Şimdi Ara

Firefox, yeni arayüzü Australis'in son halini gösterdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
547
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Firefox, yeni arayüzü Australis'in son halini gösterdi

Daha modern ve hızlı bir arayüzün çalışmalarını yapan Firefox, Australis kod adını verdiği yeni arayüzünün geldiği son aşamayı beta takipçileri ile paylaştı.

En son Firefox beta sürümüne eklenen Australis, Chrome tarayıcısındaki gibi kıvrımlı köşelere sahip bir sekme tasarımını benimsiyor. İleri butonu fare ile üzerine geldiğiniz zaman aktif olurken, araç çubuğu da daha fazla önce çıkarılıyor. Tarayıcı ayarlarına ise sağ taraftaki bir menüden erişilebiliyor.

Australis, Firefox tasarımını tüm cihazlarda aynı ve sade bir şekilde görünmesini amaçlıyor. Ayrıca kullanıcılar kendilerine göre tarayıcıyı kişiselleştirebiliyor. Test sürümüne kaynak linkinden erişebilirsiniz.

Kaynak:http://nightly.mozilla.org/

• Chrome olmuş bu

• quote:

Orijinalden alıntı: alprkrkmz

Chrome olmuş bu

Ne alaka

• Sırf arayüzüne alışkın olduğum için zamanında chrome kullanmak istememiştim, böyle olacaksa Chrome kullanmamak için bi sebebim kalmıyor
  • isteyen eski arayüze dönebiliyor !
    bu açıdan sorun yok ! :)
    +1

• çok hoş olmuş bence
  • nightly-ux'den nightly'ye geçirmişler sonunda, şunu belirteyim ki geliştirmeleri firefox'un arayüz esnekliğine rağmen inanılmaz yavaş yürüdü. bilen bilir css'lerle firefox'un arayüzüne çokça müdahale edilebiliyor, bu australis görünümün veren temalar da var. buna rağmen firefox os'a öyle bir eğildiler ki yapmaları gereken "sekmede açılan" dahili ayar menüsü hala nightly-ux'te bile yok, normal sürüm gibi küçük pencerede açılıyor.

bu sadece bir örnek, australis proejesini takip eden bilir bu proje daha kapsamlı ve komple tasarıma müdahale eden bir haldeydi.

nightly'nin ftp adresi; denemek isteyenler için 64 bit de var:
    http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-trunk/

bu da nightly-ux, arayüz geliştirmelerin yapıldığı gecelik sürüm:
    http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-ux/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi balcis -- 20 Kasım 2013; 8:03:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: balcis

nightly-ux'den nightly'ye geçirmişler sonunda, şunu belirteyim ki geliştirmeleri firefox'un arayüz esnekliğine rağmen inanılmaz yavaş yürüdü. bilen bilir css'lerle firefox'un arayüzüne çokça müdahale edilebiliyor, bu australis görünümün veren temalar da var. buna rağmen firefox os'a öyle bir eğildiler ki yapmaları gereken "sekmede açılan" dahili ayar menüsü hala nightly-ux'te bile yok, normal sürüm gibi küçük pencerede açılıyor.

bu sadece bir örnek, australis proejesini takip eden bilir bu proje daha kapsamlı ve komple tasarıma müdahale eden bir haldeydi.

firefox kaynak kodu tam açık olmayan,
    dahası her versiyonunda bir öncesini aratan MS işletim sistemi üzerinde
    ne kadar başarılı olabilir ki !?

firefox un linux üzerindeki aynı mimariye sahip firefox benchmark testleri çok iyi
    ama gel dön dolaş MS üzerinde aynı yazılım mimarisi istenilen sonuçları vermemesinin tek sebebi
    MS un kapalı bir işletim sistemi olması sonucu !

uzun lafın kısası firefox'a paramı verdin de karşılığını alamamış gibi
    alacaklı bir şekilde beklentileri olan yorumlara bir anlam veremiyorum !

• quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

quote:

Orijinalden alıntı: balcis

nightly-ux'den nightly'ye geçirmişler sonunda, şunu belirteyim ki geliştirmeleri firefox'un arayüz esnekliğine rağmen inanılmaz yavaş yürüdü. bilen bilir css'lerle firefox'un arayüzüne çokça müdahale edilebiliyor, bu australis görünümün veren temalar da var. buna rağmen firefox os'a öyle bir eğildiler ki yapmaları gereken "sekmede açılan" dahili ayar menüsü hala nightly-ux'te bile yok, normal sürüm gibi küçük pencerede açılıyor.

firefox kaynak kodu tam açık olmayan,
    dahası her versiyonunda bir öncesini aratan MS işletim sistemi üzerinde
    ne kadar başarılı olabilir ki !?

firefox un linux üzerindeki aynı mimariye sahip firefox benchmark testleri çok iyi
    ama gel dön dolaş MS üzerinde aynı yazılım mimarisi istenilen sonuçları vermemesinin tek sebebi
    MS un kapalı bir işletim sistemi olması sonucu !

uzun lafın kısası firefox'a paramı verdin de karşılığını alamamış gibi
    alacaklı bir şekilde beklentileri olan yorumlara bir anlam veremiyorum !

Bu yüzden internet Explorer

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Uzun zamandır kullanmıyorum tilkiyi. hoş gözüküyor.
  • ohaaa bu ne lan bildiğin chrome gibi olmuş arayüz :( ulan bak uyuz oldum şimdi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • yahu denedim sıfırdan profil de oluşturdum eklentisi ayarlarıyla falan ama hala sorunları var, arayüzü özelleştir deyip sağdaki menüye eklediğin eklenti butonları yeniden başlatına sıfırlanıyor.

bu arada benim firefox şikayetim windows'La ilgili değil, getirmedikleri yenilikler üzerineydi. her şeyi sekmelerde yapacağız dediler, ayarlar hala pencere, indirmeler pencere.

profil yönetimine arayüz getiremediler kaç yıl oldu. chrome küt diye bir sürümde halletti her şeyi.

firefox benim için vazgeçilmez öelleştirmelerden dolayı, ancak kurulum ayar vs gibi işlerde chrome'Un pratikliğinin onda birini bile sunmuyor hala (kullanım değil).

• entelektüel kültür diye bir şey vardır !

bu ne demektir derseniz şu an ağızınızdan çıkan her cümle

veya sessizce düşündüğünüz her şey aslında senden önce düşünülmüştür.

veya düşüncen ne kadar orijinal olursa olsun geçmişin bilgisini malzeme olarak kullanır !

insan toplumunun ortak kültürünün parçasıdır !

şimdi 2 tane yumuşak geçiş hatlı bir sekme görünce millet sanıyor ki ;

google krom ! al o zaman buda google krom !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 20 Kasım 2013; 10:46:51 >

• Chrome ile bu kadar benzemesine gerek yoktu.
    Arayüz konusunda kim şikayette bulundu ki?
    Chrome ile olan benzerliği sadece sekmeler değil. Detaylı ayarlara ulaşabildiğiniz köşedeki simgede birebir. Geriye ne kaldı ki?

• quote:

entelektüel kültür diye bir şey vardır !

veya düşüncen ne kadar orijinal olursa olsun geçmişin bilgisini malzeme olarak kullanır !

bi de böyle milleti aptal zannedip, kendini zeki zannedip böyle kendinden emin konuşanlar var ki; şuna bak nasıl da kendinden emin yazmış:

quote:

şimdi 2 tane yumuşak geçiş hatlı bir sekme görünce millet sanıyor ki ; google krom !

sen milletin zihnini mi okudun ki neden biliyosun bi yumuşak geçişle chrome'a benzediğini zannettiklerini??? nasıl böyle kendinden emin, bir de sanki başımıza kakar gibi, geri zekalının birini fırçalar gibi cümlelerinin sonlarına ünlem koya koya konuşuyosun?

normalde cevap yazmam ama şimdi senin mesajını okuyup da bizi öküz zannedecekler olur, ondan açıklayalım net bi şekilde ozaman; bi de senin yaptığın gibi ünlemler kullanalım cümlelerimizin sonunda bakalım hoşuna gidecek mi;

• 1- birkere firefox'un orjinalinde sekmeler adres satırının üstünden değil altında idi!

firefox yıllarca bu şekilde benimsendi (ki ben bu halini severim herzaman) daha sonra chrome ile meşur olan konsept firefox'a aktarıldı ve sekmeler üste çıktı.

• 2- firefox'ta ileri, geri butonlarının yanında herzaman geçmiş oku bulunurdu ya da fare üzerine gelince geçmiş ekranı otomatik açılırdı:

sonra chrome'daki konsept geldi ve artık fareye uzun basılı tutarak geçmiş ekranını açabiliyoruz.

• 3- daha birçok ayrıntı var tek tek saymak güç ama sonuç olarak firefox'un bir konsepti vardı. üstte her ayrıntıya ve özellikle de eklenti ayarlarına ulaşılabilen menü satırı, altta keskin köşelere sahip adres-arama kutuları ve solda ana butonlarla, en alt satırda sekmeler. bu konsept yapaş yavaş öyle bir değişti ki özellikle FF 4.0 ile görünümün chrome'a benzemeye başladığını birçok forumda dillendirilmişti bile.

bunu yazıyorum illa yepılan her değişiklik tü-kaka dır diye değil, yazıyorum senin şu: "şimdi 2 tane yumuşak geçiş hatlı bir sekme görünce millet sanıyor ki ; google krom !" alayvari çıkışın için. yani burda değişimin iyi ya da kötü olduğunu değil, ortalıkta ciddi bir değişim olduğunu söylüyorum ki faydalı değişiklikler illa chrome'a benzetilerek yapılmak zorunda da değil zira.

• 4- FF klasik ayrıntılı menü satırı kalktı ve çok daha az erişime sahip menü butonu geldi, FF yapısı gereği onca ayrıntılı eklenti varken tabiki menü satırı toptan kalkamazdı, ve opsiyonel oldu. o minik ve az erişime sahip menü butonu FF 4.0 ile geldiği anda chrome eleştirisi gelmişti ki şimdi bu sayfada verilen resimde bildiğin chrome menüsü olmuş:

-> 4.0 ile gelen ve chrome benzedi diye eleştirilen menü butonu:

(buton sol üstte)

-> chrome menü butonu:

(görüldüğü üzere alt satırda, en sağda, ve üç adet çizgiden oluşan bi buton)

-> ve işte haberde paylaşılan yeni FF menü butonu:

(aynen chrome'da olduğu gibi alt satıra ve en sağa çekilmiş)

geliştirme yapmak farklıdır, birebir kopyalayarak ona benzetmek farklı.

• 5- sekmelerin adres satırının üzerine alınışının ardından, senin de söylediğin gibi görünümlerinin de chrome ile aynı yapılışını da tabiki unutmamak gerek:

• 6- herşeyi bi kenara bırak; yeni sekme butonu bile firefox da en sağda bulunurdu, sonradan o bile chrome'daki gibi açık sekmelerin dibine çekildi.

bunlar sadece benim şimdi aklıma gelenler... iyidir-kötüdür, beğenirsin-beğenmezsin, ama bir gerçek var ki firefox son 2-3 yılda chrome'un binbir tane ince ayrıntısını kopyaladı (görünüm olarak) ve açıkça kendi konseptini terk edip chrome'a benzedi. biz burda chrome'a benzemiş derken öyle iki tane köşe kıvrımına göre boş boş konuşmuyoruz. katılmayabilirsiniz ama bari alayvari şeyler yazmayın yok efendim araba tamponunu görsek de chrome diyecekmişiz de...

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 20 Kasım 2013; 12:40:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 01001101

quote:

entelektüel kültür diye bir şey vardır !

bi de böyle milleti aptal zannedip, kendini zeki zannedip böyle kendinden emin konuşanlar var ki; şuna bak nasıl da kendinden emin yazmış:

quote:

şimdi 2 tane yumuşak geçiş hatlı bir sekme görünce millet sanıyor ki ; google krom !

sen milletin zihnini mi okudun ki neden biliyosun bi yumuşak geçişle chrome'a benzediğini zannettiklerini??? nasıl böyle kendinden emin, bir de sanki başımıza kakar gibi, geri zekalının birini fırçalar gibi cümlelerinin sonlarına ünlem koya koya konuşuyosun?

normalde cevap yazmam ama şimdi senin mesajını okuyup da bizi öküz zannedecekler olur, ondan açıklayalım net bi şekilde ozaman; bi de senin yaptığın gibi ünlemler kullanalım cümlelerimizin sonunda bakalım hoşuna gidecek mi;

• 1- birkere firefox'un orjinalinde sekmeler adres satırının üstünden değil altında idi!

firefox yıllarca bu şekilde benimsendi (ki ben bu halini severim herzaman) daha sonra chrome ile meşur olan konsept firefox'a aktarıldı ve sekmeler üste çıktı.

• 2- firefox'ta ileri, geri butonlarının yanında herzaman geçmiş oku bulunurdu ya da fare üzerine gelince geçmiş ekranı otomatik açılırdı:

sonra chrome'daki konsept geldi ve artık fareye uzun basılı tutarak geçmiş ekranını açabiliyoruz.

• 3- daha birçok ayrıntı var tek tek saymak güç ama sonuç olarak firefox'un bir konsepti vardı. üstte her ayrıntıya ve özellikle de eklenti ayarlarına ulaşılabilen menü satırı, altta keskin köşelere sahip adres-arama kutuları ve solda ana butonlarla, en alt satırda sekmeler. bu konsept yapaş yavaş öyle bir değişti ki özellikle FF 4.0 ile görünümün chrome'a benzemeye başladığını birçok forumda dillendirilmişti bile.

bunu yazıyorum illa yepılan her değişiklik tü-kaka dır diye değil, yazıyorum senin şu: "şimdi 2 tane yumuşak geçiş hatlı bir sekme görünce millet sanıyor ki ; google krom !" alayvari çıkışın için. yani burda değişimin iyi ya da kötü olduğunu değil, ortalıkta ciddi bir değişim olduğunu söylüyorum ki faydalı değişiklikler illa chrome'a benzetilerek yapılmak zorunda da değil zira.

• 4- FF klasik ayrıntılı menü satırı kalktı ve çok daha az erişime sahip menü butonu geldi, FF yapısı gereği onca ayrıntılı eklenti varken tabiki menü satırı toptan kalkamazdı, ve opsiyonel oldu. o minik ve az erişime sahip menü butonu FF 4.0 ile geldiği anda chrome eleştirisi gelmişti ki şimdi bu sayfada verilen resimde bildiğin chrome menüsü olmuş:

-> 4.0 ile gelen ve chrome benzedi diye eleştirilen menü butonu:

(buton sol üstte)

-> chrome menü butonu:

(görüldüğü üzere alt satırda, en sağda, ve üç adet çizgiden oluşan bi buton)

-> ve işte haberde paylaşılan yeni FF menü butonu:

(aynen chrome'da olduğu gibi alt satıra ve en sağa çekilmiş)

geliştirme yapmak farklıdır, birebir kopyalayarak ona benzetmek farklı.

• 5- sekmelerin adres satırının üzerine alınışının ardından, senin de söylediğin gibi görünümlerinin de chrome ile aynı yapılışını da tabiki unutmamak gerek:

• 6- herşeyi bi kenara bırak; yeni sekme butonu bile firefox da en sağda bulunurdu, sonradan o bile chrome'daki gibi açık sekmelerin dibine çekildi.

bunlar sadece benim şimdi aklıma gelenler... iyidir-kötüdür, beğenirsin-beğenmezsin, ama bir gerçek var ki firefox son 2-3 yılda chrome'un binbir tane ince ayrıntısını kopyaladı (görünüm olarak) ve açıkça kendi konseptini terk edip chrome'a benzedi. biz burda chrome'a benzemiş derken öyle iki tane köşe kıvrımına göre boş boş konuşmuyoruz. katılmayabilirsiniz ama bari alayvari şeyler yazmayın yok efendim araba tamponunu görsek de chrome diyecekmişiz de...

• mesele o değil yeğen, ama sen hala anlayamadın işte ! :)

• firefoxu anlamak aslında çok basit :)

• üsluba bak. ilk mesajındaki gibi halen seviyesiz-alaylı bi yaklaşım. dikkat edersen ben okadar uzun mesajımda seninle alay etmedim. yada aptal bi tarayıcı konusunda seninle sidik yarıştırmaya kalkmadım.

meseleden bahsediyosun bide, oraya klasik bi her gelen öncekinin üstüne bi taş koyar ve herkes ortalıkta yapılmış olan iyiyi alıp uygular hikayesi kaktırmış gelmiş sen anlamazsın diyo.

burda tek bi mesele var o da senin seviyesizliğin.
  • quote:

üsluba bak. ilk mesajındaki gibi halen seviyesiz-alaylı bi yaklaşım. dikkat edersen ben okadar uzun mesajımda seninle alay etmedim. yada aptal bi tarayıcı konusunda seninle sidik yarıştırmaya kalkmadım.

meseleden bahsediyosun bide, oraya klasik bi her gelen öncekinin üstüne bi taş koyar ve herkes ortalıkta yapılmış olan iyiyi alıp uygular hikayesi kaktırmış gelmiş sen anlamazsın diyo.

burda tek bi mesele var o da senin seviyesizliğin.

firefox ne yapıyorsa bilimsel geri bildirimlere göre yapıyor

https://heatmap.mozillalabs.com/

https://blog.mozilla.org/metrics/2010/09/14/heatmap/

dahası eğer grafik arabirimini g-krom gibi yapmak isteyenler var ise zaten bunu firefox eklentilerden yapar

grafik arabirimini değiştirmek çocuk oyuncağı burada hatice'ye değil neticeye bakmak lazım

1. olarak g-krom dediğimiz şey bir grafik ara birim maskesi mi ?
    eğer öyle bir şey ise o krom dediniz şey 2 yıldır firefox eklentilerinden biri
    isteyen ekler öyle çalıştırır istemeyen indirmez

dahası g-krom logosunu ne zaman görsem pikaçu aklıma geliyor :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 20 Kasım 2013; 13:39:21 >

• quote:

- 4.0 ile gelen ve chrome benzedi diye eleştirilen menü butonu:       
          (buton sol üstte)       - chrome menü butonu:       
          (görüldüğü üzere alt satırda, en sağda, ve üç adet çizgiden oluşan bi buton)       - ve işte haberde paylaşılan yeni FF menü butonu:       
          (aynen chromeda olduğu gibi alt satıra ve en sağa çekilmiş) geliştirme yapmak farklıdır, birebir kopyalayarak ona benzetmek farklı.

ufak bir düzeltme, 4'teki buton chrome'a değil opera'ya benziyordu.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.