Şimdi Ara

Intel, Altera için 64 bitlik ARM tabanlı yongasetleri üretecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
241
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Intel, Altera için 64 bitlik ARM tabanlı yongasetleri üretecek

Mobil pazarda Atom ailesine mensup işlemcileri ile ARM'ın hakimiyetine karşı mücadele eden Intel, bilindiği gibi tasarım yanında yongaseti dökümü de yapıyor. Bugüne kadar pek çok ortağı için yongasetleri üretimi yapan Intel, bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

Intel'in ortağı Altera tarafından yapılan açıklamaya göre, gelecek yıl itibariyle Intel 64 bit ARM tabanlı işlemcilerin dökümüne başlayacak. Stratix 10 adı verilen yongada sistemler 4 adet Cortex-A53 çekirdeğine sahip olacak. Ancak Stratix 10 sadece sunucu pazarına yönelik olarak tasarlanıyor ve mobil pazarda rekabet gibi bir niyeti yok.

64 bit destekli ARM işlemciler ilk olarak Apple A7 işlemciler ile karşımıza çıkmıştı. A7 çift çekirdekli bir işlemci olduğu için Intel 64 bit destekli 4 çekirdekli işlemciyi ilk üretecek firma olduğunu duyurdu.

Firma daha önce de Netronome için ARM tabanlı Flow işlemcilerin dökümünü yapmıştı. Ancak bu işlemciler 32 bit destekliydi.

Intel gelişmiş üretim teknikleri sayesinde Cortex-A53 çekirdeklerini 14nm fabrikasyon süreci ile üretecek. Böylece üst seviye performansta en iyi enerji tasarrufu sağlanabiliyor. Stratix 10 yongadasisteminin sunucu tarafında ne tür artıları olduğunu gelecek yıl sonlarında görebileceğiz.  

Kaynak:http://appleinsider.com/articles/13/10/30/intel-to-start-manufacturing-third-party-arm-chips-in-2014

• x86 tekeliyle rekabette 1. olmaya benzemiyor dimi intel?

• Hala anlamadım şu 64bit olayını ne farkı var mobil cihazlarda birisi anlatabilir mi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: iboocum

Hala anlamadım şu 64bit olayını ne farkı var mobil cihazlarda birisi anlatabilir mi ?

32 windows 7 ile 64 bit arasında bir fark gördüysen o var kardeşim he birde bellek sınırı ortadan kalkıyor :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cem300 -- 1 Kasım 2013; 17:26:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Godolphin

quote:

Hala anlamadım şu 64bit olayını ne farkı var mobil cihazlarda birisi anlatabilir mi ?

32 windows 7 ile 64 bit arasında bir fark gördüysen o var kardeşim he birde bellek sınırı ortadan kalkıyor :)

128gb sınır var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TurboCore

quote:

quote:

128gb sınır var

128gb sınır 64bitte mi ? 32bitte kaç peki ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vasto Lorde

quote:

Orijinalden alıntı: TurboCore

quote:

quote:

128gb sınır var

128gb sınır 64bitte mi ? 32bitte kaç peki ?

Yaklaşık olarak 3.2 GiB

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.