Şimdi Ara

Hem kara hem de havada gidebilmesi için hazırlanan Aeromobil, ilk kalkışını gerçekleştirdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
769
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Hem kara hem de havada gidebilmesi için hazırlanan Aeromobil, ilk kalkışını gerçekleştirdi

Uzun yıllardır bilim kurgu filmleri ya da çizgi diziler içerisinde yer alan hem karada hem de havada gidebilen araçlar, yapılan farklı çalışmalar ile gerçeğe dönüşmeye yavaş yavaş yaklaşıyor. Daha önce Terrafugia firmasının Transition isimli aracı ile gördüğümüz benzer yapılardan birini hazırlayan Slovakya merkezli tasarımcı Stefan Klein, 20 yıldır üzerinde çalışma gösterdiği ve Aeromobil v2.5 adını verdiği aracı ile ilk kalkışını gerçekleştirmeyi başardı.

Şimdilik prototip aşamasında olduğu belirtilen ve tasarımsal olarak gelecekten gelmiş gibi görünen Aeromobil'in 8.2 metre açıklığa sahip kanatları duruma göre açılıp kapatılabiliyor. Kullanılan malzemeler ile oldukça hafif (450 Kg) ve bir o kadar da sağlam olduğu belirtilen araç, gücünü 100 beygirlik su soğutmalı Rotax 912 motorunda alıyor ve havalanmak için gereken itiş gücünün sağlanması için motor gücü, özel bir seçim ile arkada yer alan pervane mekanizmasına aktarılıyor. Çalışmak için uçaklara özel olarak üretilen yakıtlara ihtiyaç duymadığı belirtilen Aeromobil, maksimum 700 Km menzile sahip ve saatte 200 km hıza rahatlıkla çıkabiliyor.

Gerçeğe dönüşmesi için birçok firma ile görüşmeler yapıldığı açıklanan Aeromobil'in ilk havalanma / kalkış süreci hakkında hazırlanan tanıtım videosunu direkt olarak aşağıda izleyebilirsiniz.

Hem kara hem de havada gidebilmesi için hazırlanan Aeromobil, ilk kalkışını gerçekleştirdi

• Nefis birşeymiş, kimbilir bununla uçması nasılda keyiflidir :)

• Aracın daha çok yolu var kalkıştan sonra araç havada stabil olarak ilerleyemiyor, türbülans a falan girdiğindeki halini de siz hesap edin artık, birkaç kere sert iniş yada başarısız kalkışlar yapmış olsa gerek ki prototip aracın camı kırılmış (bknz. 19. Saniye)

• Bence pek avantaj sağlayacak bisey değil,pist bulmak zorundasiniz sürekli ama bi adım büyük bi adım.Bana kalırsa helikopter gibi üstten pervaneli bi sistem çok daha kullanışlı olur.Yada yerçekiminden kurtulmanın yolunu bulsak o zaman sessiz ve güvenli yolculuk yapılabilir.

• ilk etapta ambulanslar için denenip avantaj sağlabilir trafiğe takılmazlar

• Genelde bu araçların konsept çizimleri olur 2020 de falan üretime geçmesi planlanır hiç bir zamanda üretilmez. Bu modelin uçuşunu görmek heyecan verici.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Escapetolife -- 19 Ekim 2013; 13:04:52 >
  • İşte bu! Uçan arabalar gerçek oluyor.
  • 20'den fazla uçan araba üreticisi var, 1982'de yapılmış olanı bile var. Umalım da artık birisi seri üretime geçsin. Şu güne kadar sipariş üstüne satıştan öteye gidemediler.

• quote:

Orijinalden alıntı: morpheus_1905

ilk etapta ambulanslar için denenip avantaj sağlabilir trafiğe takılmazlar

sonra ambulanslar hastanelik olmasında :D:D

• quote:

Orijinalden alıntı: hidoriumen

Bence pek avantaj sağlayacak bisey değil,pist bulmak zorundasiniz sürekli ama bi adım büyük bi adım.Bana kalırsa helikopter gibi üstten pervaneli bi sistem çok daha kullanışlı olur.Yada yerçekiminden kurtulmanın yolunu bulsak o zaman sessiz ve güvenli yolculuk yapılabilir.

İşte bu .. kimsenin aklına gelmeyeni buldun bence patentini almalısın ..

• Düştüm düşücem gibi uçuyor ama iyi bir başlangıç tabiki, jetgiller çok uzakta değil gibi gözüküyor...:)

• ilk etapta ambulanslar için denenip avantaj sağlabilir trafiğe takılmazlar

ülkemizde hastanelerdeki helikopter pistlerine park ediyor insanlar.Bu uçağın havalanmasını geçtim indirecek yer bulamayız.Hasta havada ölür.

• Geleceğin teknolojileri bunlar.

Torunlarımıza bizim dönemdeki arabalar el arabası gibi gelicek :)

• Onceden arac ucuyo resmen derdik, bugunu gormus olmaliyiz :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • havacılık bilgisi olan bilir ki uçuşta en tehlikeli anlar yere en yakın olunan anlardır, bu sürekli yere yakın uçuyor riski maksimuma çıkarıyor. Ha deneme dir anlarım da, dediğim gibi riski yüksek.

• Dizeli varmı bunun çok yakar bu :D

• Aletin Ağır lığı yeterli değil az güçle uçsun diye hafif yapmışlar lakin türbülans yan rüzgarlar derken düşecek cihaz

• Biraz alçaktan uçuyor sanki:) Bunu bizim mahallenin çocukları kuş lastiği ile düşürürler benden söylemesi:)

• quote:

Orijinalden alıntı: TRZeist

Dizeli varmı bunun çok yakar bu :D

Hele bize bi gelsin LPG takarız
  • Her şeyi güzel de böyle araçların temelini arka itki gücünden öte dikey itki gücünden alması taraftarıyım, trafiktesiniz ve yeterli gücü sağlayacak 2 ya da 4 pervane, etrafa önemli bir zarar vermeden direk dikey kalkış sağlamayı ve iniş durumunda da aynısını sunmalı, yani bunu yapmaları da önemli bir adım olacak bu işte, yapanlar vardır tabi neyse bu arada araç gerçekten tasarım olarak çok iyi ve özellikleri de gayet güzel, 20 yıl dile kolay.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.