Şimdi Ara

FAA testlerine göre dünyanın en hızlı sivil hava aracı Citation X oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
384
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• FAA testlerine göre dünyanın en hızlı sivil hava aracı Citation X oldu

Özellikle iş adamlarının kıtalar arası yolculuk yaparken kullandığı nispeten ufak gövdeli hava araçları, bu yolculukların süresini kısaltmak adına gün geçtikçe gelişimlerini sürdürüyorlar. ABD Havacılık Dairesi FAA'nın yaptığı son testlere göre ise bu uçakların geldikleri son nokta, 0.935 Mach (Saatte 700 mil / 1,126 km) olarak kesinleşmiş durumda.

Daha önce yapılan testlerde 0.925 Mach hız ile Gulfstream G650 modeli dünyanın en hızlı sivil hava aracı ünvanını kazanmıştı. Sivil havacılığa yakından ilgi duyan kişilerin yakından tanıdığı Cessna firmasının hazırladığı Citation X ise, FAA test programı kapsamında yaptığı 1400 saatlik uçuş sonucunda G650'nin elde ettiği rekoru 0.935 Mach seviyesine taşıyarak "dünyanın en hızlı sivil hava aracı rekorunun" yeni sahibi oldu. 9 kişiyi taşıma kapasitesine sahip olduğu belirtilen Citation X, Rolls-Royce yapımı AE3007C2 turbo fan motorlarıyla da maksimum 3,242 deniz mili (6,009 km) uçuş mesafesi ve 51,000 feet yükseklik gibi teknik detaylar ortaya koyabiliyor.

Cessna'nın hızlı uçağı Citation X hakkında yapılan demeler sırasında kayıt altına alınan videoları buradan izleyebilirsiniz.

• Zenginin malı, züğürdün çenesini yorarmış. Bizimki de harbiden bu hesap galiba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • saat te kaç km yapıyormuş ?

• Doğru biz MİL den ne anlarız burası Amerika İngiltere mi bide bunu KM ye mi çevircez.

GERÇİ ZATEN ALMAYACAĞIMIZDAN BİZİ İLGİLENDİRMİYO DİYE DÜŞÜNDÜLER HERALDE

• Kilometrede ne yakıyor bu meret :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sweatcan -- 5 Kasım 2013; 13:04:33 >
  • Yavaş. Savaş uçakları 1.8 mach yapabiliyor bunların da giderek hızlanması lazım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 0.9 mach hızda hiçbir iş adamı bu aleti kullanmaz. yakıt masrafı ve menzil düşüşü çok fazla olur.
  • 9 kişiyi koltuğa yapıştıracak teknoloji:)

• CONCORDE 'un yerini tutarmı bunlar . . .

• iett müşterileri özel uçakdan memnun kalmamış ayy yazıkk

• 3 MACH civarı modeller yakında çıkacaktır.
  • Hızlı giden atın tezeği seyrek olur derler. O yüzden almayı düşünmüyorum, sağolun :D

• zengin olursam bir gün alacağım uçak :)))))

• quote:

Orijinalden alıntı: haqy

Hızlı giden atın tezeği seyrek olur derler. O yüzden almayı düşünmüyorum, sağolun :D

+
  • OC çeksek acaba 1Mach görebilir miyiz, mach edition yaparlar mı? Rolls-Royce'un güçlü bir firma olduğunu biliyordum ama uçak motoru ürettiğini bilmiyordum ve dediklerimde kesinlikle ciddiyim, ayrıca teşekkürler ve uçak tasarım olarak çok hoşuma gitti. Zengin olursam buraya yorum yazmış herkesi bu uçağa bindirmek isterdim sanırım

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.