Şimdi Ara

Analiz : Apple'ın faaliyet karı 6 şirketin mobil cihaz karından daha fazla

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
661
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Analiz : Apple'ın faaliyet karı 6 şirketin mobil cihaz karından daha fazla

Kısa süre önce mali çeyrek yıl tablolarını paylaşan ve yeni bir rekora imza atan Apple, elde ettiği faaliyet karı ile de pek çok rakibinin toplamını da geçmiş durumda.

Apple satış rakamları bakımından Samsung'un oldukça gerisinde. Apple 33.8 milyon iPhone satışı gerçekleştirirken, tahminlere göre Samsung 85-88 milyon arasında akıllı telefon satışı yaptı. Mobil telefon olarak ise toplamda 120 milyonu geçti. Ancak kar konusunda durum tam tersine dönüyor.

Associated Press tarafından yapılan yeni bir analize göre Apple'ın vergi öncesi faaliyet karı Samsung, LG, Huawei, Nokia, Motorola ve Lenovo firmalarının mobil cihaz bölümlerinin toplamından daha fazla.

Apple'ın son çeyrekte elde ettiği vergi öncesi faaliyet karı 10 milyar dolar olarak gerçekleşirken, net karı ise 7.5 milyar dolar oldu. Vergi öncesi faaliyet karına göre yapılan karşılaştırmada Samsung'un dizüstü, tablet ve akıllı telefon cihazlarını elinde tutan Samsung Mobile bölümünün 6.3 milyar dolar faaliyet karı elde ettiği belirtiliyor. Kalan yaklaşık 3 milyar dolarlık kar ise firmanın diğer birimlerinden geliyor.

Nokia'nın mobil cihaz bölümü 86 milyon dolar zarar ederken, LG Mobile 75 milyon dolar zarar, Motorola da 192 milyon dolar zarar açıkladı. Huawei 3.4 milyon dolar faaliyet karı sağlarken, Lenovo'nun da tahmini olarak 1 milyar dolar faaliyet karı elde ettiği sanılıyor.

Son çeyrekte toplamda Nokia 64.6 milyon, LG 14.4 milyon ve Huawei de 12.1 milyon mobil telefon satışı gerçekleştirdi.  

Kaynak:http://appleinsider.com/articles/13/10/30/apple-earned-more-than-samsung-lg-nokia-huawei-lenovo-motorolas-mobile-shipments-combined

• Kısacası Apple

Az satarım ama çok saplarım diyor.

• Çok basit bir mantıkla yazacak olursam.
    Yaklaşık 3 katı satış rakamı olan bir firmaya göre daha fazla kâr elde ediyor ise, bunun en basit açıklaması sattığı her üründe ortalama 3 katı kazık var demektir.
    Gerçi hiç garip gelmiyor ve hiçte yadırgamıyorum, zira kullanıcı ve müşteri olarak firmaları zengin eden bizleriz...

• Bunda kapali ekosisteminde etkisi buyuk. Su an en cok satan firma olmaya bilir ama gecmiste satilmis sayisiz model hala kullanimda ve bunlarin itunes, market ve reklam gelirleri oluk oluk apple a akiyor. Iosun bu kadar kapali sistem olmasida bu yuzden. Apple herseyi ben satarim diyor. Diger mobil ureticilerin boyle bir imkani yok.

• By nasil karsilastirma?! Bu karsialstirilan 6 sirketin besi zarar etmis zaten?! Tabiki Apple'in kari daha fazla olacak!! Ayrica Apple'in 11 yil aradan sonra ilk defa karda dusus yasadigi, hisselerin degeri dustugune dair haber israrla yayinlanmadi burda

• Unutma, burası AppleHaber.com.
    Görmediniz mi? Hep şirkete bir övgü yağmurudur gidiyor. Apple iyi para basmış belli. Taraflı habercilik ve Donanim adı ile mobil akış bu olsa gerek.

• Bu iphone denen cihazla nasıl bu rakama geliyorlar anlamış değilim enteresan ya
  • Kaliteden ödün vermezsen müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutarsan sürekli ve neredeyse 6 senelik cihaza bile güncelleme verirsen kusura bakma kar eder rekor kırarsın.

• Paralara bak ya...
    Karları anlıyorum, süper paralar ama zararlar gözüme daha çok batıyor.
    Bir tasarım yapıyorsun ve bir işletim sistemi kararı veriyorsun, sonuç = 100 milyon dolar zarar. Ve hala aynı adamlar aynı yerlerde oturuyor. Anlayamıyorum. Bizim memlekette KOBİ'lerde falan 100bin TL zarar etsen, şirketin sahibi sebep olan elemanları kapıya kadar sopayla kovalar diye tahmin ediyorum.

• Anlayin artik kazigin boyutunu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşte bizim iphone fanları 200 küsür dolar maliyeti olan iphonelara 700 dolar para verirse olacağı bu. Sonra çıkıp 400 dolara yakın maliyeti olan note3 e dil uzatırlar. Amabu iphone tenekeden yapılıyor ios var 1000 dolar da veririm 2000 dolarda derler. Rakamlar açık adamlar maliyetinin 3 katı fiyatına tel satıyor kazığı sonuna kadar köklüyor bizimkilerde zevk alıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Xagdas

Paralara bak ya...
    Bir tasarım yapıyorsun ve bir işletim sistemi kararı veriyorsun, sonuç = 100 milyon dolar zarar. Ve hala aynı adamlar aynı yerlerde oturuyor. Anlayamıyorum. Bizim memlekette KOBİ'lerde falan 100bin TL zarar etsen, şirketin sahibi sebep olan elemanları kapıya kadar sopayla kovalar diye tahmin ediyorum.

Belkide o yuzden turkiyeden buyuk global sirket cikmiyordur. Nokia ile motorola tamam ufalan sirketler ama lg nin zarari ve huaweinin kar etmesi aldatici olmasin. ikiside yuksek yatirim maliyetlerinden kar etmediler ama ikiside cikis halindeler. Ozellikle huawei hizla buyuyor. Bu sartlarda senelerce kar etmese bile o yoneticiler yerinde kalir cunku kar olmasa bile sirket buyuyor degeri artiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Apple kalitesi pardon kazığı her yerde

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

quote:

Orijinalden alıntı: Xagdas

Paralara bak ya...

Belkide o yuzden turkiyeden buyuk global sirket cikmiyordur. Nokia ile motorola tamam ufalan sirketler ama lg nin zarari ve huaweinin kar etmesi aldatici olmasin. ikiside yuksek yatirim maliyetlerinden kar etmediler ama ikiside cikis halindeler. Ozellikle huawei hizla buyuyor. Bu sartlarda senelerce kar etmese bile o yoneticiler yerinde kalir cunku kar olmasa bile sirket buyuyor degeri artiyor.

Orası öyle, haklısın.
    Ama Motorola yeni sayılabilecek ama bir cihaz tasarlayıp satabilecek süre önce el değiştirdi, sonuç yine berbat. Nokia daha yeni gelin, ama o da acayip zarar etmiş. Yatırımlık bir durumları yok şu an. Zararları da büyük oranla yönetim sonucu, mühendislik 2. - 3. planda diye düşünüyorum. Seçimleri, taktikler ve pazarlamaları tutmadı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Darkimore

İşte bizim iphone fanları 200 küsür dolar maliyeti olan iphonelara 700 dolar para verirse olacağı bu. Sonra çıkıp 400 dolara yakın maliyeti olan note3 e dil uzatırlar. Amabu iphone tenekeden yapılıyor ios var 1000 dolar da veririm 2000 dolarda derler. Rakamlar açık adamlar maliyetinin 3 katı fiyatına tel satıyor kazığı sonuna kadar köklüyor bizimkilerde zevk alıyor.

http://www.donanimhaber.com/cep-telefonlari/haberleri/Analiz--Galaxy-Note-3-maliyeti-232.htmhttp://www.donanimhaber.com/iphone/haberleri/Analiz--Yeni-iPhonelarin-maliyeti-daha-az.htm
    samsung un amıral gemısı 232 dolar satıs 2200tl
    apple amiral gemısı 185 dolar satış 2150tl
    ucurum yok malıyette gördüğün gibi sadece karlar ıkısındede fahiş düzeyde.

• yatıp kalkıp samsung 'a laf atıyoruz çöp diye ama apple da pek temiz değil, adamlar daha az satıp fazla kar ediyorsa bunun anlamı açıktır: "kazık"
  • Beyler açık konuşalım maliyetinin 3 katı fiyatına mal satmak AHLAKSIZLIK ve DOLANDIRICILIK tır. 90 milyon cihaz satan şirket 30 milyon cihaz satan APPLE ın yarısı kadar kar ediyor olaya bakın.
  • Samsung'un bir sürü ıvır zıvır telefonu var, 300 tl ye de akıllı telefon satıyor adamlar. Onun için satış rakamlarına bakıp yorum yapmak saçma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vires -- 1 Kasım 2013; 10:39:12 >
  • Düşünmüşler düşünmüşler Samsung un kârını nasıl geçerim diye en son sadece Samsung Mobile ın kârını baz almışlar. Yoksa son çeyrekte Samsung 7.7 milyar dolar net kâr ile Apple ı geride bıraktı. Şu yazılan yazının haber değeri bile yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: UnInvited_Guest

Düşünmüşler düşünmüşler Samsung un kârını nasıl geçerim diye en son sadece Samsung Mobile ın kârını baz almışlar. Yoksa son çeyrekte Samsung 7.7 milyar dolar net kâr ile Apple ı geride bıraktı. Şu yazılan yazının haber değeri bile yok.

Lan samsungun ürettiği buzdolabı ile apple ın telefonunu karşılaştıracak halleri yoktu heralde. tabiki hepsinin mobile bölümü karşılaştırılacak.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.