- x
tofaş kartal araba neden cok yakar?
165 Cevap93944 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<      [2]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2183 Mesaj
4 Şubat 2007; 0:01:00 

quote:

Orjinalden alıntı: yigiterdinc_06

kasanın buyukluk veya kuzukluguyle alakası yok kardes.bende de 1987 model var kmde 110 krş yakıyo.bütün kartallar arasında en az yakaı aama

87 model araba kartal tabii ki az yakar, bayır aşağa boşta kullanırsan da neredeyse hiç yakmaz.

87 model aracının 11 kuruş yaktığını söylemek istedin heralde ama 110 yazmışsın..

o araba 11 kuruş yaksın ben de arabamı yakacam..

2007 ACCENT ERA STILE 1.5 CRDI VGT 16V 110 HP - Titanium Gry

4 Mesaj
4 Şubat 2007; 11:26:05 

sürekli belli bir devirde kullanır arabayı yormazsan tabıkı yakar.

12 Mesaj
4 Şubat 2007; 18:05:44 

Arkadaşım aslında kartalı devrinde kullanırsan yakmıyor.Şuan çeyrek depo ile araba 91 model kartal 140 kilometreyi geçik gidiyor.

1 Mesaj
31 Ağustos 2007; 15:10:31 

quote:

Orjinalden alıntı: fiesta1903

bu arkadan çekiş olayını tofaş bıraktı ama mercedes bırakmadı hala devam ediyo bu ısrar nedir yanii yaa[8D

mercedes ve bmw arkadan itiş teknolojisini değiştirmekte muhafazakar davranıyorlar galiba ama şunu da unutmayalım ki bu değişikliği yapmak çok fazla maliyet gerektirir..bir de 200 hp ve üzeri araçlarda arkadan itiş teknolojisi daha gerekli oluyor..profesyonel anlamda düşünürsen arkadan itiş önden çekişten daha iyidir..

Şimdi arkadaslar, araçların çok yakmasının bir çok nedeni vardır önemsenmeyen bir basit örnek veriyim lastik havasının ideal ölçüde olmaması düşük olması bile yakıtı etkiler bunun gibi bir sürü neden var yanlız geneldeki yakıt sarfiyatını artıran büyük unsurlar karbüratör sisteminde sorun olması yakıt ve hava karışımının uygun olmaması enjeksiyonlu araçlarda ise motor sisteminde (piston, gömlek, segman) sorun yoksa yürüyen aksamda bi sorun vardır. bu neden den dolayı yakıt fazladır. tabi bunlar araçların normalde yada daha önceki sarfiyatına göre artmasının nedenleridir. Kartallar orjinal iken bile renault lara kıyasla çok yakarlar bunun nedenleri hareket aksamlarının çok olması diferansiyel sisteminin arasına şaftın girmesi ve itişin her zaman çekişe göre daha fazla güç istemesidir. harekete geçme esnasında olsun hareket esnasında olsun yük her zaman arkaya basar bu yüzden araç yüksek devir sarfeder ve yakıtı çift memeden alır. önden çekişli arabalar bu yüzden halk arasında çok tutulur yakıt, parça ve masrafı azdır. seri araçlardır. 1,6 motorlu bir kartala lpg taktırsan bile 1,5 motorlu benzinli bir brodway ile yakıtta yarışamaz.

Bmw ve Mercedes neden arkadan itişli araç konusunda takıntılılar.

Yüksek güçteki motorlar 200 hp ve üzeri motorlarda önden çekiş kullanırsanız.

1. İlk kalkış esnasındaki arabanın ürettiği tork direk olarak yürüyen aksama akseder ve uzun süre badanaj da kalmasına neden olur. (lastikleri kısa zamanda harcarsınız)

2. Hareket halindeki bir araçta viraja girdiğinizde gazı kesmeden dönmeye devam etmek isterseniz aracın torku fazla oldugu ve tutunmanın azaldıgı için araç yan kayma yapmaya ve savrulmaya başlar.

3. Yine yüksek güç yüzünden devirin artması ve sürekliliğini sağlaması motorun direk olarak yürüyen aksama hareket vermesinden dolayı boşa çıkma (gazdan ayagınız kestiginizde motorun rolentaya düşmesi) süresinin daha geç olmasından dolayı motor parçalarının çabuk aşınması ayrıca ısınmasının çok olmasından dolayı araçların su kaynatma randyatör problemlerini daha çok göstermesidir.

Bu sorunları normalde yaşamamış yada yaşamıyor olabilirsiniz yanlız bunları yaşamış ve deneyle test ederek ortaya konulmuşlardır.

Önden çekişli araçlar yinede Türkiye şartlarında her zaman iyidir derim. ekonomik nedenler olsun ülkedeki yol ve arazi şartları ile olsun. Egerki profesyonel olarak sürücü değilseniz spor amaçlı kullanmayacaksanız vaz geçilmeziniz olsun derim..

Benim Kullandıgım araç 1990 model 1100 motorlu Citroen Olcit güzel bir araba önden çekişli minik spor bir araba biraz modifiyeli :P ama bi arkadaşımızın kartalı şehir içi 200 felam yakıyormuş iyisin diyorum çünkü ben bu araçla şehir içi 200-210 arası yakıyorum :) motoru biraz sorunlu :)

Birde bir arkadaşımız demiş ki dogan şahin renault vs gibi araçlarınız yakın gitsin felam sen zenginsin demekki arkadasım 5-10 milyarını yakabiliyorsun unutmaki türkiye şarlarında arabaları zevk olsun die deil ihtiyacını gidermek için binen çok insan var. Kimsenin malını hor göremezsin egerki sen yakmak istiyorsan hala, milletten satın al bu arabaları ozaman sen buyur yak ne dersin???

Teşekkür ederim Herkese..

2602 Mesaj
31 Ağustos 2007; 18:55:45 

Uygun bir yürüyen tesisatı ve Lada karbüratörü olmadan adam olmaz şeklinde anladım.
Enjeksiyonlularda emme manifoldu iptal olup sıralı LPG' ye dönüştürülebiliyor mu?

1977 Renault 12 TL Kırmızı
İskenderun Deniz Alayı/Amasra SG Grup K 12.12.2012-17.05.2013

1 Mesaj
26 Eylül 2007; 23:36:42 

bende 92 model kartal var motor sıfır tüpte 30 kuruş yakıyor.

1 Mesaj
14 Ekim 2007; 21:20:01 

bende 93 şahin var arabayı yeni aldım motoru çok iyi lpg taktırdım 20 ytl gazla 100 km yapabiliyorum
yakıtı çığımda araç çokmudur sizce birde frene bastığımda araç şağa yatıyor sebebi nedir ilk aracım ve yeni aldığım için araçlar hakkında fazla bilgim yok teşekkürler

178 Mesaj
30 Ekim 2007; 15:34:41 

quote:

Orjinalden alıntı: 85gokhan

bende 92 model kartal var motor sıfır tüpte 30 kuruş yakıyor.

97 kartal var şimdi hesapladım 273 ykr LPG yakmış şehir içi ,yaktın beni kartal , karar veremiyorum yoksa satacam çoktan...

PANORAMİO FOTOĞRAFLARIM

712 Mesaj
2 Aralık 2007; 13:37:59 

40 lt lik tam depo lpg ile şehir içinde 220-250 km yapıyorum 94 kartal ile sizce bu km az değilmi?

...::: iZMiR :::...
AMD X2 4400 2,3@3,34GHz (Stok Fan) _ ASUS HD7850 _ Sapphire Pure Element 690G

90 Mesaj
14 Mart 2008; 21:46:57 

arkadaşlar bende 1998 kartal 20 ytllpg ile maximum 75 km de gidiyor benzin olsa gerisini siz düşünün hesaplayın

458 Mesaj
21 Nisan 2008; 21:19:59 

arkadaşım bence normal bende 100 km 11 lt lpg yakıyorum 98 dogan slx var . sağa yatma sebebi ise fren baskılarını bi kontrol ettir

herkez herseyi bilemez
2002 accent lx beyaz

1187 Mesaj
3 Mayıs 2008; 11:51:16 

bu yakıt konusunda lada samaraların bayağı iyi olduğu söyleniyor....doğrumu acaba....

DENİZİN İÇİNDEKİ CANAVARI GÖRÜP DE ŞAŞMA... İÇİNDEKİ DENİZ OLAN CANAVARI GÖRDE ŞAŞ...

153 Mesaj
16 Mayıs 2008; 14:57:08 

arkadaşlar bende 2001 kartal war lpg lii yakıtından memnunum ama tüpün beynini deiştim o biraz kötü oldu önceki yakıtını otomatik ayarlıyordu bu ise elle ayarlanıyor tüpü kısıyorumm çekişten düşüyor ben derimki otomatik beyinli lpg alın... arkadaş sen ona bir bak otomatikse hiç bir şey yapamazsın çok yakarr okeyy
HAAAAA arkadaşlar tofaş klubu kuralımmı kartalcılar olarakk ne dersinizz

<===2001 Kartal 1.6 ie===>

// Avuç İçi İle Direksiyon Çevirenler Kulübü \\

1479 Mesaj
16 Mayıs 2008; 16:18:44 

quote:

Orjinalden alıntı: tofas_ci

arkadaşlar bende 2001 kartal war lpg lii yakıtından memnunum ama tüpün beynini deiştim o biraz kötü oldu önceki yakıtını otomatik ayarlıyordu bu ise elle ayarlanıyor tüpü kısıyorumm çekişten düşüyor ben derimki otomatik beyinli lpg alın... arkadaş sen ona bir bak otomatikse hiç bir şey yapamazsın çok yakarr okeyy

düğün nişan kına sünnet çekim albüm yapılır..ankara

165 Mesaj
9 Ekim 2009; 23:25:48 

bizde 90 model kartal var fema otogaz beyin var 200 krş yakıyor idare ediyoz bee performansına hayranım :)) abart egzozuda taktım görürseniz bi sellektör salalyın plaka = yer 97

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gecekondu_3rdi -- 28 Şubat 2010; 21:27:36 >

85 Mesaj
10 Ekim 2009; 13:52:46 

quote:

Orijinalden alıntı: inteldualcore

yılla alakası yok kardeşim nu tamamen kaliteden kaynaklanıyo renault 9-11 serisinde şahin ve doğanlara göre daha güçlü motorvar ama daha az yakıyo hemde daha az masraf çıkarıyor dediğim gibi kalitede sorun var tofaş işte

Valla o tartışılır 95 yılında sıfır bir şahin almıştık.Eniştede de brodvay vardı ölçüp krşılaştırmıştık yakıtları brodway şahinden fazla yakıyordu 50 lt yakıtla şehiriçi şehirdışı karışık 850 km yol yapmıştım (Abartılı geliyor kulağa ama doğru)

2879 Mesaj
18 Ekim 2009; 0:00:04 

ben karbüratörlü samara kullanıyorum. sizinde duyduğunuz gibi samaraların yakıt sarfiyatı oldukça düşük. istanbul anadolu yakası şehiriçinde 7-7.5 litre benzin harcıyor.
quote:

Orijinalden alıntı: wehby

bu yakıt konusunda lada samaraların bayağı iyi olduğu söyleniyor....doğrumu acaba....

ida

625 Mesaj
18 Ekim 2009; 1:03:53 

Süper başlıkmış ya çok hoşuma gitti?

Ya bu arabalar 1980'lerde yola çıkmış arabalar. Fiat 131'e gidersen 70'li yıllar. Acaba bu motoru tasarlayan İtalyan mühendis sabah işe gelip ilk çalışmaya başladığında kaç yılıydı?? 1965 olabilir mi? wikipedia'dan bakmak lazım...

Ya tabi ki çok yakacak 40-50 yıllık teknoloji

Celeron 600, 128 mb ram, tümleşik ekran kartı
Pejo 504 GL, 1973 model (baba yadigarı)
Nokia 3210 cep tel (arada tutukluk yapıyor, tutukluk yapmadığında da kontorüm olmuyor)

59 Mesaj
12 Kasım 2009; 16:23:00 

quote:

Orijinalden alıntı: Bal_975

hocam bılmıyorum ben benzın kullanımıyorum lpg lı arabam 20 lıralık lpg ıle 100-110 km yapıyor

Bence gayet normall;)

DH Tofaş Kuş Serisi Grubu
1997 Şahin S Beyaz

2992 Mesaj
20 Kasım 2009; 15:51:06 

quote:

Orijinalden alıntı: TanerEfendi

Bence gayet normall;)

Kartal adamın ocağına incir ağacı diker 8 silindirli arabayla aynı yakıyor nerdeyse.Kendini jeep mi sanıyor ne.Sadece yakıt değil yağ da yakıyor güzel ama bu bakımdan berbat bir araba.

Hepimizin izi bir dizi.

3149 Mesaj
14 Şubat 2010; 9:53:43 

4 tane sıfır kartal 2 tane ikinci el krtal geldi geçti elimizden babam ilk kartalı 86 da sıfır almış. adamda kartal hastalığı vardı yada o tür arabaları çok severdi.
ne yakıtına bakardı ne bişeysine nereye gidilecekse basar giderdi depolar devamlı ful gezerdi. kırmızı ışığın yandığını hiç görmezdik yada ne bileyim yaw çok yakıyor yada orası uzak çok yakar gibi laflar etmezdi

ama bugün elimizde son teknoloji araba var ve kartalın yaktığının yarısından bile az yakıyor ama ikide birde yahu ne bu yaw çok yakıyor diyor.

halbuki araçlar öteden beri ortalama 5 ila 11 litre arasında yakıt tüketiyor ama zamanla maddi durumlar değişiyor.

o zaman maddi durum daha iyiymiş demekki n yaktığı yakacağı kafaya fazla takılmıyordu ama şimdi öyle değil devir hesap devri para aslanın ağzında derlerdi eskiden şimdi bağırsaklarına kaçtı. almam ne mümkün

Eskişehir'liler ve Eskişehir'de yaşayanlar

115 Mesaj
20 Şubat 2010; 22:44:27 

93 kartal slx im var acemi bi sürücü sayılırım kartal yağ eksiltir su eksiltir çabuk arıza açar ama çok yaktığına katılmıyorum. lpg li son zamlardan sonra (lpg 2.1 tl) şehir içi 220 kuruş yakıyor abim kullanınca 300 kuruş yakıyor tamamiyle kullananla alakalı....

23 Mesaj
24 Şubat 2010; 14:24:48 

ya kartal süper arabadır bırakın yaksın yakacağını araba kullanmayı onda öğrendim ibre çatlatmayı onda öğrendim ölümle burun buruna kalmayı onda öğrendim daha ne olsun 10 liralık benzinle nereleri gezdiğimi bilirim vay be günlerrr :)

1331 Mesaj
19 Mart 2010; 19:26:26 

Moderatörlerimiz konuları bölümlerine göre ayrıştırıyor heralde

296 Mesaj
20 Mart 2010; 0:19:02 

quote:

Orijinalden alıntı: tofas_ci

selamlar, otomatik beyin derken? karbratorlu tofaş için mi?

399 Mesaj
21 Mayıs 2010; 1:11:26 

arkadaşlar bence çok az yakıyorsunuz bende 88 kartal var 5 vites bir depoyla (simit) full deopo lpg de 180 km yapabiliyorum ama hep köy yollarında sürekli yüksek devirde ve bol aragazlı kullanıyorum en son yaptığım ölçüm sizce bi ayar çektirmelimiyim. 440 kr yakıyorum ama tabi kullandığım şartlarda normal gibi hep dik yokuşlarda ve yüklü olarakta çok kullanıyorum ama tahminimce bi ayar çektirmem gerekli

By-Sepidi

740 Mesaj
21 Mayıs 2010; 11:44:10 

ARTIK BEN BU yakıt konularına cevap yazmıyacagım sınırlerım ıyıce bozuluyor...Bana bı sahının kartalın sehır ıcınde tup 2mılyonken 50 km gıdenını gosterın adam gıbı gıdenını ben ruhsatı verecem ya....

Arabamda degısmedık parca ellemedık usta gıtmedık dukkan kalmadı
tofas bana tebrık mesajı gonderıcek yenıden sıfırladınız dıye...

Ama benım arabam sehır ıcı 5lıtre ıle 30-35 km gıdıyor...

AYrıca lutfen su konuyu uygun yere tasır mısınız?
yada sılermısınız moderatorler....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kralmatematikci01 -- 21 Mayıs 2010; 11:45:19 >

***Ali*Adana*1987*Matematik Doktora*1993 Şahin 1.6 (01ZS713)***

1429 Mesaj
21 Mayıs 2010; 12:40:02 

quote:

Orijinalden alıntı: kralmatematikci01

ARTIK BEN BU yakıt konularına cevap yazmıyacagım sınırlerım ıyıce bozuluyor...Bana bı sahının kartalın sehır ıcınde tup 2mılyonken 50 km gıdenını gosterın adam gıbı gıdenını ben ruhsatı verecem ya....

XAli abi diyorum ama silmiyorlar

2012 Kanuni Breton
2011 Model Toyota Corolla D-4D Comfort Extra

399 Mesaj
21 Mayıs 2010; 19:06:39 

quote:

kardeş senin yazdıklarına katılmamak elde değil bizm arabalardamı bişi var anlamadım bende ne kadar akıllı kullansam senin söylediğin değerlerdeym şehir içinde hatta fazlada yakıyorum bu değerleri nasıl yakalıyorlar anlamdım bu lpg fiyatlarında. Gazı kıstır dediler daha çok yakmaya başladım araba çekmediği için çok gaz vermek zorunda kalıyor insan ve düşük vites yüksek devir kulannıyorsun mecburen anlamadım gitti gelçi şuanda fazla yakıyorum ayar çektirecem ama senin verdiğin değerlerin altına düşeceğimi sanmıyorum hatta senin verdiğin ölçüm fiyatını yakalarsam son bakımdan sonrda sevine bilirim az yakıyorum diye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sepidi -- 21 Mayıs 2010; 19:07:47 >

By-Sepidi

29 Mesaj
21 Mayıs 2010; 23:10:14 

quote:

quote:

kardeş senin yazdıklarına katılmamak elde değil bizm arabalardamı bişi var anlamadım bende ne kadar akıllı kullansam senin söylediğin değerlerdeym şehir içinde hatta fazlada yakıyorum bu değerleri nasıl yakalıyorlar anlamdım bu lpg fiyatlarında. Gazı kıstır dediler daha çok yakmaya başladım araba çekmediği için çok gaz vermek zorunda kalıyor insan ve düşük vites yüksek devir kulannıyorsun mecburen anlamadım gitti gelçi şuanda fazla yakıyorum ayar çektirecem ama senin verdiğin değerlerin altına düşeceğimi sanmıyorum hatta senin verdiğin ölçüm fiyatını yakalarsam son bakımdan sonrda sevine bilirim az yakıyorum diye

ben 10 tllik gazla yaklaşık 40km yapıyorum şehir içi bu durumu yakalmak için her yolu denedim en son kendim kurcaladım rast gele tuttu 93 kartal var lpg: 1,99

85 Mesaj
24 Mayıs 2010; 1:55:19 

Arkadaşlar bazı arkadaşlarımız arabalarının çok az yaktığını iddia ediyorlar fakat göz önünde bulundurulmayan bir nokta var.Mesela benzinli ve LPG li araçlar yakıt konusunda çok şoför seçer.Yani kısmen kullanmaya bağlıdır.Mesela kimisi rampalarda boş vitese atar 200-300 metre kara geçer bunu da arabanın km'de yaktığı yakıt miktarına dahil eder.Yani sen bu arabayla hep boş viteste gidersen 20 liralık gazla bırak 100 km.yi 200 km.de gider.
Hesaplama yaparken çok dikkat etmeliyiz ve ufak detayları bile gözardı etmemeliyiz.Yazılan cevapları okuduğumda aradaki uçurumu farketmemek elde değil.Sanki biri kartaldan bahsederken diğeri 8 silindir bir araçtan bahsediyormuş gibi..
Neyse bende 97 SLX Kartal var.1,5 ay filan oldu alalı.Bujileri,karbüratörü,gaz ayarını komple elden geçirdim.Şu anda normal kullanımda 20 liralık gaz ile şehiriçinde 75 km. yol yaptım buda km başına 26 kuruşa tekamül ediyor.Şu anda arabamın tek eksiği eksoz.Eksozum patlak ve orta susturucunun içi dağılmış durumda.Ustanın bana verdiği bilgiye göre bu eksoz fazla yakıt yakmama ve arabanın hararet yapmasına sebep olurmuş.Çünkü eksoz gazını dışarıya rahat atamadığı için sürekli motoru sıkıştırıyormuş.Tahminime göre eksozu yaptırdıktan sonra 20 liralık gaz ile 85-90 km. yol yapabilirim.Bu da 22 kuruş filan yapar ve bence gayette normal. Ama arkadaşlar sizden ricam ölçüm yaparken yanlış bilgi vermeyelim.Benzinli araçlarda kullanmaya göre hava ve yol koşullarına göre yakıt miktarı değişir.Herkes ölçüm yaparken kullanım şartlarını da yazarsa birbirimize daha iyi yardımcı olmuş oluruz diye düşünüyorum. Saygılar....

[DH]OpelTakımı
2008 OpeL Combo 1,7 CDTI 100 hp Gümüş gri[34 UK 661]
97 Kartal SLX Ateş kırmızı [53 AK 726]
...SERKAN/1986/TRABZON'lu ama ISTANBUL'da/BEŞIKTAŞ-SARIYER ARASI MINIBUS PILOTU...

2602 Mesaj
24 Mayıs 2010; 8:15:10 

quote:

Orijinalden alıntı: LazRaiL53

Arkadaşlar bazı arkadaşlarımız arabalarının çok az yaktığını iddia ediyorlar fakat göz önünde bulundurulmayan bir nokta var.Mesela benzinli ve LPG li araçlar yakıt konusunda çok şoför seçer.Yani kısmen kullanmaya bağlıdır.Mesela kimisi rampalarda boş vitese atar 200-300 metre kara geçer bunu da arabanın km'de yaktığı yakıt miktarına dahil eder.Yani sen bu arabayla hep boş viteste gidersen 20 liralık gazla bırak 100 km.yi 200 km.de gider.
Hesaplama yaparken çok dikkat etmeliyiz ve ufak detayları bile gözardı etmemeliyiz.Yazılan cevapları okuduğumda aradaki uçurumu farketmemek elde değil.Sanki biri kartaldan bahsederken diğeri 8 silindir bir araçtan bahsediyormuş gibi..
Neyse bende 97 SLX Kartal var.1,5 ay filan oldu alalı.Bujileri,karbüratörü,gaz ayarını komple elden geçirdim.Şu anda normal kullanımda 20 liralık gaz ile şehiriçinde 75 km. yol yaptım buda km başına 26 kuruşa tekamül ediyor.Şu anda arabamın tek eksiği eksoz.Eksozum patlak ve orta susturucunun içi dağılmış durumda.Ustanın bana verdiği bilgiye göre bu eksoz fazla yakıt yakmama ve arabanın hararet yapmasına sebep olurmuş.Çünkü eksoz gazını dışarıya rahat atamadığı için sürekli motoru sıkıştırıyormuş.Tahminime göre eksozu yaptırdıktan sonra 20 liralık gaz ile 85-90 km. yol yapabilirim.Bu da 22 kuruş filan yapar ve bence gayette normal. Ama arkadaşlar sizden ricam ölçüm yaparken yanlış bilgi vermeyelim.Benzinli araçlarda kullanmaya göre hava ve yol koşullarına göre yakıt miktarı değişir.Herkes ölçüm yaparken kullanım şartlarını da yazarsa birbirimize daha iyi yardımcı olmuş oluruz diye düşünüyorum. Saygılar....

Tüketimi ölçerken depoyu bitirmeyip göstergedeki ışığa bakarak hareket ettim. Sonuç sağlıklı olmayabilir.

Benim araba da aşağı yukarı sizinkine yakın yakıyor. Geçen sene 20 lirayla 80 km yapmıştım(litresi 1.55). Sonradan sert kullanmama rağmen tüketim biraz daha aşağı düşmüştü. Egzoz önemli. Manifold çatlaksa veya contası kaçırıyorsa, subap ayarı bozuksa yakıt yetişmiyor. Arabayı ilk aldığımda km başına 1.55TL' den 35 kuruş yakıyordu. O zaman da o kadar yakan Starex minibüsler vardı. Manifold değişip karbüratöre dolan çiçekler temizlenince(hava filtresi mumya gibi bantlı olduğu halde içi dolmuş) 20 kuruşlara kadar indi.

44 Mesaj
15 Haziran 2010; 11:25:51 

merhaba arkadaşlar ben 89 model şahinimle tüp 1.75 krş şehir içi 40 km gidiyrm uzun yolda 55 falan galiba tamamen kullanıcı ile alakalı bi durum yakıtı düşürme tabi biizm kuşlarda çok yakıyor bu bi gerçek

i phone 5

105 Mesaj
15 Haziran 2010; 23:58:31 

slm
arkadaslar oncelıkle sunu soyleyım ben tofas kullanıcısıyım ve arabamı cok sevıyorum

yakıt konusuna gelınce bu arabaların cok yakması tamamen motor teknolojısıyle alakalı sındı burda uzuncs yszmsk ıstemıyorum ama su kadarını soyleyım bu motorlar fabrıkadan cıktıgı andan ıtıbaren yag yakarlar buda kompresyon kacagının apacık bı gostergesıdır ustelık sadece pıston segman dan dııl subaplardanda kompresyon kacagı var bu motorlarda. buna baglı olarak motor kompresyonu dusuktur. fabrıka verılerı yanılmıyorsam soyle pıston basına sıkıstırma oranı 120 psı dır buda cok dusuk bı rakamdır. bunun sonucu olarakta motor gucu dusuktur ve yakıt otomatıkmen artar neden dersenız sıkıstırma zamanında ornek verıorum oran 100 psı ıse sıkıstırılan yakıt patladıgında ortaya cıkan basınç yanı kompresyon bunun 4 katıdır yanı 400 psı bu rakamları dıger araclarla karsılastırırsak ornek broadvaylarda sıkıstırma 160 psı opel vectra ve akranları 220-250 psı dır. bızım tofasların yasıtı japon arabalar 200-220 psı dır. sız kıyaslayın gerısını.

1992 Meneviş Mavi Doğan L

1415 Mesaj
16 Haziran 2010; 2:51:01 

15 senelik aracımda 3500-4000 km de bir yağ değiştiririm ve bu süreç içinde hiç yağ çubuğunda seviyenin düştüğünü görmedim. Temiz bakımlı bir kuş yağ yakmaz. En azından alttan eksantrikli modeller yağ yakmaz.

"Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning how to dance in the rain

19 Mesaj
16 Haziran 2010; 12:15:59 

ÇÜNKÜ YENİ ARABALARDA BENZİNİ PÜSKÜRTÜYO AMA TOFAŞTA PÜSKÜRTMÜYO ONDAN..BİDE MOTOR BÜYÜK

2602 Mesaj
16 Haziran 2010; 16:47:58 

quote:

Orijinalden alıntı: yurdumkartal03

ÇÜNKÜ YENİ ARABALARDA BENZİNİ PÜSKÜRTÜYO AMA TOFAŞTA PÜSKÜRTMÜYO ONDAN..BİDE MOTOR BÜYÜK

Bazı ie motorlar iyi ayarlanmış karbüratörlülerden bile çok yakabiliyor. Bence sorun bakımların yapılmaması veya ustanın yanlış müdahalesi veya atladığı bakımlar olabilir.

105 Mesaj
18 Haziran 2010; 19:02:54 

Arkadaşlar aracların bakımları ile ilgili soyledıklerınıze aynen katılıyorum bizim kuslara bakmassan motor cok cabuk biter. Fabrıka cıkısında yağ yakar dedıgım zaten karburatorlu modellerdir. enjeksiyon lu modeller saten tempralardan alıntıdır ve teknolojılerı yanı subap gomlek ve pıstonları daha kalıtelıdır dahauzunomurlu dur ancak karburatorlulerde olay degısıyor. Burda bi konuya daha deyınmek ıstıyorum rektefıye olan tofaşlarla ilgili. Ben bi motor yenıleme atolyesınde piston ve gomlek tolerensı verılırken yenılemecının yaptıgı bişey gordum ve cok sasırdım. Bildiğimiz gibi motor rektefıye edıldıgınde genelde pıston degısır ve gonlek kurtarırsa honlenarak buyutulur. Gomlek honlanırken pistondan (atıyorum) Yüzde 0.04 daha buyuk olur yanı boyle olması gerekır ve bu tolerans fabrıka tarafından belırlenır ve kıtapcıgında belırtılır. Gozunu sevdıgım usta bu motora yenı takılan pıstonnun uretımınde kullanılan metaller hatalı olur da fazla gennesırse motor kıtler basıma bela olur dıye toleransı yüzde 0,010 yada 0,012 yapıodu şimdi bu mantıklı bı ısmı sen yılların ustası olmusun bu yapılırmı o motoru ha yapmısın ha yapmamısın. O motor yıne fazla yaf yakacak yıne az cekecek.

1415 Mesaj
18 Haziran 2010; 19:20:53 

Bilakis karbüratörlü eski düzen motorlar yağ yakmaz. Diğer tempra motorları üstten eksantrikli olduğu için bir miktar yağ yakma olabilir. Zaten tempraların kullanma kılavuzlarındada bu belirtilir.

"Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning how to dance in the rain

105 Mesaj
18 Haziran 2010; 21:38:19 

Karburatorluler nası yag yakmaz elbetteki yakıyor. Ben buna defalarca şahit oldum helede motor bıtıkse 500 km de 3 litre yag yakanına bıle sahidim. Tempra motorlarda yakıyo ama karburatorluler kadar diil. anlamadıgım nokta su usten egzantırıklı olunca neden yag yakıoda altan egzantırıklı yakmıo bunun teknık bı acıklaması varmı mesela araba neden yag yakar dıe bı soru sorulsa ben derım kı motor asınınca pistonla gomlek arasında kı mesafe acılır ve pistonun uzerınde bulunan ve gomlektekı fazla yagı asagı sıyırmakla gorevlı olan segmanın asınmasından yagı tam sıyıramamasından dolayı yakar drım bu nun egzantorokle alakası ne subaplarlamı alakalı aceba.

2602 Mesaj
18 Haziran 2010; 21:51:19 

quote:

Orijinalden alıntı: namusait

Karburatorluler nası yag yakmaz elbetteki yakıyor. Ben buna defalarca şahit oldum helede motor bıtıkse 500 km de 3 litre yag yakanına bıle sahidim. Tempra motorlarda yakıyo ama karburatorluler kadar diil. anlamadıgım nokta su usten egzantırıklı olunca neden yag yakıoda altan egzantırıklı yakmıo bunun teknık bı acıklaması varmı mesela araba neden yag yakar dıe bı soru sorulsa ben derım kı motor asınınca pistonla gomlek arasında kı mesafe acılır ve pistonun uzerınde bulunan ve gomlektekı fazla yagı asagı sıyırmakla gorevlı olan segmanın asınmasından yagı tam sıyıramamasından dolayı yakar drım bu nun egzantorokle alakası ne subaplarlamı alakalı aceba.

Sürücü kursunda motor hocası üstten eksantriklilerin keçesinin hatalı olması sebebiyle yaktığını söylemişti. O zamanki şartları da düşünürseniz(sipariş için sıraya girmeler, istediğiniz rengin gelmemesi, vs.) fabrikanın bu araçları çağırmaması da normal.

1415 Mesaj
18 Haziran 2010; 23:08:21 

Arkadaşım yukardada söyledim, benim araç karbüratörlü ve 15 senedir yağ çubuğunda hiç oynama olmuyor. Yağ değişimine gittiğimde seviye yine aynı. En önemlisi yağ yakmanın bariz göstergesi olan mavi dumanı eksozda hiç görmedim. Motor bitikse elbette her araba yakar, bunu tartışmıyoruz. Temiz iyi kullanılmış eski düzen motorlar kesinlikle yağ yakmaz. Üstten eksantrikli tofaşların orjinalinde yağ yakma durumu vardır ve bunun nedenini konsey arkadaşım belirtmiş. Ayrıca googleda arama yaparsan üstten eksantrikli motorların bir miktar yağ yakmasının nedenlerini ve bunun normal olduğunu anlatan bilgilere ulaşabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi E.S 43 -- 18 Haziran 2010; 23:16:43 >

11 Mesaj
3 Temmuz 2010; 19:53:17 

S.A. ARKADAŞLAR BEN BU SİTEYE YENİ ÜYE OLDUM AMA ÜYE OLMAKTAN MUTLUYUM.
SİZE BİR ŞEYLER DANIŞACAĞIM. BENİM BRODWAY IM VAR 92 MODEL.ORTA HALLİ BİR ARAÇ. BANA ŞÖYLR BİR TEKLİF GELDİ AYNI MODEL KARTAL SL İLE ÜSTE 250 LİRA VE YIKIM MASRAFI ONA AİT OLMAK KAYDIYLA TAKAS ÖNERİYOR.
NE DİYEYİM NASIL EDEYİM İKİ ARADA BİR DEREDE KALDIM.PİYASA YA BAKTIIM DA BRODWAY DAHA ÇABUK SATILAN VE KARTAL DAN DAHA FAZLA TUTULAN BİR ARAÇ NE DERSİNİZ BU KONUDA MANTIKLI MI.
BİRDE KARTAL SLHAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ. GEREK PİYASA GEREKSE KULLANIŞ VE EKSİ ARTI YÖNLERİNİ
LÜTFEN ACİLLLL

2602 Mesaj
4 Temmuz 2010; 13:25:32 

Öncelikle hoşgeldiniz. Hangi şehirde yaşadığınızı bilmiyorum ama kıyı kenarı bir şehirde yaşıyorsanız Renault, korozyona karşı daha dayanıklıdır. Aracınızdan memnunsanız değiştireceğiniz her ikinci el araç yeni bir heyecandır. Bunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Station araç ihtiyacınız varsa takas düşünebilirsiniz. Kartal SL, Kartal serisi içindeki en kaliteli model diyebilirim. Elektrikli ön camları da var. Gösterge ışığının şiddetini de(SLX modellerinde yoktur) ayarlayabiliyorsunuz. Bu tür ufak ayrıntıları da var. Motoru üstten eksantriklidir ve elektronik ateşlemeye sahiptir. Birkaç üstteki mesajda üstten eksantrik eksantrikli motorlarda kronik yağ eksiltme olduğunu yazmışız. Bu hatanın çözülüp çözülmediğini bilmiyorum ancak 1996 yılında çözüldüğünü söyleyen arkadaşlar da oldu.

Benim aracımda bloktan eksantrikli motor var ve basit olduğu için sorun çıkarmıyor. Sistem hava bile yapmadı. Broadway' de sistem karışık olduğu için hava atması bile başlı başına bir bilgi istiyor. Babamda Toros olduğu için iki araçtan da anlarım. Takıldığınız bir soru olursa cevaplamaya hazırım.

11 Mesaj
4 Temmuz 2010; 16:40:05 

kardeş sagolasın.
ben şunu diyeceğim.araç tempra motorluymuş.nasıl olur anlamam.ikiside 92 model görüntü olarak güzel ustaya götüreceğim ama piyasa beni endişelendiriyor.alıp ta satamayacagım bir araç mı diye.internetten bakıyorum çok değişik fiyat ve model var kafam karıştı.

107 Mesaj
5 Temmuz 2010; 13:07:04 

bende anlayamadım bizdede vardı attıgımız gazı hemen yiyodu sonra sattık ama neden kaynaklandıgını anlayamadık..

2602 Mesaj
6 Temmuz 2010; 13:14:02 

quote:

Orijinalden alıntı: emre868

kardeş sagolasın.
ben şunu diyeceğim.araç tempra motorluymuş.nasıl olur anlamam.ikiside 92 model görüntü olarak güzel ustaya götüreceğim ama piyasa beni endişelendiriyor.alıp ta satamayacagım bir araç mı diye.internetten bakıyorum çok değişik fiyat ve model var kafam karıştı.

Tempra motor, üstten eksantrikli, Uno, Tempra gibi araçlarda da kullanılan motordur. Üstteki mesajda Tempra motor hakkında kısa bir bilgi vermiştim. Bloktan eksantrikli olması için düz Kartal veya Kartal L bakabilirsiniz. Yedek parçada düz motor bir nebze daha ucuzdur.

@cRueL.. aracımı aldığımda tüpte minibüs kadar yakıyordu. Çatlak olan manifoldu yaptırıp subapları ayarlatınca yakıt yarı yarıya düşmüştü.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
1 Ağustos 2010; 9:40:09 

evet, diger arkadaşlarında yazdıgı gibi eski bir teknoloji...
kartal gibi efsane bir araca helal olsun ....trafikte sayıları yavaş yavaş tükeniyor

http://yfrog.com/0cbirzj

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SarIyer1-2 -- 1 Ağustos 2010; 10:23:03 >

2602 Mesaj
1 Ağustos 2010; 19:23:12 

Simit depoya 32 litre kadar gaz koymuştum. Henüz bitiremedim. Şu an 293 kilometre yapmışım.

153 Mesaj
25 Ağustos 2010; 21:56:13 

90 Model 4 Vites Sahinim Var Karburatörü temizlettim ayarını yaptırdım şehir ici 220 sehir dısı 190 yakıyo gaz taktırmayıda düşünmüyorum motora daha bir anahtar bile vurulmadı. arac 270 bini devirdiği halde eğer gaz taktırmış olsaydım bu motor bu kadar dayanmazdı.

٠٠ ъỵ ЩөĽĸĕř ٠٠

193 Mesaj
1 Eylül 2010; 0:55:41 

quote:

Orijinalden alıntı: brstf

Ortalama ne yakıyorsunuz kuş serisi karbüratörlü 1,6 arabalar ile merak ettim şimdi...

93 model 1.6 5 vites Şahin ile 1 litre gaz ile şehir içi 7-8 km şehir dışı 11-12 km

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi T N T -- 1 Eylül 2010; 0:57:01 >

204 Mesaj
2 Eylül 2010; 6:35:59 

quote:

Orijinalden alıntı: sepidi

arkadaşlar bence çok az yakıyorsunuz bende 88 kartal var 5 vites bir depoyla (simit) full deopo lpg de 180 km yapabiliyorum ama hep köy yollarında sürekli yüksek devirde ve bol aragazlı kullanıyorum en son yaptığım ölçüm sizce bi ayar çektirmelimiyim. 440 kr yakıyorum ama tabi kullandığım şartlarda normal gibi hep dik yokuşlarda ve yüklü olarakta çok kullanıyorum ama tahminimce bi ayar çektirmem gerekli

ozamanlar yıl 2006-2007 idi lpg fiyatlarınıda göz önünde bulundur

61 Mesaj
15 Eylül 2010; 11:49:25 

Araba muhtemelen eski ve eski arabalarşimdiki kadar yakıt tasarufu yapmıyor hem ağır hem türk malı hemde arkadan çekişli(motordan arka tarafa giden ve dönen şaft masraf istiyor) ama gururumuz bi zamanların modasıı(ayrıca modifiye de çok yakışıyor)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BY KING -- 15 Eylül 2010; 11:51:08 >

2.0 CRDI HYUNDAI ix35

2602 Mesaj
23 Eylül 2010; 13:14:58 

Bilindiği üzere aracın motorunda modernizasyon yok. Platin ateşleme, vs. Araç bakımlı durumda. Şehir içinde kullandım.

Gazı diplediğimde araç teklemeye başlayınca 46 litre gazla 520 km yaptım. Gazı nazik kullandığımda(gazın bitmiş hali) tekleme olmuyordu. Vites boştayken stop etme olmadı. 1 litreyle 11.3km civarı ediyor. Yani 100 kilometrede 8.9 litre gaz yaktım. Benzinden %20 daha fazla yaktığını varsayarsak 100 kilometrede 7.2 litre eder ki yaşıtı yerli üretim otomobillerle yakıtta rekabet eder. Uzun yol tüketimini bir hafta içinde tespit etmeye çalışacağım.

1596 Mesaj
24 Eylül 2010; 0:33:35 

quote:

Orijinalden alıntı: DH Konsey

Bilindiği üzere aracın motorunda modernizasyon yok. Platin ateşleme, vs. Araç bakımlı durumda. Şehir içinde kullandım.

Gazı diplediğimde araç teklemeye başlayınca 46 litre gazla 520 km yaptım. Gazı nazik kullandığımda(gazın bitmiş hali) tekleme olmuyordu. Vites boştayken stop etme olmadı. 1 litreyle 11.3km civarı ediyor. Yani 100 kilometrede 8.9 litre gaz yaktım. Benzinden %20 daha fazla yaktığını varsayarsak 100 kilometrede 7.2 litre eder ki yaşıtı yerli üretim otomobillerle yakıtta rekabet eder. Uzun yol tüketimini bir hafta içinde tespit etmeye çalışacağım.

Arabanın ilanını da koy da tam olsun,bırakın sıfır araç almayı bu adamın kartal onlardan az yakıyo

**CÜNEYT ARKIN FAN CLUP**

2602 Mesaj
24 Eylül 2010; 7:12:53 

quote:

Orijinalden alıntı: [ QzMéN ]

Arabanın ilanını da koy da tam olsun,bırakın sıfır araç almayı bu adamın kartal onlardan az yakıyo

Arabanın arkasına "Yakıtta tek rakibim Serçe" yazdırsam dikkat çeker belki.

1 Mesaj
26 Eylül 2010; 20:41:20