Şimdi Ara

PS3-PS4-PS Vita [Remote Play Ana Konu]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
117
Cevap
4
Favori
12.944
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  PS3-PS4-PS Vita [Remote Play Ana Konu]

Merhaba arkadaşlar. Aranızda benim hakkımda bilgi sahibi olan birçok kişinin olduğunu biliyorum. Ve benim PS Vita konusunda nekadar deneyimli olduğumu da...

PS3 ve PS Vita arasındaki Remote Play tecrübeme dayanarak, PS4 ve PS Vita arasındaki Remote Play bilgilerimi sizler ile paylaşacağım ve tüm yeni gelişmeleri bu başlık altından yine sizlere aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle Remote Play kelimesinin açılımını tanımlayalım. Aslında Remote ve Play kelimeleri oyuncularıa çok yabancı değil (aslında yabancı kelimelerdir :). "Remote" kelimesi "uzaktan kontrol etmek" anlamına gelirken, "Play" kelimesi "oynamak" anlamına gelir. İkisini bir arada kullandığımızda ise "Uzaktan oynamak" ifadesini kullanabiliriz. Tabi bu kelimenin altında birçok gizli anlam yatar. Mesela bazıları uzaktan oynamak kelimesini bahsi geçen iki cihazın da birbirini görecek şekilde konumlandırması olarak algılayabilirken, bazıları da aynı ağ ortamında bulunmalarının zorunlu olacağını düşünürler. Haksız da sayılmazlar. Ama unuttukları birşey de var ki, hem birbirini görmek zorunda kalmadan, hem de aynı ağa bağlı kalmadan da iki cihazı eşleştirmek mümkün olabilir. Mesela uzak internet bağlantısı ile...

Sony, Remote Play teknolojisini ilk kez PS3 ve PS Vita arasında kullandı. Tabi vaat edilenden çok uzak kalarak. Çünkü hatırlayanlarınız mutlaka vardır. Killzone 3 oyununu Remote Play ile PS Vita oynamışlar ve bu oyunun Remote Play desteğine sahip olacak ilk PS3 oyunu olduğunu açıklamışlardı. Ama ne hikmetse, Killzone 3 hiçbir zaman Remote Play desteğine sahip olmadı. Onun yerine aşağıdaki kısıtlı başlıklar ile yetinmek zorunda kaldık. Zaten çoğu Japon oyunuydu.

PS3 ve PS Vita Remote Play Oyunları Listesi

Anarchy: Rush Hour
    Bejeweled 2
    Bionic Commando: Rearmed
    Blazblue: Calamity Trigger
    God of War Collection
    GundeadliGne
    Gundemonium Recollection
    High Stakes Poker on the Vegas Strip
    Hitogata Happa
    Lair
    Peggle
    PixelJunk Monsters
    PixelJunk Shooter
    Retro/Grade
    Robotics;Notes (JP) -After 1.10 Patch-
    Sim City 2000
    The Ico & Shadow of the Colossus Collection
    Tokyo Jungle (US) (EU) (JP) [US & JP Remote Play coming soon via patch]

Aşağıdaki video benim PS3 ve PS Vita arasındaki Remote Play incelememden bir alıntı.

Gelelim PS4 ile PS Vita arasındaki Remote Play muhabbetine.

Henüz PS4 piyasaya çıkmadan çok önce Sony'nin bir açıklaması vardı. Bilmiyorum takip edenleriniz oldu mu? Sony'nin dediğine göre, "PS Eye gerektirmeyen tüm oyunlar, PS Vita ile Remote Play desteğine sahip olabilecekler. Geliştiricilerin ekstra hiçbirşey yapmalarına gerek kalmadan, sadece kendi oyunlarını geliştirmeleri durumunda, oyunlar Remote Play desteğine sahip olabilecekler." Yani biz buradan şunu anlıyoruz ki, Playstation kamerasını kullanan oyunlar hariç, tüm PS4 oyunları Remote Play teknolojisini kullanarak PS Vita üzerinden oynanabilecek. Belki de ilerde, Sony'nin yeni bir taşınabilir konsolu çıktığında hiç uğraşmadan PS4 oyunları bu yeni el konsolunda da çalıştırılabilecek.

PS4 ile PS Vita arasındaki Remote Play bağlantısı nasıl sağlanacak?

Bu konuda birçok arkadaşın yanlış bilgi edinmesinden dolayı kafalarının karıştığını düşünüyorum. Çünkü bazıları PS4 ile PS Vita'nın aynı Wi-Fi ağına bağlı kaldığı sürece Remote Play desteğine sahip olabileceğini sanıyorlar. Aksine PS4 oyunlarını PS Vita üzerinden oynayabilmek için, ister aynı ağa bağlı olun (LAN kablosunu PS4'e takmak şartıyla), ister aynı W-Fi ağına bağlı olun, isterseniz okulunuzun veya iş yerinizin Wi-Fi ağını kullanarak evdeki PS4'e bağlanarak PS Vita üzerinden tüm PS4 oyunlarını oynayabileceksiniz. Bunun için NeoGAF sitesinde bahsi geçen bir görsel paylaşılmış.

Aşağıdaki videoda PS4 ve PS Vita arasındaki Remote Play tanıtımını seyredebilirsiniz.

İşte aynı ağa bağlı kalmadan, Cep telefonunuzun İnternet paketini kullanarak Remote Play kullanımı

PS Vita TV ile PS4 oyunlarını oynayabilmek

PS Vita TV ile PS Vita'yı sakın karıştırmayın. PS Vita TV Sony'nin Ekim 2013'te Tokyo'da düzenlediği özel konferansta tanıttığı ap ayrı bir ev konsoludur. Bakın Ev konsolu diyorum. El konsolu ile karıştırmayın.

PS Vita TV tamamen PS Vita işletim sistemini kullanan mini bir ev konsoludur. Bu konsolun en büyük avantajı bütçe dostu olmasıdır ve tüm PS Vita oyunlarını HDMI bağlantısı kurarak TV üzerinden oynayabilmemize olanak vermesidir. Bildiğiniz üzere PS Vita'nın bir HDMI çıkışı yoktur ve bu yüzden TV'ye bağlanamaz.

PS Vita TV'nin sunduğu diğer bir avantaj ise, tıpkı PS Vita'da olduğu gibi PS4 ile uyumlu çalışabilmesidir ve Remote Play teknolojisini kullanarak PS4 oyunlarını PS Vita TV üzerinden çalıştırabilmesidir.

PS4'te başka bir uygulama çalışırken PS Vita TV ile diğer odadan bağlanıp oyun oynayabilirsiniz. Yani bir odada aile halkı PS4 ile TV izlerken, siz aynı PS4'e bağlanarak diğer odada oyun oynamanın keyfini sürebilirsiniz.

PS Vita TV ve PS4 Remote Play bağlantısı tıpkı PS Vita'da olduğu gibi ister aynı ağa bağlı olun (LAN kablosunu PS4'e takmak şartıyla), ister aynı W-Fi ağına bağlı olun, isterseniz okulunuzun veya iş yerinizin Wi-Fi ağını kullanarak PS4 oyunlarını PS Vita TV'de oynayabilirsiniz.

İşte PS Vita TV ve PS4 ile arasındaki Remote Play tanıtım videosu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ersin ÇAKI -- 16 Kasım 2013; 0:33:04 >

• takip
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rikudou Sennin.

takip
    İnceleme için teşekkürler.

Muazzam bir özellik, tatilde, otobüs de PS4 ü Vita' dan oynamaya devam.

Vita bu Remote Play özelliği sayesinde hakkettiği ilgiyi görecek. Fiyatı biraz düşerse ülkemizde çok tutabilir.

Peki Görüntüyü TV den almak için Vita ı TV e bağlama imkanı var mı?

Remote Play in ülkemizde kullanımında en büyük sıkıntılar; internet kalitesi ve elektrik kesintileri olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dr.Gonzo

İnceleme için teşekkürler.

Muazzam bir özellik, tatilde, otobüs de PS4 ü Vita' dan oynamaya devam.

Vita bu Remote Play özelliği sayesinde hakkettiği ilgiyi görecek. Fiyatı biraz düşerse ülkemizde çok tutabilir.

Peki Görüntüyü TV den almak için Vita ı TV e bağlama imkanı var mı?

Remote Play in ülkemizde kullanımında en büyük sıkıntılar; internet kalitesi ve elektrik kesintileri olabilir.

Alıntıları Göster
    PS4'te başka bir uygulama çalışırken PS Vita TV ile diğer odadan bağlanıp oyun oynayabilirsiniz. Yani bir odada aile halkı PS4 ile TV izlerken, siz aynı PS4'e bağlanarak diğer odada oyun oynamanın keyfini sürebilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: LuffyBey

Alıntıları Göster
    Eline sağlık güzel paylaşım.

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackTower_35

Eline sağlık güzel paylaşım.

Alıntıları Göster
    Çok güzel konu ellerine sağlık arkadaşım ;) PS4 ve Vita tecrübesini sabırsızlıkla bekliyoruz!!!
  • Kimse denememiş mi daha ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chedjou22

Kimse denememiş mi daha ?

vita ps3 ve ps4 sahibiyim, maalesef ki 3g ile yalan o iş

evde ağda isen ps4 ve vita arasında ekran değiştirip oyun oynamak mümkün uzaktan oynamak güzel sadece fps de düşüş oluyor o kadar
    ama işyerinde deneyen var mı wifi den onu bilemiyorum bende merak ediyorum

Not : Ps4 ü bekleme moduna alıp, işyerinde wifiden deneyen bir arkadaş bilgi verirse sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Skylined -- 18 Aralık 2013; 16:13:46 >
  • Şöyle bir durum var mesela fifa oynuyorsun stream ediyo ya cihaz 1 2 saniyelik geçikme oluyor maçta nasıl yansır bu size online oynuyorsun diyelim adam çalım atarken sen daha sonra mı görüceksin yani anormal bir durum var mı streamda oyun başarısına etki eder mi yoksa kalite tabiki wifi çekimine upload download hızına bağlı stream ediyor sonuçta
  • Ben BF4te denedim Remote Play'i gerçekten çok başarılı. Online oynamama rağmen tvde ve vitada aynı anda hareket ediyorsunuz ne gecikme ne de lag yok sadece ara sıra fps düşüşü oluyor o kadar. Sony gerçekten iyi iş çıkarmış
  • quote:

Orijinalden alıntı: Skylined

quote:

evde ağda isen ps4 ve vita arasında ekran değiştirip oyun oynamak mümkün uzaktan oynamak güzel sadece fps de düşüş oluyor o kadar

Not : Ps4 ü bekleme moduna alıp, işyerinde wifiden deneyen bir arkadaş bilgi verirse sevinirim.

Henüz PS4 alamadım ama PS3'te iş yerinden evdeki konsola bağlanıp God of War 2 oyununu PS Vita üzerinden oynamıştım. Aynı durum PS4 için de geçerli. Youtube da bununla ilgili birsürü video var. Sokak ortasinda bile evdeki PS4'e bağlanıp PS Vita üzerinden oyun oynayanlar var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ersin ÇAKI

quote:

Orijinalden alıntı: Skylined

quote:

Henüz PS4 alamadım ama PS3'te iş yerinden evdeki konsola bağlanıp God of War 2 oyununu PS Vita üzerinden oynamıştım. Aynı durum PS4 için de geçerli. Youtube da bununla ilgili birsürü video var. Sokak ortasinda bile evdeki PS4'e bağlanıp PS Vita üzerinden oyun oynayanlar var.

Alıntıları Göster
    ben gow collection denedim ama bu içerik uzaktan oynatma sırasında kullanılamaz diyor ?

• quote:

Orijinalden alıntı: kutillo

ben gow collection denedim ama bu içerik uzaktan oynatma sırasında kullanılamaz diyor ?

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar henüz yeni PS4 sahibi olduğum için konuyu biraz canlandırmak ve yaşadığım ilk sorunu sizlere anlatmak istiyorum. Normalde iş yerinde iken PS Vita ile evdeki PS4'e bağlanmak istiyorum ama bir türlü bağlanamıyorum. Wi-Fi ile baplanmayı denedim olmadı, Telefonun internetini PS Vita'ya dağıtıp bağlanmayı denedim yine olmadı. Şuan ev dışından hiçbir şekilde PS4'e bağlanıp Remote Play özelliğini kullanamadım. Bu sorun ile ilgili çözümleri araştırıyorum.

PS Vita'ya aşağıdaki gibi ekran geliyor. Bu ekran baya bu şekilde bekliyor ve en sonunda bağlanamadı uyarısı alıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ersin ÇAKI -- 31 Ocak 2014; 22:30:28 >

• Ersin ÇAKI kullanıcısına yanıt
    Denemediğim yol kalmadı...sen bana cvp olarak zaten kulanamassın bu ozellıgı demıstın daha neden arastırıyosun kı???:)modemden upnp etkınlestırıp port bıle actım hıkaye daha dısarıdan evdekıne baglananı gormedım,onu bırak ev 4 katlı 1.kattan 4. Kattakı odaya baglanmıyor...çekiş gücü çok zayıf 50 mb ınternet var banamısın demıyor...benım anlamadıgım bu vıtanın ps4 e mı yakın olması gerekıyor yoksa ps4 un baglı oldugu modeme mı?
  • quote:

Arkadaşlar henüz yeni PS4 sahibi olduğum için konuyu biraz canlandırmak ve yaşadığım ilk sorunu sizlere anlatmak istiyorum. Normalde iş yerinde iken PS Vita ile evdeki PS4'e bağlanmak istiyorum ama bir türlü bağlanamıyorum. Wi-Fi ile baplanmayı denedim olmadı, Telefonun internetini PS Vita'ya dağıtıp bağlanmayı denedim yine olmadı. Şuan ev dışından hiçbir şekilde PS4'e bağlanıp Remote Play özelliğini kullanamadım. Bu sorun ile ilgili çözümleri araştırıyorum.

PS Vita'ya aşağıdaki gibi ekran geliyor. Bu ekran baya bu şekilde bekliyor ve en sonunda bağlanamadı uyarısı alıyorum.

Bekleme modu ayarlarinda ag uzerinden ps4 u açmayı işaret ledinizmi ? Isaretli degil ise konsolu acamazsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kazumatr

quote:

Bekleme modu ayarlarinda ag uzerinden ps4 u açmayı işaret ledinizmi ? Isaretli degil ise konsolu acamazsiniz.

Evet. Onları PS4'ü alır almaz yapmıştım zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: SonatKayahan

Denemediğim yol kalmadı...sen bana cvp olarak zaten kulanamassın bu ozellıgı demıstın daha neden arastırıyosun kı???:)modemden upnp etkınlestırıp port bıle actım hıkaye daha dısarıdan evdekıne baglananı gormedım,onu bırak ev 4 katlı 1.kattan 4. Kattakı odaya baglanmıyor...çekiş gücü çok zayıf 50 mb ınternet var banamısın demıyor...benım anlamadıgım bu vıtanın ps4 e mı yakın olması gerekıyor yoksa ps4 un baglı oldugu modeme mı?

Ben öyle birşey demedim ki. Konsolu henüz almadım. Aldıktan sonra deneyip sana haber veririm dedim.
  • Ersin ÇAKI kullanıcısına yanıt
    Tamam dogruduryenı bırseyler bulursan haberleselım...bende 2 gundur denıyorum dısarıdan baglanmayı ama olmuyor yapabılenede rastlamadım daha...yenı ps4 aldıysan bosver vıtayı ps4 tadını cıkar..
  • Disardan baglanmasi mumkun degil, sony ps4 cikmadan 1-2 hafta once sadece ayni wifi hatti icinde remote play olacagini soyledi, farkli aglardan oynamak icin gaikai cloud teknolojisinin baslamasini ve ulkemize gelmesini beklememiz gerekiyor. Mevcut ag icinde vitadan lag, yada fps dususu yasamadan oynaniyor. Ayrica ps4'de ikinci kol yoksa, vitayi remote play olarak 1. Kontrolor olarak secip, ps4 kontrolorunu farkli bir hesaptan ekleyip 2.kontrolor olarak kullanabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pmanager

Disardan baglanmasi mumkun degil, sony ps4 cikmadan 1-2 hafta once sadece ayni wifi hatti icinde remote play olacagini soyledi, farkli aglardan oynamak icin gaikai cloud teknolojisinin baslamasini ve ulkemize gelmesini beklememiz gerekiyor. Mevcut ag icinde vitadan lag, yada fps dususu yasamadan oynaniyor. Ayrica ps4'de ikinci kol yoksa, vitayi remote play olarak 1. Kontrolor olarak secip, ps4 kontrolorunu farkli bir hesaptan ekleyip 2.kontrolor olarak kullanabilirsiniz.

Arkadaşlar lütfen bilip bilmeden yorum yapmayalım. Tek tek yazmak istemiyorum. O yüzden konuyu en iyi anlatan bir editörün yazısını link olarak sizinle paylaşıyorum. Adam ev dışından farklı bir wi-fi ağı ve kendi iphone 5s telefonunun internetini paylaşarak PS4'e bağlanmış.

http://www.extremetech.com/gaming/171382-ps4-remote-play-works-like-a-charm-over-lte-but-not-with-slower-connections

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.