Şimdi Ara

ABD Havacılık Dairesi uçaklarda elektronik cihaz kullanımını resmen onayladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
501
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• ABD Havacılık Dairesi uçaklarda elektronik cihaz kullanımını resmen onayladı

Bilindiği gibi uçuş güvenliğini tehlikeye soktuğu gerekçesiyle iniş ve kalkış esnasında elektronik cihazların açık tutulması yasaktı. ABD Havacılık Dairesi FAA elektronik cihazların sürekli açık tutulması konusunda yıl başından bu yana çalışma yapmaktaydı.

Yapılan testlerde olumlu sonuçlar elde edilince FAA bir süre önce tüm uçuş boyunca elektronik cihazların açık tutulması konusunda adım atılacağını duyurmuştu. Perşembe itibariyle de FAA uçaklarda elektronik cihaz kullanımını resmen onayladı. Karar ise yıl sonuna doğru uygulanmaya başlayacak.

Bu elbette cep telefonları ile konuşabileceğimiz anlamına gelmiyor. FAA bazı kısıtlamalar çerçevesinde elektronik cihaz kullanımını serbest bırakıyor. Öncelikle karar tablet veya e-okuyucu gibi cihazlar için geçerli ve telefonlar da uçak modunda olması gerekiyor. İniş ve kalkış esnasında cihaz açık olsa bile ön koltuğun arkasındaki cebe konmak zorunda. Telefonlarla görüşme yapmak ise kesinlikle yasak.

Aslına bakıldığında karar yolcuların cihazlarını devamlı aç kapa yapmalarının önüne geçmiş oluyor. Diğer türlü iniş ve kalkış esnasında yine elektronik cihazlar kullanılamıyor. Karar ABD sınırlarındaki havayolları firmalarını ilgilendiriyor. Delta ve JetBlue firmaları şimdiden elektronik cihaz kullanımına izin vermiş durumda. Uluslararası olarak da kontrol kurumlarının benzer kararlar alması bekleniyor.

İniş kalkış esnasında elektronik cihaz kullanımının yasaklanması ise 1966 yılına kadar gidiyor. O dönemde elektromanyetik dalgaların uçak aksamına zarar verdiği düşünülüyordu. 

Kaynak:http://www.dailytech.com/FAA+Approves+Use+of+Electronic+Devices+Through+All+Phases+of+Flight/article33665.htm

• Saçmaydı zaten sonunda anlamışlar, hosteslerin ters ters bakışlarından kurtulduk artık ...

• aptalca bir uygulama sonunda kalkmış oldu.

• hep uçak modunda kullandığım için şuana kadar hiç sorun yaşamamıştım telefon kullanırken

• 2si1 çok aksatıyorsunuz benim için dh 2si1 demek.TV ymiş yok yok yurt dışındaki tanıtımlarmış hep bi aksaklık çıkarıyorsunuz adam akkılı bi düzene sokun 2si1 iyoksa benim için dh in normal teknolıji sitelerinden bi farkı kalmıyor.

• Bi ara halk otobüslerinde de yasaktı.

• Bilişim lobisi ABD de giderek yükseliyor. Eski zenginler gidiyor yeni zenginler doğuyor. Bu da dünyayı değiştiriyor. bu uygulama da sadece bu sürecin küçük bir ayrıntısı :)

• Uçuş güvenliğinden bahsediyoruz burda kuştan böcekten değil enteresan lan. Saçma diyor adam. Aptal diyor. Hostes ters ters bakmış falan. Neyin havasıdır, çok bilmişliktir anlamadım ki.

Ben de çok karşılaşıyorum böyle tiplerle, "ben uçaklara sürekli biniyorum birşey olmuyor" havası falan..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kulak Misafiri -- 2 Kasım 2013; 21:27:27 >
  • Bu yorumları atanlar ABD'den yazıyor galiba?

• quote:

Orijinalden alıntı: JoeyBane

Bi ara halk otobüslerinde de yasaktı.

Cep telefonuyla konuştum diye şöförle kavga etmiştik.
  • iett de az sövmediydi şöförler..
  • Abd de de yasamiyorum ukala da degilim. Ucaga binerek artist veya cok bilmis olunmuyor buna nasil bagladiniz anlamadim dogrusu

• sonunda bu paranoyaklıktan kurtulmuş olduk

• quote:

Orijinalden alıntı: Kulak Misafiri

Uçuş güvenliğinden bahsediyoruz burda kuştan böcekten değil enteresan lan. Saçma diyor adam. Aptal diyor. Hostes ters ters bakmış falan. Neyin havasıdır, çok bilmişliktir anlamadım ki.

Ben de çok karşılaşıyorum böyle tiplerle, "ben uçaklara sürekli biniyorum birşey olmuyor" havası falan..

mantikli düşününce bu uygulamanın saçma olduğunu herkesin anlaması lazım bence.
    uçağın içinde zaten üstten onlarca ekran iniyor, herkesin kollarında pilli saatler var, adamın kalp pili var vs. vs. ...
    bunlar elektronik ve pilli cihaz kapsamına girmiyor mu hadi bunları niye yasaklamıyorlardı da mp3 çalarlar vs yasaklanıyor..
  • Kalkis ve iniste yine kullanilamiyor, sadece kapatilmasina gerek yok. Pratikte fark yok, yine kullanilamayacak. Sahsen zaten kapatmiyordum, ucak modunda birakmakla arasinda fark yok. Isterse ucaktaki herkes telefonla konussun hicbir sey olmaz, kitalararasi ucuslarda Wifi hizmeti veriliyor zaten. Paranoyakliga gerek yok.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kardeşim bilim dediğimiz biraz da gözlemdir.Belki testlerde bir zararını görmemiş olabilir.Sonuçta testler sonsuz kere yapılamaz. Ancak reel anlamda sonsuz +1 de her zaman olumsuz sonuç çıkma ihtimali vardır. Yarın öbür gün bir uçak kazasına sebep olan şeyin tüm cep telefonlarının açık bir şekilde olduğu ve bir dalga meydana getirmesi sonucu uçağın sistemini etkilediğinden dolayı düştü şeklinde bir haber olma ihtimali her zaman vardır.Böyle bir şey meydana gelirse bu sefer de haberlerde "ABD uçaklarda cep telefonunu yasakladı" diye bir haber duyarız ve belki tekrardan yapılan araştırmalarda telefonların uçağı etkilediği sonucu çıkar.Bunun adı da bilim olur.Bilim gözleme dayandığı için gözlemler değişik sonuçlar doğurabilir ve dolayısıyla bilim de değişebilir. Ha paranoyak olalım demiyorum. Ancak belirtildiği gibi telefonların uçak modunda kullanılması en doğrusu galiba.

• quote:

Orijinalden alıntı: mr.cheek

Abd de de yasamiyorum ukala da degilim. Ucaga binerek artist veya cok bilmis olunmuyor buna nasil bagladiniz anlamadim dogrusu

Tavrından ukalalık akıyor bildiğin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: M@rKSm@N

quote:

Orijinalden alıntı: Kulak Misafiri

Uçuş güvenliğinden bahsediyoruz burda kuştan böcekten değil enteresan lan. Saçma diyor adam. Aptal diyor. Hostes ters ters bakmış falan. Neyin havasıdır, çok bilmişliktir anlamadım ki.

mantikli düşününce bu uygulamanın saçma olduğunu herkesin anlaması lazım bence.
    uçağın içinde zaten üstten onlarca ekran iniyor, herkesin kollarında pilli saatler var, adamın kalp pili var vs. vs. ...
    bunlar elektronik ve pilli cihaz kapsamına girmiyor mu hadi bunları niye yasaklamıyorlardı da mp3 çalarlar vs yasaklanıyor..

Kalp pili olan adam elektronik cihazlarla fazla temas kuramaz.
    saat pili ne kadar manyetik dalga yayabilir ki?

• quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Orijinalden alıntı: mr.cheekAbd de de yasamiyorum ukala da degilim. Ucaga binerek artist veya cok bilmis olunmuyor buna nasil bagladiniz anlamadim dogrusu
    Tavrından ukalalık akıyor bildiğin.

Seni kicklerim :)
    Açıklama yapmama rağmen asılsız kasıtlı analiz yapma benim hakkımda
  • ABD'ye sık sık giderim,zaten kalkış dışında laf eden olmadı hiç.Türkiye'de bir paranoyaklık var ve büyük ihtimal 5 yıl içerisinde geçmeyecek.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.