Maliye Mi Kamu Yönetimi Mi ?
25 Cevap13699 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

8774 Mesaj
28 Temmuz 2006; 20:30:28 

Arkadaşlar iki seçenek arasında kaldım ve öss topiğinde cevap alamadım bir türlü.Sizce hangi bölüm daha iyi.Hangisinin iş bulma şansı daha yüksek.Ve hangisine girersem bana hangi işi kazandırır.Yani hangi bölümden hangi işi yaparım ? Birde bu bölümleri bitirdikten sonra işe girmek için bir sınava falan girmem gerekecek mi ?

Bu bölümlerden mezun olduktan sonra KPSS'ye girmem gerekicek mi iş bulmak için ?

Şimdiden teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rietveld -- 28 Temmuz 2006; 23:32:54 >

Soğuk Ve Boş Birşey Var Kızın Gülüşünün Ardında , Üstgeçitte Duruyor.Birkaç Saniye Sonra Havada Süzülüşünü İzliyorum.Sonunda Gülüşü Daha Sıcak Ve Anlamlı.Niye Güldüğünü Asla Öğrenemiycem , Artık Sadece Ruhsuz Bir Et Parçası...
_╬_ Marilyn Manson l154l (Yeni Albüm "Born Villain" Çıktı) _╬_
:::^^::: Rietveld (RSA) Yazılım Ve Bilgi Evreni :::^^:::

2033 Mesaj
28 Temmuz 2006; 20:33:15 

normalde kamu daha iyidir ama yönetecek pek bişey kalmadı kaymakam falan olunur fakat. ben hukuk da düşün derim. ama sonra kamu gelir. maliye daha dar iş alanına sahip, fakat iş bulunursa daha iyi kazanılabilir.

8774 Mesaj
28 Temmuz 2006; 20:52:17 

Hukuk olmaz.Hiç sevmem o mesleği.Ben kamu ve maliye arasında kaldım.Birde bu kamu ile maliye'nin iş alanlarını söylerseniz çok iyi olur.

Soğuk Ve Boş Birşey Var Kızın Gülüşünün Ardında , Üstgeçitte Duruyor.Birkaç Saniye Sonra Havada Süzülüşünü İzliyorum.Sonunda Gülüşü Daha Sıcak Ve Anlamlı.Niye Güldüğünü Asla Öğrenemiycem , Artık Sadece Ruhsuz Bir Et Parçası...

956 Mesaj
28 Temmuz 2006; 20:56:16 

ben maliye mezunuyum. maliye bolumu zordur.
isletmeyi falan oyle gule oynaya bitirisin.
kaymakamlık ve is sahasinin darligi konusuna gelince.
maliyenin is alani dar degil. ayrica kaymakamlik vs sinavlar da
bolume degil fakulteye bakilir. yani maliye mezunu sadece maliye
memuru olmuyor. kamu mezunu da sadece kaymakam olmuyor.
idari hakim bile olabiliyorsun.

asdasdasd

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
28 Temmuz 2006; 21:02:55 

tabiki maliye bende maliye 4 sınıfım

2033 Mesaj
28 Temmuz 2006; 21:03:46 

arkadaş haklı fakat girebilir ama kamu yönetiminin iş sahası daha geniştir. emniyet müd, kaymakamlık , idari hakimlik ,müdürlükler vs. için genelde tercih edilen bölümdür. maliye de yapar o işi ama tercih edilen bölümdür. zaten bu işleri yapacak adamın kamu yön. okuması mantıklıdır. mesleğin içeriğine daha uygundur. maliye kötü diye demiyorum. de facto bi durumdan bahsediyorum.

956 Mesaj
28 Temmuz 2006; 21:07:04 

rietveld hangi univesiteyi tercih edeceksin.

asdasdasd

2017 Mesaj
28 Temmuz 2006; 21:10:21 

kamu yönetiminde okursan sansın iyi gider vede kendini gelistirirsen kaymakam olma ihtimalin var.. kaymakam demek o ilcedeki kral demek.. hersey ondan sorulur en üst yetkili odur o ne derse o olur.. ama söyle bir yanılgıya düsme büyük illerde kaymakam olamazsın kesinlikle ve kesinlikle doguda yada en ücra köselerde calısırsın meslek hayatının yarısını.. buraları 5bin kisinin oldugu sadece ev ve köy kahvelerinin oldugu ufacık yerlerdir.. gidecek yer bulamazsın pastane demiyorum market filan bile bulamıyabilirsin... bu tip yerlerdeki tek arkadasların yine aynı ilcedeki savcı, hakim ve saglık ocagı doktoru olabilir ama ordaki doktorlarda yeni mezun oldukları icin onlarlada pek arkadaslık yapmak istemezsin bunların dısında kimseyle arkadaslık yapamazsın istesende.. ama yıllar sonra merkezlere ve daha büyük yerlere gelmeye baslarsın ki iste o zaman cektigin bütün cileyi unutmaya baslarsın... ama ilk yılların hayatında unutamıcagın derecede sıkıcı ve yalnız olur bunu unutma...

maliye demek para demek maliye bakanlıgından aklına gelsin iste vergi dairelerinden tut maliye ile iliskisi olan devlet kurumlarından özel sirketlere kadar her yerde is bulabilirsin... ucu acık bir bölüm... maliye.. hatta bir üniversitenin tanıtımından alıntı yapayım daha iyi anlarsın

"Maliye Bölümü’nde, öğretimin ilk yıllarında iktisat bilimi ile ilgili temel nitelikteki dersler diğer bölümler ile işbirliği içinde verildikten sonra, son yıllarda ağırlık maliye bilimine verilerek kamu harcamaları, devlet borçları, bütçe, Vergiler, mahalli idareler maliyesi ve maliye politikaları ile değişik mali sistemler hakkında teorik ve pratik bilgiler öğretilir.

Bu bölümde, mezuniyet sonrası, kamu ve özel kuruluşlarda üst düzey yöneticilik için gerekli bilgi birikimi oluşması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda öğrencinin sorgulama ve inceleme yeteneklerinin geliştirilmesine çalışılmaktadır. Maliye müfettişi, hesap uzmanlığı, bankacılık ve banka müfettişliği gibi görevlerde çalışmak isteyen öğrenciler için maliye ve Vergi hukuku bilgisine sahip olmak bir tercih nedenidir."

Nihat ile Sivrisinek 24 saat Full Muhabbet
winamp kanalı http://31.3.230.122:9934

557 Mesaj
28 Temmuz 2006; 21:41:28 

iktisadi idari bilimler fakültesi mezunu diye geçiyo bu fakülte mezunları. işletme, iktisat, kamu yönetimi, filan farketmeden aynı sınavlara girebiliyolar ama mesela kamu yönetimini ilgilendiren sınavlarda kamu yönetimi sorularının kat sayısı yüksek olduğu için kamu yönetimi mezunları daha şanslı olur. tabi bi işletme mezunu kazanamaz diye kural yok adam çalışır yapar. zaten gördükleri dersler benzer nitelikte sadece derslerin ağırlığı değişik oluyo. mesela kamu yönetiminde okuyan biri işletme iktisat dersleri de alır ama dersler genellikle hukuk ve siyaset ağırlıklıdır. işletme okuyan biri de kamu yönetimi iktisat dersleri alır ama işletme ağırlıklıdır. yine iktisat içinde aynı şeyler geçerli. maliyeyi pek bilmiyorum

759 Mesaj
28 Temmuz 2006; 21:46:53 

Ben Kamu yönetimi düşünüyorum valla...

1044 Mesaj
28 Temmuz 2006; 21:49:30 

bu iki şık arasında kaldıysan kamu yönetimi derim kamu yönetimininden kalifiye bir eleman olursan
bence iş bulma şansın daha yüksek kamu yönetimini mümkünse siyasal bilgiler fakültesi olan üniversiteden tercih et ama puanın yetiyorsa hukuk daha mantıklı gibi sevmiyor olsan bile dişini sıkıp okulu bitersen kamu yönetiminin yaptığı işide yapabilirin vede avukatlık vs. gibi artıları olur yinede sen bilirsin

956 Mesaj
28 Temmuz 2006; 21:51:29 

quote:

Orjinalden alıntı: madanci

iktisadi idari bilimler fakültesi mezunu diye geçiyo bu fakülte mezunları. işletme, iktisat, kamu yönetimi, filan farketmeden aynı sınavlara girebiliyolar ama mesela kamu yönetimini ilgilendiren sınavlarda kamu yönetimi sorularının kat sayısı yüksek olduğu için kamu yönetimi mezunları daha şanslı olur. tabi bi işletme mezunu kazanamaz diye kural yok adam çalışır yapar. zaten gördükleri dersler benzer nitelikte sadece derslerin ağırlığı değişik oluyo. mesela kamu yönetiminde okuyan biri işletme iktisat dersleri de alır ama dersler genellikle hukuk ve siyaset ağırlıklıdır. işletme okuyan biri de kamu yönetimi iktisat dersleri alır ama işletme ağırlıklıdır. yine iktisat içinde aynı şeyler geçerli. maliyeyi pek bilmiyorum

maliyeyi de ben anlatayim. maliyede isletmedeki kadar muhasebe, iktisattaki kadar iktisat , kamudaki kadar hukuk var desem yanlis olmaz. ayrica maliyeye ozel vergi derslerini de unutmayalim.

iki bolum arasinda kararsiz kalanlarinin internetin faydalarindan yararlanmasi yerinde olur.
girin fakultenin sitesine hangi bolumde hangi ders var hangi dersin icerigi nasil bakin.
faydaniza olur.

asdasdasd

956 Mesaj
28 Temmuz 2006; 21:53:47 

quote:

Orjinalden alıntı: aliekmel

bu iki şık arasında kaldıysan kamu yönetimi derim kamu yönetimininden kalifiye bir eleman olursan
bence iş bulma şansın daha yüksek kamu yönetimini mümkünse siyasal bilgiler fakültesi olan üniversiteden tercih et ama puanın yetiyorsa hukuk daha mantıklı gibi sevmiyor olsan bile dişini sıkıp okulu bitersen kamu yönetiminin yaptığı işide yapabilirin vede avukatlık vs. gibi artıları olur yinede sen bilirsin

siyasal bilgiler fakultesi sadece ankara universitesinde var.
digerleri hep iibf . istanbul üni.de de siyasal bilimler fakultesi var.
biraz daha dikkatli olursak arkadaslarin kafasinin karistirmayiz.

asdasdasd

8774 Mesaj
28 Temmuz 2006; 23:09:01 

Arkadaşlar yorularınız için çok sağolun.Ben maliye tercih edicem.Bunda sizin yorumlarınız ve düşünceleriniz çok faydalı oldu.Teşekkürler...

8774 Mesaj
28 Temmuz 2006; 23:32:28 

Arkadaşlar son bir sorum var.Bu bölümlerden mezun olduktan sonra KPSS'ye girmem gerekicek mi iş bulmak için ?

150 Mesaj
28 Temmuz 2006; 23:44:45 

devlete girmek istiyorsan tabii ki gerekecek. tabşi bazı kurumlar istemiyor kpss mesela sayıştay.ama özel bankalara falan girerim diyorsan gerek yok. bence de maliyeyi seçmen daha iyi bu iki seçenek arasından. şimdiden hesap uzmanlığı için kasmaya başla asıl o zaman kral olursun...

182 Mesaj
28 Temmuz 2006; 23:48:25 

işletme..

492 Mesaj
29 Temmuz 2006; 11:25:00 

quote:

Orjinalden alıntı: meco

kamu yönetiminde okursan sansın iyi gider vede kendini gelistirirsen kaymakam olma ihtimalin var.. kaymakam demek o ilcedeki kral demek.. hersey ondan sorulur en üst yetkili odur o ne derse o olur.. ama söyle bir yanılgıya düsme büyük illerde kaymakam olamazsın kesinlikle ve kesinlikle doguda yada en ücra köselerde calısırsın meslek hayatının yarısını.. buraları 5bin kisinin oldugu sadece ev ve köy kahvelerinin oldugu ufacık yerlerdir.. gidecek yer bulamazsın pastane demiyorum market filan bile bulamıyabilirsin... bu tip yerlerdeki tek arkadasların yine aynı ilcedeki savcı, hakim ve saglık ocagı doktoru olabilir ama ordaki doktorlarda yeni mezun oldukları icin onlarlada pek arkadaslık yapmak istemezsin bunların dısında kimseyle arkadaslık yapamazsın istesende.. ama yıllar sonra merkezlere ve daha büyük yerlere gelmeye baslarsın ki iste o zaman cektigin bütün cileyi unutmaya baslarsın... ama ilk yılların hayatında unutamıcagın derecede sıkıcı ve yalnız olur bunu unutma...

maliye demek para demek maliye bakanlıgından aklına gelsin iste vergi dairelerinden tut maliye ile iliskisi olan devlet kurumlarından özel sirketlere kadar her yerde is bulabilirsin... ucu acık bir bölüm... maliye.. hatta bir üniversitenin tanıtımından alıntı yapayım daha iyi anlarsın

"Maliye Bölümü’nde, öğretimin ilk yıllarında iktisat bilimi ile ilgili temel nitelikteki dersler diğer bölümler ile işbirliği içinde verildikten sonra, son yıllarda ağırlık maliye bilimine verilerek kamu harcamaları, devlet borçları, bütçe, Vergiler, mahalli idareler maliyesi ve maliye politikaları ile değişik mali sistemler hakkında teorik ve pratik bilgiler öğretilir.

Bu bölümde, mezuniyet sonrası, kamu ve özel kuruluşlarda üst düzey yöneticilik için gerekli bilgi birikimi oluşması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda öğrencinin sorgulama ve inceleme yeteneklerinin geliştirilmesine çalışılmaktadır. Maliye müfettişi, hesap uzmanlığı, bankacılık ve banka müfettişliği gibi görevlerde çalışmak isteyen öğrenciler için maliye ve Vergi hukuku bilgisine sahip olmak bir tercih nedenidir."

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

178 Mesaj
29 Temmuz 2006; 11:44:41 

hiçbirde değil eczacılık yada diş hekimliği bunaları okuyosan oku yada hiç bulaşma üniye git ticaret falan yap sen harcanma bu ülkede....

2000 yılında mezun oldum işletmeciyim amerikaya burslu gittim indiana state üni ye tekrar geldim okuduğuma okuyacağıma bin pişman oldum

____gRuP AnKaRa____

4382 Mesaj
29 Temmuz 2006; 11:49:03 

quote:

Orjinalden alıntı: trader85

işletme..

bitirdik de ne oldu

Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil.

Fuzuli

3594 Mesaj
29 Temmuz 2006; 12:30:25 

Maliye daha iyi....kamu da iş bulmak torpilin yoksa zordur...

Çankaya University Translation and Interpreting Studies Awarded with Scholarship

2017 Mesaj
29 Temmuz 2006; 15:13:27 

quote:

Orjinalden alıntı: bruteforce

hiçbirde değil eczacılık yada diş hekimliği bunaları okuyosan oku yada hiç bulaşma üniye git ticaret falan yap sen harcanma bu ülkede....

2000 yılında mezun oldum işletmeciyim amerikaya burslu gittim indiana state üni ye tekrar geldim okuduğuma okuyacağıma bin pişman oldum

bir gün yüksek lisansta hocayla tuttuk bir ögrencinin hayata atılana kadar yaptıgı masrafı hesaplamaya calıstık kabaca.. iste genel hatlarıyla bütün kalemleri yazdık..
8 yıl ilkögretim boyunca egitim icin yapılan genel harcamalar
4 yıl lisede yaptıgı masraflar: yol, yemek, okul ihtiyac ve giderleri + eger calısıyor olsa alacagı askeri ücret + üniversiteyi kazanmak icin en az 1 yıl dershane masrafı
4 yıl üniversite masrafları: yol, yemek, barınma giderleri, üniversite ihtiyac ve giderleri + calısıyor olsa alacagı askeri ücret
2 yıl yüksek lisans iyi bir kariyer icin: yol, yemek, barınma giderleri, üniversite ihtiyac ve giderleri + calısıyor olsa alacagı askeri ücret

neyse kaba taslak bir insan hayata atılana kadar yani bir diploma alana kadar 50 milyarın cok üstünde harcama yapıyor cıktı... ondan sonra arkadaslarla döndük birbirimize yahu o zaman cıkısta is garantisi olmuyacak bir sistem icin niye bu kadar para harcılayalım ki dedik... ve diger hesaplarıda yapınca ortaya su sonuc cıktı.. cocuk okula gönderilmeyip eger bu para biriktirilip cocuk büyüdügünde ona bir is kurulursa, bu cocuk direkt kendi isinin basına gecmis oluyor, yasıtlarından daha önce ve daha yüksek paralar kazanıyor ticarette..
bir tarafta is garantisi olmayan 1 diploma icin bir sermaye harcayan insan, diger tarafta aynı sermaye ile direkt patron olan ve sermayesine sermaye katan bir insan... karar sizin... belki diplomanızı aldıktan sonra böyle bir adamın yanında askeri ücretle ise baslarsınız

Nihat ile Sivrisinek 24 saat Full Muhabbet
winamp kanalı http://31.3.230.122:9934

182 Mesaj
29 Temmuz 2006; 16:06:56 

quote:

Orjinalden alıntı: x_crazy

quote:

Orjinalden alıntı: trader85

işletme..

bitirdik de ne oldu

demek ki sende bi sorun var...

2333 Mesaj
29 Temmuz 2006; 16:16:57 

Maliye mezunuyum.Kamu iş sınavlarının içeriklerine bakarsan maliye mezunlarının müfredatına daha yakın olduğunu görürsün.Maliye bizim tabirle "hukuk ve ekonominin gayri meşru çocuğudur". O yüzden kamu iş sınavlarında bir adım önde olursun.Maliye olmayacaksa iktisadı da düşenbilirsin.Ama bence kamu yönetimi son tercih olmalı bu 3 seçenek arasında.

Ben Türküm!

182 Mesaj
29 Temmuz 2006; 16:18:22 

quote:

Orjinalden alıntı: StranGe_PassenGer

Maliye mezunuyum.Kamu iş sınavlarının içeriklerine bakarsan maliye mezunlarının müfredatına daha yakın olduğunu görürsün.Maliye bizim tabirle "hukuk ve ekonominin gayri meşru çocuğudur". O yüzden kamu iş sınavlarında bir adım önde olursun.Maliye olmayacaksa iktisadı da düşenbilirsin.Ama bence kamu yönetimi son tercih olmalı bu 3 seçenek arasında.

ne iş yapıyosun şu an?

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
4 Ağustos 2006; 9:10:34 

Ben kamu yönetimine karar verdim ama öncelikle akdeniz üniversitesi mi yoksa konya selçuk mu yazıyım.Hangisi eğitim açısından daha iyidir?
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Maliye Mi Kamu Yönetimi Mi ?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.156

DonanımHaber’i Takip Et X
Facebook Gözat
Twitter Gözat