kendi işimi kurdum. Ama olurda Türkiyede 184 kalmak istersem karayolundan mühürsüz girip çıkmak yada Kıbrıs yada Batum üzerinden Türkiyeye nüfus kağıdı ile girip çıkmak çözüm olabilir.

Sizin havalanında çıkışta pasport kontrolünde ki durun ne olduğunu en iyi bu arkadaşlar bilirler:
    https://www.iem.gov.tr/iem/index.php?menu_id=21&birim_id=82

Bence üşenmeyin arayın sorun.

• Lasted L kullanıcısına yanıt
    Hocam su 184 gun muhabbetini anlayamadım ben
    Simdi diyelim ki Ocak ayında Türkiye'den çıktım 5 gün Sonra geri ülkeye dondüm.
    6 ay Türkiye'de kalabiliyorum . (6 ay icinde donmezsem ikame yanıyor)
    Sonra 6 ay sonra tekrar bir giriş çıkış yapacagım

Ben askerliği tecil ettirsem, bu sekilde sorun çıkar mı
    184 gun neye göre 184 gun acaba ?
    6 ayda bir giriş çıkış yapsam benim tecilde sorun olur mu acaba ??

üstad 184 gün muhabbeti su sekilde yasada yer aliyor;

ASKERLİK ERTELEMESİ YAPILAN VATANDAŞLARIMIZDAN, ERTELEME DÖNEMİNDE;

a. Bir takvim yılının yarısından fazla süreyi (184 gün ve daha fazla) yurt içinde geçirdikleri tespit edilenlerin,

b. Oturma veya çalışma izinlerinin ya da vatandaşlık haklarının iptal edilerek sınır dışı edildikleri tespit edilenlerin,

c. Yurda kesin dönüş yaptıkları tespit edilenlerin,

ç. Sahte bilgi, belge veya beyanlarla askerlik işlemlerini ertelettikleri tespit edilenlerin,

d. Türk vatandaşlığından çıkanların,

e. Askerlik ertelemesi için gerekli şartları oluşturmadıkları halde erteleme başvurusunun konsolosluklarca sehven kabul edildiği tespit edilenlerin,

f. Kendi istekleri ile erteleme haklarından vazgeçen veya askerlik erteleme işlemini sonlandırmak isteyenlerin askerlik ertelemeleri iptal edilir. Bunlardan, (e) ve (f) alt bentlerinde belirtilen durumlardan dolayı askerlik ertelemeleri iptal edilenler hariç, diğerlerinin yeniden askerlik erteleme talepleri kabul edilmez.

-------buna göre, ikamen ile birlikte askerligini tecil edip türkiye ye dönersin..türkiye de 6 aydan fazla kalirsan bidaha hic bir sekilde yurtdisindan tecil yapamiyorsun..o hakkin ölüyor.. (ama yapanlarda oldu) mevzu giris cikis la cözülmüyor malesef. bir yil icerisinde toplam olarak 184 günü gecmemis olman gerekiyor. bahsettigin gibi 6 ayda giris cikis yapman sana fayda saglamaz sadece ikameni korursun, o zaman tecil yapip dönmelisin bosuna ucak masraflari koymana gerek yok bence.

-------daha öncede bahsettigim gibi o 4 yillik tecil icerisinde isci olarak yurtdisinda calismissan yasadan su sekilde faydalaniyorsun,

1. Her ne sebeple olursa olsun yurt içinde geçirilen süreler HARİÇ olmak üzere;

a. Oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya herhangi bir meslek ya da sanatı icra ederek en az toplam 1095 gün süre ile yabancı ülkede bulunmak,

b. Bir iş sözleşmesine dayanarak, yabancı bandıralı gemilerde en az toplam 1095 gün süre ile fiilen “gemi adamı” olarak çalışmak,

c. Bu durumlarını başvuru esnasında ve ödemelerini tamamlayıncaya kadar olan süre içinde kaybetmemiş olmak,

2. Dövizle askerlik hizmeti dışında diğer askerlik hizmet şekillerinden biri ile (firar, hava değişimi veya izin aşımı durumunda olduklarından arananlar dâhil) yurt içinde silâhaltına alınmamış olmak,

3. Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak için Kanunda gösterilen döviz miktarını,

a. 38 yaş ve daha genç doğumlular için 6.000 Avro veya karşılığı yabancı ülke parasını 38 yaşını doldurdukları yılın 31 Aralık tarihine kadar ödemek (Örn.: 1975+38=31.12.2013) ve başvuru işlemlerini tamamlamak,

b. 39 yaş ve daha yaşlı doğumlular için 6.000 Avro veya karşılığı yabancı ülke parasını başvuru sırasında peşin olarak ödemek (varsa önceki ödemesini 6.000 Avro veya karşılığı yabancı ülke parasına tamamlamak) ve başvuru işlemlerini tamamlamak,

--------eger butün ugrasin ve caban sirf askerligi tecil etmek ise ve daha önceden isci olarak 3 yili tamamlamamissan suudi arabistan mevzusuna girmeni kesinlikle tavsiye etmiyorum. ben 3 yil kaldim orda, cevremde cok kisi var halan calisan vs. lanet bir ülke tem kelimeyle :) sana önerim kibrista sigortali ve oturumlu bir is bulman ve 3 yili tamamlayip dövizle askerligini yatirman olur.

selamlar.

• Bedelli cikar mı sizce :/

• quote:

Orijinalden alıntı: soykannnn

bi ara gündemdeydi ama şuan gündemden düştü inş çıkar....yolda dolaşmaya korkar hale geldik...yeni yasadan dolayı yakalanan çokmuş...

Aynen dört gozle bekliyorum

2015'te çıkabilir seçimin yapılacağı zaman
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.