Şimdi Ara

IBM'in gelişmiş yapay zekasıyla dikkat çeken süper bilgisayarı Watson, 2014 yılında geliştiricilere açılıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
514
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• IBM'in gelişmiş yapay zekasıyla dikkat çeken süper bilgisayarı Watson, 2014 yılında geliştiricilere açılıyor

Dünyanın en büyük teknoloji ve bilişim şirketlerinden IBM'in gelişmiş yapay zekasıyla birçok ödül kazanmış meşhur süper bilgisayar modeli Watson, 2014 yılı itibariyle bütün geliştiricilerin kullanımına açılacak.

Bu açık kullanım yapısı ve uygulama programlama ara yüzü (API) sayesinde geliştiriciler, Watson'un gücünden sonuna kadar yararlanarak, özel uygulamalar geliştirebilecek ve özellikle doğal dil becerileri konusunda gelişmiş içerikler üretebilecekler. Geliştiricilere çalışma açısından tam kontrol verileceğini söyleyen IBM yetkilileri, ayrıca uygulama programlama ara yüzünün oldukça basit olduğunu, Watson'a farklı sorular sormanın ve mevcut veri tabanından cevaplar almanın direkt olarak yapılabildiğini belirtiyorlar.

Başlangıçta üç farklı ortak ile başlayacağı belirtilen sistemin ilk üyesi Fluid Perakende firması olacak ve böylece Watson'un de desteğiyle tüketicilere "kişisel alışveriş asistanı" desteği verilebilecek.

Kaynak:http://www.theverge.com/2013/11/14/5100928/ibm-opens-watson-up-to-developers-with-new-api

• tüm olasılıkları hesaplayan bir makine yapabilseydin.
    senin yarın öğlen yemeğinde ne yiyeceğini söyler,

ama bunu hükmetler yaptırıyor ise
    yarın hangi ülkenin hangi bombayı yiyeceğini söyleyecektir. ! :(

• quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

tüm olasılıkları hesaplayan bir makine yapabilseydin.

cok uzucu :(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • adamlardaki bilgisayar mantığı:

Bu açık kullanım yapısı ve uygulama programlama ara yüzü (API) sayesinde geliştiriciler, Watson'un gücünden sonuna kadar yararlanarak, özel uygulamalar geliştirebilecek ve özellikle doğal dil becerileri konusunda gelişmiş içerikler üretebilecekler. Geliştiricilere çalışma açısından tam kontrol verileceğini söyleyen IBM yetkilileri, ayrıca uygulama programlama ara yüzünün oldukça basit olduğunu, Watson'a farklı sorular sormanın ve mevcut veri tabanından cevaplar almanın direkt olarak yapılabildiğini belirtiyorlar.

bizdeki bilgisayar mantığı:
    lan acaba benim makine gal of u galdırır mı lan?
  • Süper bir gelişme :) Ama bakalım nasıl nimetleri olacak

• ÇÖP

• ÇÖP

• Son yıllarda AI gerçekten gelişti "Robo-Invaders" gerçek olacak gibi
  • Haberden anladığım

şimdi ben uygulama kodlayacam buna ibm çalıştıracak.

doğru mudur?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: VanpeL[TR]

adamlardaki bilgisayar mantığı:

bizdeki bilgisayar mantığı:
    lan acaba benim makine gal of u galdırır mı lan?

VanpeL[TR] bilgisayar mantığı:

oh be ödevlerimi bitirdim şimdi dhyi açıp laf sokmaya çalışsam anasayfa haberlerinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rikudou Sennin. -- 20 Kasım 2013; 18:12:46 >

• "Skynet" kim yazacak diye merak edip bir süre bekledim...

• quote:

tüm olasılıkları hesaplayan bir makine yapabilseydin.senin yarın öğlen yemeğinde ne yiyeceğini söyler,ama bunu hükmetler yaptırıyor iseyarın hangi ülkenin hangi bombayı yiyeceğini söyleyecektir. ! :(

Kesinlikle, niye eksi aldın bilemiyorum ama şimdi person of interest'in son bölümünü izledikten sonra senin yorumunla bu tekrar pekişti. Her zaman geleceği görmeyi sağlayacak şeyin tüm olasılık ve değişkenlerin hesaplanmasıyla olabileceğini varsayarım ve adım adım yaklaşıyoruz. POI'de aslında bunu işliyor zaten.

• quote:

tüm olasılıkları hesaplayan bir makine yapabilseydin.

Bu haberden bu sonucu nasıl çıkardın yahu
  • quote:

Orijinalden alıntı: St Batuhan

quote:

Orijinalden alıntı: playstyletüm olasılıkları hesaplayan bir makine yapabilseydin.senin yarın öğlen yemeğinde ne yiyeceğini söyler,ama bunu hükmetler yaptırıyor iseyarın hangi ülkenin hangi bombayı yiyeceğini söyleyecektir. ! :(
    Kesinlikle, niye eksi aldın bilemiyorum ama şimdi person of interestin son bölümünü izledikten sonra senin yorumunla bu tekrar pekişti. Her zaman geleceği görmeyi sağlayacak şeyin tüm olasılık ve değişkenlerin hesaplanmasıyla olabileceğini varsayarım ve adım adım yaklaşıyoruz. POIde aslında bunu işliyor zaten.

Dizi izleyeceğinize alıp da fizik kitabı okusanız o işlerin öyle olmadığını anlayacaksınız ama anlamanıza da gerek yok ya. Neyse.

• arkadaşlar yapay zeka daha da gelişecek dünyayı ele geçirecek diye korkan varsa iyi haberi vereyim; adamlar yedek güvenlik olarak türkiye`deki gelişmeleri olayları bilgisayarın hafızasında güvenlik olarak tutuyorlarmış, sistem isyan edip kontrolden çıkarsa ülkemizdeki olaylar gelişmeler yapay zekaya aktarılacakmış, skyney olsa dayanamaz

• discovery channelda bashetmişlerdi
    soru sorunca cevap fln veriyo başka bişi yapmıyo
    siri gibi bişi

• quote:

Orijinalden alıntı: St Batuhan

quote:

Orijinalden alıntı: playstyletüm olasılıkları hesaplayan bir makine yapabilseydin.senin yarın öğlen yemeğinde ne yiyeceğini söyler,ama bunu hükmetler yaptırıyor iseyarın hangi ülkenin hangi bombayı yiyeceğini söyleyecektir. ! :(
    Kesinlikle, niye eksi aldın bilemiyorum ama şimdi person of interestin son bölümünü izledikten sonra senin yorumunla bu tekrar pekişti. Her zaman geleceği görmeyi sağlayacak şeyin tüm olasılık ve değişkenlerin hesaplanmasıyla olabileceğini varsayarım ve adım adım yaklaşıyoruz. POIde aslında bunu işliyor zaten.

Oyle bir sey olmayacak hic bir zaman hem de.

Evrende olusmus ilk temel parcaciklara (atomalti) geri donsek ve inceleme firsati bulsak bile bir parcacigin (ornegin elektron) hizini ve konumunu kesin olarak bilmemiz mumkun degildir. Tabii bunu heisenberg in belirsizlik ilkesi soyluyor ve yakin zamanda defalarca kanitlanmis. Bilimde hic bir sey mutlak degildir fakat suan bilinen bu.

Yani demek istedigim su, buyuk patlama sirasinda olusmus ilk parcaciklarin konumunu enerjisini ve hizini bilseydik super bilgisayarlarimiz ile hesaplama yaparak yarin saat kacta ne yiyeceginizi ve aklindan nelerin gececegini ogrenebilirdik. Ya da arkadasin dedigi gibi kimin kime bomba atacagini vs.

Bugun gelecegi hesaplamak istiyorsak, (belirsizlik ilkesinin curutuldugunu dusunerek) evrendeki her parcacigin enerjisi konumunu ve hizini olcmemiz ve bunu super bilgisayarlarimiza verip bir sonraki hamlelerinin ne oldugunu ogrenmemiz gerekirdi. Fakat biz x parcacigin degerlerini olcerken evrendeki diger tum parcaciklar coktan konumlarini, hizlarini ve enerjilerini degistirmis olacagindan yine hic bir sey hesaplayamayiz.

Kaldi ki bugun kuarklar vb. gibi atom alti parcaciklarin da otesinde super sicimlerden bahsediliyor. Olaylar olaylar :D

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.